Аутор Тема: Српски ДНК месец 2020  (Прочитано 59392 пута)

Ван мреже Стојановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
  • R1b>P312>U152>L2>Z49...
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #320 послато: Новембар 18, 2020, 01:40:56 пре подне »
Драги г. Митићу,

Вредност 19 на маркеру DYS448 у преко 99% случајева значи да припадате грани PH908, познатој неформално и као Динарик Југ.

Како је ваша вредност 20, можемо рећи да готово сигурно нисте PH908, и само можемо тврдити да сте старија грана Y3120, позната и као Динарик.

Ако наручите I2a-M423 Panel, као што сам вам чини ми се и у мејлу препоручио, утврдиће се нешто прецизније којој подграни припадате (од оних које су познате у овом тренутку). Мислим да нема потребе да се тестирате на PH908.

Поштовани господине Селаковићу,
већ сам учествовао у дискусији поводом моје генетске слике са Вашим колегама Николом Вуком и Лепеничанином, и највероватније ћу се одлучити за оријентациони панел тест на YSEQ поводом установљавања подгрaне за R1b-P312 коју сам добио као резултат тестирања код вас. Извињавам се Вама и господину Митићу због упадања у вашу дискусију, иако не припадам I2 хаплогрупи, али се ради о маркеру DYS448 који је специфичан и у мом случају. Да ли ми можете рећи своја сазнања о значењу вредности на том маркеру? Као што виша вредност, попут ове код господина Митића, означава старију групу а мања млађу, шта би значило то што је карактеристично за моју подгрупу и њене ниже гране вредност 19 на DYS448, док је код мене установљена вредност 17? За шта је везан маркер DYS448 и шта значе мутације на њему, колико су честе, о чему говоре две мутације више у односу на уобичајено? Хвала Вам на издвојеном времену и будућем одговору. Срдачан поздрав!
Pravoslavni Italo Kelt

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #321 послато: Новембар 18, 2020, 05:12:02 пре подне »
Поштовани господине Селаковићу,
већ сам учествовао у дискусији поводом моје генетске слике са Вашим колегама Николом Вуком и Лепеничанином, и највероватније ћу се одлучити за оријентациони панел тест на YSEQ поводом установљавања подгрaне за R1b-P312 коју сам добио као резултат тестирања код вас. Извињавам се Вама и господину Митићу због упадања у вашу дискусију, иако не припадам I2 хаплогрупи, али се ради о маркеру DYS448 који је специфичан и у мом случају. Да ли ми можете рећи своја сазнања о значењу вредности на том маркеру? Као што виша вредност, попут ове код господина Митића, означава старију групу а мања млађу, шта би значило то што је карактеристично за моју подгрупу и њене ниже гране вредност 19 на DYS448, док је код мене установљена вредност 17? За шта је везан маркер DYS448 и шта значе мутације на њему, колико су честе, о чему говоре две мутације више у односу на уобичајено? Хвала Вам на издвојеном времену и будућем одговору. Срдачан поздрав!

Без икакве сумње припадате грани P312>U152>L2>Z49>S8183>Y4354>S8172>CTS3409>BY184991>BY184683, која је формирана на основу BigY тестова једног Бугарина и једног Италијана, а чија старост до најскоријег заједничког претка се процењује на око 3000 година.

Први јасан показатељ припадности овој грани је вредност на маркеру DYS448, јер управо се на нивоу Y4354 догодила двостепена мутација 19>17. Следећи битан показатељ је снижена вредност на маркеру DYS389II (мутација 29>28 на нивоу CTS3409), с тим што се у вашој линији на том маркеру касније догодила додатна мутација 28>27. Најбитнији показатељ су свакако блиска поклапања, а у вашем случају су то управо потврђени или предвиђени припадници ове гране. Од Бугарина Узунова (пореклом из Садова у пловдивској области) који је урадио BigY разликујете се на 3 од 23 маркера, а од Италијана Нотарианија на 4 од 23. Ту су још двојица Бугара и један Италијан из анонимних истраживања, од Бугарина из хасковске области разликујете се на само 1 од 17 упоредивих маркера, а од Бугарина из софијске области на 3 од 17. Од Италијана из околине Бреше у Ломбардији разликујете се на 3 од 23 маркера, с тим што су на два маркера (DYS389II и DYS576) разлике вишеструке. Као финални доказ ту је и мутација 13>14 на споромутирајућем маркеру DYS393, коју делите са свим наведенима осим са Нотарианијем, код кога је остала "предачка" вредност 13.

Узевши у обзир све наведено, мислим да је бесмислено поручивање панела код YSEQ-a, јер њихов U152 панел обухвата SNP-ове само до нивоа Y141784/CTS3409. А колико видим YSEQ нема у понуди ни појединачне SNP-ове BY184991 и BY184683, тако да тренутно не постоји опција потврде припадности овој грани, осим наравно напреднијих тестова попут BigY-700 или WGS (секвенцирање целокупног генома). Неким од ова два теста могло би се прилично поуздано утврдити када је дошло до раздвајања ваше линије од линија којима припадају Бугари и Италијани. У овом тренутку може се рећи да су вам ближи Бугари због вредности DYS393=14 коју делите, а што је и логично с обзиром на географску блискост.
« Последња измена: Новембар 18, 2020, 05:38:18 пре подне Црна Гуја »

Ван мреже Стојановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
  • R1b>P312>U152>L2>Z49...
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #322 послато: Новембар 18, 2020, 07:26:57 поподне »
Без икакве сумње припадате грани P312>U152>L2>Z49>S8183>Y4354>S8172>CTS3409>BY184991>BY184683, која је формирана на основу BigY тестова једног Бугарина и једног Италијана, а чија старост до најскоријег заједничког претка се процењује на око 3000 година.

Први јасан показатељ припадности овој грани је вредност на маркеру DYS448, јер управо се на нивоу Y4354 догодила двостепена мутација 19>17. Следећи битан показатељ је снижена вредност на маркеру DYS389II (мутација 29>28 на нивоу CTS3409), с тим што се у вашој линији на том маркеру касније догодила додатна мутација 28>27. Најбитнији показатељ су свакако блиска поклапања, а у вашем случају су то управо потврђени или предвиђени припадници ове гране. Од Бугарина Узунова (пореклом из Садова у пловдивској области) који је урадио BigY разликујете се на 3 од 23 маркера, а од Италијана Нотарианија на 4 од 23. Ту су још двојица Бугара и један Италијан из анонимних истраживања, од Бугарина из хасковске области разликујете се на само 1 од 17 упоредивих маркера, а од Бугарина из софијске области на 3 од 17. Од Италијана из околине Бреше у Ломбардији разликујете се на 3 од 23 маркера, с тим што су на два маркера (DYS389II и DYS576) разлике вишеструке. Као финални доказ ту је и мутација 13>14 на споромутирајућем маркеру DYS393, коју делите са свим наведенима осим са Нотарианијем, код кога је остала "предачка" вредност 13.

Узевши у обзир све наведено, мислим да је бесмислено поручивање панела код YSEQ-a, јер њихов U152 панел обухвата SNP-ове само до нивоа Y141784/CTS3409. А колико видим YSEQ нема у понуди ни појединачне SNP-ове BY184991 и BY184683, тако да тренутно не постоји опција потврде припадности овој грани, осим наравно напреднијих тестова попут BigY-700 или WGS (секвенцирање целокупног генома). Неким од ова два теста могло би се прилично поуздано утврдити када је дошло до раздвајања ваше линије од линија којима припадају Бугари и Италијани. У овом тренутку може се рећи да су вам ближи Бугари због вредности DYS393=14 коју делите, а што је и логично с обзиром на географску блискост.



Хвала вам неизмерно што сте се мом питању посветили. Да ли присуство припадника моје хаплогрупе, са истоветним вредностима на маркерима, у Италији и Бугарској сведочи о мојој припадности Итало-Келтима односно Римљанима, да ли су у питању Трачани,  с обзиром да је у питању Бугарска, који су дугим путем стигли до Рима па се са Трајаном вратили у Дакију и Тракију? Видех на једном од линкова које ми је послао Ваш колега да има пар људи са истим поклапањем у Румунији. Да ли су рађене анализе хаплогрупа и родова за Римљане, Августовце рецимо или неке друге, као што су урађени родови за османлијске султане? Хвала вам Црни Грујо у моје име а и у име моје породице. Срдачан поздрав!
Pravoslavni Italo Kelt

Ван мреже Стојановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
  • R1b>P312>U152>L2>Z49...
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #323 послато: Новембар 19, 2020, 02:36:16 поподне »
Црна Гујо, извињавам се на грешци и хвала још једном.
Pravoslavni Italo Kelt

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #324 послато: Новембар 21, 2020, 07:48:53 поподне »
Један резултат са закашњењем:

Грујић, Ђурђевдан, Сибач, Пећинци

Припада хаплогрупи I2-PH908. Поседује неке карактеристичне вредности: 439=12, 389II=30, 458=16, 576=19, 635=22.  По хаплотипу су му блиски један тестирани из Старе Рашке са којим има две разлике на упоредива 23 маркера, Спасојевић из околине Јагодине, као и један тестирани из околине Лакташа, са којима има четири разлике (код Спасојевића једна трострука) на упоредива 23 маркера. Пошто сви славе различите славе, питање је да ли уопште веза између њих постоји.

Тестирани није навео ништа о даљем пореклу. Ако неко има неку информацију више о Грујићима из Сибача, нека подели са нама.

Ван мреже Djapac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #325 послато: Новембар 23, 2020, 12:40:36 пре подне »
131. Васиљевић, Никољдан, Рибари, Шабац

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Поседује три карактеристичне вредности које одударају од модалних код припадника ове гране: DYS385=11-15, DYS448=21, као и дуплирану (двоструку) вредност DYS438=11-12, тако да нема претерано блиских поклапања у табели. Најближа поклапања има са Стевановићем из Гуче, слава Аранђеловдан (2 разлике на 17 маркера) и Мајићем из Сијерча код Бајине Баште, слава Никољдан (3 разлике на 23 маркера). Треба поменути и поклапања са неколико географски релативно блиских родова из североисточне Босне: Гојковићем из Осиње код Дервенте, слава Ђурђевдан; Ђукићем из Црнче код Дервенте, слава Стевањдан, и Новаковићем из Богутовог Села код Угљевика, слава Јовањдан, од све тројице се разликује на 4 од 23 маркера. Тестирани је у упитнику навео само да су по предању даљим пореклом из Херцеговине, али без икаквих других детаља.

Поздрав члановима и уредништву форума.Сетио сам се да је покојни деда говорио да су три брата и сестра (Васиљ,Максим,Тарлан и Марица) дошли из Црне Горе те да су тако у Рибарима настале три братске фамилије:Васиљевићи,Максимовићи и Тарлановићи а сестра Марица се удала негде у Босну.Ако је ово истина можда помогне у повезивању сродника.Свима свако добро желим :)

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #326 послато: Новембар 23, 2020, 01:59:05 поподне »
Поздрав члановима и уредништву форума.Сетио сам се да је покојни деда говорио да су три брата и сестра (Васиљ,Максим,Тарлан и Марица) дошли из Црне Горе те да су тако у Рибарима настале три братске фамилије:Васиљевићи,Максимовићи и Тарлановићи а сестра Марица се удала негде у Босну.Ако је ово истина можда помогне у повезивању сродника.Свима свако добро желим :)
Da li je pricao tacnije iz kojeg plemena Crne Gore? Imam i ja ovu haplogrupu i subklad i predanje o poreklu iz CG ali boravili su jedno vreme u Krusevcu.

Ван мреже Djapac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #327 послато: Новембар 30, 2020, 11:35:31 поподне »
На жалост, није спомињао племенску припадност.

Ван мреже АЦар

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 23
  • R1a R-Y2608* mt:H13b1-a1a*
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #328 послато: Децембар 15, 2020, 02:13:29 поподне »
Хвала на разјашњењу... сад би требало да зачепркам по овим гранама...
Поздрав.

У међувремену пронађох Марка Цара који је рођен у Херцег Новом, па тиме можда може поткрепити ону легенду о пореклу Царева из Поповог Поља... http://www.srpskilegat.rs/rodjen-je-knjizevnik-marko-car/?pismo=lat

Поздрав.

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #329 послато: Децембар 15, 2020, 06:55:18 поподне »
126. Пекић, Аранђеловдан, Крњице, Бар, R1b>L51

Крњице су село на самој међи Црмнице и Скадарске Крајине, али нисам успео наћи нешто више о историјату породица.

Пекић извесно припад тзв. "западној" R1b, али припадност некој од грана велике хаплогрупе R1b могла би се одредити једино додатним тестирањем.

Тестирање појединачног већег СНП-а какав је U106 (по цени од 18 долара) усмерило би даље истраживање, а након тога би се тек наручио одговарајући панел.

http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=101

Дакле, да закључимо, хаплотип нема неких вредности које би јасно одредиле у коју грану спада, али предност засад дајем германском СНП-у U106, јер је необично јако заступљен у Зети, а и у суседним селима у Црмници. Уколико би исход тог теста ипак био негативан, онда би се даље тестирао СНП U152.

Пуно среће у даљим истраживањима, уколико се наш активни форумаш одлучи да их предузме!

поздрав свима
направио сам тест преко yseq U106 и има ли неко од вас ко има вољз и жељу да ми помогне у тумачењу, јер се баш не сналазим најбоље
срдачан поздрав

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #330 послато: Децембар 15, 2020, 06:58:53 поподне »
поздрав свима
направио сам тест преко yseq U106 и има ли неко од вас ко има вољз и жељу да ми помогне у тумачењу, јер се баш не сналазим најбоље
срдачан поздрав

Наравно, само нам треба резултат који су послали преко мејла, па ћемо прокоментарисати.

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #331 послато: Децембар 15, 2020, 07:13:19 поподне »
Наравно, само нам треба резултат који су послали преко мејла, па ћемо прокоментарисати.

daj mitvoj mail pa cu poslati sto sam dobio
poz

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #332 послато: Децембар 15, 2020, 07:32:53 поподне »

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #333 послато: Децембар 15, 2020, 07:43:35 поподне »
Учланите се у нашу групу на Yseq.

Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #334 послато: Децембар 15, 2020, 07:50:00 поподне »

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #335 послато: Децембар 15, 2020, 09:51:34 поподне »
Резултат је следећи:
U106 C-

Дакле, отпада грана L151>U106.

Лепеничанин је раније предложио да се у овом случају провери припадност грани L151>P312>U152:
Уколико би исход тог теста ипак био негативан, онда би се даље тестирао СНП U152.

http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=4871

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #336 послато: Јануар 14, 2021, 08:29:37 пре подне »
16. Обреновић, Св. Врачи, Марковица, Лучани

Припада хаплогрупи R1b>P312

Код етнолога Јована Ердељановића у књизи о Доњем Драгачеву се наводи "Обреновићи, Марковица, Лучани, 15 кућа, Пореклом из Босне, Два брата се доселила- Обрен и Обрад. Обрад се настанио у Вирову и од њега су Миленковићи.

На место одбеглих Јовашевића настани се некакав Обрен. Он беше пореклом из Босне, одакле је пошао заједно са братом Обрадом. Обрад се настани у драгачевском селу Вирову и од њега су тамошњи Милинковићи. Обрен дође у Марковицу (веле, да је из Вирова терао волове на трг у поменуту стару варош Дубраву, па му се допало у Марковици), и од њега су садашњи Обреновићи. Да су вировски Милинковићи и марковички Обреновићи једног порекла, доказује осим овог предања и иста слава: Врачеви."

У својој малопређашњој објави, господин Обреновић је изнео своја сазнања о пореклу:

Поштовани, ја сам од тих Обреновића, па бих само да скренем пажњу ду су горе цитирани подаци у доброј мери нетачни и непотпуни. Заправо од свега што је др Ердељановић навео у својој књизи од стране 123 па на даље а што је везано за род Обреновића из Марковице, тачно је само да су Обрен и Обрад браћа, те да марковички Обреновићи воде порекло од Обрена.

Но, нема се шта замерити Др Ердељановићу, јер је током свог истраживања (које му је било и докторска дисертација) и поред неспорне стручности и огромног труда, услед ограниченог времена и материјалних ресурса, морао да прави одређене методолошке компромисе током истраживања. Рецимо, утврђено је да он је током истраживања био смештен, а и већину информација везаних за Марковицу и околину прикупио код сеоског свештеника у Раздољу (Негришори).

Конкретно у сокак Обреновића у Марковици није свраћао нити се од самих чланова мог рода распитивао о пореклу. Јер да јесте, знао би да родоначелник Обреновића из Марковице није "некакав Обрен", већ конкретно Обрен Савић (1730-1816) што без икакве сумње знају сви Обреновићи из Марковице. Штавише, споменик Обрену Савићу је у време када је др Ердељановић вршио истраживања већ деценијама стајао у сокаку Обреновића "у Крушкама", на својеврсној "светој" земљи свих Обреновића која никада није дељена, па је практично невероватно да тај споменик др Ердељановић не би видео да је тамо макар и на кратко свратио.

Но, пошто је ова тема опште природе, не бих превише ширио причу, већ бих само у најкраћим цртао изнео најважније исправке и допуне:

1) Обреновићи из Марковице воде порекло од Обрена Савића (1730-1816), чији споменик као што већ рекох и дан данас стоји у Марковици
2) Обрен није дошао из Босне, већ из села Ковачица код Вучитрна (Косово)
3) Са Обреном су дошли не само брат Обрад, већ и са сестра Марија - Мара
4) Сво троје су се најпре настанили у селу Вирову, али се Обрен одвојио и након краћег боравка селу Лисице скрасио у Марковици, док су Обрад и Мара остали у Вирову
5) Од Обрадовог сина Милинка, настао је у Вирову род Милинковићи а не Миленковића
6) Такође, од сестре Марије - Маре, настао је такође у Вирову род Марића
7) Сва три рода и дан данас знају да су у далеком сродству и сва три рода и даље славе славу својих далеких предака из Ковачице - Врачеве (Козму и Дамјана)

Даља ДНК тестирања ако их господин Обреновић предузме разјасниће све недоумице.

Међутим, управо обављено ДНК тестирање донело је једну до сада непознату генетску везу. Хаплотип Велимировића из села Врачевић код Мионице, са истом славом св Врачи, иако има 3 разлике на 23 СТР маркера, поседује вредности које га несумњиво сврставају у исти род са Обреновићима из Марковице.

За Врачевиће код Мионице се иначе каже да потичу из Граца код Сјенице, а очекивано би било да има још фамилија са славом св Врачи које припадају овом генетском роду на ширем простору Старог Влаха.

Обреновићу су на FTDNA проширени маркери до 111. Чека се и BigY.

Иако му предиктор највеће шансе даје за L21, мислим да је највјероватније U152.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #337 послато: Јануар 14, 2021, 09:27:07 пре подне »
Обреновићу су на FTDNA проширени маркери до 111. Чека се и BigY.

Иако му предиктор највеће шансе даје за L21, мислим да је највјероватније U152.

А где могу да видим ту њихову процену за L21? Питам пошто ја тамо на FTDNA видим само привремени беџ за хаплогрупу R-M269, док не стигну резултати Big Y:



Када сам провукао свих 111 маркера кроз НЕВГЕН, он даје, као што и ви кажете, највећу вероватноћу за U152 (наравно коначну реч ће дати снипови):



Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #338 послато: Јануар 14, 2021, 09:45:44 пре подне »
А где могу да видим ту њихову процену за L21? Питам пошто ја тамо на FTDNA видим само привремени беџ за хаплогрупу R-M269, док не стигну резултати Big Y:

Могуће је да је верзија предиктора коју имам мало застарила. Иако се превише не ослањам на њу. Више се ослањам на нека ближа поклапања и географску логику, а она указује на U152.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК месец 2020
« Одговор #339 послато: Јануар 19, 2021, 05:53:41 поподне »
18. Васиљевић, Илиндан, Доњи Степош, Крушевац

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних маркера се могу издвојити једино 391=10 и 458=18. Једино сличан хаплотип дели са једним са САНУ истраживања из Ковина, који такође слави Илиндан. Имају једну разлику на упоредива 16 маркера. Можда овој вези иде у прилог и предање Васиљевића, које каже да су се у околину Крушевца током 19. века доселили из Баната. Раније презиме им је било Пантелејић.

Због вредности 10 на 391, Васиљевић можда припада грани А493.

Васиљевић се тестирао код Yseq-a и резултат је А493 C-.

Предложио сам му тестирање маркера 561, па након тога 557.