ДНК порекло > Aрхеологија и археогенетика

Археогенетика на Балкану

(1/6) > >>

Bokez:
Отварам овдје тему па ако неко мисли да треба да је на другом мјесту нека је слободно пребаци.

Интересује ме проналзак хаплогупе R1b-L754* која је нађена у култури Лепенског вира ( датација за различите скелете је од 9.000 до 6.000 г.пн.е), док сам ја мислио да су R1a i R1b дошле са провалом индоевропских народа у Европи oko 4000 г.п.н.е. Како ово објашњавате, да ли ова подграна изумрла?

И још ми је интересантна хаплогрупа R1a-Z93 које су се пронашле у Мађарској и Бугарској у перидоу између 2100 и 1600. г. п. н. е. Зар није претпоставка да се ова грана у том периоду налазила у подручју Закарптја и почела да учествује у етногенези Словена.

drajver:

--- Цитат: Bokez  Август 18, 2020, 10:04:15 пре подне ---И још ми је интересантна хаплогрупа R1a-Z93 које су се пронашле у Мађарској и Бугарској у перидоу између 2100 и 1600. г. п. н. е. Зар није претпоставка да се ова грана у том периоду налазила у подручју Закарптја и почела да учествује у етногенези Словена.

--- Крај цитата ---

R1a-Z93 није учествовала у етногеннези Словена.

Bokez:

--- Цитат: drajver  Август 18, 2020, 10:07:56 пре подне ---R1a-Z93 није учествовала у етногеннези Словена.

--- Крај цитата ---

Супер  :) . Је ли учествовала у етногензи на неком другоме подручју или је изумрла ?

сɣнце:

--- Цитат: Bokez  Август 18, 2020, 10:10:19 пре подне ---Супер  :) . Је ли учествовала у етногензи на неком другоме подручју или је изумрла ?

--- Крај цитата ---
R-Z93 је најбројнији огранак R1a и учествовао у образовању иранских / арјанских народа и позније турачких.

drajver:

--- Цитат: Bokez  Август 18, 2020, 10:10:19 пре подне ---Супер  :) . Је ли учествовала у етногензи на неком другоме подручју или је изумрла ?

--- Крај цитата ---

Далеко од тог да је изумрла. Главнина азијске R1a припада овој грани.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију