ДНК порекло > Народи и њихова генетика

Македонци

(1/49) > >>

Небојша:
Занимљиво да нико до сад није покренуо тему о генетици Македонаца. Вероватно је тако због чињенице да су они као народ веома магловит појам и да највероватније представљају микс Срба и Бугара.

Међутим, мислим да би требало да продискутујемо и о тој области.

На овој слици видимо неке занимљиве, али и збуњујуће податке:



Ко год да је радио, а предпостављам да је у питању Бошњак (зато што Илире изједначва са И2а), поприлично је изгрешио. Да ли је ово урађено свесно или не, то не знам.

Такође, немогуће је да Срби имају више словенског гена од Хрвата.

Даље, оно што ме јако занима, а реч је о самим Македонцима, то је да код њих има (према овим подацима) чак 30% потомака Античких Македонаца?

Примећујем да исти уопште нису присутни у осталим земљама у регоину, осим неких 10% у Бугарској.

Како се на простору некадањше Античке Македоније налази велика концентрација Ј2б хаплогрупе, занима ме да ли се можда мисли на њу? Чињеница да ових Античких Македонаца има и у Бугарској иде у прилог томе.

Занимљиво да код нас не постоје Антички Македонци, можда су они "замењени" овим Феничанима (9%)?

У Бугарској видимо скоро 50% Трачана?

Доста је конфузан овај приказ. Чини ми се да аутор меша хаплогурпе са неким народима, а то је збуњујуће. :)

У сваком случају занима ме мишљење стручних људи из те области.

Сазнао сам да су ово подаци швајцарске компаније "iGenea" о пореклу народа на Балкану.



 
 

Синиша Јерковић:
Постоји неко новије истраживање за Македонце, мислим да га је чак неко објављивао на форуму, али што се тиче Македонаца ту нема ништа спектакуларно, њихов генетски профил је практично истовјетан српском и колико знам по свим досадшљим анализама блискости популација Македонци и Срби су стајали најближе. Македонци имају нешто мало више Е1б и Ј2 од Срба, а нижи И2а, али та разлика није тако велика.

Високо присуство И2а хаплогрупе код Македонаца у проценту од 27-29% послије рупе у сјеверној Албанији и Косову, још један је доказ о бесмислености тезе о повезивању И2а Динарик хаплогрупе са Илирима. И2а је на Балкану у високим процентима присутан искључиво код словенских народа (Румуни су посебна прича). Код Грка и Албанаца И2а једва да прелази 10%.

Постоји на ФТДНУ и Македонски ДНК Пројекат http://www.familytreedna.com/public/macedonia/default.aspx?section=yresults

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Небојша  Август 12, 2013, 04:56:17 поподне ---Занимљиво да нико до сад није покренуо тему о генетици Македонаца. Вероватно је тако због чињенице да су они као народ веома магловит појам и да највероватније представљају микс Срба и Бугара.

Међутим, мислим да би требало да продискутујемо и о тој области.

На овој слици видимо неке занимљиве, али и збуњујуће податке:



Ко год да је радио, а предпостављам да је у питању Бошњак (зато што Илире изједначва са И2а), поприлично је изгрешио. Да ли је ово урађено свесно или не, то не знам.

Такође, немогуће је да Срби имају више словенског гена од Хрвата.

Даље, оно што ме јако занима, а реч је о самим Македонцима, то је да код њих има (према овим подацима) чак 30% потомака Античких Македонаца?

Примећујем да исти уопште нису присутни у осталим земљама у регоину, осим неких 10% у Бугарској.

Како се на простору некадањше Античке Македоније налази велика концентрација Ј2б хаплогрупе, занима ме да ли се можда мисли на њу? Чињеница да ових Античких Македонаца има и у Бугарској иде у прилог томе.

Занимљиво да код нас не постоје Антички Македонци, можда су они "замењени" овим Феничанима (9%)?

У Бугарској видимо скоро 50% Трачана?

Доста је конфузан овај приказ. Чини ми се да аутор меша хаплогурпе са неким народима, а то је збуњујуће. :)

У сваком случају занима ме мишљење стручних људи из те области.

Сазнао сам да су ово подаци швајцарске компаније "iGenea" о пореклу народа на Балкану.



 
 

--- Крај цитата ---

Мислим да не би требало пуно пажње обраћати на горње табеле. Табеле су прилично старе и представљају неуспио покушај Игенеа да направи комерцијално допадљиву причу за своје потенцијалне купце. Наши медији су ове табеле својевремно прилично користили. Све у свему, бесмислице.

Небојша:
Да ли негде постоје резултати за Македонију, слично као и за остале у теми "Народи и њихова генетика"?

Bane:
http://www.bjmg.edu.mk/UploadedImages/pdf/11-18.pdf

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију