Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Попис у Аустроугарској 1895. године

(1/5) > >>

Platin:
Видео сам већ да је поменут на форуму, али је то била само статистика.

Имао сам прилике да читам податке Земуна а верујем да постоје или су постојали подаци за свако место у оквиру Аустроугарске.

Попис је нешто најбоље што сам ја до сада видео, јер не обухвата само попис тренутног стања, него су наставили да дописују промене... рођења, венчања, смрти, пресељења.
Записи обухватају име, презиме, понекад и шпицнаме, годину или тачан датум рођења, занимање, после 1895. године и редне бројеве у матичним књигама. Књиге су подељене на 'породице' односно власнике кућа, 'укућане' односно подстанаре и странце - све који не припадају завичајно том месту (за Земун, на пример, свеједно је да ли је неко из Угриноваца или Минхена). Буде уписано и ако неко стекне завичајност.
Уписана је вероисповест, а чак се води статистика после сваког уписа колико је особа тренутно на адреси.
За власнике постоји адреса у виду редног броја али и права адреса као што ми данас познајемо. За подстанаре то већ није случај.
Ако се син ожени, пишу подаци о младој, а важи и обрнуто.

Наравно, није увек све и потпуно записано.

Вежбаћете писану латиницу  :)

Amicus:
Занимљиво, Platine!

Овде бисмо дакле говорили о микроподацима са пописа?

Ако сам те добро разумео, у питању су својеврсни упитници, који су скројени као књижице/свешчице, за свако домаћинство понаособ?

Мислим да о таквим изворима до сада нисмо разговарали на форуму.

Веома занимљива информација! ;)

Platin:
Књиге су отприлике А3 формат. Горе је легенда па се онда ред по ред пише слободном руком, нема унапред одштампаних редова.

Рукописи умеју да буду свакојаки јер су то писали обични чиновници. Ипак, навикне се  :)

Јесте свако домаћинство једна целина, али је главна оријентација по адресама. Земун је подељен на три области: Град (данашњи сам центар), Јосипово (данас Горњи град) и Францстал (Нови град - чисто немачки део). На то додати поменуте подстанаре и странце.
У свакој области су адресе представљене редним бројем који је главна оријентација. Савремене адресе пишу али нису оријентир. Укоричено је по 100 адреса.
Укупно постоји педесетак књига, мање више.

Amicus:

--- Цитат: Platin  Август 03, 2017, 11:24:00 поподне ---Књиге су отприлике А3 формат. Горе је легенда па се онда ред по ред пише слободном руком, нема унапред одштампаних редова.

Рукописи умеју да буду свакојаки јер су то писали обични чиновници. Ипак, навикне се  :)

Јесте свако домаћинство једна целина, али је главна оријентација по адресама. Земун је подељен на три области: Град (данашњи сам центар), Јосипово (данас Горњи град) и Францстал (Нови град - чисто немачки део). На то додати поменуте подстанаре и странце.
У свакој области су адресе представљене редним бројем који је главна оријентација. Савремене адресе пишу али нису оријентир. Укоричено је по 100 адреса.
Укупно постоји педесетак књига, мање више.
--- Крај цитата ---

То су изврсне вести за оне који истражују Земун! :)

Занима ме, какво је стање по другим градовима, како на територији данашње Републике Србије, тако и на осталим територијама, које су тада биле под Аустроугарском влашћу? Тј. да ли је Земун правило или ипак случајност? ???

Platin:
Мени се чини да је попис био општи. На другој теми сам видео да се помиње баш тај попис за Босну... То ме држи у уверењу да је био општи.

Тренутно немам средстава да пуно путујем... али може свако да пита у свом месту, ко већ може да дође до архива. Обухваћена територија а насељена Србима је свакако велика: Војводина, целе Босна и Хрватска, Мађарска, део Румуније.

Можда би ваљало питати гугл на немачком  ???

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију