Аутор Тема: Уређивање форума-примједбе  (Прочитано 26342 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Уређивање форума-примједбе
« послато: Фебруар 02, 2017, 06:40:56 поподне »
Да ли си проверио у Шобајићевом раду о Бјелопавлићима?
Иначе, већ имамо тему о Бјелопавлићима, тако да нема разлога да се покреће још једна:
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=715.0

Можда би требало тему о Бјелопавлићима пребацити у одељак "Црна Гора", пре јој је место ту.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #1 послато: Фебруар 02, 2017, 08:30:57 поподне »
Можда би требало тему о Бјелопавлићима пребацити у одељак "Црна Гора", пре јој је место ту.
Има још доста тема које би требало пребацити у одељак "Црна Гора":
- Кучи Мрњавчићи E1b
- Дробњаци Новљани I1 P109
- Племе Никшићи и Ровца
- Васојевићи E1b-V13
- Poд Лучинштaкa 19=14- Tapcки (Лимcки) Никшићи
- Пјешивци J2a-M92
- Орловић E1b1b
- БРАНИЛОВИЋИ - ПИВА
- Спани - Шпање
- Озринићи Драгојевићи I2a Dinaric South
- Ћеклићки родови и исељеници
- Род Мацура I1 Z63
- Петровић-Његоши и њихова ДНК
- Љешњани Војинићи I2a Динарска Сјевер
- Морачани Богићевци- R1b?
- Дрекаловићи
- Божовићи су Орловићи из Загоре у Љешанској нахији - Е-V13 (E1b)
- Бјелоши I2a1b1 Dinaric South

Неколицину тема би ваљало и преименовати ради боље систематичности. Можда би неко од уредника могао да се позабави овиме кад стигне.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #2 послато: Фебруар 02, 2017, 08:42:32 поподне »
Има још доста тема које би требало пребацити у одељак "Црна Гора":
- Кучи Мрњавчићи E1b
- Дробњаци Новљани I1 P109
- Племе Никшићи и Ровца
- Васојевићи E1b-V13
- Poд Лучинштaкa 19=14- Tapcки (Лимcки) Никшићи
- Пјешивци J2a-M92
- Орловић E1b1b
- БРАНИЛОВИЋИ - ПИВА
- Спани - Шпање
- Озринићи Драгојевићи I2a Dinaric South
- Ћеклићки родови и исељеници
- Род Мацура I1 Z63
- Петровић-Његоши и њихова ДНК
- Љешњани Војинићи I2a Динарска Сјевер
- Морачани Богићевци- R1b?
- Дрекаловићи
- Божовићи су Орловићи из Загоре у Љешанској нахији - Е-V13 (E1b)
- Бјелоши I2a1b1 Dinaric South

Неколицину тема би ваљало и преименовати ради боље систематичности. Можда би неко од уредника могао да се позабави овиме кад стигне.

Не би их требало пребацивати јер они стоје у дијелу који се односи на Српски ДНК пројекат. Значи то нису теме које се односе на опште поријекло породица из Црне Горе, већ на оне родове који су радили генетска тестирања. Зато треба да остану у генетском дијелу форума.

Одјељак Црна Гора се односи само на опште податаке о породицама из Црне Горе.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #3 послато: Фебруар 02, 2017, 09:09:15 поподне »
Не би их требало пребацивати јер они стоје у дијелу који се односи на Српски ДНК пројекат. Значи то нису теме које се односе на опште поријекло породица из Црне Горе, већ на оне родове који су радили генетска тестирања. Зато треба да остану у генетском дијелу форума.

Одјељак Црна Гора се односи само на опште податаке о породицама из Црне Горе.
Постојећа подела на одељке је имала смисла у време када је било мало тестираних, па се у регионалним одељцима првенствено дискутовало о предањима и историји, а у одељку "Српски ДНК пројекат" o резултатима тестираних и појединим родовима. Данас се све дискусије о племенима и родовима ослањају на резултате ДНК истраживања којих је све више, била нека тема у регионалном одељку или одељку "Српски ДНК пројекат". Садржајно, а често чак ни по наслову, више нема никакве разлике између тема у односу на то у ком су одељку. У конкретном случају је постојање две различите теме за Бјелопавлиће потпуно излишно јер ће се водити исти разговори. Ја рецимо, иако сам доста активан на форуму, и даље не могу да запамтим да ли се теме о појединим племенима налази у одељку о Црној Гори или у одељку о ДНК пројекту. Сваки пут је пола-пола шанса да ћу да погодим. Није страшно, ради се о два клика више ако промашим, али по мом мишљењу оваква подела је потпуно превазиђена.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #4 послато: Фебруар 02, 2017, 09:19:27 поподне »
Постојећа подела на одељке је имала смисла у време када је било мало тестираних, па се у регионалним одељцима првенствено дискутовало о предањима и историји, а у одељку "Српски ДНК пројекат" o резултатима тестираних и појединим родовима. Данас се све дискусије о племенима и родовима ослањају на резултате ДНК истраживања којих је све више, била нека тема у регионалном одељку или одељку "Српски ДНК пројекат". Садржајно, а често чак ни по наслову, више нема никакве разлике између тема у односу на то у ком су одељку. У конкретном случају је постојање две различите теме за Бјелопавлиће потпуно излишно јер ће се водити исти разговори. Ја рецимо, иако сам доста активан на форуму, и даље не могу да запамтим да ли се теме о појединим племенима налази у одељку о Црној Гори или у одељку о ДНК пројекту. Сваки пут је пола-пола шанса да ћу да погодим. Није страшно, ради се о два клика више ако промашим, али по мом мишљењу оваква подела је потпуно превазиђена.

Можда си и у праву, то је свакако ствар за дискусију. Било би добро да чујемо и мишљење других. Не бих да одлучујем напречац.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #5 послато: Фебруар 02, 2017, 09:42:07 поподне »
Мислим да је Иванов предлог добар.
Ја ово одавно предлагах  :)

"Српски ДНК пројекат" је јако широка тема, и није лако пронаћи неку конкретну област у њој.
Мислим да би све теме одатле које се тичу племена и братстава било целисходно пребацити у географске одељке, тамо где та племена и братства припадају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #6 послато: Фебруар 02, 2017, 09:48:29 поподне »
Ја ово одавно предлагах  :)

Додуше, тадашња моја идеја била је да се све теме пребаце у одељак "племена" (изгледа да више ни не постоји), али сада мислим да је географска одредница боље решење.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=914.0
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #7 послато: Фебруар 02, 2017, 09:48:56 поподне »
Мислим да треба да остане у оквиру неке "днк" теме. Да л' Српски днк пројекат, да л' "Историја и генетика", или нешто треће, то треба утврдити.

На темама ЦГ, БиХ/РС, Хрватска/РСК, итд., обрађујемо углавном презимена из поменутих области (често без днк анализе), а и генетика поменутих родова излази далеко ван граница Црне Горе, па је у том смислу не треба ограничавати ни на форуму само на ЦГ.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #8 послато: Фебруар 02, 2017, 09:53:22 поподне »
Не односи се ово само на Црну Гору, већ би требало да буде опште правило.
Но, пошто већ имамо гласове овамо и онамо, нека буде као у античкој демократији: гласање!
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #9 послато: Фебруар 02, 2017, 09:54:36 поподне »
На темама ЦГ, БиХ/РС, Хрватска/РСК, итд., обрађујемо углавном презимена из поменутих области (често без днк анализе), а и генетика поменутих родова излази далеко ван граница Црне Горе, па је у том смислу не треба ограничавати ни на форуму само на ЦГ.

Да, ово је исто једна ствар о којој треба размислити. Рецимо имамо пјешивачке хаплотипе у Лици и у Црној Гори, евидентно су један род и проблем би их био угурати у Црну Гору, јер лички реално стоје изван и тешко ће их наћи неко ко би их тражио по одредници Крајина.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #10 послато: Фебруар 02, 2017, 09:59:36 поподне »
Да, ово је исто једна ствар о којој треба размислити. Рецимо имамо пјешивачке хаплотипе у Лици и у Црној Гори, евидентно су један род и проблем би их био угурати у Црну Гору, јер лички реално стоје изван и тешко ће их наћи неко ко би их тражио по одредници Крајина.
То је тачно, увек ће се наћи неки исељеници. Али ако се зна где је матица и где је већина становништва, не видим неки проблем да тема буде у регији одакле је род потекао.
Друга могућност је да се направи посебан одељак "Родови" у коме би постојало јасно правило да назив сваке теме мора да буде у формату "<Род> <ХГ>-<

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #11 послато: Фебруар 02, 2017, 10:00:33 поподне »
Додуше, ако је тема само "Бјелопавлићи", онда би и могла остати у делу форума под називом Црна Гора. Као што су Бањани нпр.

Али код појединих родовских група/племена са неком генетском причом, можда не треба мењати ништа. Велики број до сада тестираних породица са форума се, на овај или онај начин, може повезати са ЦГ, па би у том смислу у тај подфорум могли пребацити добар део тема са Српског днк пројекта (Кричи, N1a, Нишкићи, Васојевићи, Дробњаци-Новљани, итд.)

Иначе, тема Бјелопавлићи-потомци Бијелог Павла, већ постоји. :)

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?board=7.0

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #12 послато: Фебруар 02, 2017, 10:02:21 поподне »
Иначе, тема Бјелопавлићи-потомци Бијелог Павла, већ постоји. :)

Од тога смо и почели.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #13 послато: Фебруар 02, 2017, 10:02:58 поподне »
У ствари мислим да је већи проблем на форуму скретање са теме, ево и сад, на теми о Бјелопавлићима расправљамо о уређивању форума.  ;)

И сам често не могу пронаћи одрђене ствари, али зато обилато користим опцију Претрага.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #14 послато: Фебруар 02, 2017, 10:05:04 поподне »
Да, ово је исто једна ствар о којој треба размислити. Рецимо имамо пјешивачке хаплотипе у Лици и у Црној Гори, евидентно су један род и проблем би их био угурати у Црну Гору, јер лички реално стоје изван и тешко ће их наћи неко ко би их тражио по одредници Крајина.

Мислим да ће тему о Пјешивцима и пјешивачкој хаплогрупи и Личани (ма колико били упознати са даљим пореклом) далеко лакше наћи у одељку о Црној Гори, него на "Српском ДНК пројекту" који је и иначе, а камо ли мање упућеним људима, јако магловит наслов.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #15 послато: Фебруар 02, 2017, 10:10:30 поподне »
Мислим да ће тему о Пјешивцима и пјешивачкој хаплогрупи и Личани (ма колико били упознати са даљим пореклом) далеко лакше наћи у одељку о Црној Гори, него на "Српском ДНК пројекту" који је и иначе, а камо ли мање упућеним људима, јако магловит наслов.

Само не треба мешати неке ствари. Вероватно на овим нашим просторима постоји (а постоји сигурно) неки J2-M92 пјешивачки кластер, који нема никакве везе са ЦГ, па зато мислим да овакве теме не треба ограничавати само на ЦГ. Ако је тема само племе, породице и братства одатле, без превише уплитања генетике, онда ок.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #16 послато: Фебруар 02, 2017, 10:14:59 поподне »
Ако је тема само племе, породице и братства одатле, без превише уплитања генетике, онда ок.

Па тешко је то баш јасно у пракси разграничити. Пјешивци су једини бројни М92 код нас и тешко се на теми о Пјешивцима може избјећи расправа о хаплогрупи М92, а можда и о Ј2а.

 Форуми су ипак жива ствар, ма колико се трудили да их средимо и разврстамо, опет нешто негдје стрши...

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #17 послато: Фебруар 02, 2017, 10:17:14 поподне »
Као што рече Небо, најбоље је да формулишемо пар предлога и изнесемо на гласање, па нека одлучи већина. За сад имамо следеће могућности:
1. Задржавање тренутне организације форума.
2. Пребацивање тема о родовима из одељка "Српски ДНК пројекат" у регионалне одељке.
3. Стварање новог одељка "Родови" где би биле пребачене све теме о родовима из одељка "Српски ДНК пројекат" и преименоване у формату "Род ХГ-SNP".

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #18 послато: Фебруар 02, 2017, 10:20:41 поподне »
Па тешко је то баш јасно у пракси разграничити. Пјешивци су једини бројни М92 код нас и тешко се на теми о Пјешивцима може избјећи расправа о хаплогрупи М92, а можда и о Ј2а.

 Форуми су ипак жива ствар, ма колико се трудили да их средимо и разврстамо, опет нешто негдје стрши...

Знам, зато и већамо шта треба радити. :)

Процените шта је најбоље. Ја и даље мислим да ове генетске теме треба држати одвојено. У супротном, подфорум ЦГ ће бити претрпан. :)

А генетски гледано, то је много шира прича. Нама јесте доста битно то скорашње порекло, које често упућује на ЦГ, али као што рекох, припадника ових хг има на далеко ширем подручју.

Примера ради, како објаснити Тоскама, или Арберешима I1-P109 да имају везе са Дробњаком, или Анадолском Грку J2b-M205 да је "из Потарја" и сл. :)

Поменусмо Пјешивце. Њих очигледно има и у Македонији, а тешко да су ови одатле пореклом из Пјешиваца, итд., итд.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #19 послато: Фебруар 02, 2017, 10:24:07 поподне »
Као што рече Небо, најбоље је да формулишемо пар предлога и изнесемо на гласање, па нека одлучи већина. За сад имамо следеће могућности:
1. Задржавање тренутне организације форума.
2. Пребацивање тема о родовима из одељка "Српски ДНК пројекат" у регионалне одељке.
3. Стварање новог одељка "Родови" где би биле пребачене све теме о родовима из одељка "Српски ДНК пројекат" и преименоване у формату "Род ХГ-SNP".

У суштини, мени се свиђа ова идеја да постоји одјељак Родови, гдје би били смјештени профилисани генетски родови, али мислим да тај одјељак не би требало стављати у просторне одреднице.

Идеја је да на самом Српском ДНК Пројекту буду постављене нове странице за родове, испод којих не би било опције коментарисања на самом пројекту, већ би линк ишао као теми о истом роду на форуму.

Преуређење пројекта је у току и надам се да ћемо ускоро то моћи извести.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #20 послато: Фебруар 02, 2017, 10:35:53 поподне »
У суштини, мени се свиђа ова идеја да постоји одјељак Родови, гдје би били смјештени профилисани генетски родови, али мислим да тај одјељак не би требало стављати у просторне одреднице.

Подржавам.

Што се племена тиче, треба их разврстати географски. Сви знају одакле су Бјелопавлићи или Пјешивци, као што знају одакле су Зубци или Богуновићи, и где их треба тражити. Немају везе с Арберешима, Тоскама и анадолским Грцима (нити ће их овде неко од побројаних уопште тражити)  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #21 послато: Фебруар 02, 2017, 10:43:48 поподне »
И сам често не могу пронаћи одрђене ствари, али зато обилато користим опцију Претрага.

Приметио сам да када нешто претражујем, често ми избаци само најскорије помињање тог појма. Пример: тражио сам одређено презиме од тестираног из мајског тестирања, и претрага ми је избацила само један резултат, који је био неко најскорије помињање тог презимена на теми о тестиранима, а не онај први резултат, са редним бројем, презименом, местом порекла, славом и хаплогрупом. Да ли ова опција може некако да се унапреди, побољша, како би претрага приказивала баш сва помињања тог одређеног појма?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #22 послато: Фебруар 02, 2017, 10:46:18 поподне »
Приметио сам да када нешто претражујем, често ми избаци само најскорије помињање тог појма. Пример: тражио сам одређено презиме од тестираног из мајског тестирања, и претрага ми је избацила само један резултат, који је био неко најскорије помињање тог презимена на теми о тестиранима, а не онај први резултат, са редним бројем, презименом, местом порекла, славом и хаплогрупом. Да ли ова опција може некако да се унапреди, побољша, како би претрага приказивала баш сва помињања тог одређеног појма?

Мислим да зависи и од тога на којој се страници налазиш, ако си на насловној претражује све, ако си на посебном форуму, претражује само тај форум. Бар  мис е тако чини. Јовица би требао знати детаљније око тога.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #23 послато: Фебруар 02, 2017, 10:48:15 поподне »
Подржавам.

Што се племена тиче, треба их разврстати географски. Сви знају одакле су Бјелопавлићи или Пјешивци, као што знају одакле су Зубци или Богуновићи, и где их треба тражити. Немају везе с Арберешима, Тоскама и анадолским Грцима (нити ће их овде неко од побројаних уопште тражити)  :D

Небо, немој да си буквалиста. Није у томе ствар (Наравно да Грци неће читати теме о Дробњаку) Већ је у питању генетика, која је ипак мало компликованија од просечног ЦГ племена. ;)

П.С. Наравно да не знају сви где су Бјелопавлићи и Пјешивци. :)

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #24 послато: Фебруар 02, 2017, 10:53:49 поподне »
Мислим да зависи и од тога на којој се страници налазиш, ако си на насловној претражује све, ако си на посебном форуму, претражује само тај форум. Бар  мис е тако чини. Јовица би требао знати детаљније око тога.

Изгледа да када се претражује са почетне стране Форума, онда даје 1-2 резултата, а када сам исти појам унео унутар теме (списак тестираних у мајском тестирању), онда ми је излистао сва помињања.  :) Ето, ако затреба још некоме, да зна у чему је квака...Мада би по мени то требало да се поправи на тај начин да кад се појам унесе на почетној страни, да претрага излиста списак свих помињања у свим темама, јер овако морамо "ручно" да улазимо у теме и претражујемо, а често се заборави где се одређени појам "загубио", односно у којој је тачно теми...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #25 послато: Фебруар 02, 2017, 10:58:05 поподне »
Мислим да зависи и од тога на којој се страници налазиш, ако си на насловној претражује све, ако си на посебном форуму, претражује само тај форум. Бар  мис е тако чини. Јовица би требао знати детаљније око тога.
Да, најбољи начин је да се појам тражи унутар одређеног форума, а не са почетне стране. Дакле, отворите форум у којем претпостављате или знате да је тражени појам и преграга ће га непогрешиво пронаћи. Кад претражујете с почетне стране онда претрага издвоји по један форум у којем се тражени појам налази, а онда можете ићи од форума до форума и претраживати у дубину.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #26 послато: Фебруар 02, 2017, 10:59:51 поподне »
Да, најбољи начин је да се појам тражи унутар одређеног форума, а не са почетне стране. Дакле, отворите форум у којем претпостављате или знате да је тражени појам и преграга ће га непогрешиво пронаћи. Кад претражујете с почетне стране онда претрага издвоји по један форум у којем се тражени појам налази, а онда можете ићи од форума до форума и претраживати у дубину.

Ок, хвала Броју 1 на разјашњењу.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #27 послато: Фебруар 02, 2017, 11:38:36 поподне »
Не односи се ово само на Црну Гору, већ би требало да буде опште правило.
Но, пошто већ имамо гласове овамо и онамо, нека буде као у античкој демократији: гласање!

Подржавам овај предлог пре свих, управо зато што треба добро одвагати између сва три решења, па нека већина пресуди кад се већ поставило такво или-или питање.



На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #28 послато: Фебруар 02, 2017, 11:55:06 поподне »
Гласам за "Родове"... Ипак су Никшићи, ма који били,  расељени,  па као такви не би требали бити у ЦГ већ у "Родове", као што рекох.. .

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #29 послато: Фебруар 25, 2017, 11:59:03 поподне »
Данас је покренута и тема Кричи у одељку Црна Гора иако већ постоји тема Кричи J2b M205. Ако ће нова табела Српског ДНК пројекта садржати линкове ка темама на форуму, а најављено је да хоће, онда је неопходно да се води рачуна о томе да нема дуплираних тема. С обзиром да мање више влада консензус око формирања новог одељка "Родови", мислим да је време да се направе измене.

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #30 послато: Фебруар 26, 2017, 12:24:45 пре подне »
Данас је покренута и тема Кричи у одељку Црна Гора иако већ постоји тема Кричи J2b M205. Ако ће нова табела Српског ДНК пројекта садржати линкове ка темама на форуму, а најављено је да хоће, онда је неопходно да се води рачуна о томе да нема дуплираних тема. С обзиром да мање више влада консензус око формирања новог одељка "Родови", мислим да је време да се направе измене.

Отворена је тема везана за племе Крича из Потарја (што је и написано), док је тема "Кричи J2b M205" везана за много ширу причу и односи се на припаднике најбројнијег рода хаплогрупе J2b-M205 на нашем простору условно названог по Кричима (ријеч је о радном називу и не треба га схватати буквално јер немају сви припадници овог рода везе са старим Кричима, посебно ако се узме у обзир распрострањеност овог рода од Анадолије до Италије).
« Последња измена: Фебруар 26, 2017, 12:17:13 поподне млађо »

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #31 послато: Фебруар 26, 2017, 08:38:19 поподне »
Изгледа да када се претражује са почетне стране Форума, онда даје 1-2 резултата, а када сам исти појам унео унутар теме (списак тестираних у мајском тестирању), онда ми је излистао сва помињања.  :) Ето, ако затреба још некоме, да зна у чему је квака...Мада би по мени то требало да се поправи на тај начин да кад се појам унесе на почетној страни, да претрага излиста списак свих помињања у свим темама, јер овако морамо "ручно" да улазимо у теме и претражујемо, а често се заборави где се одређени појам "загубио", односно у којој је тачно теми...

Чини ми се да је "квака" заправо да треба означити опцију "Прикажи резултате као поруке". Вероватно је то подразумевано понашање ако се претражује унутар теме, али не и са почетне стране.

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #32 послато: Март 05, 2017, 01:25:04 пре подне »
Како окачити фото за аватар профила?
бити Србин је светиња

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #33 послато: Март 05, 2017, 01:41:30 пре подне »
Како окачити фото за аватар профила?

Проучи овај материјал овде. ;D



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #34 послато: Август 24, 2017, 09:32:08 поподне »
Да ли се планира писање Правилника о понашању на форуму и правилима његовог коришћења? Или можда такав документ већ постоји само ја не успевам да га пронађем?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #35 послато: Август 24, 2017, 10:02:02 поподне »
Да ли се планира писање Правилника о понашању на форуму и правилима његовог коришћења? Или можда такав документ већ постоји само ја не успевам да га пронађем?

Разговара се о томе. :)



Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #36 послато: Септембар 09, 2017, 09:01:42 поподне »
Пошто сам од Броја 1  јутрос добио опомену због како каже увреде једног нашег члана, занима ме када ће бити донешен Правилник о понашању на нашем форуму, а да то важи подједнако за све чланове Порекла.
Од данас нећу се више оглашавати на форуму, док се не донесе Правилник о понашању, да ја знам која су моја права а не други да ми лекцију држи.
Свако добро, искрено, свима члановима Порекла желим.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #37 послато: Септембар 09, 2017, 09:11:35 поподне »
Пошто сам од Броја 1  јутрос добио опомену због како каже увреде једног нашег члана, занима ме када ће бити донешен Правилник о понашању на нашем форуму, а да то важи подједнако за све чланове Порекла.
Од данас нећу се више оглашавати на форуму, док се не донесе Правилник о понашању, да ја знам која су моја права а не други да ми лекцију држи.
Свако добро, искрено, свима члановима Порекла желим.

Правила понашања постоје и морао их је прочитати и прихватити свако приликом прве регистрације на нашем форуму. За оне који су то превидели ево шта пише:

Правила и услови коришћења форума
 
Добро дошли на форум портала Порекло. Сви чланови форума у обавези су да се придржавају следећих правила и услова коришћења:
 
Поруке на форуму представљају ставове аутора, а не портала Порекло.
Објављивање и размена садржаја који крше постојеће законе Републике Србије и/или прописе међународног права нису дозвољени на форуму.Такође, забрањено објављивање садржаја који је увредљив, вулгаран, претећи, расистички или шовинистички, као и садржаја који је штетан на било који други начин.
 
Није дозвољено објављивање, слање и размена информација за које члан форума зна или претпоставља да су лажне, а чије би коришћење могло да нанесе штету другим лицима.

Забрањено је лажно представљање, односно представљање у име другог правног или физичког лица.

На форуму није дозвољено објављивање, слање и размена садржаја који су заштићени ауторским правом; свесно објављивање, слање и размена садржаја који садрже вирусе или сличне штетне компјутерске програме.
 
Уредништво форума Порекло задржава право да привремено или трајно искључи из дискусија оне чланове форума који се не буду придржавали горе наведених правила и услова коришћења форума.
« Последња измена: Септембар 09, 2017, 09:22:28 поподне Број 1 »

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #38 послато: Новембар 16, 2017, 02:56:12 поподне »
Покушавајући да заинтресујем људе у својој околини за генетичку генеалогију и тестирање ДНК, схватио сам нигде нисам могао да нађем кратак и језгровит текст који би на хронолошки начин описао досељавања становништва на наше просторе или Балкан уопште са утврђеним или могућим хаплогрупама које би могле донети разни народи кроз праисторију и историју.

Ово би био одличан уводни текст за Портал, који по потпомогао промоцији нашег Портала. Можда би се могла убацити и нека карта са Еупедије, као илустрација.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #39 послато: Децембар 13, 2017, 08:57:01 пре подне »
Захваљујем се свима онима који су својим трудом допринјели да се коначно јавно објави Правилник о понашању на форуму Порекла. Надам се да ће овај Правилник подједнако важити за све наше чланове, без изузетака.
Од данас поново ћу се овдје оглашавати. Мој бојкот је прекинут.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #40 послато: Децембар 13, 2017, 01:39:41 поподне »
Драго ми је Тимаре што си поново са нама. :)

Поштовање за одржану реч. :)



Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #41 послато: Децембар 13, 2017, 02:05:05 поподне »
Драго ми је Тимаре што си поново са нама. :)

Поштовање за одржану реч. :)
Хвала Амикус. :D

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #42 послато: Децембар 14, 2017, 10:42:25 поподне »
Bilo bi lijepo kad bi se pravilnik malo strože i primjenjivao.  Od oka mi se čini da je četvrtina poruka u zadnjih par dana prepucavanje forumaša s (nepostojećim na forumu) crnogorskim nacionalistima.

A o ovakom nepotrebno međustobnom čašćenju da ne pričam.


Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #43 послато: Децембар 14, 2017, 10:51:42 поподне »
Bilo bi lijepo kad bi se pravilnik malo strože i primjenjivao.  Od oka mi se čini da je četvrtina poruka u zadnjih par dana prepucavanje forumaša s (nepostojećim na forumu) crnogorskim nacionalistima.

A o ovakom nepotrebno međustobnom čašćenju da ne pričam.



Не треба бити толико оштар по питању санкција, да се кажњава свака тврђа ријеч.
« Последња измена: Децембар 14, 2017, 10:53:19 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #44 послато: Децембар 14, 2017, 10:56:01 поподне »
Објективно гледано, "чашћење" није било међусобно, већ једнострано.

Форумаш Свевлад је поставио мапе "Зелене трансверзале", која је општепозната чињеница. Не видим зашто би га неко због тога слао на "систематски преглед"?

За слабије упућене:

http://www.geopolitika.rs/index.php/sr/analiza/124-zelena-transverzala-cenzurisana-realnost

https://www.google.rs/search?dcr=0&source=hp&ei=R_EyWoy3Ic6SkwWgpLUg&q=zelena+transverzala&oq=zelena+tr&gs_l=psy-ab.1.1.0l10.1989.7016.0.9483.9.8.0.1.1.0.187.1203.0j8.8.0....0...1c.1.64.psy-ab..0.9.1241...0i131k1.0._1WoJIpEpDE

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #45 послато: Децембар 14, 2017, 11:00:54 поподне »
Не треба бити толико оштар по питању санкција, да се кажњава свака тврђа ријеч.

Treba brisati takve stvari.  Ne govorim o sankcijama u smislu zabrane pristupa forumu.  Jednostavno, brisati stvari koje nemaju veze s raspravom koja bi trebala biti ovdje na forumu.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #46 послато: Децембар 14, 2017, 11:41:03 поподне »
Наравно, све појаве које су непримерене форуму биће уклањане, а томе могу допринети и пријаве других корисника који их запазе.

Да не буде забуне, основана пријава није никакво тужакање, већ на неки начин и обавеза сваког савесног форумаша, да утиче на квалитет дискусије на форуму.

Не устручавајте се, али немојте бити ни непромишљени када пријављујете, оцените шта је за пријаву, и тако ћемо сарађујући најбоље уређивати форум.



Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #47 послато: Децембар 15, 2017, 12:06:10 пре подне »
Објективно гледано, "чашћење" није било међусобно, већ једнострано.

Форумаш Свевлад је поставио мапе "Зелене трансверзале", која је општепозната чињеница. Не видим зашто би га неко због тога слао на "систематски преглед"?

Što je "poznato" i što "svi znaju" je posebna priča, da sad ne ulazimu u pitanje na koji način se raspravlja na mreži. 

No, meni se čini da se postavljanje slika neo-Handžar divizije kosi s bar jednim od ova dva člana pravilnika.

Цитат
Члан 4.

Није дозвољено постављање тема и порука дневнополитичког садржаја.

Члан 5.

Није дозвољено провоцирање, вређање и омаловажавање других учесника форума.

A meni osobno se 4. član čini posebno važnim za održavanje neke više razine rasprave i općenito kvaliteta foruma.  Jer mislim da upravo to dijeli ovaj forum od raznih drugih.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #48 послато: Децембар 15, 2017, 09:37:13 пре подне »
Što je "poznato" i što "svi znaju" je posebna priča, da sad ne ulazimu u pitanje na koji način se raspravlja na mreži. 

No, meni se čini da se postavljanje slika neo-Handžar divizije kosi s bar jednim od ova dva člana pravilnika.

A meni osobno se 4. član čini posebno važnim za održavanje neke više razine rasprave i općenito kvaliteta foruma.  Jer mislim da upravo to dijeli ovaj forum od raznih drugih.
У потпуности подржавам став цјењеног господина Пава.
Морамо се мало више уозбиљити, ако желимо да будемо већи и јачи.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #49 послато: Децембар 26, 2017, 11:49:12 поподне »
Заиста, не би било згорег имати мало више такта према женам.



Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #50 послато: Децембар 27, 2017, 12:07:14 пре подне »
Заиста имам утисак да форум постаје превише ограничен.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #51 послато: Децембар 27, 2017, 12:59:23 пре подне »
Заиста имам утисак да форум постаје превише ограничен.

Управо је реч о супротном, форум постаје све мање ограничен, а уредници су у обавези да одрже ред.

А то не може без да се подсети учеснике расправа на правилник и без неких минималних корекција или брисања проблематичних порука.



Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #52 послато: Децембар 27, 2017, 01:16:07 пре подне »
Заиста, не би било згорег имати мало више такта према женам.

Заиста имам утисак да форум постаје превише ограничен.

Надам се да се неће ово схватити погрешно, али мислим да би укључивље жена у писање чланака и модерирање форума сигурно подигло разину, не само форума, него целог Друптва. Верујем да способних жена који би то и радиле има више него довољно, само треба наћи прави начин како их укључити у све то.

То не знаћи да уредници форума не раде добар посао, чак супротно, дивим им се да су одржали форум на нивоју који је још увек солидан. И да није њих, доста би се људи који стварно дају велик допринос, већ трајно макнули са форума.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #53 послато: Децембар 27, 2017, 01:17:18 пре подне »
Надам се да се неће ово схватити погрешно, али мислим да би укључивље жена у писање чланака и модерирање форума сигурно подигло разину, не само форума, него целог Друптва. Верујем да способних жена који би то и радиле има више него довољно, само треба наћи прави начин како их укључити у све то.

То не знаћи да уредници форума не раде добар посао, чак супротно, дивим им се да су одржали форум на нивоју који је још увек солидан. И да није њих, доста би се људи који стварно дају велик допринос, већ трајно макнули са форума.

Није искључено Узи да се о твом предлогу ускоро продискутује на састанку.

Подржавам идеју.



Ван мреже Милица Доганџић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #54 послато: Децембар 27, 2017, 03:24:02 поподне »
Заиста, не би било згорег имати мало више такта према женам.

Хвала на разумевању.  ;)

симо

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #55 послато: Април 10, 2018, 06:54:05 пре подне »
Свако јутро прије посла погледам шта има ново на форуму. У задње вријеме сасвим сигурно знам да ћу наићи на резултате ноћне преписке Свевлада и ДушанаВучка уз гомилу музике, филмова, карата. То се некада звало chat. Данас тај ваш chat има много ширу публику.

Затим видим да је било опет качења читавих повеља средњовјековних манастира, да су отворене десетине тема, којима је једини циљ био да се постави један или два јутјуб снимка.

Свевладе, ДушанеВучко, сви ми мање више убијамо вријеме на интернету. Замислите на шта би личио форум кад би свако од чланова качио на форум све оно што је тог дана "занимљиво" видио на интернету.

Није проблем да се окачи неки интерсантан детаљ, али људи имајте мјере. Немојте чекати да вас администрација (која узгред спава) опомиње , контролишите се.

Оно због чега помињем само вас двојицу ( ништа лично), није због тога што само вас двојица тако радите, већ зато што сте најуочљивији и што се чак и статистиком за један дан може показати да је тачно ово што пишем.

Укратко форум се све више претвара у необавезно четовање, блоговање. Штедите ријечи и текст, није све што вам падне на памет за објављивање. Ово говорим сваки дан и самом себи, јер и сам имам такве тенденције.


На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #56 послато: Април 10, 2018, 09:54:03 пре подне »
Свако јутро прије посла погледам шта има ново на форуму. У задње вријеме сасвим сигурно знам да ћу наићи на резултате ноћне преписке Свевлада и ДушанаВучка уз гомилу музике, филмова, карата. То се некада звало chat. Данас тај ваш chat има много ширу публику.

Затим видим да је било опет качења читавих повеља средњовјековних манастира, да су отворене десетине тема, којима је једини циљ био да се постави један или два јутјуб снимка.

Свевладе, ДушанеВучко, сви ми мање више убијамо вријеме на интернету. Замислите на шта би личио форум кад би свако од чланова качио на форум све оно што је тог дана "занимљиво" видио на интернету.

Није проблем да се окачи неки интерсантан детаљ, али људи имајте мјере. Немојте чекати да вас администрација (која узгред спава) опомиње , контролишите се.

Оно због чега помињем само вас двојицу ( ништа лично), није због тога што само вас двојица тако радите, већ зато што сте најуочљивији и што се чак и статистиком за један дан може показати да је тачно ово што пишем.

Укратко форум се све више претвара у необавезно четовање, блоговање. Штедите ријечи и текст, није све што вам падне на памет за објављивање. Ово говорим сваки дан и самом себи, јер и сам имам такве тенденције.

Наведену тему (Милутинова повеља) сам закључао. Не бих је брисао, има корисних информација, али с друге стране није направљена у складу са правилима овог форума, па нека буде за сад закључана. Апеловао бих на све да не копирају велике блокове текста заредом у више објава и да тако праве нове теме или да затрпавају већ постојеће, јер се то подводи под "спамовање" и није у складу са Правилником.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #57 послато: Април 10, 2018, 10:24:18 пре подне »
 Нисам приметила да администрација спава. Често су обрисане неке поруке, или закључавање тема је присутно када дискусија иде у погрешном смеру.


Поштовани , могли сте  свој  став изнети на уоштени начин, а поменутим члановима ( који су притом пријатни и неконфликтни) послати и приватну поруку, ако сте мислили да им саопштите то што сте изнели. Требало би да водимо рачуна и осећањима других

симо

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #58 послато: Април 10, 2018, 10:45:48 пре подне »
Нисам приметила да администрација спава. Често су обрисане неке поруке, или закључавање тема је присутно када дискусија иде у погрешном смеру.
То је мој утисак, можда није исправан.

Поштовани , могли сте  свој  став изнети на уоштени начин,
Много је поштеније кад се ствар конкретизује, него кад се прелива из шупљег у празно.

а поменутим члановима ( који су притом пријатни и неконфликтни) послати и приватну поруку, ако сте мислили да им саопштите то што сте изнели. Требало би да водимо рачуна и осећањима других
Није ово било упућено само тој двојици чланова, зато је порука јавна. И оно што сам написао , написао сам као члан форума, нисам у администрацији, па и не мора да се  схвата тако драматично. Осим тога то није први пут да сам да сам исту примједбу упутио истим члановима, а ни тада ни сада у њој нема ништа лично да би се неко вријеђао.
Слажем се да се ради о пријатним и неконфликтним појединцима, али није о томе била ријеч.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #59 послато: Април 10, 2018, 01:48:34 поподне »
Свако јутро прије посла погледам шта има ново на форуму. У задње вријеме сасвим сигурно знам да ћу наићи на резултате ноћне преписке Свевлада и ДушанаВучка уз гомилу музике, филмова, карата. То се некада звало chat. Данас тај ваш chat има много ширу публику.

Затим видим да је било опет качења читавих повеља средњовјековних манастира, да су отворене десетине тема, којима је једини циљ био да се постави један или два јутјуб снимка.

Свевладе, ДушанеВучко, сви ми мање више убијамо вријеме на интернету. Замислите на шта би личио форум кад би свако од чланова качио на форум све оно што је тог дана "занимљиво" видио на интернету.

Није проблем да се окачи неки интерсантан детаљ, али људи имајте мјере. Немојте чекати да вас администрација (која узгред спава) опомиње , контролишите се.

Оно због чега помињем само вас двојицу ( ништа лично), није због тога што само вас двојица тако радите, већ зато што сте најуочљивији и што се чак и статистиком за један дан може показати да је тачно ово што пишем.

Укратко форум се све више претвара у необавезно четовање, блоговање. Штедите ријечи и текст, није све што вам падне на памет за објављивање. Ово говорим сваки дан и самом себи, јер и сам имам такве тенденције.
Примљено к знању...нисам имао обичај раније да шаљем велика копирања, али ме је повукао значај и количина имена топонима као и личних имена , па сам један део поставио на теми Шекулар, а онда сам помислио да има још тога што би занимало и остале (напр. помињање Ровца) и друго, па сам онда све поставио . А знам по себи да само постављање адресе линка не привуче сваког да отвори тај линк, него ће пре да причита оно што види...А знам и да је то "спам", па како год да се одлучи (можда због значај самих података и периода када је писана повеља, би требало да остане текст, али да се не пише више на теми, него ако неко хоће да извуче нешто што је њему значајно, да остане...свесна грешка за опште добро :) ) Али нећу да копирам више велике текстове...
« Последња измена: Април 10, 2018, 01:51:39 поподне ДушанВучко »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #60 послато: Април 10, 2018, 02:10:04 поподне »
Само да напоменем да је један део администрације (конкретно - ја) заиста спавао у временском периоду када је тема о Милутиновој повељи настала (око 5 сати ујутру).  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #61 послато: Април 10, 2018, 02:38:17 поподне »
Мислим да сам једном приликом и прокоментарисао да не разумем зашто постављамо садржаје који су потпуно ван тема којима се бави Порекло, на пример попут музичких спотова. Тога је барем пун Јутјуб и није ми било јасно шта ће нам то на једном овако ускоспецијализованом форуму. Коментар је био да нам треба кутак за забаву, који нико није оспорио, па сам од примедбе одуста. Признајем да сам касније и сам пар пута "подлегао" и окачио понеки за мене занимљив видео клип.

И даље мислим да томе на овом форуму није место. Прилично сам убеђен да креатор форумског одељка "Вјера и култура Срба » Забава" није имао идеју да се ту каче спотови Скорпионса и Бон Жовија. Да ме не схвати нико погрешно, волим и ја да слушам поменуте групе али једноставно не видим да то припада овом форуму. Мислим да такви садржаји разводњавају поенту форума Порекла и одвлачи посетиоце на неке квази-теме које са Пореклом никакве везе немају.

Но, да не испадне да "мрачим" и да ми смета музика, ако је воља већина да се са овом праксом настави, поштоваћу. Али ме занима да ли би онда било у реду да ја кренем са темом савијања оригами фигурица на пример?
« Последња измена: Април 10, 2018, 02:47:35 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #62 послато: Април 10, 2018, 02:41:44 поподне »
Само да напоменем да је један део администрације (конкретно - ја) заиста спавао у временском периоду када је тема о Милутиновој повељи настала (око 5 сати ујутру).  ;)
Нисам улазио на форум иако сам био будан, гледајући поприлично неизвестан Ен-Би-Еј меч.  ;D

Свакако бих правовремено реаговао и макар закључао тему док се питање не разреши, иначе се у потпуности слажем са написаним од стране Симе.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #63 послато: Април 10, 2018, 02:47:45 поподне »
Ја лично мислим да би мала доза релаксираног садржаја требала да постоји...теме су научне, може да се каже, револуционарне, али да понекад треба и неки издувни вентил да се све мало и опусти ( у периоду када није толико активна преписка око битних ствари, ноћу...слажем се да треба и ту мера да се има)...Нешто слично као када су састанци порекла, па слободно дружење после, тако и овде , да буде и мало тога...

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #64 послато: Април 10, 2018, 02:53:27 поподне »
Ја лично мислим да би мала доза релаксираног садржаја требала да постоји...теме су научне, може да се каже, револуционарне, али да понекад треба и неки издувни вентил да се све мало и опусти ( у периоду када није толико активна преписка око битних ствари, ноћу...слажем се да треба и ту мера да се има)...Нешто слично као када су састанци порекла, па слободно дружење после, тако и овде , да буде и мало тога...

Апсолутно се слажем  8)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Демића страна

  • Гост
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #65 послато: Април 10, 2018, 03:00:21 поподне »
Мислим да сам једном приликом и прокоментарисао да не разумем зашто постављамо садржаје који су потпуно ван тема којима се бави Порекло, на пример попут музичких спотова. Тога је барем пун Јутјуб и није ми било јасно шта ће нам то на једном овако ускоспецијализованом форуму. 

И даље мислим да томе на овом форуму није место. Мислим да такви садржаји разводњавају поенту форума Порекла и одвлачи посетиоце на неке квази-теме које са Пореклом никакве везе немају.

Слажем се са свим написаним.

Како вријеме пролази форум све више губи на квалитету и полако али сигурно почиње све више личити на Крстарицу. Доста квалитетних чланова је отишло са форума (или једноставно не желе више писати овдје), док је дилетаната из дана у дан све више.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #66 послато: Април 10, 2018, 03:06:51 поподне »
Ја лично мислим да би мала доза релаксираног садржаја требала да постоји...теме су научне, може да се каже, револуционарне, али да понекад треба и неки издувни вентил да се све мало и опусти ( у периоду када није толико активна преписка око битних ствари, ноћу...слажем се да треба и ту мера да се има)...Нешто слично као када су састанци порекла, па слободно дружење после, тако и овде , да буде и мало тога...

Онда поред поменутих оригами фигурица предлажем и отварање рубрике о ситним поправкама у кући и још једне о лову и риболову  ::)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #67 послато: Фебруар 19, 2021, 03:22:37 поподне »
Да ли се размишљало о томе да се уведе некакав систем за оцењивање постављених коментара или чланова форума, којим би се одређивао њихов рејтинг од стране осталих регистрованих посетилаца (или оних са одрећеном репутацијом и стажом)? Тренутни систем "чинова" се заснива искључиво на броју објављених порука, али не и на мери квалитета њиховог садржаја. Дешава се да су чланови форума који би могли нешто квалитетно да напишу често неактивни, па њихово место заузимају појединци који пишу све и свашта, посебно на тему генетичке генеалогије. Неупућени и нови посетиоци форума тешко могу разликовати шта је ту тачно или барем смислено, а шта не. Када би се видела репутација аутора порука, то би свакако помогло да се и оно што је написано сагледава мање или више критички.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #68 послато: Фебруар 19, 2021, 03:55:02 поподне »
Да ли се размишљало о томе да се уведе некакав систем за оцењивање постављених коментара или чланова форума, којим би се одређивао њихов рејтинг од стране осталих регистрованих посетилаца (или оних са одрећеном репутацијом и стажом)? Тренутни систем "чинова" се заснива искључиво на броју објављених порука, али не и на мери квалитета њиховог садржаја. Дешава се да су чланови форума који би могли нешто квалитетно да напишу често неактивни, па њихово место заузимају појединци који пишу све и свашта, посебно на тему генетичке генеалогије. Неупућени и нови посетиоци форума тешко могу разликовати шта је ту тачно или барем смислено, а шта не. Када би се видела репутација аутора порука, то би свакако помогло да се и оно што је написано сагледава мање или више критички.

То је некада постојало на форуму, али је укинуто. Условно би могло да указује на квалитет порука одређеног члана, али не показује обавезно реално стање. Примера ради, онај ко не верује у оно што "квалитетан члан" пише удараће и даље минусе, тако да обични посматрачи не могу чисто на основу тога да граде мишљење.

Такође, они који све и свашта пишу и даље ће писати све и свашта, само што ће сад имати више минуса испод имена. Укратко - не верујем да то може променити квалитет и тренутну динамику форума.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #69 послато: Фебруар 19, 2021, 04:05:19 поподне »
Сличан проблем има и демократија са правом гласа😊

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #70 послато: Фебруар 19, 2021, 04:09:15 поподне »
То је некада постојало на форуму, али је укинуто. Условно би могло да указује на квалитет порука одређеног члана, али не показује обавезно реално стање. Примера ради, онај ко не верује у оно што "квалитетан члан" пише удараће и даље минусе, тако да обични посматрачи не могу чисто на основу тога да граде мишљење.

Такође, они који све и свашта пишу и даље ће писати све и свашта, само што ће сад имати више минуса испод имена. Укратко - не верујем да то може променити квалитет и тренутну динамику форума.

Помогло би ако би право оцењивања имали само чланови са одређеним нивоом репутације. Дакле, прво мораш да напишеш довољан број квалитетних садржаја да би те други позитивно оценили, па тек онда можеш и сам да оцењујеш друге.
А што се тиче тога да ће неки и даље писати све и свашта, то је тачно, али ће барем моћи да се види њихова репутација на форуму, па да се спрам ње и (не)обраћа пажња на такве садржаје.
Наравно, све ово слабо може утицати на динамику дискусија на форуму.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #71 послато: Фебруар 19, 2021, 04:20:08 поподне »
Сличан проблем има и демократија са правом гласа😊

Да имамо неки начин за оцену репутације, сад би Бојан за овај коментар од мене добио +  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #72 послато: Фебруар 19, 2021, 05:03:12 поподне »
Да имамо неки начин за оцену репутације, сад би Бојан за овај коментар од мене добио +  ;)
И ћорава кока убоде по које зрно🙂

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #73 послато: Фебруар 19, 2021, 05:09:03 поподне »
 Увјек се властодржац бојао истинске демократије. Тако неко себи даје унапред право да оцјени по својој претпоставци шта је квалитет или не. Па уведите два нивоа оцјењивања. Један од уредништва други од чланства. Или се неко можда боји да се ту не покаже контрадикторност оцјена.
 Можда је и ово неквалитетно   ;)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #74 послато: Фебруар 19, 2021, 05:27:47 поподне »
Увјек се властодржац бојао истинске демократије. Тако неко себи даје унапред право да оцјени по својој претпоставци шта је квалитет или не. Па уведите два нивоа оцјењивања. Један од уредништва други од чланства. Или се неко можда боји да се ту не покаже контрадикторност оцјена.
 Можда је и ово неквалитетно   ;)
Пошто је у српском духу аутократија, деспотија и слични облици уређења друштва тако и форум треба средити.Само оштро и главу скидати сваком ко је бар мало промоли...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #75 послато: Фебруар 19, 2021, 05:55:58 поподне »
Увјек се властодржац бојао истинске демократије. Тако неко себи даје унапред право да оцјени по својој претпоставци шта је квалитет или не. Па уведите два нивоа оцјењивања. Један од уредништва други од чланства. Или се неко можда боји да се ту не покаже контрадикторност оцјена.
 Можда је и ово неквалитетно   ;)

Не знам стварно о чему причаш и какве теорије завере покушаваш да исконструишеш. Појма немам ко смо ти "ми" који треба нешто да "уведемо", иступио сам са предлогом искључиво у своје име. Такође нисам у никаквом Уредништву, нити сам предложио да оцену даје Уредништво. Чак нисам предлагао да то раде чланови Порекла, већ чланови форума. Али наравно, онај ко жели у нечему да види злу намеру, видеће је увек.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #76 послато: Фебруар 19, 2021, 06:05:01 поподне »
Не знам стварно о чему причаш и какве теорије завере покушаваш да исконструишеш. Појма немам ко смо ти "ми" који треба нешто да "уведемо", иступио сам са предлогом искључиво у своје име. Такође нисам у никаквом Уредништву, нити сам предложио да оцену даје Уредништво. Чак нисам предлагао да то раде чланови Порекла, већ чланови форума. Али наравно, онај ко жели у нечему да види злу намеру, видеће је увек.

 Никаква теорија завјере. Нема конструкције, само сам се надовезао на твоје виђење са мојим предлогом и дао могући поглед на тај мој предлог.
 Ојлеру немој да се нервираш буди мало равњак... Шаљем ти добар виц.

 
« Последња измена: Фебруар 19, 2021, 06:14:24 поподне Romanijski »

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #77 послато: Фебруар 19, 2021, 09:24:47 поподне »
На највећем српском форуму тренутно траје дискусија да ли да укинемо систем "лајковања" или не, и изгледа да нећемо. А питање укидања се покренуло јер је дошло до некакве свађе пар корисника, па је дошло до скидања раније датих лајкова.

Тамо не постоји "плус" и "минус", него "обичан лајк", срце, смешно, иронично, запањено, тужно и љуто.

Мислим да је најбоље уопште не уводити тај систем док не будемо сигурни да ће се часно користити - што би захтевало да прво свакодневну и свеприсутну таблоидну културу укинемо... а тренутно нит' имамо средстава нит' смо надлежни.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #78 послато: Фебруар 19, 2021, 09:52:52 поподне »
На највећем српском форуму тренутно траје дискусија да ли да укинемо систем "лајковања" или не, и изгледа да нећемо. А питање укидања се покренуло јер је дошло до некакве свађе пар корисника, па је дошло до скидања раније датих лајкова.

Тамо не постоји "плус" и "минус", него "обичан лајк", срце, смешно, иронично, запањено, тужно и љуто.

Мислим да је најбоље уопште не уводити тај систем док не будемо сигурни да ће се часно користити - што би захтевало да прво свакодневну и свеприсутну таблоидну културу укинемо... а тренутно нит' имамо средстава нит' смо надлежни.
Људи, разумијем ја Ојлера и његову иницијативу али мора и он да разумије остале.ТЈ. доступност резултата,доступност информација, рацио, социолошке и психолошке чиниоце и на крају интелект...И кад се све то и мноштво других фактора узме у обзир како некоме рећи да није достојан расправе...И на крају ево вам предлог, направите форум од "проверених кадрова" па нас само исцимајте кад треба неко да се тестира...Мислим од нас из пука...Платине, није ово одговор теби ово је мој генерални став.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #79 послато: Фебруар 19, 2021, 10:27:33 поподне »
Људи, разумијем ја Ојлера и његову иницијативу али мора и он да разумије остале.ТЈ. доступност резултата,доступност информација, рацио, социолошке и психолошке чиниоце и на крају интелект...И кад се све то и мноштво других фактора узме у обзир како некоме рећи да није достојан расправе...И на крају ево вам предлог, направите форум од "проверених кадрова" па нас само исцимајте кад треба неко да се тестира...Мислим од нас из пука...Платине, није ово одговор теби ово је мој генерални став.

Не видим разлог за заједљивост због неких ствари које са мојим предлогом и уређивањем Форума немају никакве везе, и како то помаже у овом разговору? Ја сам само изнео један легитиман предлог. Администрација Форума може да га размотри па да одлучи да ли ће да га усвоји или не. Форум Порекла ипак није "јавно добро" па да се доносе одлуке гласањем већине посетилаца, већ постоје људи који су изабрани да га уређују. Како год они у овом случају одлуче, мени је у реду. Ако ми некад нешто не буде у реду, има Скупштина Друштва па се тамо може тражити смена уредништва Форума, а тако може да поступи сваки члан Порекла који је незадовољан њиховим радом. А ако те нешто друго тишти, што нема везе са Форумом већ са радом Порекла уопште, онда си промашио тему.   
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #80 послато: Фебруар 19, 2021, 10:30:29 поподне »
Не видим разлог за заједљивост због неких ствари које са мојим предлогом и уређивањем Форума немају никакве везе, и како то помаже у овом разговору? Ја сам само изнео један легитиман предлог. Администрација Форума може да га размотри па да одлучи да ли ће да га усвоји или не. Форум Порекла ипак није "јавно добро" па да се доносе одлуке гласањем већине посетилаца, већ постоје људи који су изабрани да га уређују. Како год они у овом случају одлуче, мени је у реду. Ако ми некад нешто не буде у реду, има Скупштина Друштва па се тамо може тражити смена уредништва Форума, а тако може да поступи сваки члан Порекла који је незадовољан њиховим радом. А ако те нешто друго тишти, што нема везе са Форумом већ са радом Порекла уопште, онда си промашио тему.   
Апсолутно подржавам твој предлог...

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #81 послато: Фебруар 19, 2021, 11:01:00 поподне »
Пошто је у српском духу аутократија, деспотија и слични облици уређења друштва тако и форум треба средити.Само оштро и главу скидати сваком ко је бар мало промоли...

Није овде ни аутократија, ни деспотија нити слични облици уређења друштва,  заједница или форума. Овде на форуму се, по мом суду, спроводи  просвећени апсолутизам (европска историја бележи и  таква државна уређења, и резултати су били добри)  :)   И тако би требало да остане, сматрам. Ако се и нека главица закотрља по форуму - није страшно... Само оштро, али праведно, по заслугама!  :)


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #82 послато: Фебруар 19, 2021, 11:18:34 поподне »
Није овде ни аутократија, ни деспотија нити слични облици уређења друштва,  заједница или форума. Овде на форуму се, по мом суду, спроводи  просвећени апсолутизам (европска историја бележи и  таква државна уређења, и резултати су били добри)  :)   И тако би требало да остане, сматрам. Ако се и нека главица закотрља по форуму - није страшно... Само оштро, али праведно, по заслугама!  :)
Овде се ради о српском духу а не о европском...А у српској традицији глава много лакше лети него у европској...Лаку ноћ свим праведницима...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #83 послато: Фебруар 20, 2021, 12:06:53 пре подне »
Форум је разговаралиште, не треба правити ту "сито и решето" квалитета и неквалитета порука и то је у интеракцији немогуће...постоји правилник који дефинише преступе и то је то, а број порука које је неко написао и "чин" који је у складу са тим је небитан
« Последња измена: Фебруар 20, 2021, 12:10:57 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #84 послато: Фебруар 20, 2021, 12:25:38 пре подне »
а број порука које је неко написао и "чин" који је у складу са тим је небитан
Исправка, није небитан, него више симболичан што се тога тиче :) Зато не треба правити ту филозофију неку, тј. да се оцењује квалитет форумаша...сви знају овде и без "верификације" ко је ко у материји
« Последња измена: Фебруар 20, 2021, 12:33:14 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #85 послато: Фебруар 20, 2021, 12:33:48 пре подне »
Исправка, није небитан, него више симболичан што се тога тиче :) Зато не треба правити ту филозофију неку, тј. да се оцењује квалитет форумаша...сви знају овде и без "верификације" ко је шта ...

Знају редовни посетиоци али не и они који први пут овде дођу.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #86 послато: Фебруар 20, 2021, 12:36:50 пре подне »
Знају редовни посетиоци али не и они који први пут овде дођу.
Нов кад дође и кад опонира константно ауторитету који је упућен, онда је то спам, па добије титулу "Бана", тј. банују га :) ...Разуман нов члан види одмах, а неразуман се пошаље на "хлађење" :) Не видим "претњу" од нових чланова у том смислу...мада, сигурно је пренапорно да се неко расправља са незналицом и тврдоглавим човеком...то је већ "друга страна медаље" масовнојег форума, поготово кад неко нов дође "славодобитно" да нас "просветли"...али то се "угаси" брзо, нема трајање...једино кад неко то трајање разложи на ређа појављивања током дужег периода, па остане усамљен, а ако не види да нема реакције , то је већ његов проблем што не види
« Последња измена: Фебруар 20, 2021, 12:48:12 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #87 послато: Фебруар 20, 2021, 01:09:53 пре подне »
Нов кад дође и кад опонира константно ауторитету који је упућен, онда је то спам, па добије титулу "Бана", тј. банују га :) ...Разуман нов члан види одмах, а неразуман се пошаље на "хлађење" :) Не видим "претњу" од нових чланова у том смислу...мада, сигурно је пренапорно да се неко расправља са незналицом и тврдоглавим човеком...то је већ "друга страна медаље" масовнојег форума, поготово кад неко нов дође "славодобитно" да нас "просветли"...али то се "угаси" брзо, нема трајање...једино кад неко то трајање разложи на ређа појављивања током дужег периода, па остане усамљен, а ако не види да нема реакције , то је већ његов проблем што не види

Не причам о томе. Него дође нов човек на форум и онда крене да чита нечија лупетања а не зна да су лупетања. Било је ових дана таквих примера. За неког са стране, ко не борави овде стално, тешко је да разлучи чему вреди поклањати пажњу ако није дубоко у тематици.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #88 послато: Фебруар 20, 2021, 01:28:24 пре подне »
Не причам о томе. Него дође нов човек на форум и онда крене да чита нечија лупетања а не зна да су лупетања. Било је ових дана таквих примера. За неког са стране, ко не борави овде стално, тешко је да разлучи чему вреди поклањати пажњу ако није дубоко у тематици.
Ту опет се ради и о количини тих порука, а немогуће да се неки нов члан веже за неки изузетак митоманије или непроверене информације наспрам читавих тема...нов члан који жели да сазна нешто, он ће чешће боравити и читати теме...количина правих информација је неупитна и прави "филтер" посетиоца форума...мислим да је форум у најбољој мери, колико је то могуће, конципиран да "филтрира" та "загађења"...
« Последња измена: Фебруар 20, 2021, 01:36:08 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #89 послато: Фебруар 20, 2021, 01:50:42 пре подне »
Чак мислим да форум као такав и не треба да носи бреме било какве "мисије", него спонтано беспристрасно трагање, а тако и јесте...а кад се нема то бреме, онда и нестаје брига о "заблуделим душама", тј. дал ће се неко преобратити овамо или онамо...ко дошао, добродошао, ко отишао, срећан пут...Форум је магнет који привлачи, а не нешто што треба "за рукав" да вуче новог члана
« Последња измена: Фебруар 20, 2021, 01:54:30 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #90 послато: Фебруар 20, 2021, 01:55:26 пре подне »
Чак мислим да форум као такав и не треба да носи бреме било какве "мисије", него спонтано беспристрасно трагање, а тако и јесте...а кад се нема то бреме, онда и нестаје брига о "заблуделим душама", тј. дал ће се неко преобратити овамо или онамо

Онда имамо јако различита виђења овог форума. Најлакше је "спонтано и без бремена". То ни на шта никога не обавезује. Зато нам тако и иде...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #91 послато: Фебруар 20, 2021, 01:58:11 пре подне »
Онда имамо јако различита виђења овог форума. Најлакше је "спонтано и без бремена". То ни на шта никога не обавезује. Зато нам тако и иде...
Не без бремена чињеница и истине, него без бремена да ли ће неко то препознати као истину...спонтано трагање за истином ,али без бремена тога колики број људи ће то прихватити...
« Последња измена: Фебруар 20, 2021, 02:02:31 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #92 послато: Фебруар 20, 2021, 02:25:00 пре подне »
Зато нам тако и иде...
А кад је ишло лако у историји са новим сазнањима код широких маса ? :)
« Последња измена: Фебруар 20, 2021, 02:26:49 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #93 послато: Фебруар 20, 2021, 09:44:56 пре подне »
Ође, чини ми се, треба призвати великог Његоша, који одавно записа и објасни (у Лучи микрокозма):

Без будалах тупога погледа, би л` умови блистат могли св`јетли!

Форум је пре свега разговаралиште, а на нама је да се постарамо да га водимо уљудно, према правилима која установисмо. И јасно је да ће увек бити оних који овде долазе из различитих побуда, не баш превише потковани знањем и добром вољом (најблаже речено). На уредништву је да се стара о реду и поштовању правила, а на посетиоцима је да схвате да ово није она врста форума где могу да лече своје фрустрације и искаљују најниже страсти.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #94 послато: Фебруар 20, 2021, 10:47:30 пре подне »
Форум је жива ствар, има своје успоне и падове. Мања су штета повремени "проблематични" учесници, од оних који ниво расправе своде на необавезно ћаскање. Не знам како би се то "стручно" могло назвати, да ли спамовање или троловање, али то много више расплињује сваку озбиљну расправу него кад неко напише да су људи са Порекла страни плаћеници.

Без обзира о ком се учеснику форума ради (а ту не изузимам ни себе) било би добро да је написана ријеч мало скупља, не мора се баш написати све што падне на памет. А има и она народна : Засвирај, али и за појас задени.

Форум свакако не би требао бити замјена за Facebook, Twitter или блог или Activity Feed, а чини ми се да тога највише има тренутно. Најмање има смислене аргументоване расправе, за шта је форум превасходно намијењен.

Без обзира на стиску с временом, могао бих свакодневно покренути бар једну тему везану за генетичке резултате и неке од дилема које они производе, али знам да би се то претворило у блог, јер нема више реакције ни кад се објаве неки важни генетички резултати. Са друге стране, да покренем тему о поријеклу  ријечи цуко, ћуко, кер, било би најмање двадесет коментара. То је отприлике стање форума данас.

Прије пар дана један од учесника покрене тему и напише једну реченицу као уводну : Шта читате? Лично волим књижевност и волио бих да са неким на форуму размијеним мишљење о прочитаним књигама. Напишем своју импресију о прочитаној књизи рачунајући да је постављач теме имао нешто на уму кад је отварао тему, унаточ хаику уводној реченици, али питање: Шта читате? је остало као једино што је постављач теме имао да напише на теми коју је сам отворио.

Није проблем у присутву различитих садржаја, ни људи са различитим интересовањима на форуму, проблем је што су неки садржаји једноставно "појели" оне друге.




Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #95 послато: Фебруар 20, 2021, 10:56:00 пре подне »
Можда би помогло да допустите теме попут чувених ''кафана'' са Крстарице, где би било дозвољено мало више него на осталим темама.
Знам да нисте замислили овај форум као место за забаву, али свима понекад добро дође мало шале без страха да ће на озбиљној теми да му скину главу, ако је можда нешто и лупио, да се тако изразим.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #96 послато: Фебруар 20, 2021, 12:07:12 поподне »
Форум је жива ствар, има своје успоне и падове. Мања су штета повремени "проблематични" учесници, од оних који ниво расправе своде на необавезно ћаскање. Не знам како би се то "стручно" могло назвати, да ли спамовање или троловање, али то много више расплињује сваку озбиљну расправу него кад неко напише да су људи са Порекла страни плаћеници.

Без обзира о ком се учеснику форума ради (а ту не изузимам ни себе) било би добро да је написана ријеч мало скупља, не мора се баш написати све што падне на памет. А има и она народна : Засвирај, али и за појас задени.

Форум свакако не би требао бити замјена за Facebook, Twitter или блог или Activity Feed, а чини ми се да тога највише има тренутно. Најмање има смислене аргументоване расправе, за шта је форум превасходно намијењен.

Без обзира на стиску с временом, могао бих свакодневно покренути бар једну тему везану за генетичке резултате и неке од дилема које они производе, али знам да би се то претворило у блог, јер нема више реакције ни кад се објаве неки важни генетички резултати. Са друге стране, да покренем тему о поријеклу  ријечи цуко, ћуко, кер, било би најмање двадесет коментара. То је отприлике стање форума данас.

Прије пар дана један од учесника покрене тему и напише једну реченицу као уводну : Шта читате? Лично волим књижевност и волио бих да са неким на форуму размијеним мишљење о прочитаним књигама. Напишем своју импресију о прочитаној књизи рачунајући да је постављач теме имао нешто на уму кад је отварао тему, унаточ хаику уводној реченици, али питање: Шта читате? је остало као једино што је постављач теме имао да напише на теми коју је сам отворио.

Није проблем у присутву различитих садржаја, ни људи са различитим интересовањима на форуму, проблем је што су неки садржаји једноставно "појели" оне друге.
Свака ти част. Увјек нешто корисно може се од тебе чути, на врло културан начин. Види се ко има знање и искуство у своме раду.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #97 послато: Фебруар 21, 2021, 02:38:21 поподне »
Ође, чини ми се, треба призвати великог Његоша, који одавно записа и објасни (у Лучи микрокозма):

Без будалах тупога погледа, би л` умови блистат могли св`јетли!

Форум је пре свега разговаралиште, а на нама је да се постарамо да га водимо уљудно, према правилима која установисмо. И јасно је да ће увек бити оних који овде долазе из различитих побуда, не баш превише потковани знањем и добром вољом (најблаже речено). На уредништву је да се стара о реду и поштовању правила, а на посетиоцима је да схвате да ово није она врста форума где могу да лече своје фрустрације и искаљују најниже страсти.

Па ништа, онда ће разни таленти да држе банку на битним темама и уче придошлице о Свевима, Сасима, Тиринжаним, Готима, словенским рунама и не знам више о чему све не. Нико нема више снаге нити воље да са њима полемише а они поливају ли, поливају...
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #98 послато: Фебруар 21, 2021, 02:41:34 поподне »
Па ништа, онда ће разни таленти да држе банку на битним темама и уче придошлице о Свевима, Сасима, Тиринжаним, Готима, словенским рунама и не знам више о чему све не. Нико нема више снаге нити воље да са њима полемише а они поливају ли, поливају...

Трајни лек за такве је бан. Једино што немамо дефинисано у Правилнику члан који би се таквима бавио, а искрено не знам ни на који начин би га саставили.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #99 послато: Фебруар 21, 2021, 03:07:29 поподне »
Трајни лек за такве је бан. Једино што немамо дефинисано у Правилнику члан који би се таквима бавио, а искрено не знам ни на који начин би га саставили.

Па баш је осетљиво "бановати" неког ко уопште можда није ни свестан да се ради о бановању.

Увек имате могућност опомене али тако да тај разуме шта му се "ставља на терет".


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #100 послато: Фебруар 21, 2021, 03:11:04 поподне »
Трајни лек за такве је бан. Једино што немамо дефинисано у Правилнику члан који би се таквима бавио, а искрено не знам ни на који начин би га саставили.

Свестан сам тога, зато ми се и чини да би репутација на форуму била некакво решење, па барем да нови или нередовни посетиоци знају како се пошиљалац поруке котира међу осталим члановима форума. Овако, неко дође и види да је "таленат" веома активан учесник дискусије, види се и да је свашта нешто читао, нико му не опонира, а у потпису на профилу стоји "Познавалац". Како онда да му неупућен човек не поверује...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #101 послато: Фебруар 21, 2021, 03:18:21 поподне »
Свестан сам тога, зато ми се и чини да би репутација на форуму била некакво решење, па барем да нови или нередовни посетиоци знају како се пошиљалац поруке котира међу осталим члановима форума. Овако, неко дође и види да је "таленат" веома активан учесник дискусије, види се и да је свашта нешто читао, нико му не опонира, а у потпису на профилу стоји "Познавалац". Како онда да му неупућен човек не поверује...

У праву сте.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #102 послато: Фебруар 21, 2021, 03:34:09 поподне »
Свестан сам тога, зато ми се и чини да би репутација на форуму била некакво решење, па барем да нови или нередовни посетиоци знају како се пошиљалац поруке котира међу осталим члановима форума. Овако, неко дође и види да је "таленат" веома активан учесник дискусије, види се и да је свашта нешто читао, нико му не опонира, а у потпису на профилу стоји "Познавалац". Како онда да му неупућен човек не поверује...

Можда би решење могло да буде да опцију оцењивања коментара немају сви учесници форума, већ само главни уредници, помоћници уредника и уредници СДНКП. Не знам само да ли је то могуће технички извести.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #103 послато: Фебруар 21, 2021, 04:22:20 поподне »
Можда би решење могло да буде да опцију оцењивања коментара немају сви учесници форума, већ само главни уредници, помоћници уредника и уредници СДНКП. Не знам само да ли је то могуће технички извести.

То ми је већ мало елитистички.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #104 послато: Фебруар 21, 2021, 05:50:49 поподне »
Можда би решење могло да буде да опцију оцењивања коментара немају сви учесници форума, већ само главни уредници, помоћници уредника и уредници СДНКП. Не знам само да ли је то могуће технички извести.

  :-[ :-[ :-[

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #105 послато: Фебруар 21, 2021, 06:16:29 поподне »
То ми је већ мало елитистички.

Другачије не видим како би било функционално.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #106 послато: Новембар 06, 2021, 10:15:50 поподне »
Може ли да се уклони ова беспотребна и збуњујућа порука?

Упозорење: у овој теми није писано већ више од 120 дана.
Уколико нисте сигурни да желите да одговорите, размислите о покретању нове теме.


Ова порука збуњује нарочито нове кориснике, који онда мисле, с разлогом, да треба да отворе нову тему, поред старе која већ постоји. Ја је, иначе, игноришем :)
Не очекујем од ове промене, Бог-зна-какво чудо, али бар неће збуњивати форумаше.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #107 послато: Новембар 06, 2021, 10:32:02 поподне »
Може ли да се уклони ова беспотребна и збуњујућа порука?

Упозорење: у овој теми није писано већ више од 120 дана.
Уколико нисте сигурни да желите да одговорите, размислите о покретању нове теме.


Ова порука збуњује нарочито нове кориснике, који онда мисле, с разлогом, да треба да отворе нову тему, поред старе која већ постоји. Ја је, иначе, игноришем :)
Не очекујем од ове промене, Бог-зна-какво чудо, али бар неће збуњивати форумаше.

Слажем се.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #108 послато: Новембар 06, 2021, 10:44:01 поподне »
Може ли да се уклони ова беспотребна и збуњујућа порука?

Упозорење: у овој теми није писано већ више од 120 дана.
Уколико нисте сигурни да желите да одговорите, размислите о покретању нове теме.


Ова порука збуњује нарочито нове кориснике, који онда мисле, с разлогом, да треба да отворе нову тему, поред старе која већ постоји. Ја је, иначе, игноришем :)
Не очекујем од ове промене, Бог-зна-какво чудо, али бар неће збуњивати форумаше.
Подржавам

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #109 послато: Новембар 08, 2021, 02:24:33 поподне »
Може ли да се уклони ова беспотребна и збуњујућа порука?

Упозорење: у овој теми није писано већ више од 120 дана.
Уколико нисте сигурни да желите да одговорите, размислите о покретању нове теме.


Ова порука збуњује нарочито нове кориснике, који онда мисле, с разлогом, да треба да отворе нову тему, поред старе која већ постоји. Ја је, иначе, игноришем :)
Не очекујем од ове промене, Бог-зна-какво чудо, али бар неће збуњивати форумаше.

Може.

Управо је укинута.



Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #110 послато: Фебруар 27, 2022, 02:20:32 поподне »
Smatram da na profilima članova ovog sajta, polje - Lični tekst - treba da bude veće, odnosno da se u to polje može upisivati tekst od bar 200 slovnih, brojevnih i znakovnih karaktera.

Ipak u tom - Lični tekst - treba da piše nešto o nama, tj. našem poreklu i sl.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #111 послато: Фебруар 27, 2022, 02:36:28 поподне »
Smatram da na profilima članova ovog sajta, polje - Lični tekst - treba da bude veće, odnosno da se u to polje može upisivati tekst od bar 200 slovnih, brojevnih i znakovnih karaktera.

Ipak u tom - Lični tekst - treba da piše nešto o nama, tj. našem poreklu i sl.

Поштовани Јешо,

Вјерујем да доста тога имате да напишете, али покушајте то свести на хаику форму.

Нпр. моје је поријекло са Грмеча и умјесто да пишем неке велике текстове, као лични текст користим стих
"Грмеч горо ко би тебе оро, нема плуга колико си дуга"
И у једном стиху је назначено и мјесто поријекла и занимање предака.

На садржини се ништа неће изгубити,а биће много ефектније.

"Мање је више" Лудвиг Мис ван дер Рое, архитекта
« Последња измена: Фебруар 27, 2022, 03:54:10 поподне drajver »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #112 послато: Март 04, 2022, 10:38:09 пре подне »
Којим узроком је закључана тема Демографски суноврат Срба?
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #113 послато: Март 04, 2022, 10:40:37 пре подне »
Којим узроком је закључана тема Демографски суноврат Срба?


Можда сам ја псовао преко мере. Или указао на нека непожљна пријатељства у туђини.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #114 послато: Март 04, 2022, 10:54:44 пре подне »
Закључана је због склизавања у дневну политику, као и због псовања, слања порука које нису у вези са темом, а вероватно поред овога има још неких кршења Правилника. Након што завршим са уклањањем порука које крше Правилник, тема ће бити откључана, али ако опет крене по старом, биће наново закључана док ће они који су кршили Правилник добити опомену.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #115 послато: Март 04, 2022, 11:20:10 пре подне »
Замолио бих форумаше да овде не каче поруке које немају везе са темом, јер ће исте бити избрисане. Хвала на разумевању.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #116 послато: Август 13, 2022, 11:14:18 поподне »
Primedba.

Mislim da bi trebala postojati opcija - izmeni ime teme, ukoliko je neko recimo posejao pravopisne greške, napisao ne baš sasvim adekvatno ime izvesne teme... Ne bi bilo loše da postoji ta mogućnost.
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #117 послато: Август 13, 2022, 11:39:57 поподне »
Primedba.

Mislim da bi trebala postojati opcija - izmeni ime teme, ukoliko je neko recimo posejao pravopisne greške, napisao ne baš sasvim adekvatno ime izvesne teme... Ne bi bilo loše da postoji ta mogućnost.

Постоји опција: пишите администраторима и они ће изменити. Да је остављено на члановима да мењају по свом ћефу не би ваљало, ко би ухватио како се звала тема на.почетку.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #118 послато: Август 14, 2022, 01:00:02 пре подне »
Много пута сам мењао назив теме, ако није било лепо написано. Променим кад видим да ми боде очи. Додуше, нисам тако нешто одавно урадио, кад мало размислим.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #119 послато: Септембар 08, 2022, 09:51:30 поподне »
Много пута сам мењао назив теме, ако није било лепо написано. Променим кад видим да ми боде очи. Додуше, нисам тако нешто одавно урадио, кад мало размислим.

Bi li mogao da mi temu - Ješići iz Vlakče., preimenuješ u - Ješići.? Ako ti nije problem...
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #120 послато: Септембар 08, 2022, 10:51:48 поподне »
Bi li mogao da mi temu - Ješići iz Vlakče., preimenuješ u - Ješići.? Ako ti nije problem...

Урадио.

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Уређивање форума-примједбе
« Одговор #121 послато: Септембар 09, 2022, 03:52:05 поподне »
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.