Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2466192 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1460 послато: Јануар 30, 2016, 03:33:49 поподне »
Било је мало ироније у мом коментару, зато што већина очекује I2a за Војиновиће. ;)

Војинена, не знам колико је веродостојно, али и Гурешићи имају неко предање о пореклу од Војиновића. Према томе и I2a DS улази у ужи избор. Ако су Војиновићи из Херцеговине пореклом, слажем се да је реално да су нека I2a. Уколико су са југа, могу бити свашта.

Занимљиво би било да су заиста источна R1b. Било је доста нетрпељивости између Алтомановића и Лазара. ;)
То са Гурешићима је веруј ми чист промашај и проверено неистина. Историја ове приче је та да је један од хроничара који је прикупљао материјал о пореклу породица у области Роваца и обе Мораче (да му не наводим име) покушао да убаци у предање и то да Трипко Гуриш, предак Гурешића и Карађорђевића, води порекло од кнеза Богдана Војинића, па самим тим и да Карађорђевићи имају везе са нама који заиста водимо порекло од кнеза Богдана Војинића, а преко нас (мада је и то питање да ли је тачно) направи веза са средњевековним Војиновићима. Ту причу је од њега прихватио Миле Недељковић и објавио је, а када сам га једном приликом питао одакле му ти подаци рекао ми је да их је добио од тог хроничара за кога сам ја већ тада знао да његова прича нема везе са истином. Та прича је довела у заблуди и Бубању који је годинама трагао у том правцу и тек на крају уз помоћ ДНК тестова дошао до сазнања да од тога нема ништа и да је у том делу прича овог хроничара чиста измишљотина. Једино тачно у целој причи је то да је Трипко Гуриш заиста предак Гурешића и  Карађорђевића, и да је једно време живео у селу Веље Дубоко које је у то време припадало Доњој Морачи. Остало је предње о томе где му је била кућа, а и данас су кажу видљиви трагови темеља. Постоји и запис у манастиру Морача о догађају због којег је Трипко Гуриш морао да напусти Веље Дубоко када је заједно са својим синовима побио неке турске харачлије које су најпре похарале манастир а затим дошле код њега пошто су имали информацију да он крије манастирско благо. Користећи те неке историјске чињенице које су остале живе и у народном предању овај хроничар је мало ''накитио'' и повезао нешто што нигде није остало забележено, и тако повезао Гурешиће и Карађорђевиће са нама. Све ово сам знао и пре него смо организовали тестирање Гурешића, тест је само потврдио моје тврдње. Тако да Гурешићи а ни Карађорђевићи буди сигуран немају везе са средњевековним Војиновићима. Са друге стране предање о пореклу кнеза Богдана Војинића у три од четири сачуване сличне верзије народног предања повезују кнеза Богдана са Војиновићима, тако да има итекако основе за претпоставку да то можда заиста и јесте тако. Истину ћемо знати тек када будемо добили ДНК из костију Војиновића који су сахрањени у манастиру светог Николе у Бањи код Прибоја, уколико се то икада буде десило, а надам се да хоће.     

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1461 послато: Јануар 30, 2016, 04:43:41 поподне »
 Акса, тачно је да  неки Црногорци  преувеличавају своје поријекло, везујући се за  знамените српске родове. Судећи  по порталу Порекло, на то нијесу имуни ни неки из осталијех српских земаља. Види се то и на примјеру оних српских крајева, ђе  и до дана  данашњег, два брата имају два презимена, али ето  и они као и неки Црногорци знају да зановијетају, да су од Немањића...   Не би ме изненадило, да неки ( не само Црногорци) побијају и чињенице  ДНК резултата.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1462 послато: Јануар 30, 2016, 05:02:10 поподне »
Цитат
Бардаци (Св. Стефан), такође R1a. Тачније, они су из околине Дервенте, највероватније из села Босански Лужани

У књизи "Поименични попис жртава концентрационог логора Јасеновац" наводе се као жртве Бардаци из села Доњи Клакар код Босанског Брода.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1463 послато: Јануар 30, 2016, 06:07:07 поподне »
Него искрено, зар ти Небо заиста верујеш у те племенске преносиве главарске митове, предања?

Ја јутрос написах управо супротно - да су многа од тих предања о племенитом пореклу само митови и легенде.
Ако си читао моје досадашње коментаре о овој теми на форуму, свакако си закључио да сам противник тих фантазирања.
Сигурно један број братстава потиче од неке средњевековне властеле. Али, много њих се током столећа прилепило уз њих, па зато имамо случајеве да више родова који наводно вуку порекло од једне властеоске куће носе сасвим различите хаплогрупе.
По мени, то није типично црногорски специјалитет, већ је шири феномен, не само међу Србима, има тога и код Албанаца, Хрвата, Мађара, Пољака, Руса, а и других народа.
Зашто је нарочито изражен код Црногораца? О том психолошком типу одлично је писао Цвијић. То је племенска свест, а код ње је порекло важније од неких других, нпр. личних особина. Па, ако је већ тако, свако хоће да припада некој "доброј крљи". Отуд толико измишљотина.
Иначе, лично мислим да је већина нас "чобанског" порекла и не видим у томе ништа лоше. Властела је или побијена, или побегла, или одрођена. Остали су обични људи, а они су били ти који су се вековима опирали туђинској власти и на крају изборили за слободу. Они своју племенитост нису добили рођењем, већ су је стекли мачем и крвљу својом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1464 послато: Јануар 30, 2016, 08:14:46 поподне »
Иначе, лично мислим да је већина нас "чобанског" порекла и не видим у томе ништа лоше. Властела је или побијена, или побегла, или одрођена. Остали су обични људи, а они су били ти који су се вековима опирали туђинској власти и на крају изборили за слободу. Они своју племенитост нису добили рођењем, већ су је стекли мачем и крвљу својом.

Хиљаду плусева за ово.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1465 послато: Јануар 30, 2016, 09:22:25 поподне »
Наравно да нису племићког порекла сви они који то тврде, али мислим да има и оних који то јесу. А зашто тако мислим? Па, реално, кад год би дошло до неких проблема, једино би богати (читај племство) имали довољно утицаја да преживе или прођу те проблеме са што мање последица. Уколико би харала куга, једино би богатији имали новца да плате лекаре који би им сачували децу, док би деца сиротиње помрла (што се веома често и дешавало). Исто тако, кад би наишао неки освајач или кад би било било каквог насиља, једино би богати имали довољно новца и утицаја да склоне своју децу одатле; деца сиромашних би била побијена или одведена у робље. Опет, не тврдим да су потомци племства сви који то тврде, али опет морамо имати на уму да и таква опција свакако мора остати отворена.

Иначе, лично мислим да је већина нас "чобанског" порекла и не видим у томе ништа лоше. Властела је или побијена, или побегла, или одрођена. Остали су обични људи, а они су били ти који су се вековима опирали туђинској власти и на крају изборили за слободу. Они своју племенитост нису добили рођењем, већ су је стекли мачем и крвљу својом.

Апсолутно.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1466 послато: Јануар 30, 2016, 09:30:42 поподне »
Хиљаду плусева за ово.

Хвала, Божовићу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1467 послато: Јануар 30, 2016, 09:42:57 поподне »
Наравно да нису племићког порекла сви они који то тврде, али мислим да има и оних који то јесу. А зашто тако мислим? Па, реално, кад год би дошло до неких проблема, једино би богати (читај племство) имали довољно утицаја да преживе или прођу те проблеме са што мање последица. Уколико би харала куга, једино би богатији имали новца да плате лекаре који би им сачували децу, док би деца сиротиње помрла (што се веома често и дешавало). Исто тако, кад би наишао неки освајач или кад би било било каквог насиља, једино би богати имали довољно новца и утицаја да склоне своју децу одатле; деца сиромашних би била побијена или одведена у робље. Опет, не тврдим да су потомци племства сви који то тврде, али опет морамо имати на уму да и таква опција свакако мора остати отворена.

Наравно да су племићи били у оваквој предности. Али, у већини случајева су они то своје преимућство користили да, пред најездом непријатеља, склоне своје породице, па и сами да побегну, у сигурније земље, нпр. Италију, Угарску, итд. Многи, или већина, нису се никада вратили.
Већина наших властеоских породица са краја средњег века је изумрла у наредном периоду. Касније се у племенским предањима појављују неки тобожњи непознати синови неких великаша, који су родоначелници каснијих племена у ЦГ и Брдима. О њиховој вези са тим властеоским кућама нема никаквих података ни доказа, а, рекао бих, нема ни логике.
Написах већ негде раније: међу свим тим отменим именима (Ђурађ, Константин, Стефан, Оливер, итд) одједном се појављује неки Брато или нека Грда као властеоско дете, и они у тим митовима представљају везу са племенитим пореклом. Што 'но би рекао Казимир Храстек - "будимо реални"  ;)   
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1468 послато: Јануар 31, 2016, 10:17:07 пре подне »
Релативно близу су и Бардаци (Св. Стефан), такође R1a. Тачније, они су из околине Дервенте, највероватније из села Босански Лужани. Бардак и Петковић деле нешто и заједничких гена.

Ovo se dobro uklapa u moja saznanja. Gledajuci crkvene knjige bilo je vise porodica katolickih Petkovica koje se spominju sjevderno od Save od kraja 18. vijeka sto ukazuje da su Petkovici dulje vremena na tom podrucju. Ostaje pitanje odakle su dosli s relativno netipicnim haplotipom.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1469 послато: Фебруар 02, 2016, 01:53:03 поподне »
Акса, тачно је да  неки Црногорци  преувеличавају своје поријекло, везујући се за  знамените српске родове. Судећи  по порталу Порекло, на то нијесу имуни ни неки из осталијех српских земаља. Види се то и на примјеру оних српских крајева, ђе  и до дана  данашњег, два брата имају два презимена, али ето  и они као и неки Црногорци знају да зановијетају, да су од Немањића...   Не би ме изненадило, да неки ( не само Црногорци) побијају и чињенице  ДНК резултата.

Нема само што преувеличавају и везајући се за средњовековне познате породице, него свесно и често измишљају. Разлог томе може бити Петар Петровић Његош творац Горског Вјенца и он је сигурно у многоме допринео и тако се то код Црногораца рашириле те приче, нема средњовековних познатих породица, а да нису Црногорци изводили порекло од њих. 

Е сад захваљујући генетици (мада још увек смо на почетку). Видећемо шта ћемо све откирти кроз пет или десет година. Ако сагледамо досадашње генетске резултате Црногораца и узмемо у обзир околне државе. Источни делови Црне Горе у многоме одударају и то становништво са тог простора је много касније је ушло у српски корпус. Још увек не постоји јасна генетичка веза али наслућује се да у том делу Црне Горе нису само Власи, него има и много по свему судећи и изворних Албанаца који су данас Црногорци православци, није ништа чудно то се и знало и раније и та групација људи сигурно не потиче од српског племства и династија.

А што се тиче у оним српским крајевима где два брата имају два презимена, већу су шансе да су они потомци средњовековних познатих породица, него што су то шансе за неког на пример твог земљака из источних делова Црне Горе.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1470 послато: Фебруар 02, 2016, 05:21:37 поподне »
 Акса, да не нагађамо ко има веће шансе, да су по поријеклу од познатих средњевјековних породица? Препустимо  то науци- генетичкој генеалогији... и онима који имају стручне компетенције за то. Небо  и многи на овом форуму су објаснили да ли смо од неког "племенитог рода" или од  "обичних" људи.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1471 послато: Фебруар 02, 2016, 05:36:51 поподне »
Нема само што преувеличавају и везајући се за средњовековне познате породице, него свесно и често измишљају. Разлог томе може бити Петар Петровић Његош творац Горског Вјенца и он је сигурно у многоме допринео и тако се то код Црногораца рашириле те приче, нема средњовековних познатих породица, а да нису Црногорци изводили порекло од њих. 

Е сад захваљујући генетици (мада још увек смо на почетку). Видећемо шта ћемо све откирти кроз пет или десет година. Ако сагледамо досадашње генетске резултате Црногораца и узмемо у обзир околне државе. Источни делови Црне Горе у многоме одударају и то становништво са тог простора је много касније је ушло у српски корпус. Још увек не постоји јасна генетичка веза али наслућује се да у том делу Црне Горе нису само Власи, него има и много по свему судећи и изворних Албанаца који су данас Црногорци православци, није ништа чудно то се и знало и раније и та групација људи сигурно не потиче од српског племства и династија.

А што се тиче у оним српским крајевима где два брата имају два презимена, већу су шансе да су они потомци средњовековних познатих породица, него што су то шансе за неког на пример твог земљака из источних делова Црне Горе.
Порекло од знаменитих породица имају и многе породице из Босне, Лике, Баније, Далмације. Није то нешто што се јавља само у Црној Гори. Није мали број породица које ја знам да држе до тога да су нпр. пореклом од средњевековних Војиновића ваљда због тога што се тако и они презивају.
И не бих ја баш тако изричито тврдио да су ти које помињеш из источних делова Црне Горе изворни Албанци који су данас православци. Мораћемо још да сачекамо неко време да се изврше многа тестирања и да се дође до још неких закључака да би могао неко да тврди то што ти кажеш. За сада много тога наводи на ту теорију о влашком пореклу тих родова односно неких брдских племена, ако је чак и тако то не значи да су албанског порекла само због тога што су им по хаплотипу најближи неки данашњи албански фисови. У време када су ти родови и та брдска племена улазила у корпус српског ентитета није било помена о албанској нацији, па сами тим не може се ни констатовати да су они албанског порекла. Када су отприлике они ушли у састава српског ентитета, а очигледно да је то било јако давно, моћи ћемо да знамо тек када будемо располагали са већим бројем BIG Y резултата.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1472 послато: Фебруар 04, 2016, 10:57:29 поподне »
Драги форумаши, стигли су ми резултати тестирања из ДНК центра на 23 маркера, па их објављујем, да мало појачам источну Србију  :)
Миловановић, Мосна, Доњи Милановац, источна Србија, слава: Аранђеловдан, хаплогрупа R1b
Молим некога да моје податке унесе у табелу Српског ДНК пројекта.
 DYS576 18 , DYS389I 13 , DYS448 19 , DYS389II 29 , DYS19 15 , DYS391 11 , DYS481 22 , DYS549 14 , DYS533 12 , DYS438 12 , DYS437 15 , DYS570 17 , DYS635 23 , DYS390 24 , DYS439 12 , DYS392 13 , DYS643 10 , DYS393 12 , DYS458 17 , DYS385a 12 , DYS385b 15 , DYS456 15 ,  YGATAH4 11
Може ли се на основу ових маркера одредити којој R1b подгрупи припадам?
На Српском ДНК пројекту имам највише поклапања, 17, са Костићем из Гњилана и Радовићем Баре/Доња Морача/Колашин/Црна Гора.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1473 послато: Фебруар 05, 2016, 12:07:21 пре подне »
Драги форумаши, стигли су ми резултати тестирања из ДНК центра на 23 маркера, па их објављујем, да мало појачам источну Србију  :)
Миловановић, Мосна, Доњи Милановац, источна Србија, слава: Аранђеловдан, хаплогрупа R1b
Молим некога да моје податке унесе у табелу Српског ДНК пројекта.
 DYS576 18 , DYS389I 13 , DYS448 19 , DYS389II 29 , DYS19 15 , DYS391 11 , DYS481 22 , DYS549 14 , DYS533 12 , DYS438 12 , DYS437 15 , DYS570 17 , DYS635 23 , DYS390 24 , DYS439 12 , DYS392 13 , DYS643 10 , DYS393 12 , DYS458 17 , DYS385a 12 , DYS385b 15 , DYS456 15 ,  YGATAH4 11
Може ли се на основу ових маркера одредити којој R1b подгрупи припадам?
На Српском ДНК пројекту имам највише поклапања, 17, са Костићем из Гњилана и Радовићем Баре/Доња Морача/Колашин/Црна Гора.

Мићо, подаци су унесену у табелу. Твој хаплотип је сврстан у род Морачана Богићеваца, јер си тестираном Радовићу најближи, мада имате поприличан број различитих маркера. Вриједност на маркеру 393=12 те одређује као источну варијанту Р1б хаплогрупе. Са Морачанима дијелиш и исту славу Аранђеловдан.

Не знам да ли у твом породичном предању има нешто што подупире овакву везу?

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1474 послато: Фебруар 05, 2016, 08:54:39 пре подне »
Велики поздрав за још једног припадника R1b хаплогрупе - Поречанина Мићу!

Мићо, јеси ли ти од Рељића који се спомињу у литератури?

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1475 послато: Фебруар 05, 2016, 04:42:42 поподне »
Здраво Лепеничанине, нисам од Рељића, њих помиње Мирко Р. Барјактаровић. У том Зборнику, иначе, нису обухваћени сви родови.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1476 послато: Фебруар 05, 2016, 07:44:41 поподне »
Здраво Лепеничанине, нисам од Рељића, њих помиње Мирко Р. Барјактаровић. У том Зборнику, иначе, нису обухваћени сви родови.
Постоји ли какво предање у породици о пореклу?

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1477 послато: Фебруар 06, 2016, 10:34:45 поподне »
Постоји ли какво предање у породици о пореклу?
Предање, нажалост, не постоји. Вероватно спадам у малобројније који је генетско тестирање урадио пре посете архиву, што планирам у наредном периоду.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1478 послато: Фебруар 06, 2016, 10:37:28 поподне »
Предање, нажалост, не постоји. Вероватно спадам у малобројније који је генетско тестирање урадио пре посете архиву, што планирам у наредном периоду.
Да ли можда знаш одакле су ти отац, ђед?

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1479 послато: Фебруар 06, 2016, 10:53:48 поподне »
Да ли можда знаш одакле су ти отац, ђед?
Vojinena, део посла око испитивања рођака сам завршио :) У попису из 1863. постоје Миловановићи, а посетом архиву ћу повезати свог најстаријег познатог претка са овим пописом и евентуално открити да ли се помиње да се однекуд доселио.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић