Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2466343 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1360 послато: Децембар 24, 2015, 05:55:48 поподне »
На једном месту је поштар радио мало више од достављања поште.  ;D ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1361 послато: Децембар 24, 2015, 05:58:39 поподне »
Имењаче, јел ово нека грешка? Имамо већ једног Тенжеру из Обровца и он је "северњак" а чини ми се да се подудара са овим.

У праву си, то је тај хаплотип. Али тестирани није из Обровца, већ из Сиња.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1362 послато: Децембар 24, 2015, 06:18:05 поподне »
Или је у питању иста особа, или су веома сродни.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1363 послато: Децембар 24, 2015, 08:49:20 поподне »
Презиме Медак, Десне (Метковић), Хрватска, хаплогрупа I2a Dinaric South

Медака/Медаковића има и Срба и Хрвата. Ови из Херцеговине и Далмације су углавном Хрвати

Тестирани највероватније упада у род "Л". Близу му је Франић из истог рода (Вргорац).

DYS 393  DYS 390  DYS 19/394  DYS 391  DYS 385a  DYS 385b  DYS 426  DYS 388  DYS 439  DYS 389-1 
13 24 16 11 15 15 11 13 13 13

DYS 392 DYS 389-2 DYS 458 DYS 459a DYS 459b DYS 455 DYS 454 DYS 447 DYS 437 DYS 448
11 31 17 8 9 11 11 25 15 19

DYS 449 DYS 464a DYS 464b DYS 464c DYS 464d DYS 460 GATA H4 YCA IIa YCA IIb DYS 456
29 12 14 15 15 10 10 21 21 15

DYS 607 DYS 576 DYS 570 CDY a CDY b DYS 442 DYS 438
12 18 17 34 34 11 10

Медак йе Американац, и стар човѣк, не зна наш йезик, и мѣшанога йе порѣкла, но мушка лоза му йе хрватска. Дописивасмо се прѣ око двѣ године , поводом зайедничких одсѣчака на ФТДНА трагачу породице. Мишљаше да има везе са мном. Но, он не бѣше уопште чуо за Y хромозом, те га я тада учах о том и наговорих да уради ознаке. Каснийе примѣтих да их йе урадио, но ми их он не посла, те их тек сада видим.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже вујас

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1364 послато: Децембар 24, 2015, 10:18:50 поподне »
У праву си, то је тај хаплотип. Али тестирани није из Обровца, већ из Сиња.
Значи, није Дин. Јужни?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1365 послато: Децембар 24, 2015, 10:49:57 поподне »
Значи, није Дин. Јужни?

Није, "Северњак" је. Медак I2a је Јужни Динарац.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1366 послато: Децембар 25, 2015, 04:58:33 поподне »
Размишљао сам да отворим нову тему везано за један предлог који имам. Ипак прво ћу предлог да изнесем овде да видим какав је одзив па ако треба лако ћемо да отворимо тему.

Пре свега ево и мојих похвала администраторима пројекта који уређују табеле са хаплотиповима, и поприлично поуздано сврставају хаплотипове у поједине хаплогрупе. Труд свакако није мали. Међутим као што је многима познато, прецизније гране унутар хаплогрупа је на нижим нивоима понекад јако тешко предвидети, па из тог разлога имам следећи предлог - Шта мислите о томе да почнемо да водимо евиденцију о узорцима који су се тестирали на SNP? Било у оквиру постојећих табела, било посебно?

Разлог за то је да све више и више људи имају такве резултате, а они су наравно прецизни и дају недвосмислену слику о заступљености појединих грана хаплогрупа на нашим просторима.

PS: Ако је неко већ писао о овоме извињавам се, пропустио сам ту евентуалну дискусију.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1367 послато: Децембар 25, 2015, 05:31:15 поподне »
Размишљао сам да отворим нову тему везано за један предлог који имам. Ипак прво ћу предлог да изнесем овде да видим какав је одзив па ако треба лако ћемо да отворимо тему.

Пре свега ево и мојих похвала администраторима пројекта који уређују табеле са хаплотиповима, и поприлично поуздано сврставају хаплотипове у поједине хаплогрупе. Труд свакако није мали. Међутим као што је многима познато, прецизније гране унутар хаплогрупа је на нижим нивоима понекад јако тешко предвидети, па из тог разлога имам следећи предлог - Шта мислите о томе да почнемо да водимо евиденцију о узорцима који су се тестирали на SNP? Било у оквиру постојећих табела, било посебно?

Разлог за то је да све више и више људи имају такве резултате, а они су наравно прецизни и дају недвосмислену слику о заступљености појединих грана хаплогрупа на нашим просторима.

PS: Ако је неко већ писао о овоме извињавам се, пропустио сам ту евентуалну дискусију.

Бане, твој приједлог је веома смислен. Заправо, већ дуже вријеме намјеравам то да урадим. Међутим и за ово редовно одржавање и убацивање хаплотипова понекад ми недостаје времена.

Пошто на самој табели постоје три колоне, једна за основну хаплогрупу, друга за подгрупу, а трећа за СНП. Прва колона остаје непромјенљива пошто је њена ознака везана и за сам програм табеле, друга колона у којој су досад уписиване оне ознаке са ИСОГГ као нпр. Е1б1б или Р1а1а1аб бих промјенио и у њу уписивао претпостављену грану означену неким карактеристичним СНП-ом, а у трећој колони бих уписивао само дефинитивно урађене СНП-ове и то по принципу да бих уписивао посљедњи урађени СНП у филогенетском стаблу.

Надам се да ћу ово успјети урадити у најскорије вријеме. Слажем се да је потребно.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1368 послато: Децембар 28, 2015, 03:25:07 поподне »
Не знам да ли је исправно назвати овај податак новотестираним...али ево о чему се ради. Бугарин чији је предак Петар Чуљовски из села Сталијска махала код Лом Паланке тестиран је као И2 јужни. Има потпуно поклапање на 25 маркера и преклапање на 34/37 маркера са извесним Марком Алуровићем.

Ево маркера:

13    24    17    11    14-14  11    13    13    14    11    31    17    8-10  11    11    25    15    19    29  12-14-15-15

Алуровићи
су углавном из Горње Омашнице код Трстеника, али их има и по другим крајевима, тако да се не може са сигурношћу знати одакле је тестирани Марко.

Ван мреже Дилов

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1369 послато: Децембар 28, 2015, 08:02:09 поподне »
Где могу да видим Хаплотипе Марко Алуровича? :)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1370 послато: Децембар 28, 2015, 08:21:49 поподне »
Нажалост, Марко нам се још увек није јавио. Податак сам видео на вашем сајту.

Ако га нађемо, сазнаћете и ви то одмах.  :P

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1371 послато: Децембар 28, 2015, 08:49:01 поподне »
Алуровићи су изгледа досељеници у трстеничком крају негде из источне Србије. Не знам шта би могло значити Алур? Презиме доста подсећа на садашња типична влашка презимена. Могуће је и да презиме има топонимско порекло.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1372 послато: Децембар 28, 2015, 09:21:47 поподне »
Јесте Аксо, презиме звучи некако румунски, али нисам успео да нађем шта би могло да значи Алур.

Има неких Алуровића и у Прањанима испод Равне Горе. Марко изгледа живи у Швајцарској, можда би га ти најлакше пронашао. Знам да из Омашнице и Риђевштице има пуно гастарбајтера, тако да верујем да је ипак из трстеничког краја.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1373 послато: Децембар 28, 2015, 09:41:46 поподне »
Po objašnjenju na Dictionary.com izgleda da alure znači prolaz ili šetalište, ili da ima neke veze sa hodom.

http://dictionary.reference.com/browse/alure

Ван мреже Дилов

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1374 послато: Децембар 28, 2015, 10:43:41 поподне »
Марко Алурович ние I2a, a J2а. Марков "родич" је први рођак мајке ми. Тестиран е у ИГЕНЕА. :)

Ван мреже Дилов

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1375 послато: Децембар 28, 2015, 10:55:28 поподне »
Породица моје баке Рампелтсите. Корен ове врсте на исток Тутракан. Они су дошли у Лом у 1829. У 1921 Никола Нестеров Рампелов је о трговини у Цариброду-Пироту и нестао. У Сталииска махала је оставио жену са две ћерке. Релеасед гласине да је он побегао у Америку, венчали су се у Србији или да је убијен за новац.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1376 послато: Децембар 28, 2015, 11:08:38 поподне »
Упс, грешка.   :-X

Значи Алурович е J2a M67.

Ван мреже Дилов

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1377 послато: Децембар 28, 2015, 11:17:39 поподне »
Ништа. Оба динартси јужни-Чульовски и Мечков од Сталииска махала су мојих рођака прабабини породице.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1378 послато: Јануар 01, 2016, 12:33:59 поподне »
У праву си, то је тај хаплотип. Али тестирани није из Обровца, већ из Сиња.

Тестирани Тенжера је из Обровца Сињског, оставио је и нешто више података о поријеклу:

"Originally Serbian ancestry (Vukan Nemanjic bloodline) from the valley of Zeta (Montenegro), migrated to Bosnia/Herzegovina to escape retribution "repayment in blood" in the period of division between christian churches, thus this bloodline remained catholic after emigration. In new lands original surname (Vukicevic, Vukovic, Vukojevic, Vukanovic.. or so) was changed to the present Tenžera (apparently other surnames have been taken as well), fled to Austro-Hungary (Croatia) in border region of Sinj to seek protection and escape Bosnian Turks oppression, played role in 18-19th century uskok (cross-border guerrilla fighters) against Turks. My grandfather Josip, son of Ivan, was born in the village of Orahovac near Sinj, Croatia (where his brothers descendants still live). In 1912 Josip migrated back to Montenegro and settled into Zelenika (near Herceg Novi),following the introduction of railway to Boka Bay by the Aus.-Hung.empire, where most of descendants of his three sons live today. "

Погрешно је умјесто Обровац уписао Ораховац код Сиња.

Ово је први пут у новије вријеме да видим да неки од католика из Далмације признаје српско поријекло.


Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1379 послато: Јануар 01, 2016, 02:54:29 поподне »
Ђукић, Р. Хрватска - E1b
Јерковић, ??? - E1b
Штимац, Р. Хрватска ? - G2-M201
Дураковић, БИХ - I2a din
Коминац, Србија ? - I2a din
Поповић, Србија (Уб ?) - I2a din
Крчмар (KH9QQ) - R1a
« Последња измена: Јануар 01, 2016, 03:02:26 поподне Муњени Ћелић »
Икавац