Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2466442 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1320 послато: Децембар 18, 2015, 09:11:21 поподне »
Изгледа да су ови Медојевићи J2b1 пореклом са Чева (Катунска нахија). Најстарије презиме Деде(ј)ић.

Колико сам схватио текст Бранка Медојевића постављен на порталу Порекла, ови потарски Медојевићи су ту дошли из Озринића (Чево / Велестово / Марковина), а у Озриниће из Ђеклића. Ја сам поставио текст о Ћеклићима на порталу, где се помињу и Медо(је)вићи, староседеоци у Ћеклићима. Искрено, изненађем сам хаплогрупом  :) Медојевићи су повезани са још доста братстава из Катунске нахије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1321 послато: Децембар 18, 2015, 09:26:37 поподне »
Neka mi niko ne zameri ali ne mogu da ne iskažem svoje ushićenje F16, F16, F16, F16, F16!!!!! NAPRED ZVEZDO!!!!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1322 послато: Децембар 18, 2015, 09:28:52 поподне »
Колико сам схватио текст Бранка Медојевића постављен на порталу Порекла, ови потарски Медојевићи су ту дошли из Озринића (Чево / Велестово / Марковина), а у Озриниће из Ђеклића. Ја сам поставио текст о Ћеклићима на порталу, где се помињу и Медо(је)вићи, староседеоци у Ћеклићима. Искрено, изненађем сам хаплогрупом  :) Медојевићи су повезани са још доста братстава из Катунске нахије.

Не знам зашто је господин Медојевић повезао ове породице.

У питању су два рода. Медовићи из Ћеклића изумиру још у 18. веку. Има о томе више код Јована Ердељановића (Стара Црна Гора).

Медојевићи J2b1 су пореклом од Дедејића.

Искрено, нисам изненађен превише. :) Још неке породице J2b1 воде порекло из Катунске нахије. Годијељи из Предиша, Марковићи из Марковине и сада Медојевићи из Велестова (зелено на карти).




Делује да је ово неки старији слој становништва на простору Балшићеве Зете. Чини се да је досељавање Јужних Динараца из Босне утицало и на померање J2b1.




 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1323 послато: Децембар 18, 2015, 09:32:40 поподне »
Neka mi niko ne zameri ali ne mogu da ne iskažem svoje ushićenje F16, F16, F16, F16, F16!!!!! NAPRED ZVEZDO!!!!

Замјериће ти Невски, требало је то ћирилицом ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1324 послато: Децембар 18, 2015, 09:41:53 поподне »
Не знам зашто је господин Медојевић повезао ове породице.
У питању су два рода. Медовићи из Ћеклића изумиру још у 18. веку. Има о томе више код Јована Ердељановића (Стара Црна Гора).
Медојевићи J2b1 су пореклом од Дедејића.

Питање је да ли Медојевићи из Ћеклића изумрли. То је само Ердељановић записао, а питање је колико је то тачно.
Занимљив је распоред на мапи. Предиш је веома близу Ћеклића. 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1325 послато: Децембар 18, 2015, 09:44:59 поподне »
Neka mi niko ne zameri ali ne mogu da ne iskažem svoje ushićenje F16, F16, F16, F16, F16!!!!! NAPRED ZVEZDO!!!!

Замјериће ти Невски, требало је то ћирилицом ;)

Молим да се отвори посебна тема за звездашке испаде  ;D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1326 послато: Децембар 18, 2015, 09:48:52 поподне »
Највише познати Лабовићи су Васојевићи. Међутим, постоје и Лабовићи ( нема их много) живјели  у  околини Плава, па  пресељени у Метохију, који држе да су Кучи од Милачића и славе   Св. Николу (неки га славе вечерас - дочек). Не треба сметнути са ума да има и оних који су се "прибили" уз братство и племе, или су од довотка или одиве. Има ли тестираних Реџепагића. Краље су биле беглук Реџепагића. ( Р.Ј. Вешовић, Племе Васојевића, Сарајево,1935. стр.111.)

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1327 послато: Децембар 18, 2015, 09:58:05 поподне »
 Заборавих  агаларску породицу Пашиће, док их нијесу "избацили" Реџепагићи. И  једни и други су из агаларског братства Шабанагића. Краље су држали Реџепагићи и Пашићи заједно.(Исто: Р.Ј: Вешовић). Упореди, А. Јовићевиће, Плаво-гусињска област..., Насеља, књ. 11

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1328 послато: Децембар 18, 2015, 10:02:30 поподне »
Питање је да ли Медојевићи из Ћеклића изумрли. То је само Ердељановић записао, а питање је колико је то тачно.
Занимљив је распоред на мапи. Предиш је веома близу Ћеклића.

Читам сад овај део о Медојевићима (текст о Ћеклићима)

Медојевићи су насељавали Кућишта и остала села у средишњем делу Ћеклића. У Цетињском Пољу, у 15. столећу, након подизања манастира, као кметови на манастирској земљи помињу се и Медојевићи. Један Цетињанин Медојевић, ковач, се помиње у которској документацији још од 1398. године надаље. У дефтеру из 1521. године као део Маина се наводи махала Медовићи, који вероватно имају везе са ћеклићким и цетињским Медојевићима. Медојевићи су се у 16. столећу делом потурчили, а након „Истраге потурица“, почетком 18. столећа, део се иселио за Никшић, док су се неки вратили у православну веру, али се овај род истражио до краја 18. столећа. Један део православних Медојевића се иселио за Озриниће, а касније на север у Потарје, где и данас има Медојевића, као и Остојића и још неких других њима сродних родова.

Такође су се исељавали у Потарје, као и наши Медојевићи.

Проблем је што се за ове J2b1 каже јасно да су од Дедејића са Чева.

Чево, или Ћеклићи, у сваком случају све упућује на Катунску нахију.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1329 послато: Децембар 18, 2015, 10:24:19 поподне »
"Дедејић, Жабљак (Дробњак), од њих су на подручју Мојковца поријекло са Чева (Цетиње); у Пиву су доселили у 16. в. из Чева (Цетиње), одатле су исељени у Жабљак, Ускоке, Шаранце у Дробњацима, код Колашина. (Од њих су и: Вукадиновић, Кргушић, Крвавац, Меде-и, Ђоговић, сви у Дробњацима). Од њих су и у Маоч (Пљевља), од 1913. год. У Пиви и Дробњацима су од њих и: Благојевић, Зејак, Јелић, Калпачина, Крејовић, Микић, Раонић и Шпањ"

Видим овде, код Миљанића, да има више родова пореклом од ових Дедејића. Уколико су сви ови родови заиста сродни, онда се годијељско братство прилично увећава (? - о припадности годијељској групи закључујем према слави и прислужби).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1330 послато: Децембар 18, 2015, 10:30:09 поподне »
Замјериће ти Невски, требало је то ћирилицом ;)
Разумеће надам се, попио сам неку у част победе па нисам ни приметио да није пребачено на ћирилично писмо. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1331 послато: Децембар 18, 2015, 10:35:12 поподне »
Делује да је ово неки старији слој становништва на простору Балшићеве Зете. Чини се да је досељавање Јужних Динараца из Босне утицало и на померање J2b1.

Можда можемо ову све бројнију Ј2б1 годијељску популацију повезати са оним Власима о којима говоре многа предања племена Катунске нахије. Бројни су помени и о Матаругама у овом крају. Сад баш припремам текст о Његушима, и тамо неке фамилије повезују са Матаругама. А и оно презиме (или надимак?) Шпањ можда могу да се повежу с тим Власима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1332 послато: Децембар 18, 2015, 11:04:40 поподне »
Не би требало одбацити везу родоначелника Дедејића (Шпања) са Климентима и албанско/влашко/грчком великашким родом Spani, која је имала поседе у тим пределима. Шпан на грчом значи ћосав.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1333 послато: Децембар 18, 2015, 11:17:12 поподне »
Можда можемо ову све бројнију Ј2б1 годијељску популацију повезати са оним Власима о којима говоре многа предања племена Катунске нахије. Бројни су помени и о Матаругама у овом крају. Сад баш припремам текст о Његушима, и тамо неке фамилије повезују са Матаругама. А и оно презиме (или надимак?) Шпањ можда могу да се повежу с тим Власима.

Презиме Шпањи свакако звучи занимљиво. Можда упућује на старо племе, а можда је случајност у питању, тј. можда је то име некада чешће било у употреби у тим крајевима.

Сетих се да смо, истраживајући порекло Тарана, некако дошли до Лужана. Тај простор такође може бити занимљив за припаднике J2b1. Име Шпањи опет упућује и на те крајеве.


 


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1334 послато: Децембар 18, 2015, 11:19:44 поподне »
Не би требало одбацити везу родоначелника Дедејића (Шпања) са Климентима и албанско/влашко/грчком великашким родом Spani, која је имала поседе у тим пределима. Шпан на грчом значи ћосав.

Није баш потврђено да су Дедејићи Шпање, већ се у Дробњаку неке породице, које воде порекло од Дедејића са Чева, прозваше и тако.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1335 послато: Децембар 18, 2015, 11:24:27 поподне »
Да, знам. Због тога је и Дедејић>Шпања моја реверзна интерполација.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1336 послато: Децембар 19, 2015, 08:50:55 поподне »
... топоним који подсјећа на Лужане, остатке несловенског народа ...

Не верујем да су Лужани несловенски народ.
У Бјелопавлићима историјски имамо три етничка слоја: Шпање, Лужане и Бјелопавлиће. У Пјешивцима: Шпање, Лужане и Пјешивце (Потолиће). У Пиперима: Мугоше, Лужане и Пипере (плус Лутовце касније).
Лужани су у свим верзијама средњи, ја бих рекао ранословенски слој.
Лужанима каснији досељеници нису оспоравали словенство, осим што су их гледали као на ниже од себе јер су се измешали са најранијим слојем становништва (влашким).
И сам назив Лужани звучи словенски. Ако бих везивао Лужане за неки историјски етнички слој, везао би их за пресрбске Словене ту дошле у 6. веку. И за хаплогрупе Р1а и / или динарик северни.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1337 послато: Децембар 19, 2015, 08:52:48 поподне »
Лужанима каснији досељеници нису оспоравали словенство, осим што су их гледали као на ниже од себе јер су се измешали са најранијим слојем становништва (влашким).

А данас кад имамо неке генетичке резултате, гледајући порекло по мушкој линији, Лужанима су ово замерали носиоци несловенских хаплогрупа  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1338 послато: Децембар 19, 2015, 09:03:47 поподне »
Да иронија буде већа, распоред J2b1 се овде највише уклапа у Србе, а значјано одудара од влашко-арбанашко-грчког.

Или су Срби упили једно племе које је било сконцентрисано на малом простору (нпр. средишње Црне Горе) и није га било шире (што указује да је досељено однекуд), па се касније раширило по Балкану како су се ширили и други Срби, или су носиоци ове ХГ дошли са Словенима (пресрбским или србским) у те крајеве.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1339 послато: Децембар 19, 2015, 10:09:21 поподне »
Или су Срби упили једно племе које је било сконцентрисано на малом простору (нпр. средишње Црне Горе) и није га било шире (што указује да је досељено однекуд), па се касније раширило по Балкану како су се ширили и други Срби, или су носиоци ове ХГ дошли са Словенима (пресрбским или србским) у те крајеве.

Нешто јесте, свакако. Изостаје веза са осталим крајевима, па може бити да је ова прва опција тачна.

Иначе, хаплогрупа J2b1 се можда добро уклапа у неко старо становништво Црне Горе (Матаруге, Кричи, Шпање, итд), с обзиром да је има у многим крајевима/племенима, али и код породица које воде порекло из разних области данашње ЦГ.

Занимљиво да је у Бјелопавлићима било неких Демуна, који су пореклом "од Шпања". Ми имамо Демиће J2b1. Звучи занимљиво, али није сигурно да веза постоји, као уосталом ни између J2b1 и Шпања.




Од Дедејића (J-M205) води порекло велики број породица, углавном са севера Црне Горе:

Дедејићи и многа братства проистекла од њих у сјеверној Црној Гори: Благојевићи, Вељовићи у Подбишћу, Видојевићи у Бијелом Пољу, Вујичићи из Прошћења, Вукадиновићи у Прошћењу, Вуковићи (од Раосављевића) у Штитарици, Гребовићи у Бијелом Пољу, Ђоговићи (од Зејака) у Прошћењу, Зејаци, Јелићи (од Шпањевића), Калпачине (од Раосављевића), Крејовићи (од Раосављевића), Крвавци у Прошћењу, Кргушићи у Прошћењу, Крушчићи у Мојковцу, Меди (Медојевићи) у Прошћењу, Микићи (од Ђоговића), Пејовићи – Смоловићи из Поља и Подбишћа, Поповићи (!? нисам их нашао), Раонићи (од Вукадиновића), Раосављевићи у околини Колашина, Ратковићи (од Вукадиновића) у Бијелом Пољу, Ристановићи (Калпачине) у Буковици код Пљеваља, Топовићи (од Медојевића), Ћорићи у Бијелом Пољу, Филиповићи у Бијелом Пољу и Прошћењу, Чокорлије (од Ђоговића) код Томашева и Шпањи (Шпањевићи).

Извор:

https://sites.google.com/site/plemeozrinici/ozrinici/bratstva-ozrinica-iz-ceva-i-drugih-krajeva