Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2466797 пута)

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1300 послато: Децембар 18, 2015, 09:15:47 пре подне »
Interesantan rezultat.
Labovići su iz sela Kralje?
Kada sam prošle zime sa još 5 kolega planinara bio zavijan na Komovima, boravili smo u Božića katunu, i pokušavali smo da se probijemo kroz snježne smetove, koji su bili na mjestima po nekoliko metara duboki. Prvi cilj nam je bio da se "dočepamo" Trešnjevika, gdje ima nekih objekata, koji se zimi naravno ne koriste. Plan je bio da dođemo do tamo, obijemo neki objekat, tu prenoćimo, pa da nastavimo prema selu Kralje. Ne bih ni zapamtio da nije tako neobično ime sela. Nažalost nismo uspjeli ništa od toga, jer smo za čitav dan probijanja kroz snijeg prešli manje od jedne trećine puta od Božića katuna do Trešnjevika.

Rezultat Labovića je nizvodno od J1-P58. Najbliži su mu Jacobs (261955), Evens (270498), Wiklund (232169), Hurwitz (118429). Njihov definišući SNP je ZS4292, pa i skoro otkriveni ZS8615. Nalazi se nizvodno od P58. Zajednički predak svih ZS4292 je živio prije oko 1500g. Od nabrojanih se razlikuje čini mi se na 9 markera (odnosno 10). Na J1 projektu je označena kao "Jehudim". Naravno, tu imamo i Wiklunda, koji je Šveđanin, i teško da će mu neko objasniti ovo Jehudim. Bitno je da čovjek nema predrasude. Kada su preci Wilunda i našeg Labovića bili Jevreji to je pitanje. Moguće je da je to bilo prije 1000 godina, tako da Wiklund nije manje Šveđanin od bilo kog drugog Šveđanina, niti je Labović manje Srbin od bilo kog drugog Srbina.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1301 послато: Децембар 18, 2015, 10:26:32 пре подне »
Овај калифорнијски Лабовић можда и нема везе са ЦГ Лабовићима, више изгледа да носи варијанту класичног јеврејског презимена Лајбовиц -Leibovitz.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1302 послато: Децембар 18, 2015, 10:40:33 пре подне »
Овај калифорнијски Лабовић можда и нема везе са ЦГ Лабовићима, више изгледа да носи варијанту класичног јеврејског презимена Лајбовиц -Leibovitz.
И ја бих рекао, много ми сумњиво то да Лабовић буде Ј1. Сигурно нема везе са Лабовићима из Краља и Гњилог Потока у Васојевићима.

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4181
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1303 послато: Децембар 18, 2015, 10:43:26 пре подне »
Само што смо у пројекат поставили Еровића, кад ево га још један Никшић:

Војиновић, Лучиндан, Ровца/ЦГ И2а Динарик Југ, упада у род Никшића

Неко ми је раније слао. колико се сјећам податек о тачном мјесту поријекла за овог Војиновића, али сад то не могу пронаћи.

Иначе Војиновић, као да је нешто ближи Шћепановићу и Бечановићу него Еровићу, има са њима заједничку некарактеристичну вриједност на маркеру 458=16.

Тестирани Војиновић је из Церова код Бијелог Поља.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1304 послато: Децембар 18, 2015, 12:18:29 поподне »
Interesantan rezultat.
Labovići su iz sela Kralje?
Kada sam prošle zime sa još 5 kolega planinara bio zavijan na Komovima, boravili smo u Božića katunu, i pokušavali smo da se probijemo kroz snježne smetove, koji su bili na mjestima po nekoliko metara duboki. Prvi cilj nam je bio da se "dočepamo" Trešnjevika, gdje ima nekih objekata, koji se zimi naravno ne koriste. Plan je bio da dođemo do tamo, obijemo neki objekat, tu prenoćimo, pa da nastavimo prema selu Kralje. Ne bih ni zapamtio da nije tako neobično ime sela. Nažalost nismo uspjeli ništa od toga, jer smo za čitav dan probijanja kroz snijeg prešli manje od jedne trećine puta od Božića katuna do Trešnjevika.

Rezultat Labovića je nizvodno od J1-P58. Najbliži su mu Jacobs (261955), Evens (270498), Wiklund (232169), Hurwitz (118429). Njihov definišući SNP je ZS4292, pa i skoro otkriveni ZS8615. Nalazi se nizvodno od P58. Zajednički predak svih ZS4292 je živio prije oko 1500g. Od nabrojanih se razlikuje čini mi se na 9 markera (odnosno 10). Na J1 projektu je označena kao "Jehudim". Naravno, tu imamo i Wiklunda, koji je Šveđanin, i teško da će mu neko objasniti ovo Jehudim. Bitno je da čovjek nema predrasude. Kada su preci Wilunda i našeg Labovića bili Jevreji to je pitanje. Moguće je da je to bilo prije 1000 godina, tako da Wiklund nije manje Šveđanin od bilo kog drugog Šveđanina, niti je Labović manje Srbin od bilo kog drugog Srbina.
Извињавам се за скретање са теме, сјећам се да су групу планинара избавили хеликоптером са Трешњевика и после им наплати папрено трошкове...
Иначе од Лабовића у Краљима су настала још два новија братства, а то су Ћировићи и Перовићи.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1305 послато: Децембар 18, 2015, 12:19:27 поподне »
Лабовићи су братство гране Дабетића  братственичке групе Рајевића Васојевића. Неопходно је утврдити, ако је могуће ближе поријекло наведеног Лабовића из Калифорније, јер је још Ј.Цвијић утврдио да у племену Васојевића има и других родова. Ово племе као и друга староцрногорска, црногорско брђанска и херцеговачка племена су хетерогеног састава ( имају више слојева) што је наука утврдила, а вјерујем да ће и генетичка генеалогија то потврдити, или је већ потврдила. Питање је репрезентативности узорка за свако племе.

Radonić II

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1306 послато: Децембар 18, 2015, 12:47:52 поподне »
Hvala Ljiljanu koji je odradio teži posao filtriranja podataka.  :)
Na Ysearch-u momak je ostavio svoje podatke pa ga možete i kontaktirati:

http://www.ysearch.org/search_view.asp?uid=&viewuid=2SHZ3&p=0

Najbliži kog sam ja našao na Ysearchu je izvesni Daitch, Jevrej iz Belorusije:

http://www.ysearch.org/search_view.asp?uid=&viewuid=97RSJ&p=0

Mislim da je ovo Labović u pitanju. Izgleda da je radio neke poslove za Ancestry.com pa su mu možda dali popust. (Nešto mi je palo na pamet da li se možda radi o potomku nekog od Đurišićevih četnika, što zbog vremena rođenja dede, što zbog napisanog mesta porekla: Čovek je počinjao novi život)
https://www.linkedin.com/in/jonathanlabovich


Već sam spominjao razgovor na forumu Montenegro cafe, kad je dobri stari Bošnjo govorio o nekom momku iz Andrijevice i njegovoj pripadnosti Q haplogrupi. Voleo bih kad bi se pojavio neki testirani sa tom haplogrupom iz tog kraja. Moguće je da je tamo negde u plemenu Vasojevića sklonište pronašla mala grupa Jevreja. ;)
http://www.forum.cdm.me/showthread.php?69873-DNK-analiza-Crnogoraca&s=87989c1ab92a936fc4588c320da329e1&p=2095312#post2095312

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1307 послато: Децембар 18, 2015, 12:54:33 поподне »
Лабовићи су братство гране Дабетића  братственичке групе Рајевића Васојевића. Неопходно је утврдити, ако је могуће ближе поријекло наведеног Лабовића из Калифорније, јер је још Ј.Цвијић утврдио да у племену Васојевића има и других родова. Ово племе као и друга староцрногорска, црногорско брђанска и херцеговачка племена су хетерогеног састава ( имају више слојева) што је наука утврдила, а вјерујем да ће и генетичка генеалогија то потврдити, или је већ потврдила. Питање је репрезентативности узорка за свако племе.
Мислим да овде није тај случај него се поставља питање да ли заиста у питању Лабовић или неко ко има слично презиме а могао би бити Пољак или ко зна ко већ. Човек живи у Калифорнији.
Што се тиче Васојевића код њих за сада нема дилеме да су Е-В13 обзиром да су тестирани Ђукић, Бојовић, Марсенић, Милићевић (Рајовић) сви та хаплогрупа, а има и неколицина њих који су уписани у род Васојевића јер вероватно потичу из овог племена, што би се могло и проверити да ли је заиста тако. Најбоља потврда би свакако била ако би се неко од Лабовића из Краља тестирао.     

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13132
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1308 послато: Децембар 18, 2015, 12:55:52 поподне »
Овај калифорнијски Лабовић можда и нема везе са ЦГ Лабовићима, више изгледа да носи варијанту класичног јеврејског презимена Лајбовиц -Leibovitz.

Може бити да је баш ово у питању.


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1309 послато: Децембар 18, 2015, 01:06:42 поподне »
Тестирани Војиновић је из Церова код Бијелог Поља.

Церова нема ни у једног монографији коју посједујем. Једино сам видио да у оклини Бијелог Поља постоје три гране Војиновића са три различите славе: Лучинданом, св. Јевстатијем и Митровданом.

Мислим да су ови Војиновићи из Церова од ових:

"Bobovo, Višnjica, Židovići, Podgorje i Kulušići (Pljevlja), srodnici su im u Kotoru. Potomci su Nikše (pretka plemena Nikšići), porijeklom iz Mletička Nikšićkog. Od njih su i oni u Ravnoj Rijeci (Bijelo Polje) i Podibru"

Равна ријека је у непосредној близини Церова.

Ако неко зна нешто више, нека напише...

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1310 послато: Децембар 18, 2015, 01:25:35 поподне »
Извињавам се за скретање са теме, сјећам се да су групу планинара избавили хеликоптером са Трешњевика и после им наплати папрено трошкове...
Иначе од Лабовића у Краљима су настала још два новија братства, а то су Ћировићи и Перовићи.
To priča o plaćanju helikoptera je obična budalaština koju su smislili novinari. Ništa nismo platili. Gorska slu@ba spašavanja je svoj posao odradila profesionalno i može im se samo čestitati i naravno zahvaliti.

 I ja mislim da ovaj Labovich nema veze sa našim Labovićima. GranaZS4292 je aškenaška, i imaju za cijelu granu još jedno ime tzv. Treves Aškenazi. Evo šta kaže za njih jevrejska enciklopedija:Family which derived its name from the Prussian city of Treves, famous for its prominentmen. No other family can boast such a continuous line of scholars as this one, branches of which have been known under the names Treves, Tribas, Dreifuss, Trefouse, and Drifzan. There exist, however, no means of tracing the connection of these various branches, which even as early as the fourteenth and fifteenth centuries were already scattered over Germany, Italy, southern France, Greece, Poland, and Russia.

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1311 послато: Децембар 18, 2015, 01:36:12 поподне »
Hvala Ljiljanu koji je odradio teži posao filtriranja podataka.  :)
Na Ysearch-u momak je ostavio svoje podatke pa ga možete i kontaktirati:

http://www.ysearch.org/search_view.asp?uid=&viewuid=2SHZ3&p=0

Najbliži kog sam ja našao na Ysearchu je izvesni Daitch, Jevrej iz Belorusije:

http://www.ysearch.org/search_view.asp?uid=&viewuid=97RSJ&p=0

Mislim da je ovo Labović u pitanju. Izgleda da je radio neke poslove za Ancestry.com pa su mu možda dali popust. (Nešto mi je palo na pamet da li se možda radi o potomku nekog od Đurišićevih četnika, što zbog vremena rođenja dede, što zbog napisanog mesta porekla: Čovek je počinjao novi život)
https://www.linkedin.com/in/jonathanlabovich


Već sam spominjao razgovor na forumu Montenegro cafe, kad je dobri stari Bošnjo govorio o nekom momku iz Andrijevice i njegovoj pripadnosti Q haplogrupi. Voleo bih kad bi se pojavio neki testirani sa tom haplogrupom iz tog kraja. Moguće je da je tamo negde u plemenu Vasojevića sklonište pronašla mala grupa Jevreja. ;)
http://www.forum.cdm.me/showthread.php?69873-DNK-analiza-Crnogoraca&s=87989c1ab92a936fc4588c320da329e1&p=2095312#post2095312
Не бих се много ослањао на Бошњове изјаве, више пута сам на нету налетио на његове закључке и млатарања која везе немају са са истином. може бити лако да је овог Q  носиоца измислио да би био занимљивији.
@Љиљан, искрено ми је драго ми је да су људски поступили. Новинари су стварно хијене...

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1312 послато: Децембар 18, 2015, 01:38:08 поподне »
Церова нема ни у једног монографији коју посједујем. Једино сам видио да у оклини Бијелог Поља постоје три гране Војиновића са три различите славе: Лучинданом, св. Јевстатијем и Митровданом.

Мислим да су ови Војиновићи из Церова од ових:

"Bobovo, Višnjica, Židovići, Podgorje i Kulušići (Pljevlja), srodnici su im u Kotoru. Potomci su Nikše (pretka plemena Nikšići), porijeklom iz Mletička Nikšićkog. Od njih su i oni u Ravnoj Rijeci (Bijelo Polje) i Podibru"

Равна ријека је у непосредној близини Церова.

Ако неко зна нешто више, нека напише...

То јест то би требали бити ови Војиновићи:

ВОЈИНОВИЋИ

(на Развршју, Нинковићима, Жабљаку и Гомилама)

Њихово породично предање казује да су поријеклом из Заграда, из Никшићке жупе. Почетком 18. вијека из Заграда се одселе у околину Берана, а онда један дио у Равну Ријеку, гдје се населе. Од њих Добрица Војиновић око 1837. године пређе у Премћане. Имао је пет синова: Јована, Илију, Ђорђија, Стевана и Мира.

Славе Лучиндан.

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1313 послато: Децембар 18, 2015, 01:54:23 поподне »
То јест то би требали бити ови Војиновићи:

ВОЈИНОВИЋИ

(на Развршју, Нинковићима, Жабљаку и Гомилама)

Њихово породично предање казује да су поријеклом из Заграда, из Никшићке жупе. Почетком 18. вијека из Заграда се одселе у околину Берана, а онда један дио у Равну Ријеку, гдје се населе. Од њих Добрица Војиновић око 1837. године пређе у Премћане. Имао је пет синова: Јована, Илију, Ђорђија, Стевана и Мира.

Славе Лучиндан.

ИЗВОР: Стојан Караџић, Вук Шибалић: Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло, 1997
И мени се чини да су у питању ови Војиновићи, али проверићу са Предрагом Шћепановићем пошто су он и Војиновић пријатељи. Мислим да се та раздаљина у сродству између ровачких Никшића (Шћепановић и Еровић) и жупских Никшића (Војиновић) види и у вредностима неких маркера. Нисам толико стручан али ми се чини да је можда баш зато вредност маркера DYS439 код Еровића 12 а код ове двојице 13 односно 14, као и вредност на маркеру DYS391 код Војиновића 10 а код Шћепановића и Еровића 11.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1314 послато: Децембар 18, 2015, 02:22:16 поподне »
Управо сам добио одговор од Предрага Шћепановића, каже да су ови Војиновићи од оних из Жупе Никшићке од којих су се одвојили и Ђиласи. То је потомство једног од Гојакове браће који су остали у Жупи када је он пребегао у Ровца због крви. Сада у Жупи нема више Војиновића јер су сви одселили. Ови од којих је тестирани Војиновић најпре су преселили у околину Мојковца па одатле у Бијело Поље. Један огранак је одселио и у околину Сарајева и од њих је породица Кукавица. Према томе заједнички предак Шћепановића и ових Војиновића био је отац Гојаков који се према предању звао Никша или Ниша, а живео је пре отприлике 600-650 година.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1315 послато: Децембар 18, 2015, 02:36:10 поподне »
Војиновићи су се из Жупе Никшићке најпре доселили негде у околину Мојковца, а онда у село Мајсторовина код Бијелог Поља. Ђед овог Војиновића се 1912. год. населио у село Церова, такође код Бијелог Поља. Тако да би требало у табелу убацити Церово/Бијело Поље/ЦГ
« Последња измена: Децембар 18, 2015, 02:38:44 поподне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1316 послато: Децембар 18, 2015, 02:52:53 поподне »
Војиновићи су се из Жупе Никшићке најпре доселили негде у околину Мојковца, а онда у село Мајсторовина код Бијелог Поља. Ђед овог Војиновића се 1912. год. населио у село Церова, такође код Бијелог Поља. Тако да би требало у табелу убацити Церово/Бијело Поље/ЦГ

Хвала на труду, Војинена. Промијенићу кад будем убацивао и ове Небојшине хаплотипове.

Хвала и Небојши што их је пронашао.

Такође, треба да унесем и новог Годијеља.

Ради се о
Медојевићу из Прошћења код Мојковца, који слави Ђурђевдан и приславља Томиндан. Ова комбинација слава указује на везу са дробњачким Годијељима.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13132
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1317 послато: Децембар 18, 2015, 04:30:19 поподне »
Бранко Новаков Медојевић је на сјату оставио пуно података о Медојевићима:

http://www.poreklo.rs/2012/02/24/poreklo-prezimena-medojevic/

Изгледа да су ови Медојевићи J2b1 пореклом са Чева (Катунска нахија). Најстарије презиме Деде(ј)ић.


Више о Дедејићима:

http://www.poreklo.rs/2014/03/09/poreklo-prezimena-dedejic/


Марковићи J2b1 из Крупица (Пљевља) кажу да воде порекло из Марковине (Катунска нахија).

Предање старца Танасија Пејановића Годијеља казује да ова фамилија води порекло такође из Катунске нахије, а не из Црмнице (Годиње) како је пренео А. Лубурић.

Постоји додуше могућност да је Црмница етапна станица Годијеља, с обзиром да су једни Пејановићи из Лимљана (Црмница) пореклом из Добрског Села (Цетиње).


Дедејићи су позната свештеничка породица.

Бошко Дедејић
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%91%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%BE_%D0%94%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%98%D0%B8%D1%9B_%D0%9F%D0%BE%D0%BF

Мираш Дедеић
https://sr.wikipedia.org/sr/Mira%C5%A1_Dedei%C4%87

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13132
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1318 послато: Децембар 18, 2015, 04:59:10 поподне »
Занимљиво да у Дробњаку од Дедејића воде порекло многе породице. Једна од тих породица носи презиме Шпањи(?)

Андрија Лубурић говори и о сукобу Павла Дедејића и Баја Пивљанина:


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1319 послато: Децембар 18, 2015, 08:11:02 поподне »
Веома занимљив резултат.
Ја не знам друге Лабовиће осим васојевичких.
Али, пазите занимљив детаљ у књизи Миљанића о презименима у ЦГ:
"Лабовић, Херцег-Нови, по нахочету".
Можда је у питању ова прича?

Тако стоји и за неке Дугиће из Котора, "по нахочету", али у оном списку црногорских презимена. Дугићи су такође I1, бар ови пореклом из Старе Херцеговине, могуће да су Дугићи Которани пореклом од њих.