Сређивао сам мало утиске на основу резултата тестираних из Црне Горе и пореклом са подручја Црне Горе, и ево мојих закључака о историјским слојевима становништва у тим крајевима (ограничићу се на територију данашње државе Црне Горе):
Занимљив покушај реконструкције, Небо.
Што се тиче односта староседеоци-дошљаци у ЦГ, мислим да је некадашња Зета свакако имала нешто већи проценат "влашких" хаплогрупа.
Не верујем да су ти крајеви некада били чисто словенски. Видимо да и данас у ЦГ има пуно E1b, J2b, R1b, J2a, итд.
Треба видети да ли баш сва
E1b долази касније и то са југа. Постоје неки кластери у оквиру ове хаплогрупе, који су карактеристични више за Србе него за Албанце/Грке (пример Васојевићи). Занимљиво да васојевићки хаплотипови постоје и у Чешкој, исељеници са Балкана, или нешто друго?
Вероватно је део E1b постојао у ЦГ/Херцеговини и у време доласка Словена, док је реално претпсотавити да је добар део дошао касније са југа. Први, логично, бивају "словенизовани" вероватно много раније. Исто важи и за остале староседелачке ХГ.
Ниси поменуо
R1a-M458. Да ли су они можда потомци мистериозних Лужана? У сваком случају, део M458 долази са "Источним Словенима" (с обзиром да код Бугара негде иду и преко 10%), а део са Србима/Хрватима.
I2a DN може такође бити старији словенски слој у ЦГ, али део сигурно долази са југа/истока, с обзиром да је ова хаплогрупа веома заступљена у тим крајевима и да постоји веза између грчких и крајишких DN (Црна Гора је морала бити етапна станица).
Поставља се питање да ли су ови људи дошли као Власи, или као Словени? Грци су у средњем веку имали вероватно јаку "националну свест", па не верујем да су тек тако улазили у Словене. Исто важи и за ове друге, с тим да су обе групације вероватно прелазиле у супротне таборе када је ситуација то захтевала.
Сигурно су у Византији постојале некакве словенске оазе, исто као што су међу Словенима постојале влашке.
Када су се појавили први подаци за
I2a DS, био сам скептичан у вези њеног порекла. Најпре су изашли резултати да је у западној Херцеговини 70%, а онда су се и у нашем днк пројекту почели појављивати Хрвати и муслимани I2a DS, итд.
Све је указивало на то да се ова хаплогрупа заправо шири из Херцеговине/Далмације и то нешто касније.
Међутим, сада видимо да је ова хаплогрупа присутна код Срба у Полимљу, рашкој области, на Косову итд, па се може сматрати основном ХГ Срба.
Причали смо већ о томе да Срби не долазе само као I2a DS. Било је ту свакако R1a (M458 +?) и ко зна још чега.
G2a су, уз
R1b, најбољи кандидати за Келте. Кричи нпр. лако могу бити G2a. Поред тога што постоји прича да су они заправо романизовани Келти, имамо и неке тестиране G2a пореклом из Кричка.
Занимљива је
источна R1b са комбинацијом 11-14 на маркеру 385ab. Ова хаплогрупа је присутна код Бугара, Грка, Цинцара, Албанаца, Срба. Има је свуда и рекао бих да је то карактеристична староседелачка ХГ, што и проценат међу Цинцарима показује.
R1b са комб. 11-11 је ипак много чешћа код Албанаца, мада је има и код осталих народа из региона.
Источни Германи су
I1 Z63. Њихови хаплотипови се могу пронаћи у Бугарској, Грчкој, ЦГ, али и у Албанији (истраживање за Геге и Тоске).
Највећа мистерија у ЦГ, али и међу Србима, су ови
N1a,
I-P109 и донекле
J2b M205.
За N1a и I-P109 је карактеристично да се јављају само у динарском појасу и то код Срба углавном. Ове хаплогрупе практично не постоје код Бугара и Грка, а релативно су слабо заступљене и код Срба из Србије, па бих искључио долазак са Словенима.
О I-P109 смо причали доста и у обзир долазе многе теорије, од норманске, до доласка са неким најамницима касније. Фасцинантно је колико се брзо раширила та група, с обзиром да је старост релативно мала.
J2b М205 у ЦГ (али и код Срба) постоји у свим крајевима. Старост и просторни распоред (99.9% тестираних међу Јужним Словенима) указује на каснији доласак са севера/запада. Међутим, разноврсност ове хаплогрупе на Балкану је прилично велика, а посебно код Грка, где постоје и "годијељски" хаплотипови, па лако може бити реч о староседеоцима.
Занимљиво да је ова хаплогрупа најзаступљенија код Срба из Војводине (преко 5%) и код крајишких Срба (око 10%). Не бих никада помислио да међу Србима у Војводини и Крајини има толико једне староседелачке групе (не заборавимо E1b), али све је могуће.