Аутор Тема: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату  (Прочитано 52953 пута)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #240 послато: Септембар 22, 2020, 04:04:31 поподне »
Potpuno mi je jasno, o čemu govori Miodrag. Ali ipak saglasna sam sa, na Crvenjskom putu , jer je upravo to bila i moja dilema zašto od Martin, Mrata.!
Kako to da nije od Mart, Mrat ili od ženskog imena Marta Mrata...ili Rtanj..Ratanj. Od reči zadrt..zadrat? Hrt ...Hrvata ili kako već? Od imena Samarth ...Sramath..
U stvari to slovo R je jako u izgovoru ( krv, Srbin, Svarog, brdo, svekrva, kurs...) i iako je suglasnik R, neki put uzima oblik samoglasnika  kada je izmedju 2 suglasnika ( tako su nas učili)odnosno slogotvorno R...
Tako da nije to baš tako...prosto objašnjenje.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #241 послато: Септембар 22, 2020, 04:09:57 поподне »
У многим селима попут Слатине код Новог Пазара наводе се родови који славе Мратиндан,за које стоји податак:ПоСрбљене Кулизе.У селу Слатина има више родова иса другим крсним славама за које такође пише ПоСрбљене Кулизе.Може ли неко да објасни овај појам,тј Ко су ПоСрбљене Кулизе?Податак са Форума,Село Слатина,Нови Пазар Порекло родова.

Не знам о чему причате?

Али знам ово - наш народ српски је био такав, и данас је такав, да када се неко досели у њихово подручје из неког другог подручја на којем се говори другим језиком и већински живи неки други народ "пришије" дошљацима "етикете" Арбанас, Вла', Грк, још уже Сремац, Босанац, Сремац, Личанин, Пречани и итд., вероватно посматрајући ношњу новодосељених, говор, изглед, понашање, обичаје и итд.

Па су тако често и Србе досељене из Арбаније називали Арбанасима, а када им ови кажу: "па ми смо православни и славимо славу као и ви Срби" опет нису били "довољно добри" или "достојни пуног поверења" имајући у виду баш ту славу Свети Мрата која се славила у исти дан 12.11 (док је календар био заједнички) када католичка црква слави Светог Мартина.

Остаје ми да вам верујем  да код родова из Далмације, у католичком окружењу, где се Свети Мартин јако уважавао  није било "пришивања" православним родовима који славе Мратиндан етикете "Кулизе".

Скоро сам наишла на један коментар баш на сајту Порекла везано за Кулизе и Кулизиће

https://www.poreklo.rs/2012/10/27/iza-nekih-srpskih-prezimena-krije-se-morbidno-zna%C4%8Denje/


"Кулизе су фамилије пореклом из Рашке и Старе Србије који славе Св.Мрату,Св.Мину.Они су потомци рудара Саса католика са Копаоника,који су славили Св.Мартина па прешли у Православне и променили у Св.Мрату.С доласком Турака бјежали су у јужну Херцеговину а одатле,из Врма,према Скадру,Дривасту у Пилот.Ту су живели међу Арбанасима женили се од Арбанаса.Романско становништво Скадра звало их је Кулизе,Брђани Мјешанци.Мјешанци Католика-Германа,Срба Православаца и Арбанаса Брђана.Кулизе долази од латинске речи collisio-мјешавина.Из Пилота су отишли према Рожају и Старом Влаху.,Рашки,где се усталило њихов надимак Кулизе.Познају се по слави Мратиндан."

Не знам да ли је ово што се наводи тачно о некаквој мешавини народа (ако и јесте у чему је ту проблем - па сви смо нека мешавина) и да ли назив "кулизе" долази од латинског "collisio"?! 

« Последња измена: Септембар 22, 2020, 04:12:45 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #242 послато: Септембар 22, 2020, 04:20:58 поподне »
Potpuno mi je jasno, o čemu govori Miodrag. Ali ipak saglasna sam sa, na Crvenjskom putu , jer je upravo to bila i moja dilema zašto od Martin, Mrata.!
Kako to da nije od Mart, Mrat ili od ženskog imena Marta Mrata...ili Rtanj..Ratanj. Od reči zadrt..zadrat? Hrt ...Hrvata ili kako već? Od imena Samarth ...Sramath..
U stvari to slovo R je jako u izgovoru ( krv, Srbin, Svarog, brdo, svekrva, kurs...) i iako je suglasnik R, neki put uzima oblik samoglasnika  kada je izmedju 2 suglasnika ( tako su nas učili)odnosno slogotvorno R...
Tako da nije to baš tako...prosto objašnjenje.

Да, ни Х(рв)атима, ни С(рб)има не би требало да буде тешко изговарање речи Ма(рт)ин.


Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #243 послато: Септембар 22, 2020, 04:27:18 поподне »
На Црвењском путу,Хвала Вам за коментар,дали сте одговор.Колко сам раније прочитао Кулизе долази баш од Латинске речи Colissio,у значењу Мјешавина,Мјешати,тј измешати неке неспојиве елементе:Герман католик+Србин(киња) Православна+Арбанас(киња)католкиња,у Рашкој опет Православац.Скоро неспојиво,ал ето то су Кулизе.Ето има их и са другим славама,свакако се данас могу препознати по хаплогрупама и они који данас немају надимак Кулизе.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #244 послато: Септембар 22, 2020, 04:30:49 поподне »
Да, ни Х(рв)атима, ни С(рб)има не би требало да буде тешко изговарање речи Ма(рт)ин.

Није им било тешко ни да изговоре Arsa, па је ипак тај назив ликвидном метатезом прешао у Рас.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #245 послато: Септембар 22, 2020, 04:38:27 поподне »
Није им било тешко ни да изговоре Arsa, па је ипак тај назив ликвидном метатезом прешао у Рас.
Хм
Хвала

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #246 послато: Септембар 22, 2020, 04:41:15 поподне »
На Црвењском путу,Хвала Вам за коментар,дали сте одговор.Колко сам раније прочитао Кулизе долази баш од Латинске речи Colissio,у значењу Мјешавина,Мјешати,тј измешати неке неспојиве елементе:Герман католик+Србин(киња) Православна+Арбанас(киња)католкиња,у Рашкој опет Православац.Скоро неспојиво,ал ето то су Кулизе.Ето има их и са другим славама,свакако се данас могу препознати по хаплогрупама и они који данас немају надимак Кулизе.

Ствар је у томе што нисам сигурна да сте у праву.

Иначе colissio значи судар.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #247 послато: Септембар 22, 2020, 05:00:41 поподне »
Није им било тешко ни да изговоре Arsa, па је ипак тај назив ликвидном метатезом прешао у Рас.

Milan Mihaljević: Slavenska poredbena gramatika 1.dio - Uvod i fonologija, Školska knjiga 2002

Metateza je likvida jedna od najčešće opisivanih promjena u slavistici, ali smo još daleko od njezina zadovoljavajućeg objašnjenja. Neslaganje ne postoji samo oko toga jesu li promjene na rubovima slavenskoga područja međusobno genetski povezane ili nisu i jesu li odraz ranijega općeg stanja (arhaizmi) ili nisu, već i na mnogo površnijoj razini određivanja mehanizama same promjene. Razlike među predloženim opisima najčešće potječu otuda što različiti istraživači imaju različite, katkad i suprotne poglede o jezičnim univerzalijama, tj. o tome koje su promjene u jezicima moguće, a koje nisu. U poglavljima 1.3. i 1.4.3. rečeno je da su metateze razmjerno rijetke promjene i da se u većini jezika pojavljuju u izdvojenim riječima ili u samo nekoliko riječi. Budući da slavenski jezici pripadaju malobrojnim jezicima u čijoj se povijesti pojavljuje sustavna metateza, jasno je da su se već davno pojavile tvrdnje kako ta promjena ne može biti metateza u uobičajenom smislu te riječi, već da je vjerojatno rezultat postupnoga glasovnog razvoja u kojemu se pojavljuju i gube samoglasnici oko likvide, a da pritom premetanja (metateze) uopće nije bilo. Brojni su slavisti opisivali i opisuju tu promjenu upravo takvim oponašanjem (simulacijom) metateze."

"Mnogo toga još ne znamo ni o uzrocima metateze likvida. Većina se slavista slaže da je osnovni njezin uzrok zakon otvorenih slogova, ali on nije dovoljan da bi se objasnio zašto su njezini rezultati upravo takvi kakvi jesu.

Robert Abernathy navodi devet mogućih vrsta rješenja s pomoću kojih se može zadovoljiti zakon otvorenih slogova, a samo su tri vrste posvjedočene u stvarnom razvoju.To znači da se, osim zakona otvorenih slogova, moraju potražiti i dodatni uzroci za zbivanje te promjene. Jasno je da i oko toga postoje velika neslaganja među slavistima jer je to tijesno povezano s problemom određivanja stvarnih mehanizama promjene."



Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #248 послато: Септембар 22, 2020, 05:20:56 поподне »
Collisio,Мјешавина или судар несродних елемената,у једном човеку,тј ,,спој,,неспојивих етничких група,културолошки ,,судар,,у једној особи која долази у Рашку и враћа се православљу.Можда ја грешим,исправите слободно али молим Вас пишите о овој теми зашто држите лекције из Граматике?Какве то има везе са овим великим родом о коме се овде говори?

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #249 послато: Септембар 22, 2020, 05:47:52 поподне »
Collisio,Мјешавина или судар несродних елемената,у једном човеку,тј ,,спој,,неспојивих етничких група,културолошки ,,судар,,у једној особи која долази у Рашку и враћа се православљу.Можда ја грешим,исправите слободно али молим Вас пишите о овој теми зашто држите лекције из Граматике?Какве то има везе са овим великим родом о коме се овде говори?


Нико не држи лекције!
Не знам какво писање очекујете о овим родовима?
Нема шта није написано о њима!


Ван мреже Ђокић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #250 послато: Октобар 09, 2021, 11:26:32 поподне »
Иако тема није активна већ неко време, мислим да је право место да поделим своје резултате, с обзиром да се и моја породица у литератури сврстава у Кулизе. Ово су резултати и коментар уредника:

14. Ђокић, Витоше, Брус, Мратиндан (Св. Мина), E-V13>Z1057

Припада роду К из табеле Српског ДНК пројекта коме припадају Смилић   (Штава/Куршумлија), Максимовић (Трбуње/Блаце) и Мијатовић (Јариње/Лепосавић). Смилић и Максимовић такође славе Мратиндан, док Мијатовић слави Аранђеловдан. Хаплотип Ђокића се од хаплотипа Максимовића разликује на једном маркеру, док се од Смилића и Мијатовића разликује на два маркера. Карактеристичне вредности маркера за овај род су DYS390=25 и DYS643=13.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #251 послато: Октобар 17, 2021, 02:09:17 поподне »
Нијесам увјерен, је ли или није у пређешњијем порукама поменуто, ну неће бити сгорега поставити опет, ако и јест.

Разне Кулизе имају предања како су пошли од властеле. Кулизе из Чачка од Мрњавчевића, а они с Копаоника које зову Шиљокапићи од краља Вукашина и Мркше, а они из Бјелица од Бранковића.
Извор. Радослав Павловић, Гласник етнографског института САН, свезка I, стр. 26

 Назив Кулизе или по мени још старије Кулезе има типичан италијански наставак -езе, који означава мјесто поријекла. Кулезе или Кулизе би означавало на вњетачком човјека с неком везом с мјестом Куло, Кула, Кули или слично. Хврка је само да ријеч "куло" на италијанском и романскијем језицима значи ничеса другога до гузица, исто како и презиме Чолић, јер иста ријеч на далматском рече се чоло, а тако има и чудо породица Гузоња или Гузоњић. Јоште је занимљиво да Кулизе задиркују да славе Мину Кривогузога.

Ако ли су из Њемачке, култ св. Мартина и Вита јаки су у Баварској около Сулцбаха и Регенсбурга, па видите, ако има каквијех веза.




« Последња измена: Октобар 17, 2021, 02:18:00 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Milijan

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #252 послато: Октобар 31, 2021, 11:43:10 пре подне »
 Интересује ме што се тиче Јовановића село Боранци у близини Бруса, слава Св. Мина одакле вучу порекло?

Ван мреже eustahije

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 3
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #253 послато: Новембар 01, 2021, 12:04:32 поподне »
Јовановићи из Боранца вуку порекло из села Штава одакле су се доселили пре око 300 година. Такође њима сродне породице у Боранцу су Станисављевићи и Станојевићи.Славе Св. Мину 24.11.Расељени су у Крушевцу и околини, Лепосавићу а пар њих још увек живи у Боранцу. Хаплогрупа би требало да буде Е-V13.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Кулизе, родови који славе св. Мину, св. Мрату
« Одговор #254 послато: Новембар 26, 2021, 10:47:11 пре подне »

"У селу Штави, у Копаонику, има неки Васа Стевић-Јовић. Сељаци уверавају (мада он одриче) да Васа има турски берат, и некаку чашу од сребра (неки веле да је чаша од сувога злата).

И берат и та чаша дошли су Васи овим путем: Давно joш некакав Васин чукундед био је, веле, врло вешт рудар у копаоничким ковницама, па слије од сува злата једну јабуку, и пошаље је на дар цару. Цар сe обрадује и, као уздарје, пошаље вештоме ливцу берат на неколико околних села, међу којима је чак и Белоњин у данашњем прокупачком срезу, и скупоцену чашу да њоме пије вино.

Други опет веле да је цар тога Васинога прадеда, као врло вешта ливца, водио преко мора у Азију, у некаке своје руднике, те му тамо учио друге рударе. И за то му је, веле, дао берат и чашу."

Извор: https://www.uzzpro.gov.rs/doc/biblioteka/digitalna-biblioteka/1884-Kraljevina-Srbija-Novi-Krajevi.pdf страна 231 у пдф-у или 412 у књизи.

У студији Радослава Павловића помиње се Мркша који је добио златну чашу:
"Мих. Ризнић објавио је предање о подизању цркве у Штави. Према том предању, „Мркша, војвода, цара Лазара, надгледао је рад у копаоничким рудницима из којих се вадило сребро и злато“, па је „ископано благо слао у Гњилане и Ново Брдо да се тамо кује новац”. Мркша је „подигао овој двор“ у близини Штаве и „цркву у Штави”. „Због своје вештине, блага и поштења“ Мркша је добио од султана „златну чашу, сребрно посуђе и ферман, по коме је његова и његових синова сва земља од Копаоника па до Јастрепца, Топлице и Белољина.“"
https://www.poreklo.rs/2013/07/13/kulize-rodovi-koji-slave-sv-mratu/
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић