Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 478466 пута)

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1600 послато: Април 05, 2020, 09:26:03 поподне »
Нажалост, проблем и јесу створили научници применом на хаплогрупе математичког модела који подразумева више-мање сталан раст популације и споре, насумичне сеобе. Он је добар за многе биљке и животиње, често и за људе, али не увек. Резултат тог модела су високи проценти хаплогрупе у околини места њеног настанка и њихово опадање са удаљавањем од тог места. Уместо да траже доказе исправности тог модела, само су пресликали данашњи распоред хаплогрупа на прошлост.

Тако су и Балкан прогласили за место настанка хаплогрупе I, на опште одушевљење локалних носилаца. Није искључено да су случајно и били у праву. Ако је настала у Европи, могла је настати на било ком месту где није било глечера. Ако је настала на Блиском Истоку, вероватно је у Европу дошла преко Балкана. До сада археогенетика није дала коначни одговор на ово питање. Најстарији налази говоре у прилог европском месту настанка.
 
На основу до сада познатих резултата, док не буду археогенетски испитана налазишта од палеолита до средњег века из целе Европе, и распореда хаплогрупа данашњег становништва могу се само с одређеном вероватноћом одредити места настанка I2, I2-L621, I2-CTS10228, I2-Y3120 или I2-PH908. Важно је установити брзину раста или опадања популација и карактер сеоба; да ли је реч о полаганом, хаотичном ширењу или масовном организованом премештању знатног дела популације. Такође, установити утицај доласка новијег становништва на старије. Оно што изгледа као ширење једне хаплогрупе може бити у ствари њено повлачење или замена другом хаплогрупом. Увек треба узети у обзир и однос броја испитаних из неке популације и њену бројност.

Број данашњих носилаца неке хаплогрупе можда изгледа значајан, али мора се узети у обзир њена старост. Данас постоје милиони припадника I2-Y3120, углавном међу Словенима, али сви потичу од једног човека који је живео пре 2100 година. Углавном на западу Европе, има много мање оних који су I2-L621, а негативни су на Y3120. Ако се вратимо у прошлост 2100 или чак 3400 година, видимо да је I2-Y3120 био мањина међу I2-L621. Када се узме у обзир да је I2-Y3120 релативно млада подграна међу I2-L621, најлогичније је да је он дошао са запада Европе.

Сличан је и однос I2-PH908 и I2-Y3120, само су краћи временски периоди у питању, а I2-PH908 није већина међу I2-Y3120. У време настанка I2-PH908, већ су постојале бројне друге подгрупе I2-Y3120. Подгрупа I2-PH908 данас има скоро исти број и на Балкану и у Источној Европи. Подгрупа I2-Y3120 које немају PH908 има више у Источној Европи. Једноставно је вероватније да је I2-PH908 настао у Источној Европи, па мигрирао на југ као и мањи број других подгрупа I2-Y3120, него да су сви настали на Балкану, па да је већина мигрирала на север. То јесте могуће, само је мало вероватно.

Отворено је питање када је I2-Y3120 дошла из Западне у Источну Европу и којим путем. Највероватнији је најкраћи пут, преко данашње Чешке или Аустрије и Словачке, нарочито ако се та сеоба одиграла пре приближно 2100 година у врло кратком периоду. Ако је она започела пре 3400 година и трајала дуго, онда је можда ишла и неким споредним путевима. Могла је чак и боравити и на Балкану. За сада нема доказа за било коју трасу ни у археогенетици, ни у резултатима данашњих становника. Очигледно је то зато што је I2-Y3120 до пре 2100 година била малобројна. Када се упореди са бројним E-V13, J2b i R1b подгранама које су у то време постојале на Балкану, ако је и била тамо, тешко да је имала неку већу улогу.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1601 послато: Април 05, 2020, 09:29:13 поподне »
Broj 1, ne razumete. Ja ne govorim pezorativno o forumskim ekspertima. Verujem da su neki ljudi ovde stvarni eksperti. Rekao sam vec to u prethodnom postu". Ali, tim je cudnije sta se ovde dogadja. Ako neko, ekspert ili ne-ekspert, napise tekst sa odredjenim tvrdnjama i navede na njegovom kraju odredjenu literaturu kao svoje izvore, a u toj literaturi se ne moze naci nista o kljucnoj tvrdnji teksta, onda je valjda duznost ekseprta da mene, laika, uputi na pravu literaturu.
Веома добро разумем шта покушавате. И више је него јасно да свесно превиђате и занемарујете све што вам је овде одговорено. Лично сам замолио колеге пре недељу дана да вама и вама сличнима још једном одговоре, иако је и то, како се испоставило, било узалудно. Схватате ли, човече, да није Српског ДНК пројекта, ових људи и овог форума, које свесно вређате и ниподаштавате, не би било на хиљаде резултата и исто толико одговора. Схватате, наравно, али вам је очигледно намера да све то ставите у раван натуцања којекаквих шарлатана, којима сте очигледно надахнути. Немам ништа против, наставите да бауљате за њима. Што се мене тиче, овим су вам затворена врата овог форума. Збогом.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1602 послато: Април 05, 2020, 09:32:07 поподне »
Чињеница број 1: Ни код једног скелета са Балкана, из било ког периода који претходи насељавању Словена, није пронађена грана I2-Y3120, нити било која од њених предачких грана, почевши од L621. Подсетићу да су тестирани скелети из Културе Лепенског Вира, Старчевачке, Винчанске, Вучедолске, Посушке и многих других, а ове године требала би изаћи и студија са скелетима из римског и раносредњовековног периода (Виминацијум и још неколико налазишта), и грана Y3120 се логично не појављује пре раног средњег века (имао сам увид у резултате, не причам напамет).

Чињеница број 2: Ни код једног тестираног појединца са Балкана није утврђена ниједна од предачких/узводних грана, већ сви који су L621+ аутоматски припадају и грани Y3120, чија старост (TMRCA) се процењује на само око 2100 година. Са друге стране, сви модерни узорци који припадају узводним гранама су по правилу из централне и западне Европе (Пољска, Немачка, Француска и Велика Британија), што указује да су гране између L621 и Y3120 настајале и развијале се на тим просторима. То је лако уочљиво и на стаблу гране L621 свакој иоле интелигентној и разумној особи:

https://www.yfull.com/tree/I-L621/

Чињеница број 3: Разноврсност грана испод Y3120 је већа у источној Европи него на Балкану, што наводи на логичан закључак да се грана Y3120 првобитно ширила и множила негде на подручју источне Европе, одакле је само један део њених подграна касније доспео на Балкан.


Не постоји апсолутно ни један доказ из области генетике/генетичке генеалогије који иде у прилог настанку гране Y3120 на Балкану. Стога, осим у случају да неко на научно аргументован начин оповргне једну или све три чињенице, свака наредна порука на овој или било којој другој теми која буде у супротности са горенаведеним чињеницама сматраће се кршењем правилника форума и биће аутоматски избрисана, а пошиљалац ће бити удаљен са форума.

Хвала на разумевању.
« Последња измена: Април 05, 2020, 09:56:47 поподне Црна Гуја »

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1603 послато: Април 05, 2020, 09:46:47 поподне »
У недостатку античких резултата са Балкана могу се погледати италијански. Први E-V13 се јавља приближно у време пада Рима, први I-M423 тек у средњем веку.
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1791.260
https://sci-hub.tw/10.1126/science.aay6826
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1hH1c-vKI6kdkXRrPKiYmD3ICkDpMjaO_fixBA0iGAxo/edit

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1604 послато: Април 05, 2020, 10:44:51 поподне »
Поштовани уредници, да ли ће бити санкционисана опаска - "да се припадници свих 5 базалних грана Y3120 и на Балкану налазе"?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1605 послато: Април 05, 2020, 11:35:08 поподне »
Поштовани уредници, да ли ће бити санкционисана опаска - "да се припадници свих 5 базалних грана Y3120 и на Балкану налазе"?

Не видим зашто би била санкционисана с обзиром да је тачна. Међутим, то не мења чињеницу да је укупна разноврсност I2-Y3120 подграна (дакле, не само подграна у "првом колену") и хаплотипова већа у источној Европи него на Балкану.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1606 послато: Април 05, 2020, 11:53:53 поподне »
Не видим зашто би била санкционисана с обзиром да је тачна. Међутим, то не мења чињеницу да је укупна разноврсност I2-Y3120 подграна (дакле, не само подграна у "првом колену") и хаплотипова већа у источној Европи него на Балкану.

Хвала Вам на одговору. Ако није тајна, да ли "студија (која треба ове године бити публикована) са скелетима из римског периода" обухвата и период пре 271 CE ? Хвала унапред!
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1607 послато: Април 05, 2020, 11:58:38 поподне »
Нажалост, проблем и јесу створили научници применом на хаплогрупе математичког модела који подразумева више-мање сталан раст популације и споре, насумичне сеобе. Он је добар за многе биљке и животиње, често и за људе, али не увек. Резултат тог модела су високи проценти хаплогрупе у околини места њеног настанка и њихово опадање са удаљавањем од тог места. Уместо да траже доказе исправности тог модела, само су пресликали данашњи распоред хаплогрупа на прошлост.

Тако су и Балкан прогласили за место настанка хаплогрупе I, на опште одушевљење локалних носилаца. Није искључено да су случајно и били у праву. Ако је настала у Европи, могла је настати на било ком месту где није било глечера. Ако је настала на Блиском Истоку, вероватно је у Европу дошла преко Балкана. До сада археогенетика није дала коначни одговор на ово питање. Најстарији налази говоре у прилог европском месту настанка.
 
На основу до сада познатих резултата, док не буду археогенетски испитана налазишта од палеолита до средњег века из целе Европе, и распореда хаплогрупа данашњег становништва могу се само с одређеном вероватноћом одредити места настанка I2, I2-L621, I2-CTS10228, I2-Y3120 или I2-PH908. Важно је установити брзину раста или опадања популација и карактер сеоба; да ли је реч о полаганом, хаотичном ширењу или масовном организованом премештању знатног дела популације. Такође, установити утицај доласка новијег становништва на старије. Оно што изгледа као ширење једне хаплогрупе може бити у ствари њено повлачење или замена другом хаплогрупом. Увек треба узети у обзир и однос броја испитаних из неке популације и њену бројност.

Број данашњих носилаца неке хаплогрупе можда изгледа значајан, али мора се узети у обзир њена старост. Данас постоје милиони припадника I2-Y3120, углавном међу Словенима, али сви потичу од једног човека који је живео пре 2100 година. Углавном на западу Европе, има много мање оних који су I2-L621, а негативни су на Y3120. Ако се вратимо у прошлост 2100 или чак 3400 година, видимо да је I2-Y3120 био мањина међу I2-L621. Када се узме у обзир да је I2-Y3120 релативно млада подграна међу I2-L621, најлогичније је да је он дошао са запада Европе.

Сличан је и однос I2-PH908 и I2-Y3120, само су краћи временски периоди у питању, а I2-PH908 није већина међу I2-Y3120. У време настанка I2-PH908, већ су постојале бројне друге подгрупе I2-Y3120. Подгрупа I2-PH908 данас има скоро исти број и на Балкану и у Источној Европи. Подгрупа I2-Y3120 које немају PH908 има више у Источној Европи. Једноставно је вероватније да је I2-PH908 настао у Источној Европи, па мигрирао на југ као и мањи број других подгрупа I2-Y3120, него да су сви настали на Балкану, па да је већина мигрирала на север. То јесте могуће, само је мало вероватно.

Отворено је питање када је I2-Y3120 дошла из Западне у Источну Европу и којим путем. Највероватнији је најкраћи пут, преко данашње Чешке или Аустрије и Словачке, нарочито ако се та сеоба одиграла пре приближно 2100 година у врло кратком периоду. Ако је она започела пре 3400 година и трајала дуго, онда је можда ишла и неким споредним путевима. Могла је чак и боравити и на Балкану. За сада нема доказа за било коју трасу ни у археогенетици, ни у резултатима данашњих становника. Очигледно је то зато што је I2-Y3120 до пре 2100 година била малобројна. Када се упореди са бројним E-V13, J2b i R1b подгранама које су у то време постојале на Балкану, ако је и била тамо, тешко да је имала неку већу улогу.

Ћосићу, морам признати да постајем верни пратилац твојих постова :) Свака част!
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1608 послато: Април 06, 2020, 12:07:41 пре подне »
Ћосићу, морам признати да постајем верни пратилац твојих постова :) Свака част!


Хвала, само се трудим да користим мозак док размишљам.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1609 послато: Април 06, 2020, 12:11:56 пре подне »
Хвала Вам на одговору. Ако није тајна, да ли "студија (која треба ове године бити публикована) са скелетима из римског периода" обухвата и период пре 271 CE ? Хвала унапред!

Најраније датирани скелети са територије Србије из те студије су из Виминацијума (0-300 н.е.), а најкасније датиран је средњовековни скелет са локалитета Лепенски Вир (1500-1550 н.е.).

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1369
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1610 послато: Април 06, 2020, 07:47:33 пре подне »
Мислим да веома свјесно ово раде. Веома лако се препозна неко ко не зна, и заиста жели нешто да сазна, од неког ко је дошао мало да провоцира и убије вријеме.
Надам се да "смо" се препознали.  ;D

Значи, не занима те да читаш теме на форуму? Јел видиш да је ово осамдесета страница само ове теме?
У овоме што си написао Хектору и лежи проблем. Ја сам својевремено поделио линк ка форуму и неким одређеним темама неким 7-8. својих пријатеља за које знам да их интересује колико-толико историја, неке мање неке више и знаш ли колико од њих данас прати форум? Само један, па чак ми је и он признао да се не сналази и да прати две-три теме и то је то. Да ме неко погрешно не би разумео, мишљења сам да је концепт форума сјајан али је било какво "опесмињавање" некаквих ширих народних маса преко форума немогућ и просто не разумем ни уреднике зашто то и очекују, један од разлога је свакако што се квалитетни постови затрпавају па је тако новим форумашима приступ њима скоро па немогућ, самим тим су и сва ова писанија - обесмишљена, те се стога и врте у круг. Чак ни ја, када видим да нека од тема броји више десетина страница, лако одустајем од претраге и даљег ишчитавања, а могу тек замислити за неког ко претпоставља или добије резултат да је примера ради И2 или Крич, па види оних 130 и кусур страница за Криче, како се у тренутку "разочара" (ко ће бре да чита 80 страница за И2?). Ја се искрено дивим и Синиши и Николи и свима њима на стрпљењу и спремности да своја знања поделе са новим форумашима али мислим да је крајње време да они крену са некаквим озбиљнијим "оглашавањима" од овога (студије, књиге, публикације.. па чак и youtube канал - зашто да не?). На форуму се само троши време, а колико видим троши се и још по нешто..

Иначе, још једно "браво" за Ћосића, који ме након оног поста на теми Лужички Срби својим здраворазумским гледиштем и објашњењем и овде, по други пут освојио.  ;)
« Последња измена: Април 06, 2020, 07:51:30 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1611 послато: Април 06, 2020, 09:38:15 пре подне »
Pa dobri Bojanovicu zato i postoje clanci kao sto je ovaj  https://www.poreklo.rs/2019/03/28/haplogrupa-i2/ da ljudi ne lutaju po forumu..

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1369
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1612 послато: Април 06, 2020, 10:31:37 пре подне »
А ти, драги мој Филипе, не престајеш да засмејаваш.  :D Због тога и имамо проблем о којем пишем:
Ja sam pročitao pažljivo forumski tekst koji ste ostavili na početku ovog dela diskusije, koji navodno razjašnjava zašto je I2a "slovenska" (ili čak "srpska") haplogrupa. Članak zaista i tvrdi to na nekoliko mesta, ali nigde ne navodi nikakvu literaturu za to. Na kraju članka se doduše navodi obimna literatura ali u tekstu ništa od toga nije obeleženo referencom, tako da ne možemo znati koja od tvrdnji iz teksta je potkrepljena kojom studijom i da li uopšte. Ja sam pogledao ovlaš dosta tih studija iz spiska, neke i pročitao detaljnije, i još ni jednu nisam našao gde se uopšte tematizuje pitanje da li je I2a nastala na Balkanu ili Ukrajini. Na Wikipedija članku o I2a tvrdi se da je nastala na Balkanu i navode se tri ili četiri studije koje to potkrepljuju. Ne kažem da je Vikipedija pouzdana, ali oni bar referiraju na neke stvarne radove kao dokaz onome što tvrde.
Као да сте попили сву памет овога света па очекујете (очекујеш) да ће неко када први пут прочита онај текст о хаплогрупи И2 схватити о чему се заправо ради, честитати вам, уделити који комплимент, "орден", потапшати вас по рамену са једним великим "Браво!" или ко зна шта већ. Када сам га ја први пут прошле године у ово време читао нисам знао где је "лево", а камо ли моји пријатељи који су га вероватно погледали 1x и више никада. Мени је требало бар десетак пута повременог ишчитавања текста да похватам неке нити, па опет за многе подгране су ми остале нејасноће, као рецимо за подгране испод L621 (археогенетски налази, културе о којима је писала на Црквењанском путу и тд.). И онда, као по неком неписаном правилу, постајете не мени, али неким људима надмени и бахати, који гурају неку "своју" причу. Дакле, или ћете (не ти већ Синиша и екипа) ово подићи на неки виши, квалитетнији ниво (као што рекох, кроз неки вид издавачког пројекта, студија и књига..) или ћете доћи у ситуацију да овим "форумашењем" останете неразумљиви и "усамљени".

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1613 послато: Април 06, 2020, 10:46:25 пре подне »
Pa ne moze jednostavnije od ovih clanaka sto su ljudi sa Porekla postavili. Alternativa je Saric, Deretic i ostali sarlatani. Sta znaci podici na visi nivo, pa kud ces visi, sve sto je poznato u istrazivanjima geneticke genealogije je obuhvaceno u svim ovim clancima na Poreklu.
Meni je ovo vise pitanje za sociologe i psihologe. Jer kako objasniti da se ljudima vise puta detaljno objasni ono sto ih interesuje, a oni samo predju preko toga i opet postavljaju isto pitanje. Kako objasniti da ljudi traze studiju, doktorski rad itd  i onda se na njihovo insistiranje postavi npr. doktorski rad Olge Utevske. Ali i to ne valja jel ko je ta Utevska, sta hoce, gdje su joj dokazi, ne valja, hocemo drugu studiju, ako treba i stotinu dok se ne pokaze da je zamlja ravna ploca jer pobogu ja u to vjerujem.
« Последња измена: Април 06, 2020, 11:15:41 пре подне НиколаВук »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1614 послато: Април 06, 2020, 11:24:55 пре подне »
Дакле, или ћете (не ти већ Синиша и екипа) ово подићи на неки виши, квалитетнији ниво (као што рекох, кроз неки вид издавачког пројекта, студија и књига..) или ћете доћи у ситуацију да овим "форумашењем" останете неразумљиви и "усамљени".

Владимире, годинама нити сам у Уредништву пројекта нити у администрацији форума, тако да не постоји "Синиша и екипа". Неки свој максимум што се тиче времена и ангажовања око ове приче дао сам у неком ранијем периоду и сад сам овдје само обичан учесник дискусија као и ти. Мислим да је право мало чудо да постоји овај пројекат у оваквом облику и да су људи из администрације и Уредништва дали свој максимум. Требаш имати у виду да иза њих не стоји нити неки државни новац и да ником од њих ово није основно занимање. На неким пројектима (издавачким) које спомињеш се тренутно ради, али све то изискује и вријеме и средства.

Што се мене лично тиче, не мислим никог убјеђивати у било шта. Што више улазим у ову материју, схватам колико ствари и даље не знам. И иначе мислим да човјек не треба да се учи на неким кратким инстант текстовима и клиповима, већ да покуша сам мало дубље да уђе у материју, да је сам схвати. Неке ствари из генетичке генеалогије највјероватније и нису интересантне широким народним масама. Најлакше је испалити сензационалистичку причу и још је мало прилагодити за лакше конзумирање. А тиме се нико овдје не бави.

Када говориш о некаквим објашњењима за неупућене то већ у старту подразумјева неку статичност тврдњи, а и сам си видио колико се брзо информације смјењују у генетичкој генеалогији. Чак и да се направе такви клипови, они би веома брзо били превазиђени или непотпуни. Форум јесте згодан јер допушта такву динамичну размјену идеја и информација. Тачно је да доста тога остане изгубљено у безбројним постовима, али мени рецимо кад нешто затреба, помоћу претраге брзо пронађем. Не кажем и да се неки систем презентације резултата и закључака не би могао одрадити и повремено обнављати, али опет помињем проблем времена и људских ресурса.

И на крају, требаш имати у виду да заиста има недобронамјерних људи, који долазе на форум само због провокације. Трошење енергије и времена на такве појединце је бесмислено. Не кажем да ћу можда негдје и оманути, тј. да ћу неког добронамјерног погрешно процијенити, али досад сам имао доста негативних искустава, кад сам се непотребно трошио у таквим дискусијама.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1615 послато: Април 06, 2020, 11:33:39 пре подне »
Pa ne moze jednostavnije od ovih clanaka sto su ljudi sa Porekla postavili. Alternativa je Saric, Deretic i ostali sarlatani. Sta znaci podici na visi nivo, pa kud ces visi, sve sto je poznato u istrazivanjima geneticke genealogije je obuhvaceno u svim ovim clancima na Poreklu.
Meni je ovo vise pitanje za sociologe i psihologe. Jer kako objasniti da se ljudima vise puta detaljno objasni ono sto ih interesuje, a oni samo predju preko toga i opet postavljaju isto pitanje. Kako objasniti da ljudi traze studiju, doktorski rad itd  i onda se na njihovo insistiranje postavi npr. doktorski rad Olge Utevske. Ali i to ne valja jel ko je ta Utevska, sta hoce, gdje su joj dokazi, ne valja, hocemo drugu studiju, ako treba i stotinu dok se ne pokaze da je zamlja ravna ploca jer pobogu ja u to vjerujem.
Све и да се тај Шарић и Деретић појаве са студијом која је супротна њиховим познатим идејама, то не би било довољно, јер њихови конзументи не верују слепо њима самима већ су дубоко убеђени да иза свега стоји бечко-берлинско-ватиканско-рептилијанска завера против Срба.

Имате посла са људима који су себи утувили у главу читаве серијале балканинфа, глобала итд. о лажном слетању на месец, вакцинама, масонима, равној Земљи и шта све не.

Примените систем жути, па црвени картон.
« Последња измена: Април 06, 2020, 11:38:28 пре подне Милан Петровић »
Догодине у Холштајну!

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1616 послато: Април 06, 2020, 12:32:16 поподне »
А ти, драги мој Филипе, не престајеш да засмејаваш.  :D Због тога и имамо проблем о којем пишем:Као да сте попили сву памет овога света па очекујете (очекујеш) да ће неко када први пут прочита онај текст о хаплогрупи И2 схватити о чему се заправо ради, честитати вам, уделити који комплимент, "орден", потапшати вас по рамену са једним великим "Браво!" или ко зна шта већ. Када сам га ја први пут прошле године у ово време читао нисам знао где је "лево", а камо ли моји пријатељи који су га вероватно погледали 1x и више никада. Мени је требало бар десетак пута повременог ишчитавања текста да похватам неке нити, па опет за многе подгране су ми остале нејасноће, као рецимо за подгране испод L621 (археогенетски налази, културе о којима је писала на Црквењанском путу и тд.). И онда, као по неком неписаном правилу, постајете не мени, али неким људима надмени и бахати, који гурају неку "своју" причу. Дакле, или ћете (не ти већ Синиша и екипа) ово подићи на неки виши, квалитетнији ниво (као што рекох, кроз неки вид издавачког пројекта, студија и књига..) или ћете доћи у ситуацију да овим "форумашењем" останете неразумљиви и "усамљени".

Из дужно поштовање за све ваше (па и моје) пријатеље и припаднике И2 (I2 dinarik i south нарочито) хаплогрупе са Балкана (Србија, Хрватска, Б и Х, Црна Гора, Македонија, Албанија, Бугарска и др.), а нарочито оне који би хтели "на галаму" и  "на брзо" неко "решење" (кратко објашњење) за ову хаплогрупу,  са доказима "из рукава" да су припадници И2 хаплогрупе на Балкану од "постанка света" у континуитету - нема овде лаког штива. ::)

Читати, читати, читати (уз оловку и свеску у руци - мора се  и записивати) и пратити свакодневно да би бе се било у току (на дневном нивоу се догађају нова открића  у ГГ).

У противном, за такве остаје нада да ће се ускоро конструисати "I2 DNK  детектор" помоћу којег на додир може да се детектује (открива):

1. припадност I2 хаплогрупи (део где је смештен "сензор")
2. припадност појединим гранама и гранчицама И2 хаплогрупе
3. избацивање "сертфиката" о томе  (део где је смштен "држач" детектора)
4. археогенетски ДНК налази припадника I2 хаплогрупе на Балкану и шире " и то баш "родоначелника твоје гране или гранчице" код кога се догодила нова мутација - из свих периода (праисторија и историја) са "сертификатом" из ког периода потичу (посмртни остаци)

Нешто слично "националном детектору" Надреалиста!

<a href="https://www.youtube.com/v/sozXed0ROEc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/sozXed0ROEc</a>









Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1617 послато: Април 06, 2020, 01:20:25 поподне »
Из дужно поштовање за све ваше (па и моје) пријатеље и припаднике И2 (I2 dinarik i south нарочито) хаплогрупе са Балкана (Србија, Хрватска, Б и Х, Црна Гора, Македонија, Албанија, Бугарска и др.), а нарочито оне који би хтели "на галаму" и  "на брзо" неко "решење" (кратко објашњење) за ову хаплогрупу,  са доказима "из рукава" да су припадници И2 хаплогрупе на Балкану од "постанка света" у континуитету - нема овде лаког штива. ::)

Читати, читати, читати (уз оловку и свеску у руци - мора се  и записивати) и пратити свакодневно да би бе се било у току (на дневном нивоу се догађају нова открића  у ГГ).

У противном, за такве остаје нада да ће се ускоро конструисати "I2 DNK  детектор" помоћу којег на додир може да се детектује (открива):

1. припадност I2 хаплогрупи (део где је смештен "сензор")
2. припадност појединим гранама и гранчицама И2 хаплогрупе
3. избацивање "сертфиката" о томе  (део где је смштен "држач" детектора)
4. археогенетски ДНК налази припадника I2 хаплогрупе на Балкану и шире " и то баш "родоначелника твоје гране или гранчице" код кога се догодила нова мутација - из свих периода (праисторија и историја) са "сертификатом" из ког периода потичу (посмртни остаци)

Нешто слично "националном детектору" Надреалиста!

<a href="https://www.youtube.com/v/sozXed0ROEc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/sozXed0ROEc</a>
Сад ми продје кроз главу,вјероватно због много пута поменутог Балкана,на какав би одјек наишло оснивање Балканског пројекта на ФТДНА или на некој другој фирми.Имали би много бољи преглед и увид,генерално.Или вам ово звучи превише југословенски?Наравно не би изузели ни остале земље Балкана,eвентуално без Турске мада и ту има материјала?

Ван мреже zorica

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1618 послато: Април 06, 2020, 01:20:45 поподне »
-   Код ког скелета ван Балкана, из било ког периода који претходи насељавању Словена, је пронађена грана I2-Y3120, или било која од њених предачких грана, почевши од L621?
-   Код ког тестираног појединца сјеверно и источно од Балкана је утврђена иједна од предачких/узводних грана Ѕ3120?
-   Разноврсност којих грана испод Y3120 је већа у источној Европи него на Балкану?
-   И, последњи пут, „pošto u doktorskom radu g. Utevske to nije navedeno / objašnjeno, možete li nam reći na osnovu čega (kojih rezultata, radova...) se se tvrdi da je “PH908 najrazgranatiji u Ukrajini”?

Ван мреже zorica

  • Гост
  • *
  • Поруке: 13
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #1619 послато: Април 06, 2020, 01:42:15 поподне »
Da budem precizna za drugo pitanje: -   Код ког тестираног појединца сјевероисточно од Балкана (десно од Пољске) је утврђена иједна од предачких/узводних грана Ѕ3120?