Аутор Тема: Poreklo prezimena Janaćković  (Прочитано 1810 пута)

Ван мреже С.Јанаћковић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
  • R1a-M458>L1029
Poreklo prezimena Janaćković
« послато: Мај 01, 2018, 01:47:56 пре подне »
Postovani ,prvi put sam na ovom forumu ,vidim da je forum dosta aktivan i da ljudi odgovaraju na poruke ,pa bih vas zamolio zna li neko nesto o prezimenu Janaćković ,odakle potice ,ko su rodonacelnici ,kako je prezime nastalo ,bilo kakve podatke koji bi mi pomogli u daljem istrazivanju ,hvala i svako dobro!

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Poreklo prezimena Janaćković
« Одговор #1 послато: Мај 01, 2018, 02:05:44 пре подне »
Postovani ,prvi put sam na ovom forumu ,vidim da je forum dosta aktivan i da ljudi odgovaraju na poruke ,pa bih vas zamolio zna li neko nesto o prezimenu Janaćković ,odakle potice ,ko su rodonacelnici ,kako je prezime nastalo ,bilo kakve podatke koji bi mi pomogli u daljem istrazivanju ,hvala i svako dobro!

Поздрав Јанаћко,добро дошао на форум Порекла ! :)
На прву лопту ми се чини да је презиме из јужних/југоисточних крајева Србије па мислим да ти нећу бити од велике користи..ипак оно што би ти неко други предложио уместо мене је да напишеш место/места за које се данас везује презиме као и славу коју славе или су славили.Било шта што напишеш може да користи људима који су упознатији са тим крајевима ..на крају крајева лакше ће им бити да ти помогну око целе приче која те занима.
Оно што ти могу рећи је да је презиме настало од имена Јанаћко,које је опет настало од имена Јанићије што је варијанта имена Јоаникије.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже С.Јанаћковић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
  • R1a-M458>L1029
Одг: Poreklo prezimena Janaćković
« Одговор #2 послато: Мај 01, 2018, 01:34:35 поподне »
Hvala puno druže na odgovoru,jedino sto znam je to da je moj Čukundeda rodjen u opstini Knić selo je ili Gruža ili Čestin sad bas nisam siguran ,Slava je Sveti Nikola.

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Poreklo prezimena Janaćković
« Одговор #3 послато: Мај 01, 2018, 02:22:13 поподне »
Не знам како да ти помогнемо. Ово је премало информација. Михаило Драгић у студији "Гружа" нигде не помиње презиме Јанаћковић.
Могуће да је презиме случајно изостављено, или да су Јанаћковићи уписани под другим (старијим) презименом. Михаило Драгић је истраживање радио од 1909. до 1911. године. Ниси нам дао податак да ли су Јанаћковићи и данас присутни у околини Кнића, и ако не, онда у ком периоду су одсељени.

Простом претрагом на Гуглу, пронашао сам неколико Јанаћковића из Кнића:
1) Јанаћковић (Бранко) Синиша, рођен 1923, Брњица? Кнић, земљорадник. У Бригади од 12. децембра 1944, Извиђачка чета. Рањен јануара 1945.  (у питању је списак партизанских бораца четврте српске ударне бригаде - http://www.znaci.net/00001/149_14.pdf)
У селу Брњица, не помињу се Јанаћковићи, али, имају 3-4 рода Никољштака. Ако можеш, пробај да сазнаш чукундедово старо презиме, можда је управо из неког од ових родова.
https://www.poreklo.rs/2015/01/26/poreklo-prezimena-selo-brnjica-knic/

2) Јанаћковић Илија, редов, Кнић (сахрањен на Зејтилнику - https://prvisvetskirat.rs/spomenici-page/spomen-obelezja-u-inostranstvu/grcka-spomenici/groblje-zejtinlik/zejtinlik-spisak-sahranjenih-j/)

3) Јанаћковић (Јевто) Бранко, рођ. 29.4.1888. године, Кнић (носилац Албанске споменице http://xn----7sbbgqqcsmdf1anf9f.xn--90a3ac/ru/NosiociSpomenice/Detalji/2797)

Поздрав

Ван мреже С.Јанаћковић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
  • R1a-M458>L1029
Одг: Poreklo prezimena Janaćković
« Одговор #4 послато: Мај 01, 2018, 03:36:22 поподне »
Hvala vam zaista puno na ovako opširnom odgovoru!
To i mene čudi da u toj knjizi nema nista o ovom prezimenu obzirom da sam 100 % siguran da se čukundeda tu rodio. On se posle nekog vremena odselio u Beograd ,a iz priče sa jednim mojim rodjakom koliko se secam ,moguce je da smo se pre prezivali Papić ali ni to nisam bas siguran ,što je najgore od svega nikakvu povezanost nisam video izmedju ova dva prezimena,a i o Papićima retko šta ima na netu.
Pozdrav