Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2481539 пута)

Ван мреже Bojša

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8820 послато: Март 24, 2023, 10:48:14 пре подне »
Знам, размишљали смо и о томе али да би избегли неку евентуалну статистичку грешку мислили смо боље оба да урадимо и будемо 100% сигурни. Елем, не знам кога другог из фамилије би ово уопште и занимало у смислу да плаћа и иде негде а нас двојица смо опет јако заинтересовани. Он је пре неколико година и радио негде у Шпанији или у Русији  неки  ДНК тест са слањем преко интернета, где је добио некак резултат I2 халпогрупа па би да провери тачност јер није сигуран у то.

За ујчевину знамо да су Дробњаци а и нису ми баш близу да бих узео од њих узорке. Хвала за ову инфо око светског дана, пратићу!
« Последња измена: Март 24, 2023, 10:50:03 пре подне Bojša »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8821 послато: Март 24, 2023, 11:25:23 пре подне »
Знам, размишљали смо и о томе али да би избегли неку евентуалну статистичку грешку мислили смо боље оба да урадимо и будемо 100% сигурни. Елем, не знам кога другог из фамилије би ово уопште и занимало у смислу да плаћа и иде негде а нас двојица смо опет јако заинтересовани. Он је пре неколико година и радио негде у Шпанији или у Русији  неки  ДНК тест са слањем преко интернета, где је добио некак резултат I2 халпогрупа па би да провери тачност јер није сигуран у то.

За ујчевину знамо да су Дробњаци а и нису ми баш близу да бих узео од њих узорке. Хвала за ову инфо око светског дана, пратићу!
Можда је неко из вашег рода већ радио тест, ако нам саопштите презиме и славу можда вам можемо помоћи да паметније потрошите новац сугеришући вам нека дубља тестирања.

Ван мреже Bojša

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8822 послато: Март 24, 2023, 12:54:28 поподне »
Можда је неко из вашег рода већ радио тест, ако нам саопштите презиме и славу можда вам можемо помоћи да паметније потрошите новац сугеришући вам нека дубља тестирања.

Хвала вам на помоћи. Мислим да није нико то радио јер је нас Станковића је јако мало (можда 10 кућа) и ни једни други Станковићи (Аранђеловдан), из нашег краја нам нису род а да ми то знамо. Писао сам и овде о томе негде давно, направио и тему али није било резултата. Наши насељавају општину Прибој у Златиборском округу, тачније њен западни део на тромеђи Србије, Црне Горе и Републике Српске. Село Шиљци, на обронцима планина Јаворје и Орловина.
Као што написах, постојала су предања да смо негде из околине Никшићке Жупе дошли са Вилотићима (такође и Дамљановићи и Крушкоње) који данас насељавају Устибар и околину, славе нашу славу Аранђеловдан и који као и ми гаје нека предања о заједничком пореклу из кога смо се ми Станковићи издвојили у неком тренутку.
Ту сам уз помоћ монахиње, сестре Теодоре из цркве Св. Луке у Жупи Никшићкој покушао наћи некакве списе и помињања али је било безуспешно. Након тога смо добили информацију да је место које би даље требали истражити Никшићко Грахово. Како сам био у организацији тог подухвата, некако сам се упознао и разговарао са Божидаром Божом Кљајевићем, историчаром који је обрадио и написао књигу о пореклу становништва Пљеваљског краја где се ми Станковићи спомињемо у контексту Братоножића који су у 17 веку дошли преко Васеојевића у ове крајеве те да су Вилотићи, Дамљановићи и Крушкоње наше братство које заправо потиче оданде из Никшића а да ми нисмо мењали презиме и да нисмо у крвном сродству са њима. То су дилеме које би требало решити..
Хвала

« Последња измена: Март 24, 2023, 01:03:21 поподне Bojša »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8823 послато: Март 24, 2023, 01:20:56 поподне »
Хвала вам на помоћи. Мислим да није нико то радио јер је нас Станковића је јако мало (можда 10 кућа) и ни једни други Станковићи (Аранђеловдан), из нашег краја нам нису род а да ми то знамо. Писао сам и овде о томе негде давно, направио и тему али није било резултата. Наши насељавају општину Прибој у Златиборском округу, тачније њен западни део на тромеђи Србије, Црне Горе и Републике Српске. Село Шиљци, на обронцима планина Јаворје и Орловина.
Као што написах, постојала су предања да смо негде из околине Никшићке Жупе дошли са Вилотићима (такође и Дамљановићи и Крушкоње) који данас насељавају Устибар и околину, славе нашу славу Аранђеловдан и који као и ми гаје нека предања о заједничком пореклу из кога смо се ми Станковићи издвојили у неком тренутку.
Ту сам уз помоћ монахиње, сестре Теодоре из цркве Св. Луке у Жупи Никшићкој покушао наћи некакве списе и помињања али је било безуспешно. Након тога смо добили информацију да је место које би даље требали истражити Никшићко Грахово. Како сам био у организацији тог подухвата, некако сам се упознао и разговарао са Божидаром Божом Кљајевићем, историчаром који је обрадио и написао књигу о пореклу становништва Пљеваљског краја где се ми Станковићи спомињемо у контексту Братоножића који су у 17 веку дошли преко Васеојевића у ове крајеве те да су Вилотићи, Дамљановићи и Крушкоње наше братство које заправо потиче оданде из Никшића а да ми нисмо мењали презиме и да нисмо у крвном сродству са њима. То су дилеме које би требало решити..
Хвала


А тај тест што је рођак радио, добио је само хаплогрупу I2 и ништа више,никакву нижу грану ни маркере?

Ван мреже Bojša

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8824 послато: Март 24, 2023, 01:32:26 поподне »
Није добио ништа друго, колико се сећам посало је нешто типа И2 који одговара Балкану и Екс Ју простору. Мислим да је то више била нека  фора Америчког теста који је забавног типа зато би радио поново...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8825 послато: Март 24, 2023, 01:34:39 поподне »
Није добио ништа друго, колико се сећам посало је нешто типа И2 који одговара Балкану и Екс Ју простору. Мислим да је то више била нека  фора Америчког теста који је забавног типа зато би радио поново...
E ако ни то није сигурно онда немате куд него да урадите тест.

На мрежи Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8826 послато: Март 24, 2023, 01:37:48 поподне »
Ако је тачно то I2 за тог брата онда Братоножићи отпадају, јер су они ако не грешим хаплогрупа Q (додуше тачно је да славе Аранђеловдан). Ко зна, предање је једно а тест је друго. Било је и много прибраћења па најбоље тест па после бумо видли. Вероватно је брат радио неки 23andme или MyHeritage тест, може хаплогрупа и уз помоћ тих тестова да се генерише али најбоље да се тестира поново (највише због коментара резултата).
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8827 послато: Март 24, 2023, 01:48:06 поподне »
Пошто сам ја у потрази за неким Станковићима који славе Јовањдан додуше, питам овлашћене да ли би овај човек мого да се позове на мене евентуално као члана па да се тестира у пола цене или сам ја то право испуцо?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8828 послато: Март 24, 2023, 02:19:13 поподне »
Пошто сам ја у потрази за неким Станковићима који славе Јовањдан додуше, питам овлашћене да ли би овај човек мого да се позове на мене евентуално као члана па да се тестира у пола цене или сам ја то право испуцо?

Може слободно да се пријави и тестира као твој кандидат.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Bojša

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8829 послато: Март 24, 2023, 02:36:05 поподне »
Одлично

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8830 послато: Март 24, 2023, 02:43:28 поподне »
Одлично
Ето Станковићу решења, јави се људима и позови се на мене и срећно.

Ван мреже Bojša

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8831 послато: Март 24, 2023, 02:46:35 поподне »
Жив био, хоћу хвала ти!

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8832 послато: Март 24, 2023, 03:40:51 поподне »
Како сам био у организацији тог подухвата, некако сам се упознао и разговарао са Божидаром Божом Кљајевићем, историчаром који је обрадио и написао књигу о пореклу становништва Пљеваљског краја где се ми Станковићи спомињемо у контексту Братоножића који су у 17 веку дошли преко Васеојевића у ове крајеве те да су Вилотићи, Дамљановићи и Крушкоње наше братство које заправо потиче оданде из Никшића а да ми нисмо мењали презиме и да нисмо у крвном сродству са њима. То су дилеме које би требало решити..

Ако је тачно то I2 за тог брата онда Братоножићи отпадају, јер су они ако не грешим хаплогрупа Q (додуше тачно је да славе Аранђеловдан). Ко зна, предање је једно а тест је друго. Било је и много прибраћења па најбоље тест па после бумо видли. Вероватно је брат радио неки 23andme или MyHeritage тест, може хаплогрупа и уз помоћ тих тестова да се генерише али најбоље да се тестира поново (највише због коментара резултата).

Наравно да отпада. Дотични Кљајевић не зна ни своје порекло, а камо ли било чије друго. Скоро се испоставило да су његови Кљајевићи пореклом Кучи, док он сматра да су од Кљајића из Херцеговине, наравно због сличности презимена.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8833 послато: Март 24, 2023, 04:40:07 поподне »
Наравно да отпада. Дотични Кљајевић не зна ни своје порекло, а камо ли било чије друго. Скоро се испоставило да су његови Кљајевићи пореклом Кучи, док он сматра да су од Кљајића из Херцеговине, наравно због сличности презимена.

Овде се слажем са Иваном. Не треба се уздати у Кљајевићеве наводе, посебно када сам изводи закључке. Оно што преузима од других аутора је у реду, али нисам видео да било где наводи референце на извор, па је тешко разлучити шта је преузео, а шта сам смислио.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8834 послато: Март 24, 2023, 07:47:13 поподне »
Јокић, Срђевдан, Горњи Грбавци, Зворник

Припада хаплогрупи G2a-L497>Y11074>FT382712, роду Срђевштака-Никољштака из Горњег Подриња.

Род се у табели пројекта води на Y11074* нивоу, из разлога што на YFull-у не постоји засебна подграна (Италијан са FTDNA није проследио свој BAM, више информација о томе овде).



У матичном подручју, род је због маркерних специфичности и две различите крсне славе - Срђевдана и Никољдана подељен на 2 ''подрода''. Срђевдан славе Аврами и Фундупи из Заврши, микрорегије која се налази југоисточно од Фоче, изнад самог ушћа Таре и Пиве у Дрину. Никољдан славе Вишњићи из Јошанице, насеља између Фоче и Устиколине. Поред славе, Никољштаци се издвајају и по вредности 385a=14, док Срђевштаци имају 13.

Уз новотестираног Јокића, генетички доказани исељеници овог рода су за сада углавном присутни у Подрињу:

Васић, Никољдан, Брњац, Лозница, Обреновић, Срђевдан, Побрђе, Братунац, САНУ тестирани (Срђевдан) са Златибора.

У етнографској литератури су забележена бројна исељавања Срђевштака са подручја Заврши ка оближњим крајевима - Пиви, Ускоцима, Старом Влаху итд, а путем генетике видимо да их има све до Доњег Подриња. Како Срђевштаци Пејовићи из Заврши припадају I2a-PH908 хаплогрупи, без тестирања не можемо за све остале тврдити да припадају овом генетичком роду. Свакако јесте извесно да иако братства која му припадају немају племенску свест нити јасна предања о заједничком пореклу, због уникатних хаплотипова, бројности и ретке крсне славе (Срђевдана) дуго настањују ово подручје.

Препорука за даље тестирање јесте неки од дубинских тестова: Big Y-700 или Dante/Nebula WGS тест. Тиме бисмо добили временску процену настанка ове јединствене српске подгране, уз формирање њене структуре коју очигледно прати подела на основу крсних слава.

« Последња измена: Март 24, 2023, 07:51:50 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8835 послато: Март 25, 2023, 09:56:12 пре подне »
Дуго смо чекали да још неко "исплива" од наших рођака. Надам се да ће ускоро још неко из матице Херцеговине испливати а кандидата свакако да има :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8836 послато: Март 27, 2023, 03:31:02 поподне »
Илић-Кељановић, Јовањдан, Житковац, Звечан, J2b-M205>Y22059


напомена: презиме Кељановић је преузето од мајчиног оца.

Тестирани је навео магловито предање о пореклу из Црне Горе, или Херцеговине. У Житковцу, према литератури, Јовањдан славе следећи родови:
 
"Denovići, Lažići, Veskovići, 4 kuće, slava Sv. Jovan, su prešli iz Gornje Korilje, starinom iz crnogorskih Brda."
https://www.poreklo.rs/2018/04/14/poreklo-prezimena-selo-zitkovac-zvecan/

Хаплотип упућује на подграну Y22063. Модалне вредности, осим на маркеру 439 (13), па ако пратимо ту промену, постоји потпуно поклапање са Стојановићем (Никољдан) из Беле Цркве, Трајковићем (Алимпијевдан) из Куманова и једна разлика са Кајевићем (муслиман) из околине Пријепоља.

Како је ово Милошева област, позивам га да напише нешто више о пореклу Илића.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8837 послато: Март 27, 2023, 03:53:08 поподне »
Илић-Кељановић, Јовањдан, Житковац, Звечан, J2b-M205>Y22059


напомена: презиме Кељановић је преузето од мајчиног оца.

Тестирани је навео магловито предање о пореклу из Црне Горе, или Херцеговине. У Житковцу, према литератури, Јовањдан славе следећи родови:
 
"Denovići, Lažići, Veskovići, 4 kuće, slava Sv. Jovan, su prešli iz Gornje Korilje, starinom iz crnogorskih Brda."
https://www.poreklo.rs/2018/04/14/poreklo-prezimena-selo-zitkovac-zvecan/

Хаплотип упућује на подграну Y22063. Модалне вредности, осим на маркеру 439 (13), па ако пратимо ту промену, постоји потпуно поклапање са Стојановићем (Никољдан) из Беле Цркве, Трајковићем (Алимпијевдан) из Куманова и једна разлика са Кајевићем (муслиман) из околине Пријепоља.

Како је ово Милошева област, позивам га да напише нешто више о пореклу Илића.

Ухватио си ме на ситно... :)

У Житковцу са том славом имамо Весковиће и Деновиће, чији је породични надинак "Лажићи". Одсељених Деновића има у Сувом Долу код Митровице. Али има у Житковцу и неколико кућа Илића који славе Јовањдан. Они се не рођакају са "Лажићима", мада ја не бих искључио могућност да су исти род. У Житкивцу Илиће зову Брђани, вероватно јер су у крају који је у односу на остали Житковац на брду. По њиховој причи дошли су из Мојковца. У светлу овог резултата Илића, можда битан детаљ.

Иначе ови Брђани што славе Јовањдан важе за "прве" Житковчане. Свака кућа има једно презиме. Велики су род, али се нису ширили, јер су се доста и одсељавали. На старим споменицима се могу видети ова презимена која постоје и данас и пре 1912. што је реткост: Радивојевићи, Радојевићи, Вукићевићи, Михајловићи, Влајовићи, Раденковићи, Милојевићи, Илићи, Васићи, Влајићи...

Петровић их није споменуо у Житковцу, већ у суседном Сенду. То су данас буквално два спојена села, али Брђани су у оном делу који се баш сматра старим Житковцем. Петровић је и овде направио грешку, као што је прилично лоше урадио целу ту микро-област.

https://www.poreklo.rs/2018/05/01/poreklo-prrezimena-selo-sendo-zvecan/

Надам се да ћу ускоро имати попис Житковца из 1851. па ћу се вратити на овај резултат.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8838 послато: Март 27, 2023, 04:09:35 поподне »
Ухватио си ме на ситно... :)

У Житковцу са том славом имамо Весковиће и Деновиће, чији је породични надинак "Лажићи". Одсељених Деновића има у Сувом Долу код Митровице. Али има у Житковцу и неколико кућа Илића који славе Јовањдан. Они се не рођакају са "Лажићима", мада ја не бих искључио могућност да су исти род. У Житкивцу Илиће зову Брђани, вероватно јер су у крају који је у односу на остали Житковац на брду. По њиховој причи дошли су из Мојковца. У светлу овог резултата Илића, можда битан детаљ.

Иначе ови Брђани што славе Јовањдан важе за "прве" Житковчане. Свака кућа има једно презиме. Велики су род, али се нису ширили, јер су се доста и одсељавали. На старим споменицима се могу видети ова презимена која постоје и данас и пре 1912. што је реткост: Радивојевићи, Радојевићи, Вукићевићи, Михајловићи, Влајовићи, Раденковићи, Милојевићи, Илићи, Васићи, Влајићи...

Петровић их није споменуо у Житковцу, већ у суседном Сенду. То су данас буквално два спојена села, али Брђани су у оном делу који се баш сматра старим Житковцем. Петровић је и овде направио грешку, као што је прилично лоше урадио целу ту микро-област.

https://www.poreklo.rs/2018/05/01/poreklo-prrezimena-selo-sendo-zvecan/

Надам се да ћу ускоро имати попис Житковца из 1851. па ћу се вратити на овај резултат.

Хвала, Милоше. Веома је интересантан овај податак о Мојковцу. Узевши у обзир заступљеност J2b-Y22059 грана на простору Црне Горе, најбољи кандидати за даље порекло могу бити Дедејићи. Њихових огранака има прилично у околини Мојковца (Вуковићи, Филиповићи, Медојевићи). Њима је изгледа близак и малопре поменути Кајевић из Пријепоља. Постоји у ЦГ Брдима још потенцијално блиских родова, попут Јелића (Ћириловдан) из околине Бијелог Поља (нису изворни Јелићи). У сваком случају, област Брда се и генетички намеће као потенцијална матица.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8839 послато: Март 27, 2023, 07:11:45 поподне »
Мићевић, Ђурђевдан, Шкобаљи/Јошаница/Фоча

Припада хаплогрупи I2-PH908. Практично модалан хаплотип са само једном карактеристичном вриједношћу DYS392=12. Међутим и ова вриједност је по свему судећи посљедица скорије приватне мутације. Од Ђурђевштака са подручја Фоче најближи му је Бауцало из Кунара, међутим и оне не превише близу (4/23). Укратко, резултати су такви да се никаква поуздана веза са другим тестираним у бази не може изричито тврдити. Препорука је неки од дубинских тестова.

О Мићевићима ни у етнографској литератури нисам пронашао неке детаљније податке о поријеклу, осим чињенице да су били присутни у више фочанских насеља. Помиње се неко не баш поуздано предање о поријеклу од Никшића. Свакако нису повезани са бањанским Мићовићима који су друге хаплогрупе.