Аутор Тема: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061  (Прочитано 361147 пута)

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #740 послато: Март 01, 2018, 11:20:30 поподне »
Vidiš Radule šta se tice demografske ekspanzije tu ne mora da igra samo ulogu pare ili moć.

Šta se može viditi iz činjenica da i u škrtim krajevima i đe je narod manje obrazovan ima daleko veci natalitet nego đe je bogatskvo i veće obrazovanje naroda.

Ja bi se ođe pozva na Nebo kao šta on kaže da ga citiram: "Немојте ствари гледати из данашњег угла".

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #741 послато: Март 01, 2018, 11:29:56 поподне »
А на основу чега мислиш да добијеш уместо претпоставке чврст доказ за било шта од тога што си набројао?

То се и ја питам? ???



Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #742 послато: Март 01, 2018, 11:35:41 поподне »
Друго, Дробњаци имају свијест о свом властелинском поријеклу; рецимо Косорићи су и у турско доба били писмени, разни печати њихових војвода су сачувани, имају своју цркву из 13. вијека у селу. Имају предања о учешћу на Косову.



Треће, обично становништво није везано за земљу, а P109 је концентрисан на једном подручју;  четврто, свијест о важности родослова, у она доба одлика је аристократије.
« Последња измена: Март 01, 2018, 11:40:08 поподне Amicus »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #743 послато: Март 02, 2018, 11:36:13 пре подне »
За Грофа:

Понављам, ја уопште не верујем да преци Дробњака имају везе с неким градом под називом Нови, и не верујем у назив "Новљани", - убеђен сам да је у питању нека Лубурићева конструкција.

Разматрали смо раније о фамозном граду Новом, али мислим да одговор о дробњачком пореклу не лежи на тој страни.

Много важније је питање - утврдити да ли су Дробњаци који се помињу у 13. и 14. веку преци данашњих Дробњака (Р109), или неко раније становништво, а да Р109 долазе, како најчешће говори предање, у другој половини 15. века из Косачине државе. Одговор би разрешио и питање племенског назива.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #744 послато: Март 02, 2018, 11:44:36 пре подне »
Сигурно нису обична ратничка или трговачка дружина; НЗП је живио прије 900 година, што одговара времену када су само имућнији имали шансе за оснивачки ефекат; обични становник није имао услове за демографску експанзију.

900 година, и то према досадашњим резултатима и, у већини случајева - на малом броју маркера, би значило почетак 12. века.
Од тада, па по првог пописа (1477) где видимо колико има Дробњака (а сасвим сигурно ни сви они нису Р109, већ разно становништво), - има читавих 350 година. Мислим да је то сасвим довољно времена да се од појединца намножи доста људи, невезано за његово племићко или чобанско порекло  :)
Примера ради, од мог претка који је живео у првој половини 18. века, за 200 година је било 40 кућа у селу, и ко зна колико још исељених (рачуна се, исто толико).

Не сумњам да је тај први Р109 (или више њих сродних) био неки племић или витез, али - поставља се питање шта су били и где су били његови потомци у наредних неколико столећа. Дробњачки родослови обично сежу до у 15. век, а неки ни до тад. Шта је са међувременом? Где су били? Нови? Херцеговина? Босна? Приморје? Албанија? Медун? Косово? Или су све време у Комарници?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #745 послато: Март 03, 2018, 06:10:38 поподне »
Друго, Дробњаци имају свијест о свом властелинском поријеклу; рецимо Косорићи су и у турско доба били писмени, разни печати њихових војвода су сачувани, имају своју цркву из 13. вијека у селу. Имају предања о учешћу на Косову.


Треће, обично становништво није везано за земљу, а P109 је концентрисан на једном подручју;  четврто, свијест о важности родослова, у она доба одлика је аристократије.

Ja o jednom Radule ti o drugom.

Ja  ođe ne govrim od Drobnjacima kao plemenu u cijelosti vec pokušavam da nađem odgovor na pitanje o bratstvu "Novljana" tj. "Normana".

Ima tu i drugi plemena u kojim su bili pismeni pojedinci. To da li su Kosorici bili turski vazali i zbog toga ih turci opismenili i uvažavali njive pečate to su  isto pretpostavke. Naravno da su sva plemena i jača bratstva podizali crkve tako i Kosorići, jer je crkva kroz vijekove bila nosilac
pismenosti i očuvanja našeg naroda.

Ko je bio u bici na Kosovu i Metohiji 1389. god. mnogi daju samo pretpostavke.

Ja bi ođe samo reka da je u ono vrijeme  za zemlju bio važan samo onaj narod koji je obradjiva tu istu zemlju (zemljoradnici).
U to vrijeme je bilo nomada kolko oćeš, a i kroz našu zemlju je prolazilo sve i svašta.

Tu si u pravu samo jaka svijesnost jednog naroda koji poštuje svoje pretke, vjeru, tradiciju i istoriju imaju čvrsto izraženu svijest o važnosti rodoslova.
Aristokratija toga vremena je to moral raditi iz lični interesa da bi sačuvala svoje lične interese i "pečate".
Zar nije to tako i danas?

Ван мреже Грoф

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #746 послато: Март 03, 2018, 06:30:46 поподне »
За Грофа:

Понављам, ја уопште не верујем да преци Дробњака имају везе с неким градом под називом Нови, и не верујем у назив "Новљани", - убеђен сам да је у питању нека Лубурићева конструкција.

Разматрали смо раније о фамозном граду Новом, али мислим да одговор о дробњачком пореклу не лежи на тој страни.

Много важније је питање - утврдити да ли су Дробњаци који се помињу у 13. и 14. веку преци данашњих Дробњака (Р109), или неко раније становништво, а да Р109 долазе, како најчешће говори предање, у другој половини 15. века из Косачине државе. Одговор би разрешио и питање племенског назива.

Nisam ja reka Nebo da se ne slažem sa tobom o pretpostavci naziva "Novljani". To šta je za neke to pretpostavka da su dobili naziv po gradu Novom je njihova lična pretpostavka bez neki jaki činjenica.
Ali to ne znači da ja moram da negiram nečije pretpostavke bile one i tog Luburića.

Moja pretpostavka je da se tu radilo o nekom plemenu koje je tek jako poslje dobilo naziv Drobnjaci po legendi naroda toga kraja kako se ono zvalo ranije mi opet možemo da dajemo  pretpostavke sve dok ne dođemo do neki činjenica.
To da su "Novljani" samo jedno bratstvo koje se prema mojom pretpostavkom priženilo u to staro pleme i oni prihvatili svoje zetove je jedna od mnogo jaci pretpostavki. Pošto se to često došavalo u prošlosti i dešava se i u današje vrijeme.
« Последња измена: Март 03, 2018, 06:34:35 поподне Грoф »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #747 послато: Март 03, 2018, 08:02:49 поподне »
To da su "Novljani" samo jedno bratstvo koje se prema mojom pretpostavkom priženilo u to staro pleme i oni prihvatili svoje zetove je jedna od mnogo jaci pretpostavki. Pošto se to često došavalo u prošlosti i dešava se i u današje vrijeme.

Ти сматраш, дакле, да назив "Новљани", под претпоставком да није измишљен почетком 20. века, означава досељенике?



Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #748 послато: Март 03, 2018, 09:11:51 поподне »
Шта значи Шавник? И од када постоји?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #749 послато: Март 03, 2018, 10:19:54 поподне »
Шта значи Шавник? И од када постоји?

"До грађења првих кућа на мјесту данашње вароши, на ријеци Шавник су постојала два сеоска млина, превишки и петњички. Почетком 1861. године у Дробњак је из Бјелопавлића дошао поп Лука Ђуровић, који је на наговор свог ујака, заједно са Радом Шујовим Караџићем окријепио петњички млин и у њему отворио механу и дућан. Те исте године поп Лука начини и кућу на самом ушћу Шавника у Буковицу. Кућа је била приземљуша и сувомеђа, прекривена сламом и кровином. После тога кућу је саградио Ђоко Радуловић, туфегџија из Љешанске нахије, а након њега и Ристо Ивановић, ковач из Пљеваља.

Тако, дакле, прве три куће које су подигнуте у Шавнику, биле су: механа са дућаном, туфегџиница (радња за поправку оружја) и ковачница. Прву приватну кућу у Шавнику почео је да зида Трипко Томић са Превиша, а потом су кућу подигли и Пекићи.

Тако је настала варош, која доби име по шавицама - врбовом прућу које се користило као кровни покривач. Убрзо је варош постала привредни, трговачки и политички центар дробњачког племена..."

http://www.savnik.me/index.php?page=istori-a

Мало ми је прича о "шавицама" нереална. Биће да је варош названа по речици.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #750 послато: Март 03, 2018, 10:32:58 поподне »
Сад си и мене заинтригирао.
Видим код Ломе да шава значи љесково или врбово пруће.
Могуће да је по шибљаку речица добила име Шавник, а касније и варош на истој.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #751 послато: Март 03, 2018, 11:00:31 поподне »
"До грађења првих кућа на мјесту данашње вароши, на ријеци Шавник су постојала два сеоска млина, превишки и петњички. Почетком 1861. године у Дробњак је из Бјелопавлића дошао поп Лука Ђуровић, који је на наговор свог ујака, заједно са Радом Шујовим Караџићем окријепио петњички млин и у њему отворио механу и дућан. Те исте године поп Лука начини и кућу на самом ушћу Шавника у Буковицу. Кућа је била приземљуша и сувомеђа, прекривена сламом и кровином. После тога кућу је саградио Ђоко Радуловић, туфегџија из Љешанске нахије, а након њега и Ристо Ивановић, ковач из Пљеваља.

Тако, дакле, прве три куће које су подигнуте у Шавнику, биле су: механа са дућаном, туфегџиница (радња за поправку оружја) и ковачница. Прву приватну кућу у Шавнику почео је да зида Трипко Томић са Превиша, а потом су кућу подигли и Пекићи.

Тако је настала варош, која доби име по шавицама - врбовом прућу које се користило као кровни покривач. Убрзо је варош постала привредни, трговачки и политички центар дробњачког племена..."

http://www.savnik.me/index.php?page=istori-a

Мало ми је прича о "шавицама" нереална. Биће да је варош названа по речици.

Благодарим Nebo!

Необично име за реку. Да ли у Шавнику и околини "зова" расте?. Зашто питам? Упадљиво је одсуство германо/талијанских топонима, јер ако  су Дробњаци Новљани стварно јужноталијанско-нормаског порекла, необично би било, да бар пар топонима из старе отаџбине нису пренели. Иначе на Сицилији код Мессине постојаше два норманска града - Novara и Savoca (од Sambuca>зова).

Или су можда Дробњаци Новљани (упркос постојању албанских P109) потомци русских Варјага (топоними Вараге (-ићи) од КиМ до Пријепоља) који су за време мађарског краља Беле III. (по мајци Рурјикович) доспели кроз мађарску Босну на југ? Једино овим сценариом би се дало објаснити одсуство германских или талијанских антропонима на ширем простору Дробњака. (Русски Варјази су у 12. столећу увелико били били руссифицирани)

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #752 послато: Март 03, 2018, 11:17:46 поподне »
Био сам више пута у Шавнику, али не могу да ти гарантујем да сам видео зову  ;)

Нема италијанске и германске топонимије, али има заиста необичних личних имена у повести Дробњака. Направио сам попис и поставио га негде на овој теми. Сад, треба то наћи...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #753 послато: Март 03, 2018, 11:38:33 поподне »
Благодарим Nebo!

Необично име за реку. Да ли у Шавнику и околини "зова" расте?. Зашто питам? Упадљиво је одсуство германо/талијанских топонима, јер ако  су Дробњаци Новљани стварно јужноталијанско-нормаског порекла, необично би било, да бар пар топонима из старе отаџбине нису пренели. Иначе на Сицилији код Мессине постојаше два норманска града - Novara и Savoca (од Sambuca>зова).

Или су можда Дробњаци Новљани (упркос постојању албанских P109) потомци русских Варјага (топоними Вараге (-ићи) од КиМ до Пријепоља) који су за време мађарског краља Беле III. (по мајци Рурјикович) доспели кроз мађарску Босну на југ? Једино овим сценариом би се дало објаснити одсуство германских или талијанских антропонима на ширем простору Дробњака. (Русски Варјази су у 12. столећу увелико били били руссифицирани)
Што се тиче самих топонима, потомци Нормана који су дошли у Дробњак већ су били славизирани, тако да је тешко да се очекује неки нормански топоним у Дробњаку...барем два века су већ били овде пре доласка у Дробњак...

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #754 послато: Март 04, 2018, 11:11:27 пре подне »
Што се тиче зове, врло је ретка у Дробњаку. Мислим да је то због високопланинске климе али је има. Шавник је најниже место у том крају тако да је вероватно и тамо има. Само што је зову базга а не зова. Што се назива Шавник тиче наводно се варошица зове по потоку, а поток по шавницима или шавицама, тј. танким врбовим прутовима.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #755 послато: Март 04, 2018, 11:22:30 пре подне »
Што се тиче зове, врло је ретка у Дробњаку. Мислим да је то због високопланинске климе али је има. Шавник је најниже место у том крају тако да је вероватно и тамо има. Само што је зову базга а не зова. Што се назива Шавник тиче наводно се варошица зове по потоку, а поток по шавницима или шавицама, тј. танким врбовим прутовима.
Назив базга је у употреби и у Лици.

Саша

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #756 послато: Март 04, 2018, 12:10:34 поподне »
Небојша, ја сам потомак од Јакшића (св. Сава) са Романије који је урадио ДНК тестове. Вјероватно грешком, сврстали сте моје Јакшиће у братство Мандића-Милошевића. Ми смо од браће Ђурјана и Омакала, односно од братства Косовчића. Молим Вас да исправите ову грешку. Овдје можете погледати радни нацрт књиге о поријеклу моје породице: https://www.dropbox.com/s/xs8il7mq5bc0ygg/%D0%9F%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%BE%20%D0%88%D0%B0%D0%BA%D1%88%D0%B8%D1%9B%D0%B0%20%D1%81%D0%B0%20%D0%93%D0%BB%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%86%D0%B0.pdf?dl=0

Поздрав и свако добро!
Саша
« Последња измена: Март 04, 2018, 12:17:03 поподне Саша »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #757 послато: Март 04, 2018, 07:40:50 поподне »
Саша, није грешка. Руководио сам се књигом Караџића и Шибалића о братствима у Дробњаку.
Према том раду, дробњачки Јакшићи (са славом Аранђеловдан) су огранак Мандића (страна 487).
Грешака у литератури свакако има, али, с  обзиром на славу, могуће је да ви нисте од тих Јакшића, већ огранак неког другог братства из Дробњака. Претпостављам да ти знаш за које братство у самом Дробњаку би се твоји Јакшићи могли везати.

Лепо што си поставио нацрт свог рада. Погледаћу га чим стигнем!

Велики поздрав!
"Наша мука ваља за причешћа"

Саша

  • Гост
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #758 послато: Март 04, 2018, 08:03:25 поподне »
Добро, хвала Вам на појашњењу. Свакако бих Вам био захвалан кад би сте нашли времена да погледате мој рад, а ово важи и за све учеснике ових дискусија. Поздрав и свако добро!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњаци - Новљани I1>P109>FGC22045>FGC22061
« Одговор #759 послато: Март 04, 2018, 08:07:30 поподне »
Добро, хвала Вам на појашњењу. Свакако бих Вам био захвалан кад би сте нашли времена да погледате мој рад, а ово важи и за све учеснике ових дискусија. Поздрав и свако добро!

Саша, управо овлаш прелетех твој рад, а чим стигнем погледаћу га детаљно.

До тад, бришем твој резултат из оног пописа, где сам га сврстао међу Мандиће.
"Наша мука ваља за причешћа"