Аутор Тема: Како су се разашли србски и бугарски  (Прочитано 6926 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #40 послато: Април 30, 2021, 08:32:28 поподне »
Тј. ми и Словаци кажемо мачка и лопта као Мађари :)


Зајимаве је же Албанци рикаји Тика за нуж а чеши дика? Вједел си то о Шпирит Ука?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #41 послато: Април 30, 2021, 08:40:53 поподне »

Зајимаве је же Албанци рикаји Тика за нуж а чеши дика? Вједел си то о Шпирит Ука?
Ја же цо то "Шпирит Ука" , а тед јсем похопил  ;D Но, неведјел сем за тухле подобност, тед попрве слишим про "Дику" , же је то "нуж" :)

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #42 послато: Април 30, 2021, 08:51:55 поподне »
Пољацима рецимо чешки звучи инфантилно као нама рецимо бугарски без падежа, ја лично не видим разлог зашто.  Просто свако реагује другачије.
То је вероватно због тих силних деминутива које ови користе. ДушанВучко може више о томе да елаборира :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #43 послато: Април 30, 2021, 09:00:59 поподне »
То је вероватно због тих силних деминутива које ови користе. ДушанВучко може више о томе да елаборира :)
Чини ми се да им звучи "инфантилно" више због интонације, "цвркутање" , "певљиво" , а Пољаци терају један тон :) Мада, како звучи пољски, чини ми се да би требало последњи да буду који би могли некоме да упуте замерку за то како звучи нечији језик  :D (али с обзиром да свакоме свој језик звучи најнормалније и најприридније, они са њихове позиције имају право на свој став)
« Последња измена: Април 30, 2021, 09:10:51 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #44 послато: Април 30, 2021, 10:38:19 поподне »

Ван мреже dolinalima

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #45 послато: Мај 15, 2021, 06:51:09 поподне »
пољски ми звучи најружније од свих словенских језика, причају једном интонацијом, ко морзеова азбука, а брзо, и само се чује "шћ, жмж, жњ"...кад се чита или успори, нешто и може да се "похвата" :) )
:D :D :D

Ван мреже Iєшɑ

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 175
  • Припɑдник сɑȋтɑ: 6. XII 2018.−
    • Kotraža sajt
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #46 послато: Фебруар 27, 2022, 03:40:46 поподне »
Nikako.

Srbi i Bugari nikada u svojoj istoriji nisu bili jedan narod, a samim tim niti su srpski i bugarski jezik bili jedan isti.

Srbi su Sloveni, a Bugari Avari...
Новɑковић / Iєшић – „Iєшɑ“.
Iєшић Новɑковoг Симонов (1795.−1853.) и Милєнин (1801.−1864.) потомɑк.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #47 послато: Фебруар 27, 2022, 06:19:23 поподне »
Nikako.

Srbi i Bugari nikada u svojoj istoriji nisu bili jedan narod, a samim tim niti su srpski i bugarski jezik bili jedan isti.

Srbi su Sloveni, a Bugari Avari...

Какав виспрен закључак прожет изузетно дубоким познавањем теме, далеко изнад основношколских оквира, и уз обимно навођење извора.

Нарочито бих похвалио да је консултована Википедија из које можемо научити да се појам Бугари, Прабугари, користио и за туркијска полуномадска племена, а и користи се за савремену славенофону популацију источног дела Балкана.

Цитат
Прабугари, Булгари или врло ретко Болгари, била су туркијска полуномадска племена која су живела на просторима централне Азије, а у 2. веку населила се око реке Волге и у севернокавкаским степама. Доласком Прабугара на тло Балкана дошло је до етногенетског мешања са Трачанима и Словенима и настанка данашњих Бугара. Домовина Прабугара су биле скитске земље у данашњој средишљој Азији, Украјини и Русији.

Свака част за доприносу аргументованој дискусији на Форуму.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #48 послато: Фебруар 28, 2022, 11:32:29 пре подне »
Nikako.

Srbi i Bugari nikada u svojoj istoriji nisu bili jedan narod, a samim tim niti su srpski i bugarski jezik bili jedan isti.

Srbi su Sloveni, a Bugari Avari...

Замолио бих да престанете са писањем бесмислених објава, јер ће вам оне убудуће аутоматски бити брисане.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Како су се разашли србски и бугарски
« Одговор #49 послато: Фебруар 28, 2022, 01:31:20 поподне »
Заправо они су покупили наше речи.

https://en.wiktionary.org/wiki/lopta

https://en.wiktionary.org/wiki/Reconstruction:Proto-Slavic/ma%C4%8D%D1%8Cka

Да, то је тачно. Није необично, да изворни називи котка, курица, врана супостоје с називи побуђени гласањем (мачка, кокошка, грака ).
Ја сам чуо од моје бабе из источне Босне, да каже хлопта. Етимологија је заиста словијенска, јербо постоји међу источними Словијени народна игра слична бејзболу која се зове Хлопта или Лапта. *хлопати је глагол који означава акцију везану за ударање палицом, слично као лупити, лупати. Првобитан назив за лопту је меч, рус. мячь, сатослов. męč / menč /. Од тога и власи кажу минђа, а за бисер који иде у ухо минђуша - букв. мала лоптица. И Срби имају ријеч меч, али то значи непуну врећу жита, тако да се може завезати срвха. Тако су и чињене прве лопте, напуњена врећа сламом или којекаковими дрехњами..

https://www.wikiwand.com/ru/%D0%9B%D0%B0%D0%BF%D1%82%D0%B0

« Последња измена: Фебруар 28, 2022, 01:35:13 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?