Аутор Тема: Информисаност људи кроз историју  (Прочитано 1301 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Информисаност људи кроз историју
« послато: Април 15, 2020, 11:50:36 поподне »
Увек ме је занимало како су људи гледали на свет око њих кроз историју. Колико су брзо ишле вести о догађајима који су још увек ван домета оних који су примили ту вест. Гледао сам један документарац на једном од канала "History" о изгубљеној деветој римској легији (на самој граници царства, у сукобу са племенима из данашње Шкотске, Пиктима) и наратор је говорио о томе да је слична тактика коришћена као и у Теутобуршкој шуми, где су германска племена поразила Римљане. И наводи да је вест о том догађају морала доћи и до тих племена која су се у Британији борила истом герилском тактиком ратовања. Тј. да ли је свет био много повезанији него што мислимо?
« Последња измена: Април 15, 2020, 11:55:54 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Информисаност људи кроз историју
« Одговор #1 послато: Април 16, 2020, 12:57:08 пре подне »
Овде би могла ући у причу и историја поште:

http://antinousgaygod.blogspot.com/2012/07/ancient-romes-postal-service-was-letter.html

From a neighbouring fort to Vindolanda, Claudia Severa sends a postcard to her friend, Sulpicia Lepidina, wife of Vindolanda's commander, Flavius Cerialis in 100AD...just 1912-years ago...
"Claudia Severa to her Lepidina, greetings. On September 11th, sister, for the day of my birthday, I give you a warm invitation to make sure that you come to us, to make the day more enjoyable for me by your arrival and your presence. Give my greetings to your Cerialis. My Aelius (her husband) and my little son send Cerialis their greetings too. I shall expect you, sister. Farewell, sister, my dearest soul, as I hope to prosper, and hail."

Address...

"To Sulpicia Lepidina, wife of Cerialis, from Severa."

Currently the world's oldest known Latin document
written by a woman - Claudia Severa
http://calvusguy.blogspot.com/2012/09/postcards-from-edge.html
« Последња измена: Април 16, 2020, 01:02:02 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Информисаност људи кроз историју
« Одговор #2 послато: Април 16, 2020, 01:55:40 пре подне »
У суштини, сама тема ме занима више у смислу недокументованих аспеката (пошта је само део тога), али онда се упуштамо у домен претпоставки (тј. до неких закључака који нису документовани, али на основу логике би могли бити реконструисани)...Верујем да је по питању сеоба, долазило до сазнања тих група које се селе, где ће ићи, тј. да су те групе имале већ неке информације о месту где иду. У том смислу ми је фасцинантно и то што је у то време, која год група да крене негде, а да има контакт са неким другим, вођа је увек имао преводиоца са собом...Мислим да су преводиоци били кључна карика у комуникацији и ништа није без њих могло да иде...Тј, свака конекција између етнички различитих група је ишла преко њих. Преговори су увек претходили некој одлуци, а то значи да је бар неко од две преговарачке стране , морао да борави код оне друге неко време да би научио језик (што би значило да ниједан корак и контакт није био "напрасан")...Исто тако, у вези са данашњим стањем, верујем да је вест о свакој епидемији стизала пре саме епидемије
« Последња измена: Април 16, 2020, 02:04:50 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Информисаност људи кроз историју
« Одговор #3 послато: Април 16, 2020, 02:58:23 пре подне »
У суштини, сама тема ме занима више у смислу недокументованих аспеката
Ово је са научне стране немогуће (сам сам себе делимично демантовао у наставку реченице "али онда се упуштамо у домен претпоставки" )...али мислим да има простора за тумачење светоназора и информација људи кроз историју (од обичног човека, до некога ко је одлучивао)
« Последња измена: Април 16, 2020, 03:05:26 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Информисаност људи кроз историју
« Одговор #4 послато: Април 16, 2020, 10:03:43 пре подне »
Ово је са научне стране немогуће (сам сам себе делимично демантовао у наставку реченице "али онда се упуштамо у домен претпоставки" )...али мислим да има простора за тумачење светоназора и информација људи кроз историју (од обичног човека, до некога ко је одлучивао)

Добро си му рекао  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Информисаност људи кроз историју
« Одговор #5 послато: Април 16, 2020, 11:36:28 пре подне »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Информисаност људи кроз историју
« Одговор #6 послато: Април 16, 2020, 02:11:38 поподне »
Мислим да то све зависи од случаја до случаја. Пре свега терена, организованости државе, што опет утиче на сигурност путовања и развој трговине. На пример у Персијском царству је постојала поштанска служба са станицама дуж Краљевског пута, којом су курири 2700 километара од Сузе до Сардиса прелазили за 9 дана. Исту деоницу пешаци су прелазили за 90 дана. Одатле су вести могле релативно брзо преносити до Ефеса, Милета... а затим даље по грчким полисима.

Вест о погибији Мурата и Лазара на Косову руски ђакон Игњатије је сазнао 11 дана после битке у месту Астравија на црноморској обали недалеко од азијског дела Цариграда. Дакле, неких 1000 километара од Косова. То се може приписати и брзом повлачењу Бајазита са попришта битке.

Што се тиче изгубљене 9. легије не постоји консензус међу историчарима да је нестала у Шкотској. Међутим, све и да се то десило, чудно ми делује да су Германи из тих крајева могли имати неких развијених контаката с Пиктима, који су келтски народ.  History у неким програмима зна да оде у фантазирање типа Ванземаљци и пирамиде. За обрачун с Римљанима Пиктима нису биле потребне вести из Германије. Здрав разум и логика налажу да се у таквој ситуацији изврши напад из заседе, да би се искористио ефекат изненађења и предност познавања терена. Није то није био ни први ни последњи пут да се примени таква тактика у историји ратовања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Информисаност људи кроз историју
« Одговор #7 послато: Април 16, 2020, 03:18:22 поподне »
Што се тиче изгубљене 9. легије не постоји консензус међу историчарима да је нестала у Шкотској. Међутим, све и да се то десило, чудно ми делује да су Германи из тих крајева могли имати неких развијених контаката с Пиктима, који су келтски народ.  History у неким програмима зна да оде у фантазирање типа Ванземаљци и пирамиде. За обрачун с Римљанима Пиктима нису биле потребне вести из Германије. Здрав разум и логика налажу да се у таквој ситуацији изврши напад из заседе, да би се искористио ефекат изненађења и предност познавања терена. Није то није био ни први ни последњи пут да се примени таква тактика у историји ратовања.

Та заседа је верујем сликовито описана и у филму "Centurion". Тамо се Римљани боре управо против Пикта.

<a href="https://www.youtube.com/v/OvzTcoQ0YMU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/OvzTcoQ0YMU</a>

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Информисаност људи кроз историју
« Одговор #8 послато: Април 16, 2020, 04:32:15 поподне »
Та заседа је верујем сликовито описана и у филму "Centurion". Тамо се Римљани боре управо против Пикта.

<a href="https://www.youtube.com/v/OvzTcoQ0YMU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/OvzTcoQ0YMU</a>
Да, то је то. Само сумњам да су Пикти имали овако праве и широке шумске путеве  :) У стварности је заседа могла бити и бруталнија. Не могу да се сетим да ли сам гледао филм, мада ми делује познато.

Деветом легијом се бави и филм Орао (The Eagle), мада не директно самом битком него потрагом за орлом, симболом легије, 20 година касније.

<a href="https://www.youtube.com/v/-mqEijGhz40" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/-mqEijGhz40</a>