Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Просечан број синова по оцу (пре 1941)

<< < (3/7) > >>

Селаковић:

--- Цитат: Gallavant  Фебруар 03, 2016, 11:16:24 поподне ---Kod mene je situacija poražavajuća: 34 sina od 25 očeva = 1.36. Računao sam isto kao i Selaković, očevi su svi muškarci koji su navršili 18 godina do 1941, a sinovi su svi njihovi muški potomci. Imao sam dosta porodica koje su imale po 3-4 ćerke i svega 1-2 sina, što je definitivno pokvarilo prosek. Ipak, moja porodica je ovde očigledno izuzetak...

Pretpostavljam da smo zato došli do toga da je najstariji poznati predak imao 3 sina sredinom 19. veka, da bi sada nas bilo samo dvojica koji mogu da nastave lozu.

--- Крај цитата ---

Gallavant, ako je za utehu, familija moje majke je slična. Dobili su prezime po pretku koji je 1850. godine imao tri sina, da bi danas to prezime nosio jedan čovek od 35. godina koji upravo čeka prvo dete i jedan dečko koji je 6. razred osnovne škole (govorim o ljudima koji mogu da "nastave lozu"). Inače, ta familika je tamo od početka-sredine 20. veka počela da dobija skoro isključivo žensku decu i neverovatno je koliko su/smo i danas povezani i bliski, toliko da se često posećujem sa ljudima sa kojima mi je najbliži zajednički predan umro pre 160 godina.

Делија:
Дуго није писано на ову тему,ако ништа интересантно је ради поређења са данашњим временом и стањем. :)
Рачунао сам од 1767.године-када и почињу матице за места у којима су били моји,значи почео сам од курђупа иако сам и за њега сигуран да је пре ове 1767.године могао имати још деце,па и оне мушке(мој аскурђел је управо рођен пре почетне године за вођење матица и не налази се у њима).На 11 мушкараца који су успели да достигну зреле године и да оснују породице ,долазило је 39-оро мушке деце,значи просек би био 3,54 мушка детета по оцу.Изгледа да није проблем био добити будућег наследника већ сачувати га од туберкулозе,великог кашља,дифтерије ,богиња и других болести које су харале некада.
Апсолутни рекордери по броју мушке деце су мој аскурђел(6) и курђел(5).Аскурђел је са једном женом имао чак осморо деце(оно што сам ја пронашао,може бити да ми је 1-2 промакло) а курђел је са првом женом и мојом курђупом имао 10-оро деце и са другом још две ћерке.Дакле ,били су доста ангажовани. :D .
Због свега што се дешавало а највише тих инфективних обољења данас постоје уз мене само још 2 брата од стрица који би могли да одрже презиме.

Platin:
Сабраћу, па ћу да јавим... Немам тако пуно података, за по 10 поколења, али ћу да дам податке за два презимена, моје и још једно.

Делија:
Видим да нигде нема теме за просечан број кћерки или деце уопште..иако за разлику од синова оне не продужују презиме ради  равноправности за коју мислим да је оправдана, лепо би било навести и тај податак о просечном броју ћерки по оцу. :)
За овај податак сам користио мало каснији период-дакле књиге од 1795.године јер иако се пре тога наводе ,дефинитивно је због удаје и пресељења у неко друго место тешко рећи колико их је стварно пре 1795.године било.
Оно што сам добио је да на 10 домаћина(почео сам од аскурђела-само сам тројицу презимењака рачунао а да ми нису директни преци) долази 26 кћерки..значи 2,6 кћерки по оцу.Просечно су моји имали сина више у односу на број  кћерки.Опет је рекордер курђел Милан који је са првом женом имао 10-оро деце(6 синова и 4 кћери) а са другом женом 2 кћерке.
Оно што сам ипак приметио је да су девојчице врло ретко умирале као деца,за разлику од дечака.Многе од девојчица из моје породице су доживеле и удају ,основале су породице и доживеле су дубоку старост. :)

Platin:
Зависи... Било је целих "серија" које нису преживеле, па и "серија" које јесу.

Претпостављам да је много зависило од воде коју пију, раније водовода није било. Пило се из реке, потока, бунара. Како су одржавали чистоћу, питање је. Знам по документима да се пре једно 200 година већ помиње сапунџија. А поготово што вакцина није било.

Као што сам већ најавио, сабраћу, па ћу да јавим. Прво за линију за коју највише знам, па онда за остале (међу њима је и моје презиме).

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију