Порекло становништва > Србија

Saveti/Pomoc za pronalazak svog porekla

(1/1)

Gelzakosu:
Pozdrav svima, ja sam Radisavljevic Filip iz Krusevca. Kao sto vidite zelim da saznam svoje poreklo ali sam dosao do jednog dela i ne znam kako dalje. Video sam da postoji analiza DNK ali posto sam student trenutno nisam u mogucnosti to da uradim dok ne zaradim neki novac. Svakako dok ne skupim novac zelim da istrazujem svoje poreklo, moji preci su iz sela Suvaja( Krusevac )
to selo se nalazi odmah pored jezera Celije. Moji preci su iz te neke Gornje Suvaje ( koja je bila na brdu/planini ) sisli pored puta tj u savremenu Suvaju kada su Turci napustili te prostore. Gornja Suvaja danas ne postoji vise ima samo neko kamenje od kuca gde su nekada ziveli moji preci. U Suvaji danas postoji 3-4 porodica od kojih su jedni Radisavljevici. Sada cu napisati muski rodoslov koji znam i koji je povezan direktno sa mnom. Filip<Aca<Milan<Ljuba<Branko<Stevan<Radisav. Na groblju sam uspeo da nadjem da je Branko Radisavljevic rodjen 1900. godine ( moj cukundjed ) i uspeo sam da nadjem grob njegovog oca Stevana Radisavljevica ali se ne vidi nista osim njegovog imena i prezimena. Dakle moj najdalji predak ( za kog znam ) je verovatno i osnivac ove porodice Radisavljevic jer je on Radisav. E ali sada mene zanima dalja istorija mojih predaka, problem je sto ne znam nista o tom Radisavu ( tj njegovo prezime ). Svi Radisavljevici slave iste 2 slave ( doduse sada je vecina izabrala samo 1 od te 2) te slave su Sveta Mina ( Mratindan ) 24.11 i Cudo Svetog Arhangela Mihaila( koju zovu Sveti Arhandjel) 19.9. Da li imate neke savete, neke predloge, neku literaturu koju mogu da pogledam? Izvinite ako nesto nisam napisao kako treba ili prekrsio mozda neko pravilo jedva sam uspeo da se snadjem i ovo da napisem. Svako dobro!

Драган Обреновић:

--- Цитат: Gelzakosu  Март 01, 2022, 12:41:18 поподне ---Pozdrav svima, ja sam Radisavljevic Filip iz Krusevca. Kao sto vidite zelim da saznam svoje poreklo ali sam dosao do jednog dela i ne znam kako dalje. Video sam da postoji analiza DNK ali posto sam student trenutno nisam u mogucnosti to da uradim dok ne zaradim neki novac. Svakako dok ne skupim novac zelim da istrazujem svoje poreklo, moji preci su iz sela Suvaja( Krusevac )
to selo se nalazi odmah pored jezera Celije. Moji preci su iz te neke Gornje Suvaje ( koja je bila na brdu/planini ) sisli pored puta tj u savremenu Suvaju kada su Turci napustili te prostore. Gornja Suvaja danas ne postoji vise ima samo neko kamenje od kuca gde su nekada ziveli moji preci. U Suvaji danas postoji 3-4 porodica od kojih su jedni Radisavljevici. Sada cu napisati muski rodoslov koji znam i koji je povezan direktno sa mnom. Filip<Aca<Milan<Ljuba<Branko<Stevan<Radisav. Na groblju sam uspeo da nadjem da je Branko Radisavljevic rodjen 1900. godine ( moj cukundjed ) i uspeo sam da nadjem grob njegovog oca Stevana Radisavljevica ali se ne vidi nista osim njegovog imena i prezimena. Dakle moj najdalji predak ( za kog znam ) je verovatno i osnivac ove porodice Radisavljevic jer je on Radisav. E ali sada mene zanima dalja istorija mojih predaka, problem je sto ne znam nista o tom Radisavu ( tj njegovo prezime ). Svi Radisavljevici slave iste 2 slave ( doduse sada je vecina izabrala samo 1 od te 2) te slave su Sveta Mina ( Mratindan ) 24.11 i Cudo Svetog Arhangela Mihaila( koju zovu Sveti Arhandjel) 19.9. Da li imate neke savete, neke predloge, neku literaturu koju mogu da pogledam? Izvinite ako nesto nisam napisao kako treba ili prekrsio mozda neko pravilo jedva sam uspeo da se snadjem i ovo da napisem. Svako dobro!

--- Крај цитата ---

Драги Филипе, добро ти дошао на форум и лепо је да од младости гајиш интересовање за родословље.

Ниси прекршио никаква правила, мада ће ти понеко можда замерити што пишеш "ошишаном" латиницом (вероватно си приметио да ми овде на форуму негујемо ћирилицу).

У табели Српског ДНК пројекта видим да постоји неколико тестираних људи из твог краја који славе Мратиндан. Постоји солидна шанса да сте генетски у даљем сродству, али да би се то проверило потребно да се тестираш. Међутим, не мораш да журиш, јер ни тест није баш "магични штапић" којим ћеш сигурно открити како се презивао предак Радисав нити одакле је дошао у крај где данас живе његови потомци.

Што се тиче те друге славе, врло је интересантна и морам признати да никад до дсада нисам чуо да неко слави ту славу (чини ми се да се није до сада појављивала у табели СДНКП).


Gelzakosu:

--- Цитат: Драган Обреновић  Март 01, 2022, 02:58:40 поподне ---Драги Филипе, добро ти дошао на форум и лепо је да од младости гајиш интересовање за родословље.

Ниси прекршио никаква правила, мада ће ти понеко можда замерити што пишеш "ошишаном" латиницом (вероватно си приметио да ми овде на форуму негујемо ћирилицу).

У табели Српског ДНК пројекта видим да постоји неколико тестираних људи из твог краја који славе Мратиндан. Постоји солидна шанса да сте генетски у даљем сродству, али да би се то проверило потребно да се тестираш. Међутим, не мораш да журиш, јер ни тест није баш "магични штапић" којим ћеш сигурно открити како се презивао предак Радисав нити одакле је дошао у крај где данас живе његови потомци.

Што се тиче те друге славе, врло је интересантна и морам признати да никад до дсада нисам чуо да неко слави ту славу (чини ми се да се није до сада појављивала у табели СДНКП).



--- Крај цитата ---
Hvala Vam puno, a sto se tice pisanja na kompijuteru imam samo ovu osisanu latinicu hahaha pa zato koristim, ali cu skinuti dodatak za cirilicu pa cu sledece poruke u njoj pisati. Inace, u Suvaji znam da postoje i Savici i Dimitrijevici ali niko od ovih prezimena koja ste Vi poslali. Suvaja je generalno novije selo nastalo je kada su se moji preci tamo naselili pa nema puno informacija o njemu. Inace da,stariji Radisavljevici su slavili 2 slave, konkretno moj pradeda(Ljuba) je resio da slavi samo Mratidan pa je onda moj deda to slavio jedno vreme ali onda posto se moj otac ozenio sa mojom majkom koja takodje slavi Mratidan onda je deda resio da uzme da slavi Svetog Arhandjela tj Cudo Svetog Arhangela Mihaila 19.9 da bi mogli medjusobno da idu jedni kod drugih na slave. Slazem se da je veoma retka slava, dosta malo ljudi vidjam kada nosim kolac u crkvu tog jutra. Svakako Vam puno hvala Dragane.

Miroslav Erić:
Pozdrav...nisam taj kraj,ali znam kolike su muke tražiti ...Evo i ja pišem latinicom,čak smatram da ne treba ni nje da se odreknemo iprepustimo je drugima....ali to sada nije tema...Sa DNK ne treba da žuriš,ali bogami sa predanjima i te kako požuri...potraži najstarije ljude u familiji,predanja odumiru,ja sam u zadnjem momentu pokupio dosta korisnih informacija koje bi nestale sa smrcu ovih mojih djedova....koliko se sećam Kruševac je priključen Srbiji 1833 ili kasnije? U Mačvi imamo obradjene popise za 1829 i 1831...znači arhiv 1834....malo se raspitaj za popise u tvom kraju,neko je to već sigurno obradjivao...popis 1859 i 1863....i naravno spomenici...ja sam ih očitavao do oko 1800godine...

Iєшɑ Влɑчɑнин:

--- Цитат: Gelzakosu  Март 01, 2022, 12:41:18 поподне ---Pozdrav svima, ja sam Radisavljevic Filip iz Krusevca. Kao sto vidite zelim da saznam svoje poreklo ali sam dosao do jednog dela i ne znam kako dalje. Video sam da postoji analiza DNK ali posto sam student trenutno nisam u mogucnosti to da uradim dok ne zaradim neki novac. Svakako dok ne skupim novac zelim da istrazujem svoje poreklo, moji preci su iz sela Suvaja( Krusevac )
to selo se nalazi odmah pored jezera Celije. Moji preci su iz te neke Gornje Suvaje ( koja je bila na brdu/planini ) sisli pored puta tj u savremenu Suvaju kada su Turci napustili te prostore. Gornja Suvaja danas ne postoji vise ima samo neko kamenje od kuca gde su nekada ziveli moji preci. U Suvaji danas postoji 3-4 porodica od kojih su jedni Radisavljevici. Sada cu napisati muski rodoslov koji znam i koji je povezan direktno sa mnom. Filip<Aca<Milan<Ljuba<Branko<Stevan<Radisav. Na groblju sam uspeo da nadjem da je Branko Radisavljevic rodjen 1900. godine ( moj cukundjed ) i uspeo sam da nadjem grob njegovog oca Stevana Radisavljevica ali se ne vidi nista osim njegovog imena i prezimena. Dakle moj najdalji predak ( za kog znam ) je verovatno i osnivac ove porodice Radisavljevic jer je on Radisav. E ali sada mene zanima dalja istorija mojih predaka, problem je sto ne znam nista o tom Radisavu ( tj njegovo prezime ). Svi Radisavljevici slave iste 2 slave ( doduse sada je vecina izabrala samo 1 od te 2) te slave su Sveta Mina ( Mratindan ) 24.11 i Cudo Svetog Arhangela Mihaila( koju zovu Sveti Arhandjel) 19.9. Da li imate neke savete, neke predloge, neku literaturu koju mogu da pogledam? Izvinite ako nesto nisam napisao kako treba ili prekrsio mozda neko pravilo jedva sam uspeo da se snadjem i ovo da napisem. Svako dobro!

--- Крај цитата ---

Čukundeda ti je rođen 1900. godine, to je dobro, otac i majka tvog čukundede su umrli u 20. veku i naći ćeš ih u matičnim knjigama.
A ako ti je navrdeda (čukundedov otac) rođen pre 1863. godine, naćićeš ga u popisu iz 1863. godine, po mogućstvu sa njegovim roditeljima... Onda ćeš znati kako ćeš i šta ćeš tražiti dalje.

Навигација

[0] Индекс порука

Иди на пуну верзију