Аутор Тема: Уопштено о Славенима  (Прочитано 110884 пута)

Кадмос

  • Гост
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #80 послато: Август 26, 2013, 07:31:40 поподне »
Узорци за Црногорце су вѣроватно узети из истраживања 404 особе из Црне Горе. А тамо нѣсу само људи словенскога йезика, него и други, Цигани и Албанци. Само хаплоскупине Х има шест међу њима, а мало йе вѣроватно да й ико од њих ишта друго осим Циганин. А нѣсу сви Цигани Х, има их доста и са лозом Е1б1б. Затим ту су и Албанци, а они су прилично другачийих лоза. Према томе овай узорак не прѣдставља добро словенско становништво Црне Горе, већ йе мало отишао "у страну".
Видиш како је племенити Невски све то прошпијао, свака част. Не само да су E-V13 племенитог поријекла, као што ја рекох, са својим бијело-црвеним (мирски) или црно-црвеним (ратни) грбом, не само да су чисти Срби (као на оној слици, како ли се зваше.... Косовка дјевојка) него су и прљави Цигани и чине половину од становништва Косова које, ваљда, од тих прилично другачијих лоза. Ма реци слободно, заиста нас има и међу Циганима, нарочито македонским, и то поприлично... Што ми је, лично, необично драго.  Е сад, узми те двије крајности - црно или бијело плус црвено, боја крви... како ли се оно рече на грчком? - то ти је права формула за Црногорце, нема средине. Браво, Невски...

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #81 послато: Август 26, 2013, 07:33:14 поподне »
То сасвим сигурно, јер другог истраживања за Црногорце и нема. Знам да сматраш да је у то истраживање ушло и других нација, али генерално мислим да Црногорци имају најмање словенске генетике од свих југословенских народа, јер и у друге нације је у истраживањима могло ући других народа. Могли су и у Србији захватити и Роме, Албанце и др., а и у Македонији.

То йе несумњиво, и за Црну Гору, и за Србийу. Питах генетичара Стойковића, и он ми одговори да људи у узорцих нѣсу бирани по народности, него да има и мањина. Док су у македонском Македонци издвойени, а за остале йе рађено посебно. Можеш мислити на шта би македонски узорак личио да су са њима Албанци, Цигани и остали.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #82 послато: Август 26, 2013, 07:42:04 поподне »
То йе несумњиво, и за Црну Гору, и за Србийу. Питах генетичара Стойковића, и он ми одговори да људи у узорцих нѣсу бирани по народности, него да има и мањина. Док су у македонском Македонци издвойени, а за остале йе рађено посебно. Можеш мислити на шта би македонски узорак личио да су са њима Албанци, Цигани и остали.

Нема шта да мислиш, ево ти линк на рад који је Бане већ постављао на
Форум - Порекло » ДНК порекло » Народи и њихова генетика » Македонци,
ту имаш резултате за Македонце, Албанце, остале и за све њих заједно, па погледај.

http://www.bjmg.edu.mk/UploadedImages/pdf/11-18.pdf

Ако се погледају прва и последња колона у табели у овом раду (Македонци и сви становници Македоније), види се да је велика разлика једино у фреквенцији хаплогрупе I2a - на нивоу целе Македоније је фреквенција пала за целих 10% јер је код македонских Албанаца у овом истраживању само 1,8%. То је врло "занимљиво", јер је, колико се сећам, у Албанији фреквенција I2a много већа.
« Последња измена: Август 26, 2013, 07:57:51 поподне Kyrios »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #83 послато: Август 26, 2013, 07:48:31 поподне »
То йе несумњиво, и за Црну Гору, и за Србийу. Питах генетичара Стойковића, и он ми одговори да људи у узорцих нѣсу бирани по народности, него да има и мањина. Док су у македонском Македонци издвойени, а за остале йе рађено посебно. Можеш мислити на шта би македонски узорак личио да су са њима Албанци, Цигани и остали.

Како год, ја то мало гледам и на основу са података са Српског ДНК Пројекта. Знам колико су бројне гране Куча Мрњавчића, Васојевића, Бјелопавлића, па Пјешиваца па ево и Милића из Бајица,има ту доста народа који није ни Р1а ни И2а. Не говорим ја о тачним процентима већ о тенденцијама.

Кадмос

  • Гост
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #84 послато: Август 26, 2013, 09:04:38 поподне »
@Kyrios @Синиша Јерковић
"Zanimljivi" podaci. Nego, nešto nijesam shvatio koliko Roma ima u Makedoniji.
Osim toga, koliko ih ima u Srbiji? Ajde, vi ste ovdje tako dugo. Možda je ovo za neku drugu temu? A nema veze, samo odgovorite...

Evo, našao sam interesantne podatke za opštinu Barajevo, jednu od Beogradskih opština, pa ne znam da li je to prava slika.

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%98%D0%B5%D0%B2%D0%BE

Srba je 92,55% a Roma 0,97 otprilike kao i Crnogoraca, 0,91%.

Unaprijed hvala.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #85 послато: Август 26, 2013, 09:37:09 поподне »
@Kyrios @Синиша Јерковић
"Zanimljivi" podaci. Nego, nešto nijesam shvatio koliko Roma ima u Makedoniji.
Osim toga, koliko ih ima u Srbiji? Ajde, vi ste ovdje tako dugo. Možda je ovo za neku drugu temu? A nema veze, samo odgovorite...

Evo, našao sam interesantne podatke za opštinu Barajevo, jednu od Beogradskih opština, pa ne znam da li je to prava slika.

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%98%D0%B5%D0%B2%D0%BE

Srba je 92,55% a Roma 0,97 otprilike kao i Crnogoraca, 0,91%.

Unaprijed hvala.

Кадмос, све те податке можеш веома лако наћи на интернету, па не знам што мене питаш ко да сам лично бројио Цигане по Македонији.

Сем тога не знам да ли ту треба да убројимо и Египћане и Ашкалије са Косова. Ипак су Цигани и на енглеском Gipsy (што ће рећи Египћани).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #86 послато: Април 13, 2014, 09:56:15 поподне »
Словенску расутост тумачи довољно њихов начин живота. Без чврсте, повезане унутрашње организације они су живели племенски подељени, не признавајући власт једне врховне управе. Ова су племена, иако захваћена једном општом бујицом, ипак настављала да живе својим засебним животом, везујући се за сродне суседе по нужди. "Овим племенима, Склавинима и Антима", вели Прокопије, "не влада један човек, него од старине живе у демократији." "Живе без власти", говори Псеудо-Маврикије, "у међусобној мржњи, и не познају реда... Код њих влада разлика схватања, па или се не сложе или ако се и сложе ипак други прекорачују брзо оно, што се одреди, пошто су сви страсно једни против других и пошто нико није вољан да уступи другом". Таква племенска подвојеност и отсуство врховне власти и дисциплине имали су као последицу немоћ иначе многобројних Словена да за дуго не створе праве организоване државе и њихову оскудицу способности за организован отпор. Устанак и борбу против Авара спрема тек франачки трговац Само. Мало наивно, али вероватно тачно казује Кијевска Хроника, како су Словени, после међусобних борби, сами пристали да у Русији од Варега приме господара. "Земља је наша велика и обимна, а нема у њој народа, него дођите да кнезујете и владате нама". Тако је, веле, гласила њихова порука. Само оскудицом способности за организацију да се тумачити и појава, да су и Хуни, и Авари, и Бугари, бројем несумњиво слабији од њих, могли да им се натуре као господари, и то не само у првим годинама препада, него за читава десет столећа.

С друге стране, такав начин живота и управе, са личним изражајем појединаца и брастава у свакој акцији, изазивао је љубав за личном и народном слободом. Ту црту Словена запажају многи стари писци, несумњиво по примерима личног прегалаштва, а што она није дала увек жељене резултате био је понајглавнији разлог у том, у чем је био и узрок те љубави. Познат је поносни словенски одговор хагановим посланицима: "Какав је то човек кога греју сунчани зраци, који ће учинити да се ми покоримо?" Псеудо-Маврикијев спис изрично наводи како се Словени "никако не дају у ропство или подаништво, а нарочито у својој земљи".

(Владимир Ћоровић, Историја Срба)

« Последња измена: Август 30, 2014, 08:39:30 пре подне Небојша »

Аксић

  • Гост
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #87 послато: Октобар 26, 2014, 06:58:02 поподне »
Замолио би неког ако може да ми објасни које су хаплогрупе словенске, а које ткз. влашке староседелачке на нашим просторима? Јасно ми је да су хаплогрупе широк појам и да постоје разне подгрупе унутар хаплогрупе које су старе хиљадама година. Генетика је доказала за неке хаплогрупе које су или би могли бити словенског порекла, староседлачког или су сасвим другог порекло.

На нашем простору хаплогрупе I2a Динарик i R1a су словенског порекла.

Хапологрупа I1 је дошла са севера Европе, знам да није словенска као ни староседелачка, за кога се веже ова хаплогрупа, којег је порекла?

Хаплогрупе које су несловенског порекла и које су староседелачке ткз. влашке су: E1b, J2b, G2a, R1b, J2a.

На нашем ДНК пројекту имамо још неких хаплогрупа које су не тако бројне, а то су: J1, N, I2M223, G1b, Q, I2c. I2m26, H.  Да ли неко зна којег су порекла ове хаплогрупе?   
« Последња измена: Октобар 26, 2014, 07:20:58 поподне Аксић »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #88 послато: Октобар 27, 2014, 06:28:06 поподне »
Замолио би неког ако може да ми објасни које су хаплогрупе словенске, а које ткз. влашке староседелачке на нашим просторима? Јасно ми је да су хаплогрупе широк појам и да постоје разне подгрупе унутар хаплогрупе које су старе хиљадама година. Генетика је доказала за неке хаплогрупе које су или би могли бити словенског порекла, староседлачког или су сасвим другог порекло.

На нашем простору хаплогрупе I2a Динарик i R1a су словенског порекла.

Хапологрупа I1 је дошла са севера Европе, знам да није словенска као ни староседелачка, за кога се веже ова хаплогрупа, којег је порекла?

Хаплогрупе које су несловенског порекла и које су староседелачке ткз. влашке су: E1b, J2b, G2a, R1b, J2a.

На нашем ДНК пројекту имамо још неких хаплогрупа које су не тако бројне, а то су: J1, N, I2M223, G1b, Q, I2c. I2m26, H.  Да ли неко зна којег су порекла ове хаплогрупе?   

Аксићу, о овом и о сличних питањих йе много пута расправљано овдѣ, на разних прѣдметах разговора. Погледай овдѣ, ту можеш понешто закључити. Мада си већ у главном у праву.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=195.msg7172#msg7172

О многих наших мушких лозах се врло мало зна, рецимо о И2ц и Н1а, И2а2-М223, Ку. Њихово ближе порѣкло и кретање кроз прошлост йе и данас загонетка.
Йедино Х нѣйе под знаком питања.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #89 послато: Октобар 31, 2014, 12:57:07 поподне »
Словени који су се касно појавили у историском светлу, касније него њихови суседи Германи, дуго су живели заједно у својој најстаријој историски познатој постојбини, на мочварном и шумовитом земљишту између Висле, Карпата и средњег Дњепра. Стари заједнички словенски језик, можда већ онда дијалектички изнијансиран, из кога су се после интензивнијег ширења на северозапад, југ и исток, развили засебни словенски језици — процес који је по мишљењу неких слависта потрајао и до почетка IX века — служи нам доказом да је та шумско-мочварна изнадкарпатска заједница не само дуго потрајала, него да је морала бити и етнолошки доста хомогена, иако није било никаквог државног обруча који би га у целини обухватао.

Примитивна жупска и племенска организација изгледа да је била врло дуго највиши степен њихове државотворности, а извесно и главни узрок њихова касног уласка у утакмицу народа око дељења и заузимања животног простора Европе. Отаџбина тих Прасловена изгледа пре свега као неко склониште у бујици завојевачких и селидбених струја и ордија које су покренуте у целој Европи у вези са етничким померањима из централне Азије (Хуни), у исто време и у вези са догоревањем животне свеће Западно-римске империје.

Високи Карпати с једне, а широка речна корита и непрегледне мочварне шуме с друге стране — то је била ограда у којој су Прасловени исувише дуго мировали у дубокој историској аморфности. Трагови тога низиско-мочварног недржавног и неисториског човека — како је у том биогеографском оквиру кроз векове био формиран — запажају се још дуго и после словенске етничке експанзије из овога језгра, па и после оснивања засебних словенских држава.
Североисточна Еврола, а поготово централна Азија биле су у то време пуне ванисториских народа који су још живели дубоком етничком биологијом. Али док су ти степски, пастирски номади, када је куцнуо известан час узјахали коње и пошли да учине Западу своје прве крваве пљачкашке посете.

Словени, жилав и плодан сој људи, развијали су из свог мочварног заклона експанзивност другог стила, тако дуго док нису ступили било у утакмицу било у неку симбиотичку заједницу са осталим народима. Они су наиме, као популација, претежно сесилна и ратарска, по закону етничке осмозе заузимали празне просторе који су остали нарочито на северозападу услед германских миграција, и тако се помало ширили из свог првобитног језгра.
При томе ваља нарочито уочити ово: ширење словенског подручја и стварање три главне групе, источних, западних и јужних Словена, није резултат неких већих миграционих и завојевачких покрета као ни одвајање појединих племена у далеке стране (пример Германа!), него постепени и органски процес ширења из старог словенског етничког средишта.

Ни јужни огранак који се, преко Карпата, Паноније и Дакије, упутио ка Балкану не смемо замишљати као откинут и пресељен. Преци данашњих јужних и балканских Словена, по мишљењу једног од најбољих познавалаца прасловенске историје Лубора Нидерлеа, почели су се кретати преко Карпата на југ већ у I или II веку после Христа, тако да су у IV и V веку већ били прекрили Подунавље, и тек онда — заједно са Аварима — озбиљно закуцали на врата Источно-римске империје. Безбројни словенски упади дачких слободних и панонских, од Авара подјармљених, Словена, преко римског лимеса, о којима пишу византиски хроничари VI и VII века, разумљиви су само на основу словенске етничке засићености читавог средњег Подунавља. Кад су крајем педесетих година VI века дојахали турско-татарски Авари, да по споразуму са ромејским императором одврате варварске, у првом реду словенске, таласе који су почели озбиљно угрожавати границе Империје, изгледа да је тај процес словенске импрегнације био углавном довршен. И ту, на вратима Империје, где су панонски Словени — после кратког и тобожњег аварског савеза са Византијом — били захваћени и као авангарда гоњени од Авара у пљачку и освајања, одиграло се најзад и нешто што личи на германска заузимања царских области: утврђивање Срба и Хрвата на подручју старог Илирика и оснивање српских и хрватских племенских држава.

Када је словенска маса у V и VI веку, у доба када су руке ромејских царева биле везане на азиском истоку (Персија!), као разливена лава почела прекривати готово цело Балканско Полуострво све до Мореје и Јегејских Острва, паразитска симбиоза аваро-словенска још је држала те прве Југословене у сенци историске аморфности. Да ти Прасловени, сада већ први Јужни Словени, нису сматрани ни у оно време самосталним историским актерима, видимо најјасније из тога што их савременици често замењују са Аварима, њиховим ратним господарима, и што Словене једном зову Аварима, други пут Аваре Словенима, а трећи пут говоре о заједници Авара и Словена. Што је главно: све Словене без разлике (и панонске и дачке) сматрају аварским поданицима. Тек после метеорске појаве Самове словенске државе јављају се два главна, изрично именована, југословенска племена Срби и Хрвати с којима се десило нешто ново, нешто различито од судбине дотадашњих Јужних Словена. Неком трансакцијом са Империјом — по старој римској тактици да једне варваре туче помоћу других — изгледа да су се ти први историски Срби и Хрвати — за сада нека остане још недирнуто питање ко су у ствари били! — као нека врста мандатора или савезника ромејских, дефинитивно разрачунали са Аварима, барем ван уже Паноније, и дали прве историске и државне облике дотадашњој аморфној етничкој маси јужно-словенској, у ствари постољу паразитско-номадске аварске државе. Ово би био први политички чин Јужних Словена уопште, истина, завијен још у дубоку историску таму, чин о коме реферише цар историк Константин Порфирогенит на свој византиско-дипломатски начин, али свакако један историски факат и основни полазни датум.

(Карактерологија Југословена)

Аксић

  • Гост
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #90 послато: Новембар 03, 2014, 03:03:50 поподне »
Аксићу, о овом и о сличних питањих йе много пута расправљано овдѣ, на разних прѣдметах разговора. Погледай овдѣ, ту можеш понешто закључити. Мада си већ у главном у праву.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=195.msg7172#msg7172

О многих наших мушких лозах се врло мало зна, рецимо о И2ц и Н1а, И2а2-М223, Ку. Њихово ближе порѣкло и кретање кроз прошлост йе и данас загонетка.
Йедино Х нѣйе под знаком питања.

Ваљда ће генетика у скорије време успети да открије пра-порекло ових мањинских хаплогрупа.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #91 послато: Мај 22, 2015, 12:01:57 поподне »
Један лепо урађен осврт на порекло Словена:

https://www.youtube.com/v/qoMYXpp1HlE
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #92 послато: Август 13, 2015, 12:47:05 пре подне »
Interesantan post Lawrence Mayka-e na jednom od medjunarodnih foruma:

Цитат
I suggest we be more specific, because R-M458 per se is 4500 years old.

Debate is still ongoing as to exactly how YFull TMRCAs correspond to (pre)historical migrations and expansions, for two reasons:

1) On the one hand, some claim that YFull dates underestimate actuality by 10-20%. By this logic, a YFull TMRCA of 2200 ybp should actually be 2640 ybp.
2) On the other hand, some claim that a TMRCA occurs roughly 500 years before an actual migration or expansion. By this logic, a YFull TMRCA of 2200 ybp corresponds to a migration/expansion of either 2140 ybp (if one also subscribes to #1) or 1700 ybp (if one does not).

My own working hypothesis is that a YFull TMRCA between 2500 ybp and 1500 ybp could correspond to the Slavic expansion, although it may instead be associated with a previous Balto-Slavic (or even other-ethnic) expansion.

Here are the clades I see as falling within this timeframe and in other ways exhibiting at least a plausible connection to the Slavic expansion:
within R-M458
R-YP254
R-L1029

within R-Z280
R-YP340
R-Y2608
R-YP578
R-YP951
R-L365
R-L1280
R-S18681
R-Y2902
R-YP270
R-YP569

I-CTS10228

N-M2783

Of these, only two show such rapid growth (large fanout) as to suggest a kind of population explosion:
R-Y2902
I-Y3548 (the principal subclade of I-CTS10228)

Depending on one's conceptual model of the Slavic expansion, one could claim either that:
- The two explosive clades mark the early Slavs, and the other growth clades show the first phase of assimilation. The difficulty with this model is that the two explosive clades have different geographical footprints.
- Or, the steadier growth clades mark the early Slavs, whereas the two explosive clades show the expansion into less populated or depopulated areas (e.g., areas previously forested or devastated by plague).

I must point out three significant anomalies in all this:

1) YFull's TMRCAs are generally too old for the Slavic expansion per se. We have to apply "adjustments" to make them fit. This suggests the hypothesis that the so-called Slavic expansion was actually a continuation of a previous Balto-Slavic demographic and geographic expansion, combined with a cultural and linguistic unification.

2) Many, perhaps most, of the expansionary clades listed above stretch into Lithuania and even Latvia--at lower percentage levels, but still too high (and too old) to explain away as Lithuanian cultural assimilation of Renaissance-era Poles and Belarusians (which, I suspect, was anyway much rarer than assimilation in the other direction, for various reasons). This, too, suggests that the TMRCAs are showing us a continuing expansion that started as Balto-Slavic and only later became identifiably Slavic.

3) N-M2783 appears to be a Finnic intrusion (perhaps from what is now Estonia) roughly 2500 years ago; yet it expanded as far south as the Czech Republic, Slovakia, Hungary, and Romania. This, again, suggests that we are seeing an expansion that started as Balto-Slavic.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #93 послато: Септембар 04, 2015, 08:08:21 поподне »
Genetic Heritage of the Balto-Slavic Speaking Populations: A Synthesis of Autosomal, Mitochondrial and Y-Chromosomal Data: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0135820



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #94 послато: Септембар 05, 2015, 12:41:09 поподне »
Ова студија делује занимљиво:

Y-STR variation among Slavs: evidence for the Slavic homeland in the middle Dnieper basin

A set of 18 Y-chromosomal microsatellite loci was analysed in 568 males from Poland, Slovakia and three regions of Belarus. The results were compared to data available for 2,937 Y chromosome samples from 20 other Slavic populations. Lack of relationship between linguistic, geographic and historical relations between Slavic populations and Y-short tandem repeat (STR) haplotype distribution was observed. Two genetically distant groups of Slavic populations were revealed: one encompassing all Western-Slavic, Eastern-Slavic, and two Southern-Slavic populations, and one encompassing all remaining Southern Slavs





http://www.freewebs.com/rus_anthro/Rebala_2007.pdf
« Последња измена: Септембар 05, 2015, 12:56:16 поподне Небојша »

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #95 послато: Јул 28, 2016, 10:18:19 поподне »
The proto-Slavic warrior in Europe: The Scythians, Sarmatians and Lekhs2016

The original Scythians were probably carriers of haplogroup R1a, with the subgroups R1a1a1b2 (created as a result of mutation F992/S202/Z93) and R1a1a1 (created as a result of the emergence of mutation M417) most widely represented. The direct or indirect descendants of the early Scythians, or Proto-Slavs (the commonly-agreed terms) are, in particular the Poles, characterized by the highest concentration of the R1a1a1b1a1 haplogroup (M458/PF6241) and other Western Slavs, e.g. today’s Sorbs and Slovaks.

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.desklight-5b06911c-5fe9-4887-8cb0-1c935064908d

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #96 послато: Април 30, 2017, 11:08:49 пре подне »
Ове мапе су постоване на једном другом форуму. Имам мале замерке као нпр недостатак података за Македонију и не баш најтачнији подаци за Бугарску, али у принципу мапе су интересантне:

I-M423


R-Z280


R-M458

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #97 послато: Мај 25, 2017, 03:11:52 поподне »
Oldest script Vinča; Dr. Harald Haarmann, first copper metalurgy Vinča created by ancient Serbs (dinaric slavs) I2, I2a1b haplogroup.
Lepenski Vir, Starčevo, Vinča, Neolithic Greece, Cucuteni-Trypillian, Funnelbeaker... and many other earliest neolithic cultures created by Ancient Serbs I2, I2a1b haplogroup.
People of Mesopotamia, Anotolia, Ancient Egyptians, Phoenicians, Persia, Kurds... were of Serb genetics I2a1 haplogroup.
Old Sardinians were of Serb genetic I2a1 haplogroup.
Today's Sardinians I2a1a are only closest related to Serbs I2a1b haplogroup.
https://www.youtube.com/v/y8Ob6Qj2hvQ#t=128.76402

Према најновијим истраживањима, и Ноје је био Србин.
То у многоме објашњава зашто Срби имају много олимпијских медаља из водених спортова: пливање, ватерполо, недавно и кајак...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #98 послато: Мај 25, 2017, 03:15:08 поподне »
Ове мапе су постоване на једном другом форуму. Имам мале замерке као нпр недостатак података за Македонију и не баш најтачнији подаци за Бугарску, али у принципу мапе су интересантне:

I-M423


R-Z280


R-M458

Оно што ми је одмах упало у очи је то да је КиМ одвојена од остатка Србије тј. приказана као посебна држава.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Уопштено о Славенима
« Одговор #99 послато: Мај 25, 2017, 04:00:17 поподне »