Аутор Тема: Орловићи?  (Прочитано 22064 пута)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Орловићи?
« Одговор #40 послато: Јун 22, 2017, 08:24:38 пре подне »
О Орловићима је писао и Обрад Самарџић у својој књизи "Поријекло Самарџића и осталих братстава рода Орловића". Чини ми се да је био етнолог из Мостара. Једном сам имао прилике да мало прелистам књигу и сећам се да је он у Орловиће побројао око 200, можда чак и 300 породица са простора СФРЈ. Све ово око Орловића, сада још поткрепљено генетиком, мени личи на то да они једноставно потичу са истог географског простора и отуда то саплемењавање. Не знам како осталима звучи али мени делује као сасвим могуће да су то била два рода која су дуго живела заједно на једном географском простору па се временом јавила прича да су заједничког порекла. Не би то био први случај.
А можда је назив ''Орловићи'' настао од локалитета Орлине изнад Чарађа са кога су доселили у област Цуца, па је уз све то касније можда надограђена и прича о пореклу са Косова, Орловићи, итд., итд. Народна предања су неретко била оптерећена таквим измишљеним детаљима. Уосталом, зашто би они били другачији од других који су своје порекло доводили у везу са Немањићима, Војиновићима и сл.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Орловићи?
« Одговор #41 послато: Јун 22, 2017, 11:00:18 пре подне »
А можда је назив ''Орловићи'' настао од локалитета Орлине изнад Чарађа са кога су доселили у област Цуца, па је уз све то касније можда надограђена и прича о пореклу са Косова, Орловићи, итд., итд.

Да, ово звучи веома вероватно.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Орловићи?
« Одговор #42 послато: Јун 22, 2017, 09:17:33 поподне »
Гледам ову мапу, постављену на теми о хаплотиповима и подгрупама E-V13 код нас:



па се питам:

Нису ли ови "кучки" Риђани, постављени од турске власти у области Риђана као главари, а  с обзиром да су релативно блиски дукађинским родовима (Бјелопавлићи, Клименти), у некој вези с Дукађинцима. О њима је доста писано. Нпр. Иван Божић. Били су нека ситнија властела и у србским државама позног средњег века и код Млечана.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Орловићи?
« Одговор #43 послато: Јануар 23, 2018, 08:24:01 поподне »
Тестиран је један Орловић из Штрпца па ћемо ускоро да упоредимо резултате.

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Орловићи?
« Одговор #44 послато: Јануар 24, 2018, 08:43:07 пре подне »
Орловића је било и у Лици, у селу Средња Гора код Удбине.
бити Србин је светиња

Ван мреже Aleksandar R21

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Орловићи?
« Одговор #45 послато: Октобар 24, 2018, 08:21:11 поподне »
Poštovani,

Bio bih Vam zahvalan za bilo kakve detalje o Popovićima iz Cuca koji su po legendi takodje poreklom iz bratstva Orlovića. Konkretno rodovska grupacija Popović iz Tornika (Azbukovica-Ljubovija) vodi poreklo od Popovića iz Lipe u Cucama. Navodno poreklo rodovske grupacije da se pratiti po crkvenim knjigama jer je ovo sveštenička porodica vekovima.
Nakon iseljavanja cuckih porodica početkom 18 veka naši preci sa 1000 drugih porodica su iseljene u Romaniju. Odatle krajem 18. Veka prelaze u Azbukovicu. Slava je sv. Jovan, preslava Mala Gospojina poput većine cuckih "Orlovića" pa me zanima da li neko im detalje o DNK testiranju nekog cuckog Popovića ili srodnih saplemenika.
Navodno smo poreklom od Vučića Bajkovog čiji je praunuk Jakov rodjen u okolini Grahova rodonačelnik porodice izvan Crne Gore. Njegov brat Raslavac je ostao u Cucama i od njega su Djoko Lazarov što je na Vučjem dolu posekao Selim Pasu, kasnije Krsto Zrnov itd. a od ove iseljene grane npr. Petar Protić Sokoljanin prvi Srbin doktor nauka.
Zanima me sve vezano za te Popovice dole i njihova navodna veza sa Orlovićima i haplogrupa da bih mogao da se uporedim kada se testiram.

Hvala

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Орловићи?
« Одговор #46 послато: Октобар 24, 2018, 09:02:37 поподне »
Zanima me sve vezano za te Popovice dole i njihova navodna veza sa Orlovićima i haplogrupa da bih mogao da se uporedim kada se testiram.

Александре, цитираћу део из чланка о Цуцама:

„Липљани“ и „Проседољци“ су од претка који се доселио у 16. столећу из Чарађа у тада цуцки Доњи Крај. Двојица синова попа Јакова, Раслав и Петар, били су у оној групи Орловића које су Озринићи и Цуце протерали из Доњег Краја. Поп Раслав(ац) се тада настанио на Липе, по чему се његово потомство зове „Липљани“, а Петар у Просени До, по чему се његово потомство назива „Проседољци“. „Липљани“ се презивају Поповићи, а на уже се деле на Жутковиће, Мирковиће и Вујовиће. Проседољци се деле на Марковиће и Томашевиће. Иванишевић за Поповиће „Липљане“ наводи да су у Цуце дошли из Старе Србије.

https://www.poreklo.rs/2017/02/20/poreklo-stanovnistva-plemena-cuca/

Дакле, веза са цуцким "Орловићима" је упитна. Тако да би ваше, или тестирање неког другог припадника рода Поповића - Липљана, дало одговор.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Орловићи?
« Одговор #47 послато: Октобар 29, 2018, 02:06:27 поподне »
Постоји село у Ибарском Колашину, по имену Стрмац, ако се не варам, где живе Орловићи, да ли су они од њих?
Познајем неке из виђења, по изгледу не спадају ми у ЕВ13. Више И2а.
« Последња измена: Октобар 29, 2018, 02:09:19 поподне Милош Н. »
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Никало

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
  • СРБ-Интегрализам
Одг: Орловићи?
« Одговор #48 послато: Децембар 24, 2018, 09:16:19 поподне »
Породице из Вилуса имају порекло да су потомци извесног Драгоја, чији су синови били су добрим односима с локалном турском влашћу (наводно, турски паша се смиловао на њих кад је видео колико су сиромашни и колико их околина одбија од себе). Колико се сећам, Турци су им чак и земљу дали. Дакле, и предање (у неку руку) потврђује да су постављени од стране Турака на то место.
Од Бјелица су настала браћа Милић, један је променио презиме у Бектешевић али пошто сам из породице која је настала од Милића Лончаревићи знам ту причу коју су ми потврдили људи са форума...доста сам сазнао на форуму о својим прађедовима и увек ћу кориговати ако неко пише нешто ван Милића, три брата Милића са подручја Гусиња, Плава, Андријевице, Колашина су потомци Бјелица.

Ван мреже Zarko Obradovic64

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
Одг: Орловићи?
« Одговор #49 послато: Мај 08, 2019, 12:14:45 поподне »
Орловића у Лици је било у Доњој Плочи. Славе Јовањдан. Поздрав

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Орловићи?
« Одговор #50 послато: Јун 01, 2019, 09:46:20 поподне »
Нашао сам интересантан податак за Орловиће: споменут је 1440 год. један Тудор Ненојев Ивановић на цетињу (Бајице) ко је сматран за Орловића.

Интересантно да у то вријеме је споменут један Иваниш Цуца (1445), и раније његова супруга Љуба 1431 год.

По предању Бајичких и Бјеличких Орловића, Неноје се звао и Бајо, и дошао из Ржаног дола у Цуцама. Могуће да овај Иваниш Цуца заправо ђед Тудора и отац фамозног Неноја. А што се тиче E-V13 сасвим могуће да Тудор или један Орловић усвојио сина. Ипак J2a-M92 Самарџићи Орловићи по предању потичу из Бајица.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Орловићи?
« Одговор #51 послато: Април 06, 2020, 07:35:10 поподне »
Драго браћо. Морају да престану да меша ју два различита презимена; Бектешевић и Бекташевић. Ми Бектешевићи смо род са Лончаревићима, ово предање је познато између нас у Гусиње. Ми смо из Бјелица, од чувеног Братства Милића. То можеш наћ у неки књига, као Плавско-Гусињска област од Андрије Јовичевића, страница 472-473. Преко бањкана смо дошли у Гусиње, наш се претурчи и узе презиме Бектешевићи. Али наш предак је убио Турског Капетана. Морао да се крије од Турака, па је променио име и презиме. А други брат који је остао православац, Лончаревићи су од њега.

Међутим, Бекташевићи нијесу ништа са нама, нити Зећировићи. Према предању су Бекташевићи братство из Анадолије, ћији су огранак Зећировић из Лахола у Бихору. Међутим народ меша наша презимена, и због тога буде проблема. Ми ниад нијесмо чули за неке Зећировићи да су наши, оии су од БектАшевића из Бијелог Поља.

Свако добро,
Албин

Албине, добро дошли на форум Порекла!

Та два презимена се нужно мешају јер у Плавско-Гусињској области према попису из 1913. године није било ниједног јединог Бектешевића, већ су се сви пописани под презименом Бекташевић (данас је очигледно друга ситуација). Податак да ви из Гусиња немате предање о сродству са Бекташевићима из Бихора је свакако користан, али Зећировићи (који су огранак Бекташевића из Бихора) имају и предање о пореклу "из Куча од Бекташевића" (страна 86 књиге Јове Медојевића о муслиманима у Бјелопољском крају). Како Зећировићи припадају роду Куча, ту има неке истине, а Бектешевићи из Гусиња потичу из Куча.

Предање о сродству Бектешевића и Лончаревића и њиховом пореклу од Милића је општепознато, али се испоставило да Лончаревићи не потичу од Милића. Све Бјелице које имају предање о пореклу од Орловића, укључујући и Милиће, припадају генетичком роду Матаруга и грани E-A18844, док Лончаревићи припадају грани R1a-Y2608 и генетички су сродни Раденовићима из Плава који такође потичу из Затријепча (по свој прилици из Бањкана).
https://www.poreklo.rs/2019/04/19/banjkani-u-zatrijepcu/

Било би добро да се неко од Бектешевића тестира па да проверимо да ли сте заиста сродни Лончаревићима, како гласи предање, или припадате грани E-BY16583 и роду Куча.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Орловићи?
« Одговор #52 послато: Април 06, 2020, 08:23:28 поподне »
Албине, добро дошли на форум Порекла!

Та два презимена се нужно мешају јер у Плавско-Гусињској области према попису из 1913. године није било ниједног јединог Бектешевића, већ су се сви пописани под презименом Бекташевић (данас је очигледно друга ситуација). Податак да ви из Гусиња немате предање о сродству са Бекташевићима из Бихора је свакако користан, али Зећировићи (који су огранак Бекташевића из Бихора) имају и предање о пореклу "из Куча од Бекташевића" (страна 86 књиге Јове Медојевића о муслиманима у Бјелопољском крају). Како Зећировићи припадају роду Куча, ту има неке истине, а Бектешевићи из Гусиња потичу из Куча.

Предање о сродству Бектешевића и Лончаревића и њиховом пореклу од Милића је општепознато, али се испоставило да Лончаревићи не потичу од Милића. Све Бјелице које имају предање о пореклу од Орловића, укључујући и Милиће, припадају генетичком роду Матаруга и грани E-A18844, док Лончаревићи припадају грани R1a-Y2608 и генетички су сродни Раденовићима из Плава који такође потичу из Затријепча (по свој прилици из Бањкана).
https://www.poreklo.rs/2019/04/19/banjkani-u-zatrijepcu/

Било би добро да се неко од Бектешевића тестира па да проверимо да ли сте заиста сродни Лончаревићима, како гласи предање, или припадате грани E-BY16583 и роду Куча.

Кад смо код те хаплогрупе и муслиманских породица које би јој могле припадати, требало би тестирати Османагиће, познату муслиманску породицу из Подгорице.
Они имају предање да су од Мартиновића из Бајица. Сад не знам је ли то предање старо и поткријепљено неким родословом или је просто склепано касније, попут оног о Васу, Оту, Озру, Пипу и Красу.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Орловићи?
« Одговор #53 послато: Април 30, 2020, 09:55:43 поподне »
Ја би радо урадио тај тест или питао неко у породици да уради тест, али где и како? Мени је рекао рођак да су нам били "Бектешевићи" а не Бекташевићи. Бекташевићи сами имају предање да су неђе из Куча. Ако смо рођаци са Лончаревићима, вјерујем да је презиме Лончаревић постајало прије насељења у Гусиње, тако да смо ми исламизирани органак Лончаревића. Иначе би можда била истина о причи са Милошом и Ријеци Црнојевића.

Послаћу упутство преко приватне поруке.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Орловићи?
« Одговор #54 послато: Април 30, 2020, 10:10:13 поподне »
Ја би радо урадио тај тест или питао неко у породици да уради тест, али где и како? Мени је рекао рођак да су нам били "Бектешевићи" а не Бекташевићи. Бекташевићи сами имају предање да су неђе из Куча. Ако смо рођаци са Лончаревићима, вјерујем да је презиме Лончаревић постајало прије насељења у Гусиње, тако да смо ми исламизирани органак Лончаревића. Иначе би можда била истина о причи са Милошом и Ријеци Црнојевића.


Оба презимена су настала у Гусиње. Једино племе у Гусиње које је сачувало презиме које су донели су МРКУЉИЋИ. Они су се тако и у Куче презивали.

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Орловићи?
« Одговор #55 послато: Мај 11, 2020, 12:54:18 пре подне »
Иване, нисам се слепо држао разних предања о Орловићима, која се и без генетике показују као непоуздана због своје недоследности и различитости од краја до краја где живе тобожњи Орловићи.
Не видим ни у једном озбиљном извору да је иједан род који претендује да је од Орловића на Цетиње дошао из Цуца. Све и да јесте, с обзиром да се Тудор Ненојев помиње још 1440. године као одрастао човек на Цетињу, јасно је да су Орловићи (ако се уопште ради о Орловићима), дошли на Цетиње још почетком 15. века, а Цуце су биле краткотрајно станиште. Мада, не знам ко би се у Цуцама и привремено настањивао, имајући у виду какав је то крај. Ако је Тудор био племићког порекла, не знам зашто би се настањивао баш на Цуцама, а ни било ко од његових сродника.
Бјелички "Орловићи" (не Бјелице, јер су Бјелице братство које је постојало пре ових "орловићких" родова) су, наводно дошли право из Чарађа у Бјелице. Али, њихово досељење тамо пада исувише касно да би се то прихватило, а имајући у виду везу с Орловићима. Моја претпоставка је да су Орловићи они родови досељени на Цетиње почетком 15. века. Другу везу у изворима оног времена немамо. Зато мислим да су причу о пореклу од Орловића носиоци E-V13>Z19851 могли примити на Цетињу, тренутно не видим опцију где друго. За то је неопходно да су на Цетињу и боравили. Навод да бјелички "Орловићи" долазе право из Чарађа у Бјелице налази се само у мутним предањима. Довољно је навести само то да се као њихов предак наводи "Бијеле", што је, свакако, тежња да се измисли предак имена које одговара племенском називу. А Бјелице постоје читаво столеће раније...
Ђуричковићи, као и Бандићи, прелазе у своја каснија станишта (Загарач, Комани), знатно касније (почетак и половина 17. века), што се уклапа у моју причу о додиру родова E-V13>Z19851 с родовима Ј2а М92 у области на размеђи Цуца, Озринића и Бјелица, при чему су ови E-V13>Z19851 који су већ били "инфицирани" причом о Орловићима, па су је пренели на своје суседе.

Најранији извор предања о Орловићима који сам нашао је од капетана бајичког Сава Матова Мартиновића (1806–1896), који пише родослов Орловића у својим мемоарима 1865. године. Ту међу осталом спомиње поријекло из Ржаног Дола, браћа Цуко, Бјело и Бајо итд.

Занимљиво јесте да постоји у Ржаном Долу стара "Орловићка" црква посвећена св. Јовану, крсној слави Орловића. Ова црква до краја 19. вијека је била заједничко гробље и Цуца Бјелица и Бајица.

Такође у Ржаном Долу су топоними Вучићева Пећина и Бајкова Пећина, што су имена цуцког кнеза Бајка и сина му Вучића од којег су Перовићи.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Орловићи?
« Одговор #56 послато: Мај 11, 2020, 01:55:42 поподне »
Занимљиво јесте да постоји у Ржаном Долу стара "Орловићка" црква посвећена св. Јовану, крсној слави Орловића. Ова црква до краја 19. вијека је била заједничко гробље и Цуца Бјелица и Бајица.

Такође у Ржаном Долу су топоними Вучићева Пећина и Бајкова Пећина, што су имена цуцког кнеза Бајка и сина му Вучића од којег су Перовићи.

Да у Ржаном Долу како приповједају јесте најстарија црква у Цуцама, само ми није јасно што јој дајеш епитет Орловићка јер је тако не зову...

Кад сам био у Цуцама, слушао сам да они ипак сматрају да је црква на Бјелилу најстарија и да како ми рекоше ту негдје на камену цркве пише 1389. година(!?). Нисам имао тада времена отићи на Белило. Е сад да ли је то прича само једне породице или општа, и да ли ставрно то тако пише провјерићу.

« Последња измена: Мај 11, 2020, 01:59:08 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Орловићи?
« Одговор #57 послато: Мај 11, 2020, 02:50:39 поподне »
Да у Ржаном Долу како приповједају јесте најстарија црква у Цуцама, само ми није јасно што јој дајеш епитет Орловићка јер је тако не зову...

Ердељановић пише о цркви у Ржаном Долу:

"Предање казује, да су ону ранију, стару, цркву били подигли преци садашњих цуцких Бајковића, цетињских Мартиновића и бјеличких Милића и њихових сродника, који су неко време живели у Ржаном Долу на поменутом месту Ублићу, и да су ту црквицу посветили свом крсном имену, Св. Јовану. А г. Андрија Лубурић, који је такође то исто предање забележио, још ми саопштава, да су у тој црквици, 'до недавно имали дио и Мартиновићи и Милићи, а тако и у једно земљиште у Овсинама и да су тек око 1845 год. те своје делове продали Кривокапићима војвода Вукан Боров Милић и сердар Мило Мартиновић.'"

Дакле црква се повезује са орловићким предањем и 'експанзијом' из Ржаног Дола.


Цитат
Кад сам био у Цуцама, слушао сам да они ипак сматрају да је црква на Бјелилу најстарија и да како ми рекоше ту негдје на камену цркве пише 1389. година(!?). Нисам имао тада времена отићи на Белило. Е сад да ли је то прича само једне породице или општа, и да ли ставрно то тако пише провјерићу.


Говори се да црква на Бјелилу је изграђена 1396. године или да је данашња црква изграђена на темељима цркве из 1396. Вјеровао бих прије ово друго.

По предању је Бајко са синовима прешао из Ржаног Дола у Заљут, село Кућишта, у Заљути се налази брдо Бјелило. У цркви на Бјелилу је кнез Бајко сахрањен по предању, вјерује се да и цркву изградио.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Орловићи?
« Одговор #58 послато: Мај 11, 2020, 03:07:48 поподне »
Де не мораш да ми пишеш од Кулина довољно је
Цитат
Дакле црква се повезује са орловићким предањем и 'експанзијом' из Ржаног Дола.
; ваљда си се разувјерио да је ово легенда, или гдје је Бајко рођен и о ширењу из Ржаног Дола, знам да знаш...

Јеси ли Био на Бјелилу? Пише ли игдје 1396. или 6094/5.?

 
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Орловићи?
« Одговор #59 послато: Мај 11, 2020, 03:40:01 поподне »
Кад сам био у Цуцама, слушао сам да они ипак сматрају да је црква на Бјелилу најстарија и да како ми рекоше ту негдје на камену цркве пише 1389. година(!?). Нисам имао тада времена отићи на Белило. Е сад да ли је то прича само једне породице или општа, и да ли ставрно то тако пише провјерићу.

Говори се да црква на Бјелилу је изграђена 1396. године или да је данашња црква изграђена на темељима цркве из 1396. Вјеровао бих прије ово друго.

По предању је Бајко са синовима прешао из Ржаног Дола у Заљут, село Кућишта, у Заљути се налази брдо Бјелило. У цркви на Бјелилу је кнез Бајко сахрањен по предању, вјерује се да и цркву изградио.

Управо сам провјерио, информација је из прве руке, нема натипса јер је црква "из темеља" обнављана прије 100 година. Е сад откуд информација о години градње цркве?
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин