Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Предања са елементима натприродних појава

<< < (23/24) > >>

goca 11:
 Ова трећа прича ме баш потресла.

Amicus:

--- Цитат: goca 11  Мај 05, 2018, 06:44:16 пре подне ---Ова трећа прича ме баш потресла.
--- Крај цитата ---

Јесте, та прича је баш потресна. Иако су ове приче по својој природи нешто другачије од оних предвиђених темом, било их је занимљиво прочитати, мислим да се сви понекад сусрећемо са сличним необјашњивим појавама?

Неки укључујући и ову Делијину.

сɣнце:
Стефан Силни ловећи по Церу угледа на једном мјесту гдје се гране и доље свијају и горе узвијају. Кад'но дојду на оно мјесто а то дијете код неколико оваца удалиро своју сјекиру у кладу паке легло на леђа те спи; када дихне из себе онда се гране узавију у вис, а када удихне пару у се, ондаре се свију к земљи. Када то видје цар, зачуди се, паке пружи руку с коња да му узме сјекиру, али хоћеш! не може је извадит' из кладе. Брже боље сјашу слуге и војеводе с коња, огледају сви редом објема рукама да изваде сјекиру из кладе, али је ниједан не може ни помаћ'. Онда пробуде дијете и запита га цар "Како ти је име?" а оно одговори "Милош"; "Имаш ли отца и мајку?"; "Мајку имам а отац ми је умро"; "А гдје ти је мајка?"; "Ено је онамо доље у селу код куће?"; "Ајде да нас водиш кући!"; "Не могу од оваца." - И тако га којекако намоле потјерат' овце и појти с њими кући. Сада су они ради знати и видјети што ће он радити са сјекиром те како ће је извадити из кладе. Када Милош крене овце, узме сјекиру једном руком и заметне на раме. Како дојду кући, Милош одмах остави овце и непознате госте пак замакне међу сграде искати мајку. Пошто цар сјаше с коња, појде он за Милошем гледати да му се гдје не сакрије, пак када погледа кроз брвна у једну сграду, а оно му мајка мијеси хљеб, а пребацила десну сису преко лијевога рамена, а лијеву преко деснога, те он остраг сиса. Онда цар рече: "Међер обила мајка, родила обила јунака." - Цар узме Милоша од мајке и одведе га свому двору и од ономадне се назове Обилић.

Djoleat:
Монаси имају сличне приче, што су светији људи све су израженије. Не само у древна времена, но и наша, сваки свтљц има сличну причу. Људи су имали мање забаве у прошла времена, били су окренутији сами себи а у себи може свашта да се види. Ко није видео демоне, није ни погледао сам себе, а можда је џаба и живео. Ја то кажем и из свог искуства и из искуства других, и из искуства свих што су имали храбрости у животу да се суоче са истим.

Djoleat:

--- Цитат: ДушанВучко  Март 23, 2017, 01:26:21 пре подне ---У народу се верује у "проклетство" и у дуговања следећих генерација...Мој отац ми је причао како се некад у нашу кућу оженио и уселио неко из друге куће, нећу да наводим презимена...Имање се поделило , међутим тај који се доселио из друге куће , који је пола имања наследио, за време ослободилачких ратова 1912. , код Новог Пазара, убије мог чукундеду , с леђа , због неке међе...Кад је његов потомак погинуо на Косову 1999.,отац каже да су то дугови...Исто тако, у селу моје мајке, мој деда по мајци је стално причао да једна фамилија , сродна нашој, има велике дугове у прошлости, и то пре несрећа које су задесиле ту фамилију...Мој даљи ујак из те фамилије се удавио у 24. години, а мој брат пре пар година, такође погинуо у 24. години, пре пар година, на Пасуљанским ливадама, био је један од она два кадета који су страдали на дипломској вежби...

--- Крај цитата ---




Мој деда-стриц Душан погине у рату 1943г., неосемењен 21 годину имо, његов рођени млађи брат, мој деда да сину име по њему, свом погинулом брату. И тај Душан погине са 21 годином неосемењен таман кад је раздужио војску и требао да почне да живи 1976 г. Удари га војни камион док је поправљао Вишеграфски мост. Ево сутра, на Младенце идем том мм ујаку на гробље, годишњица.

Има још многих преклапања, ал и ово је ...

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију