Порекло становништва > Како истраживати породично порекло

Феномен убиства Турчина као разлог за сеобу

<< < (36/36)

Paradoks:
Имам потребу да поделим чак два случаја овог феномена у фамилијама из истог брака, наиме, мој прадеда наводи да су се његови преци доселили из околине Охрида у Преображење код Врања због убиства Турчина:

https://drive.google.com/file/d/1EW8YtAu-9DBJaCmrjT7jhmJKhCiKcKdi/view?usp=sharing

А у одвојеној публикацији наводи да је деда његове супруге Анђе, Риста (Ђорић?) убио Турчина да би спречио силовање младе жене или девојке из села па се због тога морао одселити и населити у Медвеђу близу Крушевца:

https://drive.google.com/file/d/1m9phLen-WPWQ9iTXc_A9Z1rgS9U2AWcx/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1O7x1H13O7xFR3I9YLjkeWPWR_Ik_eMgB/view?usp=sharing

Blazhinho:
Iskoci mi skoro ova tema, pa pomislih da predanje o mojim precima moze da ima veze sa ovim. Naime, za moje pretke pise da su imali nadimak "Kijacari" (kijak znaci kolac), jer su se borili protiv Turaka drvenim kolcima. Kad se vec spominje neka borba, moguce je da se upravo radi o ubistvo Turcina. Trebalo bi da su za vreme Prve velike seobe otisli iz Metohije i dosli u Sumadiju. Nigde se ne pominje vreme nastanka nadimka, ni kada su se to borili sa Turcima, ali, kada se navode, pise "Kijacari (grupa familija) dobili nadimak...", dakle sve te danasnje familije imaju taj nadimak, sto upucuje da je on nastao za vreme, ili pre dvojice najstarijih predaka - brace koja su rodjena pocetkom 18. veka.

Njegos88:
Да. Јоко Гиљен Кривокапић. Перјаник за Његоша.

Посијеци толико глава да га је свети Петар Цетињски морао протјерати у Херцеговину да се смири. Када није секао главе, крао је света звона из венецијанских цркава.


--- Цитат ---


--- Цитат ---Neki Crnogorci su u vrijeme Petra I Petrovića Njegoša ukrali zvono s crkve u Perastu zbog čega im je neko vrijeme bio zabranjen pristup pazaru u Kotoru. [7].
--- Крај цитата ---


220 Катуњанима

От Нас Владике Петра
Превасходитељному Господину Губернатору и прочим главаром и старјешинам и свијема Катуњанима драго поздрављење.
Ето видите колико је зла и погибије било ради звона перашкога, што украде Јоко Гиљен Кривокапић и колико је народ с тога муке и штете имао. Такођер чујете како су Убличани украли три вола из Доброте, за које су мене књиге дошле од господина капитана од циркула и ја сам умах писао Бјелицама да волове врате оли да их плате. А вама свијема Катуњанима пишем и дајем на знање, ако нећете кулук држати, како сте на посљедњи вас састанак преда мном рекли и обећали и ако нећете зле људи ћерати и кастигавати и с државом ћесарском мирно и лијепо живјети, да ћу се ја од свакога вашега посла уклонити и да ћу молит гуверан ћесаро-краљевски да мене за ваша дјела не позива, пак таде чините што ви је драго и што добијете од вашега непослуха и самовољства то ће бити ваше. Само вас молим да се договорите и да из договора дођете по два главара од кнежине да ми писмо дате, што ћу ја одговорити ћесаро-краљевском Гуверну на књигу, коју сам ви кажева и два пута писа све што у њу пише и како иште да му ја чисто одговорим не само хоће ли звоно перашко и плијен шпиљарски бити враћен и штете плаћене, него и сувише од свега, хоће ли Црногорци истинито држати мир и тишину сусједску с државом ћесарском оли неће. Но ја без вашега договора нијесам мога, нити могу ишта одговорити и то је за мене велико безпокојствије, јербо на овакве књиге ваљало би убрзо одговарати. И ако ми барем сад не одговорите, ја ћу послати од овога писма копију Гуверну, нека зна да ја нијесам крив него ви, који мене слушати не хоћете.
В прочем јесам ваш доброжелатељ
На Цетиње, нојемвра 6. — 1828.
ВЛАДИКА ПЕТАР

http://svetipetar.blogspot.com/2018/12/220.html


--- Крај цитата ---


--- Цитат ---У вјековној борби  за  очувању духовног.културног и историјског идентитета,Цуце су посјекле седам паша,четири бега и двојицу бимбаша и то:
1.Којица Вуков Кривокапић,из Заљути,посјекао је Салих пашу 1858.год. у Кити планини,
2.Јоко Гиљен Кривокапић,посјекао је Мехмед пашу у Брестицама,мјесто се данас зове Мехмедова продо,
3.Кнез Роган је са Цуцама погубио Ченгић пашу,
4. Кнез Роган је са Цуцама погубио Хусеин пашу.Свети Петар Цетињски је у славу тих јунака подигао цркву на Ћипуру,
5.Никац од Ровина Томановићје на Ублима Чевским, са четрдесет биранијех друга,погубио чувеног турског војсковођу Ћехај пашу,
6.Војвода Илија Звицер је посјекао Фериз пашу у Дуги Никшићкој,
7.Ђоко Лазарев Поповић је посјекао чувеног Селим пашу на Вучјем долу,
8.Mика Вуков Стевовић је погубио Ђулек бега,
9.Никац од Ровина Томановић је погубио Ота-бега Мушовића,
10.Кнез Роган је са Цуцама погубио бега Љубовића,
11.Мило Ћосовић,цуцки барјактар,је погубио Мустај бега Арсланагића,
12.Тодор(Зрно) Николин Поповић је посјекао турског бимбашу на Вучјем долу,
13.Матан Вујов Поповић је такође посјекао турског бимбашу на Вучјем долу,
За побједу у чувеној битци на Крусима 1796.год. значај
--- Крај цитата ---


Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију