Аутор Тема: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?  (Прочитано 47021 пута)

Ван мреже Šopski

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #120 послато: Март 08, 2022, 07:18:50 поподне »
Стабилна породична имена (презимена) у пиротском крају нису ни постојала пре ослобођења, 1878. године, а тада је у складу са модернизацијом управе (у европском контексту) дошло до методолошког усаглашавања са именовањем у матичној држави, додавањем суфикса –ић на поименичени присвојни придев према имену деде или оца (уз извесна скраћења или модификације, код краћих имена). Претходно, фамилије су углавном имале тзв. „прекоре“, а то су некад позитивни, а некад негативни надимци и називања. У Бугарској је завршетак презимена остао на:-ов, -ев, а ређе на –ски. Једноставно, браћа с једне стране границе постали су: Митић, а са друге: Митов (Митев), па су према томе и стицали националну свест. У мом случају: Јоцић – Јоцев (према чукун-деди Јоци) – Пенков (трећи брат је узео име свога оца за презиме, мог прадеде). Дакле, презимена овде не играју никакву улогу, то је код нас релативна и променљива ствар, и она се и сада мењају у складу са националном самосвешћу. Сви знају да су у ближем или даљем сродству, без обзира на националност (српска/бугарска), јер потичу из истог корена, и зато међу локалним становништвом никада није било озбиљнијих међунационалних трвења. Међутим, то је тема за историчаре и етнологе, а ја сам по професији лингвиста (професор српског језика), и дошао сам на форум Порекла са жељом да научим нешто о својим генетичким коренима: пре свега, интересује ме докле се стигло са ДНК истраживањима у српском делу Шоплука, пре свега у мом, Пиротском крају (овде сам прочитао да су их Бугари већ обавили у северозападној Бугарској), и какви се резултати ту могу очекивати. Свакако, и сам ћу наставити са теренским трагањем, летос, међу својим далеким рођацима у Славињи (већ имам неке контакте).
Као прилог поставио бих карту која се односи на порекло становништва Краљевине Србије пре Балканских ратова, из књиге Јована Цвијића „Насеља и порекло становништва“, књ. 12, у оквиру Етнографског зборника, из 1922. године. Имам и целу књигу, ако то може да се постави овде и ако има заинтересованих.


Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #121 послато: Март 08, 2022, 08:17:38 поподне »
Добре, дай ако искаш да се концентрираме само върху Косовското поле, Сирищник и Скопска Черна Гора така или иначе и на двамата това ни е по-интересно. Аз не претендирам да съм специалист по Сръбска история, според теб какъв е произхода на Яневците и Летничаните и кога мислиш че са дошли Прешевските Албанци?

О становништву на тим просторима имате литературу, па за Прешево и његову околину је писао Трифуновски, за Дреницу је писао Татомир Вукановић а за Косово Атанасије Урошевић. У њиховим делима су описана сва села и све фамилије било да су Српске било Албанске па ту можете да видите кад су се Албанци досељавали на тим територијама и како је дошло до промене становништва. Поред досељавања један велики део фамилија је Српског порекла који су примили ислам и Поарбанашили се и њих у литератури зовемо Арбанаси. Таквим примера има много по тим крајевима а и писци ових дела су их такође лепо одвојили од правих Албанаца који су се доселили из Албаније па ако читате јасно ћете видети ко је ко.

Ван мреже vasil

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
  • PH908>FT16449>Y151633
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #122 послато: Март 08, 2022, 08:28:54 поподне »
О становништву на тим просторима имате литературу, па за Прешево и његову околину је писао Трифуновски, за Дреницу је писао Татомир Вукановић а за Косово Атанасије Урошевић. У њиховим делима су описана сва села и све фамилије било да су Српске било Албанске па ту можете да видите кад су се Албанци досељавали на тим територијама и како је дошло до промене становништва. Поред досељавања један велики део фамилија је Српског порекла који су примили ислам и Поарбанашили се и њих у литератури зовемо Арбанаси. Таквим примера има много по тим крајевима а и писци ових дела су их такође лепо одвојили од правих Албанаца који су се доселили из Албаније па ако читате јасно ћете видети ко је ко.

А за Яневците и Летничаните какво мислиш? Не ми се вярва да са с Хърватски произход значи остава като вариант да са Покатоличени Сърби или Албанци Католици които са спрели да говорят Албански.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #123 послато: Март 08, 2022, 08:56:37 поподне »
О становништву на тим просторима имате литературу, па за Прешево и његову околину је писао Трифуновски, за Дреницу је писао Татомир Вукановић а за Косово Атанасије Урошевић. У њиховим делима су описана сва села и све фамилије било да су Српске било Албанске па ту можете да видите кад су се Албанци досељавали на тим територијама и како је дошло до промене становништва. Поред досељавања један велики део фамилија је Српског порекла који су примили ислам и Поарбанашили се и њих у литератури зовемо Арбанаси. Таквим примера има много по тим крајевима а и писци ових дела су их такође лепо одвојили од правих Албанаца који су се доселили из Албаније па ако читате јасно ћете видети ко је ко.

Заправо Арбанаси је стари назив за Албанце, а "арнауташи" је термин који је коришћен за поисламљено, па накнадно поарбанашено српско староседелачко становништво са тог простора.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #124 послато: Март 08, 2022, 08:59:03 поподне »
А за Яневците и Летничаните какво мислиш? Не ми се вярва да са с Хърватски произход значи остава като вариант да са Покатоличени Сърби или Албанци Католици които са спрели да говорят Албански.

Искрено о њима се нисам бавио и зато не желим да пишем нешто што не знам. Чуо сам да је било Срба Јањеваца а један од познатијих срба Јањеваца је патријарх српски Пајсије који је себи дао надимак Јањевац и живео је у 17. веку, поред њега читао сам још за неколико Срба из Јањева који су били приложници манастира по Косову. Ако се некада бавим њима писаћу о томе сигурно овде.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #125 послато: Март 08, 2022, 09:14:49 поподне »
Што се Шопског тиче мој предлог би био да уради ДНК тест па да на основу њега видимо у ком правцу да истражујемо даље а за тестиране Шопове у Српском ДНК пројекту ја нисам видео да се неко тако представио али колико сам пратио има тестираних из околине Пирота тако да без обзира има или нема тестираних мој предлог је ДНК тестирање. Ја живим у Нишу и имам доста колега и пријатеља из Беле Паланке, Пирота а имао сам и двојицу из Димитровграда и због близине сам много пута био по тим местима и могу рећи да у тим крајевима је становништво веома поштено, гостољубиво, вредно и радно. Када су сами причају врло брзо и причају веома интересантно али када је неко у друштву са њима причају лепо и полако. Врло је занимљиво слушати их када међусобно причају, имам колеге из Беле Паланке, Димитровграда и Пирота и када они причају пола их не разумем ем зато што доста речи не знам ем што причају доста брзо па их је тешко "похватати". И још нешто, Пироћанци нису стипсе као што их описују по вицевима само су обазриви и неће да бацају и расипају се али када треба хоће и то им није проблем али са друге стране Власотинчани јесу све оно што препусују Пироћанцима. Свакако веома занимљив регион за проучавање и језика и културе а и генетски мислим да би ту било доста изненађења.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #126 послато: Март 08, 2022, 09:21:06 поподне »
А за Яневците и Летничаните какво мислиш? Не ми се вярва да са с Хърватски произход значи остава като вариант да са Покатоличени Сърби или Албанци Католици които са спрели да говорят Албански.

Оно мало што видех резултата Јањеваца, очевидан је утицај грана хаплогрупа које се углавном везују за Албанце (R1b-Z2705, J2b-Z638, итд.), па претпостављам да су то потомци албанских католичких досељеника који су, због боравка у словенофоној католичкој средини какво је било Јањево, прешли на српски и изгубили арбанашки идентитет. Наравно, не показују сви Јањевци ове афинитете, има ту вероватно и потомака старих Саса и Примораца (Дубровчана, Которана), али се ипак примећује нешто већи проценат ових грана које се у том контексту могу везати за Албанце. Теже је одговорити када су се преци тих људи доселили у Јањево и када су асимиловани. Ја бих дао предност тези да се то десило пре 18. века, односно пре Великих сеоба Срба, када је становништво Космета још увек било највећим делом компактно српско, па би арбанашки досељеници у таквој средини били подложни брзој асимилацији.

С тим у вези, у праву си када си приметио да се нису Албанци почели да досељавају тек након Великих сеоба Срба крајем 17. и почетком 18. века, тада су само почели у јачој мери да утврђују свој етнички елемент и због примања ислама су постали "имуни" на асимилацију, али су и предуслови за њу постали слабији јер је дошло до општег разређивања становништва, највише српског, и губљења компактности насеља. Међутим, економских миграција услед бољих услова живота у плодној косметској равници у односу на планине северне Албаније је морало бити и раније, од касног средњег века па надаље. Те миграције су се од ових каснијих управо разликовале по томе што нису биле толико масовне, али и по томе што су се насељавали међу већинско и компактно распоређено српско православно становништво, те су кроз највише 2-3 генерације и они сами постајали Срби. Најбољи пример су арбанашки катуни забележени у манастирским хрисовуљама из 14. века, који су се налазили у околини Призрена, међу њима је најпознатији катун Шпинадинаца (данас село Шпинадија, североисточно од Призрена). Међутим, у турским дефтерима са краја 15. века се види да су лична имена становника тог села већ словенска. Овакав развој догађаја је био присутан и у 16. и већем делу 17. века, што је такође видљиво по турским дефтерима тог подручја. С друге стране, мислим да албанско племе Сопи нема никакве везе са именом Шопа, јер је то племе било део оног масовнијег албанског таласа, који је простор Старе Србије запљуснуо током 18. и почетка 19. века, од кога и потиче највећи број данашњих Албанаца са Космета и из Македоније.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vasil

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
  • PH908>FT16449>Y151633
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #127 послато: Март 09, 2022, 12:56:14 пре подне »
Оно мало што видех резултата Јањеваца, очевидан је утицај грана хаплогрупа које се углавном везују за Албанце (R1b-Z2705, J2b-Z638, итд.), па претпостављам да су то потомци албанских католичких досељеника који су, због боравка у словенофоној католичкој средини какво је било Јањево, прешли на српски и изгубили арбанашки идентитет. Наравно, не показују сви Јањевци ове афинитете, има ту вероватно и потомака старих Саса и Примораца (Дубровчана, Которана), али се ипак примећује нешто већи проценат ових грана које се у том контексту могу везати за Албанце. Теже је одговорити када су се преци тих људи доселили у Јањево и када су асимиловани. Ја бих дао предност тези да се то десило пре 18. века, односно пре Великих сеоба Срба, када је становништво Космета још увек било највећим делом компактно српско, па би арбанашки досељеници у таквој средини били подложни брзој асимилацији.

С тим у вези, у праву си када си приметио да се нису Албанци почели да досељавају тек након Великих сеоба Срба крајем 17. и почетком 18. века, тада су само почели у јачој мери да утврђују свој етнички елемент и због примања ислама су постали "имуни" на асимилацију, али су и предуслови за њу постали слабији јер је дошло до општег разређивања становништва, највише српског, и губљења компактности насеља. Међутим, економских миграција услед бољих услова живота у плодној косметској равници у односу на планине северне Албаније је морало бити и раније, од касног средњег века па надаље. Те миграције су се од ових каснијих управо разликовале по томе што нису биле толико масовне, али и по томе што су се насељавали међу већинско и компактно распоређено српско православно становништво, те су кроз највише 2-3 генерације и они сами постајали Срби. Најбољи пример су арбанашки катуни забележени у манастирским хрисовуљама из 14. века, који су се налазили у околини Призрена, међу њима је најпознатији катун Шпинадинаца (данас село Шпинадија, североисточно од Призрена). Међутим, у турским дефтерима са краја 15. века се види да су лична имена становника тог села већ словенска. Овакав развој догађаја је био присутан и у 16. и већем делу 17. века, што је такође видљиво по турским дефтерима тог подручја. С друге стране, мислим да албанско племе Сопи нема никакве везе са именом Шопа, јер је то племе било део оног масовнијег албанског таласа, који је простор Старе Србије запљуснуо током 18. и почетка 19. века, од кога и потиче највећи број данашњих Албанаца са Космета и из Македоније.

Аз точно във връзка със Сасите и Рударството споменах и Чипровския край и по-точно Копиловци което е било населено с Албанци. Изглежда Сасите не са били много като численост което означава че по-скоро са играели ролята на специалисти които са ползвали Балканци за работници като има логика те да са били от ниските слоеве на обществото защото работата като миньор никак не е лека, ако местните Сърби и Българи не са искали да работят в мината а в преработването примерно като Ковачи и разни други е много вероятно Сасите да са си водели бригади от Албанци още повече че ги е обединявала и Католическата вяра. Дали тези Албанци са били новозаселени или са били някакво старо население е отделен въпрос но че ги е имало е доста сигурно.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 199
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #128 послато: Март 09, 2022, 09:13:47 пре подне »
Није Власина у питању али је Лужница, подно Власине. Деда по мајци је из села Врело, општина Бабушница. Породично презиме се у том крају мењало из генерације у генерацију, тако да је јако тешко трагати за пореклом. Као пример, он и његова три рођена брата, од исте мајке и оца су имали три различита презимена - Милановић, Лепојић и Стојковић. Објашњење је било помињање неког претка, да се не заборави његово име, те је један задржао породично Милановић, други по деди Лепоји добио презиме Лепојић и Стојковић по деди Стојку. Када је реч о ДНК пореклу, деду сам тестирао док је био жив и добио помало неочекиван резултат R1b>P312, са предикцијом R1b>P312>U152>L20. Хаплотип му је био сличан тестиранима из Средске жупе код Призрена који си добили овај резултат. Обзиром да је та западна варијанта R1b најзаступљенија у Ломбардији, можда је деда био потомак неког римског војника који је остао на Балкану 😊

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #129 послато: Март 09, 2022, 10:43:56 пре подне »
Аз точно във връзка със Сасите и Рударството споменах и Чипровския край и по-точно Копиловци което е било населено с Албанци. Изглежда Сасите не са били много като численост което означава че по-скоро са играели ролята на специалисти които са ползвали Балканци за работници като има логика те да са били от ниските слоеве на обществото защото работата като миньор никак не е лека, ако местните Сърби и Българи не са искали да работят в мината а в преработването примерно като Ковачи и разни други е много вероятно Сасите да са си водели бригади от Албанци още повече че ги е обединявала и Католическата вяра. Дали тези Албанци са били новозаселени или са били някакво старо население е отделен въпрос но че ги е имало е доста сигурно.

Нису могли бити старо становништво јер је њихова етничка матица током касног средњег века била на простору данашње централне и северне Албаније. Рудара-специјалиста је било и међу Србима, такође је отворено питање колико су Саси опстали као засебна етничка заједница, а Срба је у највећем броју свакако било и међу "обичним" рударима. Не верујем да су Арбанаси представљали неки значајно бројан елемент међу средњовековним рударима, јер је њихов начин живота и привређивања током касног средњег века био потпуно другачији у односу на рударски, они су били сточари, кириџије и најамници, слично као и српска племена на подручју Старе Херцеговине. Познато је да је последњи командант одбране Новог Брда, пре коначног турског освајања тог места 1455. године, био Арбанас Љеш Спан, што говори у прилог томе да су они у трговинском ланцу рудама најчешће наступали као најамници и евентуално кириџије.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Spasojevic miki

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #130 послато: Август 26, 2022, 10:41:16 поподне »
Pozdrav svima . Danas sam dobio rezultate . e1b1b v13 ph1246 by14151
Inace moj otaci njegovi preci su rodjeni u selo Sukovo opstina Pirot..

Ван мреже Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #131 послато: Август 27, 2022, 12:00:39 пре подне »
Није Власина у питању али је Лужница, подно Власине. Деда по мајци је из села Врело, општина Бабушница. Породично презиме се у том крају мењало из генерације у генерацију, тако да је јако тешко трагати за пореклом. Као пример, он и његова три рођена брата, од исте мајке и оца су имали три различита презимена - Милановић, Лепојић и Стојковић. Објашњење је било помињање неког претка, да се не заборави његово име, те је један задржао породично Милановић, други по деди Лепоји добио презиме Лепојић и Стојковић по деди Стојку. Када је реч о ДНК пореклу, деду сам тестирао док је био жив и добио помало неочекиван резултат R1b>P312, са предикцијом R1b>P312>U152>L20. Хаплотип му је био сличан тестиранима из Средске жупе код Призрена који си добили овај резултат. Обзиром да је та западна варијанта R1b најзаступљенија у Ломбардији, можда је деда био потомак неког римског војника који је остао на Балкану 😊

Лепојићи су једна од фамилија у Мезграји, селу у лужничком заплању одакле су моји преци....Сада од њих има и Цветковића, Стојановића..Врело и Мезграјансу близу....

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #132 послато: Август 28, 2022, 12:18:58 пре подне »
Шоплук на 23andme и FTDNA

Милтеновић, Црна Трава, G-L42
Златков, Трн, R-Z209
Славковић, Црна Трава, I-M423
Миленковић, Црна Трава. I-Z17855
Ташков, Димитровград J-CTS5368
Тодоров, Ћустендил, E-V13
Костадинов, Трнски Одоровци, J-FT425232
Ночев, Челопеч, R-M269
Попов, Трн, I-M423
Борисов, Монтана, G-L13

Моји имају различита предања, неки тврде да су дошли из Херцеговине, неки са Косова (или Македоније), а за неке у литератури пише да су дошли са југоистока.
Лепоја је било популарно име међу дедином фамилијом.
« Последња измена: Август 28, 2022, 12:21:58 пре подне НикПав »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #133 послато: Август 28, 2022, 11:42:24 пре подне »
Pozdrav svima . Danas sam dobio rezultate . e1b1b v13 ph1246 by14151
Inace moj otaci njegovi preci su rodjeni u selo Sukovo opstina Pirot..

Поздрав!
Јел можете да нам кажете где сте радили тест? И да ли је у питању само SNP тест или можда имате и STR резултат?

Ван мреже Spasojevic miki

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #134 послато: Август 28, 2022, 04:38:33 поподне »
Test sam radio u Nisu...STR rezultat.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #135 послато: Август 28, 2022, 04:48:56 поподне »
Test sam radio u Nisu...STR rezultat.

Ја сам из Ниша и нисам знао да неко ради тестове овде. Претпостављам да је то на факултету, или је нешто друго у питању?

Са колико маркера је тест?
Црногорско племе Васојевићи је BY14151+. Јеси пробао да упоредиш свој STR резултат са њиховим, можда можемо да сазнамо нешто интересантно из тог поређења?

Једна опција је и да пошаљеш резултат администраторима пројекта Порекло и они би те евентуално сврстали у неки од познатих родова.

Ван мреже Spasojevic miki

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #136 послато: Август 28, 2022, 07:32:44 поподне »
Radio sam test na Sudskoj Medicini..
25 markera- 40% podudaranja na E v 13 ph1248 by 14151 ,a 0,7 % na drugu ..  Sudska Medicina koristi www.nevgen.org
Nisam jos stigo da proverim to na internetu. cuo sam se sa nekim iz projekta Poreklo i treba ovih dana da im posaljem to i popunim kako mi on rece tu neke formulare..
Nisam se ni sam nadao ovakvom rezultatu..po predanju znam da smo dosli iz okoline Ivanjice, a doselili smo se na jedno brdo iznad manastira sukovo ..a manastir je zidan 1850te..
Tu bi me zanimalo dali neko iz Ivanjice ima sa ovom Hp grupom..

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #137 послато: Август 28, 2022, 07:53:38 поподне »
Tu bi me zanimalo dali neko iz Ivanjice ima sa ovom Hp grupom.

Има познатих резултата из околине Ивањице са твојом хаплогрупом. Након што свој резултат пошаљеш администраторима пројекта они ће ти рећи који је степен поклапања између вас.

Ван мреже Spasojevic miki

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #138 послато: Август 28, 2022, 07:58:11 поподне »
Vidim da si bolje upucen u ovo ,ja sam bas slabo upucen u genetiku ...zanima me daljim testom jos vise markera sta se time otkriva? Rekose mi da ima  60 i vise markera
« Последња измена: Август 28, 2022, 08:00:00 поподне Spasojevic miki »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #139 послато: Август 28, 2022, 08:16:02 поподне »
Vidim da si bolje upucen u ovo ,ja sam bas slabo upucen u genetiku ...zanima me daljim testom jos vise markera sta se time otkriva? Rekose mi da ima  60 vise markera

Зависи од тога да ли ти је нека база са постојећим резултатима на располагању за поређење. Прво треба да видиш шта можеш да сазнаш на основу 25 маркера. Може да се деси, мада није пуно вероватно, да са неким имаш потпуно поклапање већ на 25 маркера. Ако је он из области која се уклапа у твоја сазнања о сопственом пореклу онда је већ то довољно за важне закључке.

Ако пак немаш значајних поклапања на нивоу 25 маркера треба ти постојећа база са резултатима који имају бар 37 или више маркера. На пројекту Порекла има таквих резултата али представљају мањину у односу на оне са мањим бројем маркера.
Реко бих да док неко не види твој резултат тешко може да процени колико има смисла проширивати на већи број маркера.

SNP тестови такође имају свој смисао. Нарочито они свеобухватнији. Ту је већ питање да ли си у прилици да радиш такав неки тест. А евентуална одлука опет треба да зависи од закључка након поређења на 25 маркера.