ДНК порекло > Народи и њихова генетика

Чеси

<< < (8/9) > >>

drajver:
Занимљив цитат из етнографске литературе:

"Иза њих су доселили из Мазина Пемац 5к. Славе Никољдан. Предка им прозвао спахија "Пемац" што је мален, а звао се пре Кончар."

Двије су ми ствари овдје биле интересантне.

Прво, тај стари назив за Чехе-Пемци, који се данас сасвим изгубио. Претпостављам да је настало сажимањем од Бохемци>Боемци>Бемци>Пемци (да се и ја мало играм лингвистике  :)  )

Друго, очигледно општа представа да су Чеси малени. Да би нешто прешло у надимак, ипак мора бити широко распрострањено као увјерење. Било би интересатно истражити откуд да је такво увјерење за Чехе постојало код Срба у Крајини почетком 20. вијека и да ли је то неко опште европско мишљење о Чесима као народу ниског раста.

Христифор:
Кад смо већ код Чеха на овим просторима  Марин Седлачек кошаркашки коментатор  којег често гледамо на малим екранима је чешког порекла са очеве стране. Седлак на чешком значи фармер или ти сељак.

ДушанВучко:

--- Цитат: drajver  Март 09, 2023, 09:51:23 поподне ---Занимљив цитат из етнографске литературе:

"Иза њих су доселили из Мазина Пемац 5к. Славе Никољдан. Предка им прозвао спахија "Пемац" што је мален, а звао се пре Кончар."

Двије су ми ствари овдје биле интересантне.

Прво, тај стари назив за Чехе-Пемци, који се данас сасвим изгубио. Претпостављам да је настало сажимањем од Бохемци>Боемци>Бемци>Пемци (да се и ја мало играм лингвистике  :)  )

Друго, очигледно општа представа да су Чеси малени. Да би нешто прешло у надимак, ипак мора бити широко распрострањено као увјерење. Било би интересатно истражити откуд да је такво увјерење за Чехе постојало код Срба у Крајини почетком 20. вијека и да ли је то неко опште европско мишљење о Чесима као народу ниског раста.

--- Крај цитата ---
Први пут чујем за такву квалификацију Чеха, спадају међу високе народе и увек сам сретао високе људе тамо (одокативно, ту су негде као ми). Ако је ово истраживање тачно, десети су на свету, а жене четврте
https://www.irozhlas.cz/clovek/zebricku-nejvyssich-narodu-dominuji-evropani-cesky-jsou-mezi-zenami-ctvrte-_201607271000_mhornakova
Можда су тадашњи чешки досељеници били доста нижи од Крајишника, па су их тако назвали

drajver:

--- Цитат: ДушанВучко  Март 09, 2023, 10:12:51 поподне ---Први пут чујем за такву квалификацију Чеха, спадају међу високе народе и увек сам сретао високе људе тамо (одокативно, ту су негде као ми). Ако је ово истраживање тачно, десети су на свету, а жене четврте
https://www.irozhlas.cz/clovek/zebricku-nejvyssich-narodu-dominuji-evropani-cesky-jsou-mezi-zenami-ctvrte-_201607271000_mhornakova

--- Крај цитата ---

Можда је тако сад, али ко зна како је било прије сто двјесто година.

И Холанђани су, чини ми се, исто тако важили раније за малене, а данас су међу највишим у Европи.

ДушанВучко:

--- Цитат: drajver  Март 09, 2023, 10:19:32 поподне ---Можда је тако сад, али ко зна како је било прије сто двјесто година.

И Холанђани су, чини ми се, исто тако важили раније за малене, а данас су међу највишим у Европи.

--- Крај цитата ---
У овом чланку је табела са поређењем 1914те и 2014те за првих десет земаља и баш се виде разлике у позицијама у висинама (Србија 1914. 30. место, 2014. осмо, жене у Србији 1914. - 69. место 2014. - пето. И код Чеха је велика разлика)
Тадашњи Чеси (1914.) су наводно били на 24. месту, а Крајишници су и тада били високи, па вероватно због тога

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију