Порекло становништва > Србија

Дреница

<< < (8/9) > >>

Слатинац:
Мапа Дренице и Метохије из 1928. године израђена од стране Војно Географског Института Краљевине С.Х.С у Београду.

Иван Вукићевић:

--- Цитат: Слатинац  Октобар 06, 2019, 02:25:42 пре подне ---Мапа Дренице и Метохије из 1928. године израђена од стране Војно Географског Института Краљевине С.Х.С у Београду.

--- Крај цитата ---

Ово је заправо немачка обрада југословенске карте. Преко ћириличних назива су прелепили латиничне.

Глигорија:
-Kabaš, fis Kabaš, 6 kuća. Ovaj rod vodi poreklo iz Arbanije, odakle su 1815. godine doseljene 2 kuće. Prvobitno se ovaj rod naselio u dreničko selo Kruševac, odakle su se preselili u Poljance. Imanje su kupili od izbeglih Srba u okolini Niša, za 500 groša. U to vreme su Zonići u Poljancu bili pravoslavni Srbi. Oko omeđavanja kupljenog imanja, došlo je do krvoprolića, i tada su oba roda prešla u islam, Zonići iz pravoslavlja, a Kabaši iz katoličanstva. Od roda Kabaša se 1925. godine odselila 1 kuća u dreničko selo Obrinje, a 1926. godine, 3 kuće su se odselile u Arbaniju.

Има ли неко представу који су то избегли Срби у околини Ниша? Ово је исечак из књиге "Дреница" Татомира Вукановића, а везано за село Пољанце које мене врло интересује. И ко су ови Зонићи. Дали су то Зоњићи из Кривог Дола у области Куча или неки други? У књизи Јована Ердељановића се зајено иначе у племену Куча помињу Прентићи(Мартиновићи) 6 кућа и Зоњићи 2 куће.

Глигорија:
Један "капоскид" за Ивана Вукићевића за ове карте. Врхунски одрађено.

Skalica:
"Зна ли неко више о фису Зогај? У области Дибра на североистоку Албаније постоји фис Зогај, али да ли се ради о истом фису или не?"

Ne znam ništa o ovoj temi, ali sam nekada davno služio vojsku u ulcinjskom naselju "Zoganj",(Južno od grada) a blizu je i Zoganjsko jezero. Neznam da li ova dva naziva imaju neke veze?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију