Аутор Тема: Крајишки Срби (Y-DNA)  (Прочитано 113984 пута)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #160 послато: Мај 16, 2017, 12:31:00 поподне »
Да, али рећи да је I2a зато што води порекло од неке словенске породице? По тој логици на Банији и Кордуну постоји 101% I2a, зато што велика већина тамо има словенска имена и презимена - значи I2a сигурно. На то сам мислио кад сам рекао "ботовско". Коментарисати треба наравно, али конкретно када се прича о генетици потребно је најпре информисати се колико-толико.

Ни сам нисам нешто претерано упућен у све то, а и генетика је млада наука која се из дана у дан развија све више, па смо у том смислу сви почетници. Ипак, није лоше информисати се бар око овог основног. Заступљеност појединих хаплогрупа код Срба, присуство одређених подграна у појединим српским крајевима и сл.
Razumem te , nego ja nisam to rekao , zapravo sam se nadovezao na post kolege iznad koji je smatrao da teza o klimentima be stoji, vec da je verovatnoca da su od vec neke testirane (zaboravio sam prezime) porodice koja je I2a . Tako da je bio nesporazum. Sto se tice Banije , naravno da slovensko ime ili prezime ne znaci mnogo. Ono sto sam pokusao da kazem Jeste da su porodice koje su testirane veoma brojne, zauzimaju "velik" procenat u stanovnistvu tog kraja. Nisam Uverrnja o nikakvih 80% niti bilo sta , samo mislim da postoji tvrdo jezgro te dve slovenske haplogrupe poznajuci stanje na terenu, plus Jos neki rodovi za koje sam Marlene suguran da su neka od te dve haplogrupe. Generalno mislim da je taj kraj kao i cela krajina zanemarena ponajpre istorijeki, verovatno sto su bili relativno najdalje od ostatka srpstva. Inace postojoje makar dve velike grupacije Borojevića , jedni iz Komogovine drugi Dvor na Uni I jedni i drugi imaju predanje da su iz Cg.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #161 послато: Мај 16, 2017, 12:48:10 поподне »
Има једна занимљивост у вези крајишких Грубора, који се зову још и Грубише. Један огранак Карана/Карановића из Баштре, каже да им је старије презиме било Грубиша и да су дошли са Змијања. И Карани, као и Грубише, славе Ђурђевдан.

Ми у днк пројекту већ имамо ове крајишке Каране, али они припадају хаплогрупи I1 (P109). Или је било још неких Грубиша, или предање ових Карана из Баштре није тачно, или је и код овог великог крајишког рода било више хаплогрупа.

Моја процјена би била сљедећа: Милан Дивјак Лички наводи да је Грубиша раније презиме од Грубора. Грубише су раније биле Војновићи, у попису Лике и Крбаве 1712. пописан је Грубе Војновић.
Карановићи и Војновићи (неки) јесу сродни, и ако имамо резултат Карановића I1 P109, могуће је да су Војновићи (неки) такође. Али очигледно се ради о прецима два различита Војина. Подсјетићу да имамо један необјављени резултат Војновића из Славоније, који је нека сасвим трећа хаплогрупа.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #162 послато: Мај 16, 2017, 01:24:53 поподне »
Исправка: Мислио сам на то да су Карани I1 P109. Све нешто повезујем њих и Карановиће. Што опет не мора да значи.

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #163 послато: Мај 16, 2017, 01:42:05 поподне »
Исправка: Мислио сам на то да су Карани I1 P109. Све нешто повезујем њих и Карановиће. Што опет не мора да значи.

Карановиће и Каране свакако треба повезати, јер су и генетички један род. Њима треба додати и крајишке Војновиће који славе Ђурђевдан.

Немамо резултате Грубиша, који би исто требали бити повезани са Карановићима,Каранима, Војновићима. Такође остаје питање везе Грубиша и Грубора. Тест неког од Грубиша би ријешио ову дилему.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #164 послато: Мај 23, 2017, 07:46:53 поподне »
Северна Далмација (узорак 45)

I2a Dinaric (17)
Добрић
Амановић
Баришић
Бербер
Вујасиновић
Вучковић
Гагић (Зеленград)
Гагић (Горњи Биљани)
Мирило
Бабац
Докић
Крњаја
Кубат
Лукић
Пољак
Ракић
Љубичић

I1 (8 )
Каран
Маринковић
Мацура (Кистање)
Продан
Простран
Бачко
Драча
Мацура (Ервеник)

E1b (7)
Андић
Врцељ
Клеут
Кончаревић
Лакић
Радуловић
Суботић

J2b-M205 (6)
Вујанић
Јелача
Кричка (Кричке)
Тинтор
Кричка (Братишковци)
Дупор

R1a (4)
Арнаут
Бурсаћ
Кнез
Савић

N2 (2)
Црнчевић
Штрбац

J1 (1)
Синобад

I2a - 37.8%
I1 - 17.8%
E1b - 15.6%
J2b-M205 - 13.3%
R1a - 8.9%
N2 - 4.4%
J1 - 2.2%

(Српски днк пројекат)

Оно што овде највише одудара од осталих крајишких области јесте висок проценат I1 и низак проценат R1a. Рекао бих да је управо висок проценат I2a/I1 на неки начин смањио удео R1a на овом узорку.

У Лици је нпр. R1a 17-18%, у Босанској Крајини +20%, на Банији (вероватно) + 20%, итд.

J2b1 је стандардно јака у Крајини, а присутне су још неке типичне "крајишке" хаплогрупе попут N2 и J1-PF7263.


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #165 послато: Мај 23, 2017, 07:57:42 поподне »
Северна Далмација (узорак 45)


Оно што овде највише одудара од осталих крајишких области јесте висок проценат I1 и низак проценат R1a. Рекао бих да је управо висок проценат I2a/I1 на неки начин смањио удео R1a на овом узорку.

Да ли би дошло до неке значајније статистичке промене када би се урачунали и мајевци?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #166 послато: Мај 23, 2017, 08:16:38 поподне »
Да ли би дошло до неке значајније статистичке промене када би се урачунали и мајевци?

Изгледа да не. Било би само још више I2a/I1, док би остале хг пале незнатно, а појавила би се и R1b. ;)

Са "мајовцима" (50):

I2a (20) - 40%
I1 (9) - 18%
E1b (7) - 14%
J2b1 (6) - 12%
R1a (4) - 8%
N2 (2) - 4%
R1b (1) - 2%
J1 (1) - 2%

Остајем при ономе да ће Северна Далмација бити крајишка област са највише I2a. Видећемо како ће се понашати Банија на већем узорку. :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #167 послато: Мај 23, 2017, 08:25:27 поподне »
Северна Далмација (узорак 45)

I2a Dinaric (17)
Добрић
Амановић
Баришић
Бербер
Вујасиновић
Вучковић
Гагић (Зеленград)
Гагић (Горњи Биљани)
Мирило
Бабац
Докић
Крњаја
Кубат
Лукић
Пољак
Ракић
Љубичић

I1 (8 )
Каран
Маринковић
Мацура (Кистање)
Продан
Простран
Бачко
Драча
Мацура (Ервеник)

E1b (7)
Андић
Врцељ
Клеут
Кончаревић
Лакић
Радуловић
Суботић

J2b-M205 (6)
Вујанић
Јелача
Кричка (Кричке)
Тинтор
Кричка (Братишковци)
Дупор

R1a (4)
Арнаут
Бурсаћ
Кнез
Савић

N2 (2)
Црнчевић
Штрбац

J1 (1)
Синобад

I2a - 37.8%
I1 - 17.8%
E1b - 15.6%
J2b-M205 - 13.3%
R1a - 8.9%
N2 - 4.4%
J1 - 2.2%

(Српски днк пројекат)

Оно што овде највише одудара од осталих крајишких области јесте висок проценат I1 и низак проценат R1a. Рекао бих да је управо висок проценат I2a/I1 на неки начин смањио удео R1a на овом узорку.

У Лици је нпр. R1a 17-18%, у Босанској Крајини +20%, на Банији (вероватно) + 20%, итд.

J2b1 је стандардно јака у Крајини, а присутне су још неке типичне "крајишке" хаплогрупе попут N2 и J1-PF7263.
Ниси ставио Ђуриће из Книна који су I2a  www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.60  (око средине)

Потенцијални носиоци R1a у северној Далмацији су Шљивари из Голубића, Грубори из Плавна и Вујатовићи са Врбника.
-Шљивари из Голубиће славе Алимпијевдан исто као и они из Босанске Крајине који су R1a https://sr.wikipedia.org/wiki/Голубић_(Книн)#.D0.9F.D1.80.D0.B5.D0.B7.D0.B8.D0.BC.D0.B5.D0.BD.D0.B0
-Грубори из Плавна славе Ђурђевдан као и они из Босанске Крајине који су R1a-Z280.
Мислим и да Вујатовићи са Врбника славе исту славу као Вујатовићи из Босанске Крајине који су R1a.


Потенцијални носиоци I2a из северне Далмације:
-Опачићи из Плавна и Голубића, славе светог Луку као и Опачићи из Лике који су I2a
-Родићи из Плавна славе Аранђеловдан, као и Родићи из  Дрвара који су I2-CTS10228, један Родић који је родом из Дрвара ми је причао да је његов деда дошао у Дрвар из Плавна између два рата.
-Новаковићи из Плавна славе Аранђеловдан и припадају истом роду као и Родићи, Новаковићи из Попине у Лици који славе Аранђеловдан су као и Родићи из Дрвара I2-CTS10228.
-Грмуше из Плавна славе светох Јована, а ту славу славе и Грмуше са Баније које су I2-PH908.

Ђумићи из Плавна би могли лако бити I1, зато што славе исту славу као и Ђумићи из јужне Лике који су I1.

Сигуран сам да ће I2a у северној Далмацији прећи 40%.
« Последња измена: Мај 23, 2017, 08:28:45 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #168 послато: Мај 23, 2017, 08:36:47 поподне »
Ниси ставио Ђуриће из Книна који су I2a  www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.60  (око средине)

Потенцијални носиоци R1a у северној Далмацији су Шљивари из Голубића, Грубори из Плавна и Вујатовићи са Врбника.
-Шљивари из Голубиће славе Алимпијевдан исто као и они из Босанске Крајине који су R1a https://sr.wikipedia.org/wiki/Голубић_(Книн)#.D0.9F.D1.80.D0.B5.D0.B7.D0.B8.D0.BC.D0.B5.D0.BD.D0.B0
-Грубори из Плавна славе Ђурђевдан као и они из Босанске Крајине који су R1a-Z280.
Мислим и да Вујатовићи са Врбника славе исту славу као Вујатовићи из Босанске Крајине који су R1a.


Потенцијални носиоци I2a из северне Далмације:
-Опачићи из Плавна и Голубића, славе светог Луку као и Опачићи из Лике који су I2a
-Родићи из Плавна славе Аранђеловдан, као и Родићи из  Дрвара који су I2-CTS10228, један Родић који је родом из Дрвара ми је причао да је његов деда дошао у Дрвар из Плавна између два рата.
-Новаковићи из Плавна славе Аранђеловдан и припадају истом роду као и Родићи, Новаковићи из Попине у Лици који славе Аранђеловдан су као и Родићи из Дрвара I2-CTS10228.
-Грмуше из Плавна славе светох Јована, а ту славу славе и Грмуше са Баније које су I2-PH908.

Ђумићи из Плавна би могли лако бити I1, зато што славе исту славу као и Ђумићи из јужне Лике који су I1.

Сигуран сам да ће I2a у северној Далмацији прећи 40%.

Опет исто, Свевладе. Тестирани су из днк пројекта. Ови које си поменуо су и са 23andMe, а рекли смо да њих нећемо стављати.

Ово друго, причати којих све родова крајишких има у Далмацији, па да због тога треба да уђу у статистику, не би ни коментарисао. Сви ови Крајишници из пројекта имају днк рођаке у Далмацији (неки мање неки више - исти народ).

Значи када правимо пресек за неку област, узимамо само тестиране из те области. За сада јака I2a.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #169 послато: Мај 23, 2017, 08:42:31 поподне »
Остајем при ономе да ће Северна Далмација бити крајишка област са највише I2a. Видећемо како ће се понашати Банија на већем узорку. :)

Да ли постоји могућност да Далмација буде статистички "динарскија" чак и од источне Херцеговине?  :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #170 послато: Мај 23, 2017, 08:45:32 поподне »
Да ли постоји могућност да Далмација буде статистички "динарскија" чак и од источне Херцеговине?  :)

Не бих знао. Нису ни Херцеговци за потцењивање. Најбоље да сачекамо већи узорак. :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #171 послато: Мај 24, 2017, 12:32:52 пре подне »
Не бих знао. Нису ни Херцеговци за потцењивање. Најбоље да сачекамо већи узорак. :)
Још увек је мали узорак, али очекујем да ће I2a прећи 40% кад буде више тестираних, знам 6 родова из северне Далмације које су готово сигурно I2a (као и њихови презимењаци са истом славом у Лици и Босанској крајини који су тесирани и испали I2a).

Мислим да се E-V13 испуцала у северној Далмацији и да ће како буде више тестираних или стагнирати или падати.

R1b и R1a ће вероватно порасти, зато што има неколико родова који су скоро сигурно R1b & R1a, још само да се тестирају.

Изгледа да је северна Далмација област са највећим процентом I1, већим и од Старе Херцеговине где исто има доста те ХГ.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #172 послато: Мај 24, 2017, 12:55:32 пре подне »
Свевладе, чекамо тебе да се тестираш.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #173 послато: Мај 24, 2017, 01:02:36 пре подне »
Небојша, како се извлачи статистика кад има више тестираних из истог села са истим презименом? Пошто нпр имају три Арнаута, а ти си рачунао једног.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #174 послато: Мај 24, 2017, 01:05:49 пре подне »
Свевладе, чекамо тебе да се тестираш.
И ја сам му то рекао :)
« Последња измена: Мај 24, 2017, 01:08:26 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #175 послато: Мај 24, 2017, 01:11:04 пре подне »
Моја реакција кад сам отварао мејл са резултатом је била ова :) (нисам знао шта значе ти бројеви, тек на форуму сам видео образложење које су потврдиле претпоставке)

« Последња измена: Мај 24, 2017, 01:16:44 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #176 послато: Мај 24, 2017, 07:55:40 пре подне »
Небојша, како се извлачи статистика кад има више тестираних из истог села са истим презименом? Пошто нпр имају три Арнаута, а ти си рачунао једног.

Рачуна се само један у том случају. Ако се поклапају презиме, слава и место порекла.

Још увек је мали узорак, али очекујем да ће I2a прећи 40% кад буде више тестираних, знам 6 родова из северне Далмације које су готово сигурно I2a (као и њихови презимењаци са истом славом у Лици и Босанској крајини који су тесирани и испали I2a).

Мислим да се E-V13 испуцала у северној Далмацији и да ће како буде више тестираних или стагнирати или падати.

R1b и R1a ће вероватно порасти, зато што има неколико родова који су скоро сигурно R1b & R1a, још само да се тестирају.

Изгледа да је северна Далмација област са највећим процентом I1, већим и од Старе Херцеговине где исто има доста те ХГ.

Мали је узорак, али мислим да се и I2a прилично "испуцала". Упитно је да ли I1 овде може бити јача него у Старој Херцеговини. Овде је мало појачана I1 и због Мацура, док су у Херцеговини Дробњаци, а знамо како I1 стоји у Пријепољу и околини.

Има у Далмацији још великих родова N2, R1a, J2b, J1, итд. За сада делује да од осталих крајишких области може одударати по високом проценту I1 и ниском R1a.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #177 послато: Мај 24, 2017, 09:54:42 пре подне »
Рачуна се само један у том случају. Ако се поклапају презиме, слава и место порекла.

А ако се поклапају презиме, место и слава, а буду различите хаплогрупе...како се то рачуна? Код Арнаута се и не поклапају славе.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #178 послато: Мај 24, 2017, 10:19:08 пре подне »
А ако се поклапају презиме, место и слава, а буду различите хаплогрупе...како се то рачуна? Код Арнаута се и не поклапају славе.

Ако се хг не поклапају, то су аутоматски два рода. :) Јесте, један Арнаут слави другу славу, али то је исти род мислим, било је приче о тој промени славе код њих.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Крајишки Срби (Y-DNA)
« Одговор #179 послато: Мај 24, 2017, 10:25:17 пре подне »
Ако се хг не поклапају, то су аутоматски два рода. :) Јесте, један Арнаут слави другу славу, али то је исти род мислим, било је приче о тој промени славе код њих.

А чињеница да нека презимена носи стотињак људи, а нека само пар њих....како се то уклапа у просек?

Мислим да би требало добро анализирати све ово и дати неко коначно решење, по питању статистике хаплогрупа на неком простору.