Аутор Тема: Српски ДНК дан 2016  (Прочитано 69188 пута)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #200 послато: Септембар 22, 2016, 11:03:48 пре подне »
Радовић, Никољдан,Крушевица, Романија

Припада хаплогрупи I2a Динарик Сјевер. По свему судећи близак је роду Лешњана Војинића који су већ потврђени као дио гране Z17855. Овој групи је близак и Паројчић из Босанског Грахова који слави Никољдан, као Радовић.

Немам детаљнијих података о поријеклу самог Радовића.
Ја искрено немам никаквих података о томе да постоје неки Радовићи у области Романије који се сврставају у потомство кнеза Богдана Љешњанина, а имам толико тог материјала сакупљеног народног предања које помиње разне исељене породице од овог нашег рода. Могуће је, не искључујем то да имају неке везе са нама, али ако се ја питам за сада би их издвојио из рода Љешњана, барем док не добијемо барем какво предање о њиховом пореклу и евентуално се докаже да има основе да се уврсте у наш род.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #201 послато: Септембар 22, 2016, 11:13:36 пре подне »
Перошевић никако не би требало да буде уписан у табелу између мене (Радовановић) и Јошановића, јер и према предању које је веома поуздано знамо да смо ја и Јошановић од истог претка који је живео пре отприлике 180-200 год., као и према вредностима маркера, мислим да би Перошевић требао бити уписан изнад или испод нас, поготово што и предање и неки црквени писани извори помињу Радуловиће као оформљено братство много пре него што је уопште и рођен мој и Јошановићев заједнички предак Ђуро Стаматов Љешњанин. 

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #202 послато: Септембар 22, 2016, 04:16:28 поподне »
Марковић, Јовањдан, Угљевик, Бијељина, хаплогрупа R1a

Припада грани YP4278. По предању потичу од Шаренаца, што је овај резултат и потврдио. Најближи му је Стевановић који је такође из Угљевика, разликују се на само 1 од 19 упоредивих маркера. Врло су му блиски и остали из рода Шаренаца; Симић из Јасенице код Зворника (1/18), Елезовић из Церовице у Бањанима (3/23) и Шаренац из Кута код Билеће (3/18).

На мрежи Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #203 послато: Септембар 22, 2016, 04:26:05 поподне »
Ја искрено немам никаквих података о томе да постоје неки Радовићи у области Романије који се сврставају у потомство кнеза Богдана Љешњанина, а имам толико тог материјала сакупљеног народног предања које помиње разне исељене породице од овог нашег рода. Могуће је, не искључујем то да имају неке везе са нама, али ако се ја питам за сада би их издвојио из рода Љешњана, барем док не добијемо барем какво предање о њиховом пореклу и евентуално се докаже да има основе да се уврсте у наш род.

Доста породица је по доласку на Романију промјенило презиме узевши ново по претку који је дошао. Блискост са вама Војиновићима је очигледна, па би тако требало да и Паројчић буде у вашој групи.
« Последња измена: Септембар 22, 2016, 05:16:02 поподне Црна Гуја »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #204 послато: Септембар 22, 2016, 05:12:19 поподне »
Овим резултатом комплетирамо тестиране за Српски ДНК дан:

Дамљановић, Никољдан, Пријевор-Миоковци, Чачак, хаплогрупа I2a Динарик Југ

Старо презиме Дацовић, раније славили Стевањдан. Имају два предања о пореклу, по једном су од Ивановића из Куча, а по другом од Зечевића из Љубиша (Златибор). Међу тестиранима са Пројекта чини ми се да су му најближи Јовановић и Бекрић из рода И, са првим се разликује на 3 а са другим на 4 од 17 упоредивих маркера.




Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #205 послато: Септембар 22, 2016, 05:26:35 поподне »
Марковић, Јовањдан, Угљевик, Бијељина, хаплогрупа R1a

Припада грани YP4278. По предању потичу од Шаренаца, што је овај резултат и потврдио. Најближи му је Стевановић који је такође из Угљевика, разликују се на само 1 од 19 упоредивих маркера. Врло су му блиски и остали из рода Шаренаца; Симић из Јасенице код Зворника (1/18), Елезовић из Церовице у Бањанима (3/23) и Шаренац из Кута код Билеће (3/18).

Марковић је мој кандидат и драго ми је што је пун погодак у родослову Шаренаца од Рудина преко Осата (М. Филиповић - Поријекло становништва СИ Босне)) до Угљевика. Иначе Слободан Марковић је син Ивана Марковића, аутора монографије Стари Угљевик који нестаје (налази се у дигиталној библиотеци "Порекла").

Дакле, прича о Велику Шаренцу и његовом потомству (Бојићи, Симићи, Марковићи, Стевановићи) је тачна!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #206 послато: Септембар 22, 2016, 08:21:04 поподне »
Овим резултатом комплетирамо тестиране за Српски ДНК дан:

Шта би са Васовићем?

"Васовић, Свети Тома, Пекчаница, Краљево"
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #207 послато: Септембар 22, 2016, 09:07:02 поподне »
Радовић, слави СВ, Николу, Крушевица, Романија, је мој кандидат.
Они немају никакво сазнање о поријеклу. Један њихов рођак је написао књигу Радовићи из Крушевица Романија, је њихов родослов накалемио на родослов морачких Радовића. Када сам то видио, установио сам да никаква веза нема између ових Радовића и морачких Радовића, већ је само на двојицу морачких Радовића настављен родослов романијских.
По моме истраживању, ових Радовића, дошао сам до неких сазнања да су они од Уљаревића, који су из Херцеговине отишли на Романију.
Једва чекам ДНК резултате неког Уљаревића или Радовића из Братача, Невесиње, Херцеговина, јер по мојим сазнањима овај Радовић из Крушевица припада њима.
Остаје да сачекам шта ће се десити.

Велики поздрав
Вито Радовић
из Улциња

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #208 послато: Септембар 22, 2016, 09:31:25 поподне »
Мићковић, Никољдан, Бар, раније из Куча, хаплогрупа Е-V13

Резултат Мићковића је потврдио предање да су од Куча Дрекаловића, са Петровићем-Дрекаловићем из Косора се разликује на само једном маркеру.

Селаковићу, сада имамо и потврду да је "Гишка" E1b. Његови Божовићи су пореклом од ових Мићковића из Куча. :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #209 послато: Септембар 22, 2016, 10:19:56 поподне »
Селаковићу, сада имамо и потврду да је "Гишка" E1b. Његови Божовићи су пореклом од ових Мићковића из Куча. :)

Видех!  :)  Онда поставих слику без много анализе, добро је па сам био у праву да је Е1б.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #210 послато: Септембар 22, 2016, 10:29:38 поподне »
Српски днк дан 2016. - рекапитулација

I2a Динарик
E-V13
R1a
R1b
I1
J2b
J2a
N1a




Укупно тестираних - 21

Хаплогрупа I2a Динарик - 8
I2a Динарик Југ - 6
I2a Динарик Север - 2
Хаплогрупа E1b - 3
E-V13 - 3
Хаплогрупа J2b - 3
J2b1 M205 - 2
J2b2 M241 - 1
Хаплогрупа R1b - 2
R1b-BY611 - 1
R1b ? - 1
Хаплогрупа J2a - 2
J2a M92 - 1
J2a L70 - 1 (Словенац)
Хаплогрупа R1a - 1
R1a-Z280 - 1
Хаплогрупа I1 - 1
I1-Z63 - 1
Хаплогрупа N1a - 1
N1a P189.2 - 1


 

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #211 послато: Септембар 22, 2016, 10:40:09 поподне »
Радовић, слави СВ, Николу, Крушевица, Романија, је мој кандидат.
Они немају никакво сазнање о поријеклу. Један њихов рођак је написао књигу Радовићи из Крушевица Романија, је њихов родослов накалемио на родослов морачких Радовића. Када сам то видио, установио сам да никаква веза нема између ових Радовића и морачких Радовића, већ је само на двојицу морачких Радовића настављен родослов романијских.
По моме истраживању, ових Радовића, дошао сам до неких сазнања да су они од Уљаревића, који су из Херцеговине отишли на Романију.
Једва чекам ДНК резултате неког Уљаревића или Радовића из Братача, Невесиње, Херцеговина, јер по мојим сазнањима овај Радовић из Крушевица припада њима.
Остаје да сачекам шта ће се десити.

Велики поздрав
Вито Радовић
из Улциња
Можда и постоји нека веза са нама Љешњанима-Војинићима, али мислим да и ако постоји та веза она евентуално може бити управо у области Херцеговине, пошто и код неких потомака кнеза Богдана постоји предање о пореклу из Невесиња. Сумњам да су ови Радовићи директни потомци кнеза Богдана.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #212 послато: Септембар 22, 2016, 10:58:18 поподне »
Волио бих да се тестира неки Радовић из Невесиња, као  и Уљаревић. Они славе Никољдан, али без обзира, мислим да овај Радовић са Романије има везе са њима.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #213 послато: Септембар 22, 2016, 11:01:36 поподне »
Волио бих да се тестира неки Радовић из Невесиња, као  и Уљаревић. Они славе Никољдан, али без обзира, мислим да овај Радовић са Романије има везе са њима.
Мислим да је у оквиру тестирања Херцеговаца тестиран један Уљаревић

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #214 послато: Септембар 22, 2016, 11:04:22 поподне »
С нестрпљењем чекамо херцеговачке резултате.

На мрежи Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #215 послато: Септембар 23, 2016, 12:08:57 пре подне »
Можда и постоји нека веза са нама Љешњанима-Војинићима, али мислим да и ако постоји та веза она евентуално може бити управо у области Херцеговине, пошто и код неких потомака кнеза Богдана постоји предање о пореклу из Невесиња. Сумњам да су ови Радовићи директни потомци кнеза Богдана.

Ако држимо до предања да је кнез Богдан директни потомак војводе Војина, онда би Херцеговина требала бити матица.
Можда није потомак Богдана, али је потомак Богдановог претка. :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #216 послато: Септембар 23, 2016, 12:58:21 пре подне »
Шта би са Васовићем?

"Васовић, Свети Тома, Пекчаница, Краљево"

Збиља, вероватно се пријавио и послао податке, али на крају одустао? Није га било на оном другом списку.

На мрежи Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #217 послато: Септембар 23, 2016, 01:39:37 пре подне »
Шта би са Васовићем?

"Васовић, Свети Тома, Пекчаница, Краљево"

Небо, некако сам пропустио ову твоју поруку, вероватно је никад не бих ни видео да те друг Селаковић није цитирао. :) Све што ти ја могу рећи је да нисам добио резултат Васовића, а пошто га нема на коначном списку сва је прилика да се није на крају ни тестирао.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #218 послато: Септембар 23, 2016, 09:35:19 пре подне »
Вероватно је одустао. Хвала.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2016
« Одговор #219 послато: Септембар 24, 2016, 08:52:01 поподне »
Хвала Небојша на анализи хаплогрупе презимена Компара, хтео бих да додам један податак, ја сам и написао у пријави за тестиранје...презиме Компара носим по женској линији, разлог мог ДНК тестиранја је да  је мој прадеда по оцу  bio човек koji se презивао Јеркич из суседног села pored Ајдовчине ,зове се Добрављe, s обзиром да Словенци -ић, читају као -ич, па су тако вероватно и почели и да пишу.Уколико би моје право презиме требало бити Јеркић, а праћењем доступних података на интернету открио сам да је нај више Јеркића рођено у Читлуку-Западна Херцеговина, моје питанје би било с обзиром да носим хаплогрупу J2a1 Z387, да ли можда постоји и веза мог порекла са албанским пленменима (Груда, Хота, Климента) који су у неко време населила Западну Херцеговину па би се тиме можда могла објаснити веза коју си и навео са Пјешивцима...или неким другим Црногорским племенима?

Ево шта је Милићевић написао о Јеркићима :