Аутор Тема: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)  (Прочитано 34195 пута)

Окир СРБ

  • Гост

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #1 послато: Септембар 26, 2014, 04:40:31 поподне »
ПРИМЈЕР

Регистар од 25.11.1914. године (листе 31-35).
У њему се налазе два човјека из родова који су тестирани и које имамо у ДНК пројекту (Демић и Демоња).

Ово је из општог регистра (листе 31-35):

Видимо да су и Демић и Демоња на листи број 33.

Ово је из листе број 33:

Из овога сазнајемо да су Душан и Станко служили у 96. пјешадијској регименти (резерва), Душан у трећој, а Станко у четвртој компанији. Душан је био разводник (gefreiter). И Душан и Станко су рањени.

Ако погледамо карту на којој је приказан распоред аустроугарских јединица, видимо да је штаб 96. пјешадијске регименте био у Карловцу и да је 96. пјешадијска регимента обухватала и подручје Баније (одакле су и Демићи и Демоње).

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #2 послато: Јул 31, 2015, 09:40:49 пре подне »
Мало заборављена тема. Крајем септембра мјесеца 2014. године, Окир као гост форума, је поставио овал линк http://digi.landesbibliothek.at/viewer/toc/AC08513816/1/. У том тренутку сам чекао свој тест.
Јако сам био узбуђен био када сам након три дана претраге и послије 100 година у "Списку аустроугарских ратних губитака (1914-1919)" пронашао свог дједа Јову Стев(ф)ановића у 3 бх регименти (Доња Тузла) ,15 Komp. (чета), који се води као werv. (нестао).
Наравно "Чича" ,како су га звала и његова дјеца, није нестао него се 1924. године вратио из Русије са женом из Одесе са којом је изродио 10-оро дјеце. Увијек се насмијем када га замислим онако "кабастог са великим носем" у фесу.
Невјероватно је како су у Аустр-Угарској педантно водили евиденцију!

Ван мреже Жељко Јарић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 108
  • R-BY68536 | карпатско-далматински
    • LinkedIn
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #3 послато: Март 13, 2016, 02:30:15 поподне »
Нисам раније био на овој теми, нисам ни знао да постоји али данас је Јовица на ФБ поставио исти линк (http://digi.landesbibliothek.at/viewer/toc/AC08513816/1/) па сам одлучио да погледам може ли се шта наћи, искрено нисам се надао било каквом успеху. Међутим, показало се да нисам био у праву.


Дакле, тражећи свог деду и потврду његове ратне и животне приче, прво сам пронашао неколико особа по имену Петар или Перо Јарић од којих су сви сем једног били из Босне, дакле отпадали су. За преосталог Петра Јарића није била назначена било каква локација али је јасно наведена регимента у коју је регрутован: Inft., bh IR Nr. 4 (4. пешадијска регимента).


Даљим истраживањем по интернету пронашао сам да је ова регимента била део 22. пешадијске дивизије (види овде: [size=78%]https://en.wikipedia.org/wiki/Imperial-Royal_Landwehr#Landwehr_infantry_regiments[/size]).
Уз још мало труда нашао сам оно што ми је требало и што ме је навело на закључак да тај преостали Петар Јарић са списка јесте управо мој деда (види овде: [/size][size=78%]https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Galicia[/size]).
22. пешадијска дивизија је учествовала у борбама против Руса у Галицији, прецизније у бици код Гниле Липе ([/size][size=78%]https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Gnila_Lipa[/size]) а ту је од 20 000 заробљених аустријских војника значајан део био словенског порекла. Многи од њих су изразили жељу да пређу на руску страну (сећам се дедине приче како је морао да очита оченаш да би доказао Русима да је њихов, православни). Сви они у овим списковима имају назнаку "verw." (нестали)


Међутим "нестали" су се, као што знамо, већим делом прикључили добровољачким јединицама на солунском фронту али то је већ други део приче...





« Последња измена: Март 13, 2016, 02:35:20 поподне админ »
Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #4 послато: Март 14, 2016, 11:12:36 поподне »
Јел неко објавио списак српских добровољаца са подручја Босне и Херцеговине у 1.Балканском рату на страни Црне Горе?

Ван мреже Бутор Вукмановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #5 послато: Март 19, 2016, 07:36:00 поподне »
Јел неко објавио списак српских добровољаца са подручја Босне и Херцеговине у 1.Балканском рату на страни Црне Горе?
Пробајте овде:http://www.srpskiratnidobrovoljci.com/

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #6 послато: Март 24, 2016, 10:08:49 поподне »
Пробајте овде:http://www.srpskiratnidobrovoljci.com/

нема га на списку, нема га ни међу добровољцима из херцеговине од 1912-1918
прегледао сам под исправно презиме, па разне варијанте, па мјењао име ... ништа.
Мислим да је био и у балканском рату, али био је сигурно и у првом.Досао је из Америке бродом као добровољац из Херцеговине, незнам јел досао оним бродом Бриндизи који је потопљен мином 1916.Јер нема га на списку умрлих ни преживљелих.
Али сигурно је, да су послали коње из Херцеговине по његово тело на Цетиње, у некој болници Данило И (први) .Умро је од рањавања
Има ли неки списак рањених за болницу Данило И? Не контам јел ја грешим или су спискови непотпуни

Ван мреже Бутор Вукмановић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 10
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #7 послато: Март 25, 2016, 08:37:00 поподне »
нема га на списку, нема га ни међу добровољцима из херцеговине од 1912-1918
прегледао сам под исправно презиме, па разне варијанте, па мјењао име ... ништа.
Мислим да је био и у балканском рату, али био је сигурно и у првом.Досао је из Америке бродом као добровољац из Херцеговине, незнам јел досао оним бродом Бриндизи који је потопљен мином 1916.Јер нема га на списку умрлих ни преживљелих.
Али сигурно је, да су послали коње из Херцеговине по његово тело на Цетиње, у некој болници Данило И (први) .Умро је од рањавања
Има ли неки списак рањених за болницу Данило И? Не контам јел ја грешим или су спискови непотпуни
Колико ми је познато, спискови нису потпуни. Имајући у виду да је био добровољац у војсци Краљевине Црне Горе и да је притом и погинуо, можда би најбоље било да се обратите Државном архиву Црне Горе на Цетињу.

Ван мреже Anci88

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #8 послато: Април 16, 2016, 02:25:06 пре подне »
Због ове теме сам се регистровала на форум.
Нашла сам свог чукундеду у овим књигама.
Да ли би неко могао да ми објасни/преведе шта значи Inft.,bh.IR.Nr.3,6.Komp.,...verw.
Знамо да је рањен негде на граници данашње Хрватске и Мађарске,и да је сахрањен под неком крушком.После рата,дошао је један човек и све што је имао вредно код себе тај чукундеда као што су сат и слике ,донео је његовом сину,односно мом прадеди.
Занима ме,да ли може да се сазна место његовог гроба,на било који начин?
Прошло је 100 година од његове смрти.
Где да идем,кога да питам,коме да се обратим,било шта долази у обзир?

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #9 послато: Април 16, 2016, 02:32:55 пре подне »
Због ове теме сам се регистровала на форум.
Нашла сам свог чукундеду у овим књигама.
Да ли би неко могао да ми објасни/преведе шта значи Inft.,bh.IR.Nr.3,6.Komp.,...verw.
Знамо да је рањен негде на граници данашње Хрватске и Мађарске,и да је сахрањен под неком крушком.После рата,дошао је један човек и све што је имао вредно код себе тај чукундеда као што су сат и слике ,донео је његовом сину,односно мом прадеди.
Занима ме,да ли може да се сазна место његовог гроба,на било који начин?
Прошло је 100 година од његове смрти.
Где да идем,кога да питам,коме да се обратим,било шта долази у обзир?

Inft. (пјешадија), bh.IR.Nr.3 (Трећа босанско-херцеговачка пјешадијска регимента, Тузла), 6.Komp. (шеста чета), verw. (рањен).

Реци ми само у којој књизи губитака си га пронашла, па ћу погледати детљаније може ли се нешто више пронаћи.

Ван мреже Anci88

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #10 послато: Април 16, 2016, 01:24:14 поподне »
Хвала вам пуно.
Налази се у Verlustliste Nr. 247. на седмој страни.Бендар Станко.
Јел можете да ми кажете шта значе ови датуми?

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #11 послато: Април 16, 2016, 02:20:27 поподне »
Хвала вам пуно.
Налази се у Verlustliste Nr. 247. на седмој страни.Бендар Станко.
Јел можете да ми кажете шта значе ови датуми?

Спискови ратних губитака подијељени су на основу временских периода ратних дејстава у којима су дати губици нанешени.
Листа на којој је Станко односи се на ратне губитке који су настали између 24. и 25. августа 1915. године.

Ван мреже Anci88

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #12 послато: Април 16, 2016, 04:28:10 поподне »
Хвала.
Када би се пронашао гроб мој отац би пренео дједа Станка у његов родни крај,
мада мислим да гроб више ни не постоји.
Јел може да се сазна негде,у неким списима,где је та његова чета била,бар да се ограничи крај?Или је то могло бити било где
?
Вероватно постављам глупа питања,али не знам одакле би могла почети тражити.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #13 послато: Јануар 25, 2017, 01:16:13 поподне »
Мој прадјед је погинуо у 1. свјетском рату борећи се на аустро-угарској страни. Пошто је мој дјед био дијете и неписмен, а није нико ни други у кући био писмен, однијели су обавјештење о његовој погибији некоме ко јесте, и наводно је исто гласило на име "Иво", иако се он звао Јован.

Независно од ове теме и линка, прије неколико мјесеци нашао сам ову страницу аустријске земаљске библиотеке са листама губитака (Verlustliste), и нашао његово име на списку (Јован), родно село и мјесто, број регименте и да је заробљен и рањен (verw. је од "verwundet"). То је било након опсаде Пшемисла, гдје су Руси заробили преко 100.000 аустријских војника. Такође сам чуо да су били прилично осјетљиви према православним и Словенима војницима. Ти спискови долазе у ствари од Руског Црвеног Крста. Мени је било необично да се он налази у неколико тих листа губитака, са истим подацима, у одређеном временском периоду, што значи да није био размијењен, али опет нема обавјештења ни да је погинуо, а то је на крају крајева и дошло у село.

Моја превасходна мотивација је била да нађем његов гроб, па сам се онда обратио организацији "Црни Крст", која његује традицију на аустријску војску, одржава гробља итд. на мејл адресу њиховог Генералног секретаријата [email protected].

Они су ми одговорили да наведено име нису пронашли у својим базама гробаља, што бих ја протумачио на начин да он, ако је умро, није испоручен или је сахрањен у неку заједничку гробницу. Такође, упутили су ме на архив Аустрије, и онда сам послао мејл на [email protected] да видим с каквим подацима они располажу. Они су рекли да се сва архивска грађа пребацила након 1918. године у Босну и Херцеговину, и упутили ме на наш архив у Сарајеву.

Од њих сам добио одговор да нису ништа нашли о њему у архивској грађи аустријске провенијенције. У подацима Земаљске Владе БиХ нема података о погинулим, рањеним, итд, него само спискови регрутованих особа.

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #14 послато: Јануар 25, 2017, 01:42:51 поподне »
Ево шта је мени госпођа Сандра Билетићиз Архива у Сарајеву, веома љубазно, одговорила на мој упит о регрутима А-У Монархије у Првом свјетском рату. То је било 11. јула 2015. године:

"Sto se tice vaseg pitanja da vam objasnim: U arhivskoj gradji Zemaljske vlade za BiH postoji dokumentacija o regrutima i vojnim obveznicima 1914-1918. godine po mjestima. Dakle za Sarajevo posebno, za Tuzlu posebno ali znaju nekada biti  i pomijesane. Znam da ima zaista mnogo arhivskih kutija vojske. Vi bi trebali nekada doci u Arhiv u citaonicu i izvrsiti pretrazivanje pa mozda nesto i nadjete. Ako je sacuvano naravno. A vecina toga jeste.

Lijep pozdrav i slobodno me kontaktirajte za sve sto vam treba."



Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #15 послато: Јануар 25, 2017, 02:00:31 поподне »
Ево шта је мени госпођа Сандра Билетићиз Архива у Сарајеву, веома љубазно, одговорила на мој упит о регрутима А-У Монархије у Првом свјетском рату. То је било 11. јула 2015. године:

"Sto se tice vaseg pitanja da vam objasnim: U arhivskoj gradji Zemaljske vlade za BiH postoji dokumentacija o regrutima i vojnim obveznicima 1914-1918. godine po mjestima. Dakle za Sarajevo posebno, za Tuzlu posebno ali znaju nekada biti  i pomijesane. Znam da ima zaista mnogo arhivskih kutija vojske. Vi bi trebali nekada doci u Arhiv u citaonicu i izvrsiti pretrazivanje pa mozda nesto i nadjete. Ako je sacuvano naravno. A vecina toga jeste.

Lijep pozdrav i slobodno me kontaktirajte za sve sto vam treba."


Отприлике су то и мени одговорили, тј. да се може погледати.

Али ми свакако знамо да је он регрутован. Не знамо како је погинуо, и гдје му је гроб.

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #16 послато: Јануар 25, 2017, 02:17:56 поподне »
Ишао сам ја до краја (мој дједа је преживио и вратио се 1924. године) и запело је када су из KRIEGSARCHIV-а тражили уплату за претраге!

Gregor Neuböck из Landesbiblioth је био, такође, веома љубазан. Ево шта ми је он одговорио:

"Dear Mr. Stefanovic!

I was in holidays, that why you got no answer.
Yes I found him too in the Verlustliste 396.
http://digi.landesbibliothek.at/viewer/image/AC08513816_Verlustliste_Nr_0396/40/LOG_0027/
He was captured by the russians.
The Abbreviations mean:
ErsRes. = Ersatzreservist
IR Nr. 3, 1 ErsKomp = Infanterieregiment Nr. 3 1. Ersatzkompagnie
He was captured (kriegsgef.) by the russians."


Е сад видим да тај линк показује грешку "No image available: "ReferenceError: Rx is not defined".

Иначе око претраге и садржаја војног картона доста зна Петар Авдаловић!

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #17 послато: Јануар 25, 2017, 04:13:52 поподне »
Мој прадјед је погинуо у 1. свјетском рату борећи се на аустро-угарској страни. Пошто је мој дјед био дијете и неписмен, а није нико ни други у кући био писмен, однијели су обавјештење о његовој погибији некоме ко јесте, и наводно је исто гласило на име "Иво", иако се он звао Јован.

Независно од ове теме и линка, прије неколико мјесеци нашао сам ову страницу аустријске земаљске библиотеке са листама губитака (Verlustliste), и нашао његово име на списку (Јован), родно село и мјесто, број регименте и да је заробљен и рањен (verw. је од "verwundet"). То је било након опсаде Пшемисла, гдје су Руси заробили преко 100.000 аустријских војника. Такође сам чуо да су били прилично осјетљиви према православним и Словенима војницима. Ти спискови долазе у ствари од Руског Црвеног Крста. Мени је било необично да се он налази у неколико тих листа губитака, са истим подацима, у одређеном временском периоду, што значи да није био размијењен, али опет нема обавјештења ни да је погинуо, а то је на крају крајева и дошло у село.

Моја превасходна мотивација је била да нађем његов гроб, па сам се онда обратио организацији "Црни Крст", која његује традицију на аустријску војску, одржава гробља итд. на мејл адресу њиховог Генералног секретаријата [email protected].

Они су ми одговорили да наведено име нису пронашли у својим базама гробаља, што бих ја протумачио на начин да он, ако је умро, није испоручен или је сахрањен у неку заједничку гробницу. Такође, упутили су ме на архив Аустрије, и онда сам послао мејл на [email protected] да видим с каквим подацима они располажу. Они су рекли да се сва архивска грађа пребацила након 1918. године у Босну и Херцеговину, и упутили ме на наш архив у Сарајеву.

Од њих сам добио одговор да нису ништа нашли о њему у архивској грађи аустријске провенијенције. У подацима Земаљске Владе БиХ нема података о погинулим, рањеним, итд, него само спискови регрутованих особа.

Можеш се обратити мађарском националном архиву. Један мој пријатељ је на тај начин сазнао информације за свог прадеду, који је такође погинуо на источном фронту.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #18 послато: Јануар 26, 2017, 08:43:20 пре подне »
Можеш се обратити мађарском националном архиву. Један мој пријатељ је на тај начин сазнао информације за свог прадеду, који је такође погинуо на источном фронту.

Не знам одакле сте, али ако сте из Војводине, онда је вјероватно мађарски архив адреса. Босна и Херцеговина је била под аустријском јурисдикцијом.

Међутим, ако гријешим, тј. ако Мађари располажу с бољим информацијама, замолио бих неки контакт?

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Спискови аустроугарских ратних губитака (1914-1919)
« Одговор #19 послато: Јануар 26, 2017, 08:50:17 пре подне »
Босна и Херцеговина је била под аустријском јурисдикцијом.

Босна и Херцеговина је била corpus separatum. То значи да су Аустрија и Угарска заједнички управљали БиХ преко Заједничког министарства финансија и тзв. цивилног адлатуса.