Аутор Тема: Порјекло презимена Кешин и Субашић  (Прочитано 3665 пута)

Ван мреже Glamockivuk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Порјекло презимена Кешин и Субашић
« послато: Јануар 20, 2017, 05:27:21 поподне »
Помоз Бог.Ја се презивам Дакић,и ако можете да ми помогнете око презимена која срећем у својој породици.Моја бака(са очеве стране)је од породице Грајића(отац Милош) Старо Село,град Гламоч.Прочитао сам да су се доселили из Пеуља(из Ливна) средином 19 вијека и да су се презивали Кешин а прозвали су их Грајићима кад им је родио грах.Мене буни то презиме Кешин.Нашао сам да ријеч кешин у турском ријечнику значи тачан,а презиме (Kesin) у турској заиста постоји и носи га око 600 особа.Али ови наши у селу Грајићи су сви Срби.Славе Ђурђевдан.Кешина сам пронашао да има у селу Црни Луг у Грахову,исто Срби и славе Ђурђевдан.Моје прво питање је одкуд код нас то презиме Кешин.Да ли имамо некакве везе са Турцима.Друго питање драги моји пријатељи је за презиме Субашић.Моја бака са(мајчине стране) је од Субашића(отац Милош),село Прибеља,град Гламоч.Такође ме буни и то презиме Субашић,немам никакво порјекло о том презимену у том селу ни како су се раније презивали.Читао сам да потиче од ријечи Субаша(опет турска) што значи турски надзорник у селу,имању па и сарадник везира.Субашићи су сви Срби у Гламочу,славе скоро сви Ђурђевдан.Има пуно и Хрвата и Муслимана.Занима ме ваше мишљење јер мјесецима размишљам о овоме.Хвала пуно

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Порјекло презимена Кешин и Субашић
« Одговор #1 послато: Август 12, 2017, 01:43:24 поподне »
Такође ме буни и то презиме Субашић,немам никакво порјекло о том презимену у том селу ни како су се раније презивали.Читао сам да потиче од ријечи Субаша(опет турска) што значи турски надзорник у селу,имању па и сарадник везира.Субашићи су сви Срби у Гламочу,славе скоро сви Ђурђевдан.Има пуно и Хрвата и Муслимана.Занима ме ваше мишљење јер мјесецима размишљам о овоме.Хвала пуно.

Ови Субашићи су по свему судећи тестирани преко 23andMe. Локација је Гламоч, међу тестираним презименима се налази и Субашић, а према иницијалима би се могло рећи да је то и презиме тестираног.

Припадају иначе хаплогрупи R1a. Доселили су из Прибеље средином 19. века. Славе Ђурђевдан.
http://www.poreklo.rs/2013/10/16/poreklo-prezimena-selo-rajicke-glamoc/

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Порјекло презимена Кешин и Субашић
« Одговор #2 послато: Децембар 06, 2018, 02:16:49 поподне »
Што се тиче Субашића из Гламоча , прије су они Субошићи (неки се и сад тако зову), промјена је настала вјероватно као и код многих презимена које је Аустрија пописала, турци су само главе мушке бројали(евентуално имена), док доласком аустријанаца почиње "проблем" са пописивањем војних обавезника , пореских и сл.Наши људи избјегавају да кажу тачне године рођења, презимена и сл. (има случајева да у ратном архиву Аустрије годишта људи који су рањени, заробљени или погинули у велико одступају или чак два брата у једној годинини рођени-нису близанци).Значи што су аустријанци записали , вјероватно се косило са црквеним књигама које су посебно у другом рату похаране, али је пренешено у нову државу-краљевину, послије у комунистичку ...Кад погледате војну карту АУ како је организована на нашем простору , види се одмах да дана данашњег апсолутно преписане и области и мјеста команди и сл., исто је и са катастром, тако је вјероватно и први матични уред преузео њихове податке( па су Ајдери постали Хајдери и сл).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Порјекло презимена Кешин и Субашић
« Одговор #3 послато: Децембар 06, 2018, 02:28:38 поподне »
Ови Субашићи су по свему судећи тестирани преко 23andMe. Локација је Гламоч, међу тестираним презименима се налази и Субашић, а према иницијалима би се могло рећи да је то и презиме тестираног.

Припадају иначе хаплогрупи R1a. Доселили су из Прибеље средином 19. века. Славе Ђурђевдан.
http://www.poreklo.rs/2013/10/16/poreklo-prezimena-selo-rajicke-glamoc/

Да додам само да су ово дефинитивно Субашићи из Гламоча. Не стоје више само инацијали. Дакле: Субашић, Ђурђевдан, Гламоч, R1a-M417

Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Порјекло презимена Кешин и Субашић
« Одговор #4 послато: Децембар 06, 2018, 06:03:28 поподне »
Moji prijatelji se prezivaju Kešinović ali oni su iz Posavine, tačnije Orašje i po nacionalnosti su Hrvati.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Порјекло презимена Кешин и Субашић
« Одговор #5 послато: Децембар 06, 2018, 09:58:58 поподне »

Да додам само да су ово дефинитивно Субашићи из Гламоча. Не стоје више само инацијали. Дакле: Субашић, Ђурђевдан, Гламоч, R1a-M417
Ја сам из Гламоча и познајем много Субашића, које кажу да су из старина били Субошићи, а данас из Прибеље у свијету има и једних и других.Ја сам само навео могући разлог за промјену Субошић у Субашић.Готово је слично са Ајдерима из Преоца.У аустријским архивима су Хајдери, међутим , након доласка нове власти они су "исправили" ћесаре и зову се Ајдери и дан данас, и сви топоними су ајдеров: бријег, јама , коса итд, нама Хајдеров.У мом родном селу Ајдери који су у 19 вијеку доселили из преоца нису се "одупрли" и они су данас Хајдери.