Аутор Тема: Y-DNK Nemanjića  (Прочитано 83360 пута)

Jelic

  • Гост
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #80 послато: Септембар 24, 2017, 11:41:56 поподне »
Колико ја знам није сасвим поуздано ни то да су Немањићи огранак Вукановића што њихово порекло чини још мистериознијим.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #81 послато: Септембар 24, 2017, 11:45:18 поподне »
Колико ја знам није сасвим поуздано ни то да су Немањићи огранак Вукановића што њихово порекло чини још мистериознијим.

Нapaвнo. Aли cвe укaзуje дa je вeћa шaнca дa ипaк jecу ...

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #82 послато: Септембар 24, 2017, 11:57:42 поподне »
Да, у случају да немају везе са Бодиновом династијом ...(неки Марка и Вукана сматрају за синове Петрислава, који је млађи брат Константина Бодина по оцу (из другог брака) Краља Михајила Војисављевића )...Већина Марка и Вукана сматрају дворјанима на двору Константина Бодина (у том случају све опције су могуће)...Остају само претпоставке, да ли би сам Константин Бодин постављао за Жупане Рашке дворјане који му нису у сродству, поред евентуалних сродника (братанаца) ...Браћа су му били Владимир, Пријаслав, Сергије, Дерија, Гаврил, Мирослав, Доброслав, Петрислав, Нићифор и Теодор...(неки из првог брака, а неки из другог брака Михајла Војисављевића)...па ми је чудно да се све то заобиђе и постави неко ко му није род да влада Рашком...

С обзиром на историјат односа између Дукље и Рашке и праксу породичних разрачунавања око власти у то доба, пуно је логичније поставити неког од повјерења на ту позицију него неког сродника и потенцијалног конкурента. Милошево размишљање (норманска теорија) је по мени сасвим реална, чак ми се чини да каснији извори биљеже неке Немањиће (можда неку споредну линију) по пљеваљском крају који није далеко од дробњачке племенске територије.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #83 послато: Септембар 25, 2017, 12:09:53 пре подне »
https://en.wikipedia.org/wiki/Petrislav_of_Rascia
Овде и на другим страницама о Вукану се наводи да је од Петрислава, рођен 1050те...али то је википедија :) По томе би било да су од Војисављевића, али верујем да би то сви знали данас, да би се то учило у школама и да не би водили ову дискусију да је то 100 посто тачно. Али и даље може бити опција, као што и не мора...
« Последња измена: Септембар 25, 2017, 12:16:56 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #84 послато: Септембар 25, 2017, 12:36:41 пре подне »
Ако је то једна "непозната", порекло Марка и Вукана, онда са другог краја је вероватније да се дође до истине, а то је порекло Николића од Мирослава, тј. доказ континуитета породица које се сматрају огранком херцеговачких Николића који су од Мирослава, Немањиног брата

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #85 послато: Септембар 25, 2017, 12:42:18 пре подне »
Милошево размишљање (норманска теорија) је по мени сасвим реална, чак ми се чини да каснији извори биљеже неке Немањиће (можда неку споредну линију) по пљеваљском крају који није далеко од дробњачке племенске територије.

Прецизније би се то могло назвати "апенинском", пре него "норманском" теоријом, с обзиром на хаплогрупу тестираног који има предање о пореклу од херцеговачких Николића (потомака кнеза Мирослава), јер његов хаплотип није карактеристичан за Нормане/Викинге.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #86 послато: Септембар 25, 2017, 01:28:24 пре подне »
Прецизније би се то могло назвати "апенинском", пре него "норманском" теоријом, с обзиром на хаплогрупу тестираног који има предање о пореклу од херцеговачких Николића (потомака кнеза Мирослава), јер његов хаплотип није карактеристичан за Нормане/Викинге.

Ако мислимо на исту породицу чији резултат још увијек није објављен, чини ми се да је хаплогрупа таква да је могла бити затечена од Словена у овим крајевима.

Имамо још пар тестираних родова који имају представу о поријеклу од Немањића или о везама са њима (Богуновићи, Будисављевићи).

У сваком случају, нисам присталица предања.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #87 послато: Септембар 25, 2017, 04:53:52 пре подне »
Немањићи ми највише вуку на R1a, евентуално I1.
« Последња измена: Септембар 25, 2017, 04:55:41 пре подне Свевлад »

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #88 послато: Септембар 25, 2017, 10:07:38 пре подне »
Прецизније би се то могло назвати "апенинском", пре него "норманском" теоријом, с обзиром на хаплогрупу тестираног који има предање о пореклу од херцеговачких Николића (потомака кнеза Мирослава), јер његов хаплотип није карактеристичан за Нормане/Викинге.
Поповски католици Матићи и Вукосавићи такође причају да су од Николића. Лично, мислим да су та предања плод маште. Али добро.

Ван мреже Гргур

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • R1a-Z280>L366
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #89 послато: Септембар 25, 2017, 12:23:59 поподне »
Поповски католици Матићи и Вукосавићи такође причају да су од Николића. Лично, мислим да су та предања плод маште. Али добро.

Владислав и Богиша су били синови векиког жупана Николе,а унуци Вукосав,Петар и Милиша.Од Вукосава се сматра да потичу Вукосавићи као што од Милише потичу Милишићи.

Jelic

  • Гост
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #90 послато: Септембар 25, 2017, 12:32:57 поподне »
Владислав и Богиша су били синови векиког жупана Николе,а унуци Вукосав,Петар и Милиша.Од Вукосава се сматра да потичу Вукосавићи као што од Милише потичу Милишићи.

Милишићи из Главске код Требиња?

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #91 послато: Септембар 25, 2017, 12:44:06 поподне »
Ако ме сећање не вара, пријатељ историчар ми је помињао да су Немањићи слали поклоне у Пољску, јер су сматрали да су им преци одатле дошли. Да ли неко од историчара са форума зна за овај податак? Да ли је ова прича о поклонима прихваћена као чињеница?

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #92 послато: Септембар 25, 2017, 12:52:12 поподне »
Милишићи из Главске код Требиња?
Читам коментаре неких Милишића на страници о њима и кажу да славе Св. Стефана, који су одатле. Ваљало би кад би се тестирало још њих (Милишића и Вукосавића)...http://www.poreklo.rs/2012/02/24/mili%C5%A1i%C4%87/

Jelic

  • Гост
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #93 послато: Септембар 25, 2017, 12:54:59 поподне »
Читам коментаре неких Милишића на страници о њима и кажу да славе Св. Стефана, који су одатле. Ваљало би кад би се тестирало још њих (Милишића и Вукосавића)...http://www.poreklo.rs/2012/02/24/mili%C5%A1i%C4%87/

Тестираних Милишића у херцеговачком ДНК подухвату има, па ако испадну исто што и "мистериозна" породица из Попова која има предање да је од Немањића, то је онда вероватно то.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #94 послато: Септембар 25, 2017, 12:57:12 поподне »
Тестираних Милишића у херцеговачком ДНК подухвату има, па ако испадну исто што и "мистериозна" породица из Попова која има предање да је од Немањића, то је онда то.
Јел неће скоро резултат? :)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #95 послато: Септембар 25, 2017, 01:21:56 поподне »
Тестираних Милишића у херцеговачком ДНК подухвату има, па ако испадну исто што и "мистериозна" породица из Попова која има предање да је од Немањића, то је онда вероватно то.
Има их више? Још боље

Jelic

  • Гост
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #96 послато: Септембар 25, 2017, 01:23:03 поподне »
Има их више? Још боље

Један Милишић је тестиран.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #97 послато: Септембар 25, 2017, 02:30:54 поподне »
 Може ли неко да наброји сва презимена која  се позивају да су од Немањића, почев од племена Васојевића  (племена, братства, презимена),  па надаље?...

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #98 послато: Септембар 25, 2017, 02:42:00 поподне »
Може ли неко да наброји сва презимена која  се позивају да су од Немањића, почев од племена Васојевића  (племена, братства, презимена),  па надаље?...
Николићи од Мирослава (Вукановићи), остала предања ће пасти у воду изгледа са резултатом који се чека из херцеговачког пројекта :) А припадници неких страних краљевских династија су потомци по женској линији (преко ћерке Краља Драгутина, Јелисавете Немањић)...
« Последња измена: Септембар 25, 2017, 02:46:34 поподне ДушанВучко »

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #99 послато: Септембар 25, 2017, 02:56:56 поподне »
Nekropola knezova humske porodice Nikolić