Аутор Тема: Тестирања; Реакције људи  (Прочитано 3350 пута)

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Тестирања; Реакције људи
« послато: Јануар 15, 2019, 12:18:26 пре подне »
Знам да смо имали пар тема, о којима смо причали о проблемима или неразумевању људи с којима се сусрећемо ми који истражујемо породично порекло. А цела прича је још и комплекснија када некима говоримо о днк тестирању.

Какви су били ваши (назови) проблеми, и како сте прилазили људима од којих вам је из било ког разлога био потребан резултат? Било да је везано за Српски ДНК пројекат или нека потврда личног истаживања порекла.

Какве су биле реакције и шта саветујете?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Тестирања; Реакције људи
« Одговор #1 послато: Јануар 15, 2019, 09:40:24 пре подне »
Па, треба осмислити добру причу. Увести саговорника у целу материју у кратким цртама, нарочито ако он нема никакво предзнање о свему овоме. Али, не инсистирати. Моје искуство је да човеку чији те резултат занима треба пласирати причу, а затим га оставити да у њему жеља за тестирањем сама сазри. Свако притискање је, у овој причи, по мом искуству, најчешће контрапродуктивно.

И, никако непознаваоцима теме не помињати ДНК, јер се људи одмах препадну (злоупотребиће мој узорак за ко зна које работе и тсл), већ тестирање Y-хромозома. Што је у суштини тачно. И разјаснити шта је Y-хромозом, шта су маркери, хаплогрупе, итд.

Увек навести и сопствени случај, - ето, и ја сам се тестирао, па навести и колико још твојих блиских људи је тестирано.

Увек истицати колико вредан податак о сопственом пореклу се тестирањем добија.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Тестирања; Реакције људи
« Одговор #2 послато: Март 12, 2019, 08:25:21 пре подне »
Знам да смо имали пар тема, о којима смо причали о проблемима или неразумевању људи с којима се сусрећемо ми који истражујемо породично порекло. А цела прича је још и комплекснија када некима говоримо о днк тестирању.

Какви су били ваши (назови) проблеми, и како сте прилазили људима од којих вам је из било ког разлога био потребан резултат? Било да је везано за Српски ДНК пројекат или нека потврда личног истаживања порекла.

Какве су биле реакције и шта саветујете?

Svi se zainteresuju ali niko neće da posveti tome neko svoje vreme, a uglavnom ni  novac. Najbolji su kada im ti pričaš šta si otkriou vezi svega toga , a da se tiče delimično i njih...

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Тестирања; Реакције људи
« Одговор #3 послато: Март 12, 2019, 10:32:17 пре подне »
Искрено речено, у мом крају ретко ко зна да тестирање Y хромозома уопште постоји. Људи се заинтересују и воле наравно да чују, али им идеја "из прве" делује доста егзотично. За тестирање ДНК су обично само чули у контексту потврде очинства, зато је овај предлог око помињања само "Y-хромозома" доста добар.

Углавном се своди на то да интерес није толико велики, да би дали 6500 динара на тестирање.

Али, ништа не иде преко ноћи. Имам три тестирана за сада, који су резултат мог рада (или агитације :)), за око три недеље биће још један - а биће и још неких у будућности.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Тестирања; Реакције људи
« Одговор #4 послато: Март 12, 2019, 09:16:47 поподне »
Не знам како то да кажем, али мало је да чудно када сазнаш да припадаш хаплогрупама које се не убрају у словенске, (С обзиром да би требало да припаднем Бјелопавлићкој Е-В13) и то ако на неким другим форумима кажеш, прво што очекујеш јесте да маса Албанаца навале на то да си ''њихове горе лист''. И да ако не припадаш И2а или Р1а, једине шансе су ти да си грчког или албанског порекла, како они кажу. Није баш пријатно.
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Тестирања; Реакције људи
« Одговор #5 послато: Март 12, 2019, 09:25:55 поподне »
Не знам како то да кажем, али мало је да чудно када сазнаш да припадаш хаплогрупама које се не убрају у словенске, (С обзиром да би требало да припаднем Бјелопавлићкој Е-В13) и то ако на неким другим форумима кажеш, прво што очекујеш јесте да маса Албанаца навале на то да си ''њихове горе лист''. И да ако не припадаш И2а или Р1а, једине шансе су ти да си грчког или албанског порекла, како они кажу. Није баш пријатно.

Све је то ништавно док се коначно не тестираш и тиме потврдиш да ли си E-V13 или нека друга хаплогрупа. Предања често знају да "оману".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Тестирања; Реакције људи
« Одговор #6 послато: Март 12, 2019, 09:28:01 поподне »
Све је то ништавно док се коначно не тестираш и тиме потврдиш да ли си E-V13 или нека друга хаплогрупа. Предања често знају да "оману".

Рођак тестиран преко порекла, чекамо резултат. :)
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: Тестирања; Реакције људи
« Одговор #7 послато: Март 12, 2019, 09:48:28 поподне »
Када би било јефтиније, било би одлично да тестирају у исто време и y-хаплогрупу и аутосомалну днк.
Онда би лепо по аутосомалној генетици видели да не одступају од осталих Срба, независно од тога коју y-хаплогрупу добили (што смо се уверили овде на форуму, да смо сви на оном дијаграму прилично хомогени и "збијени на малом простору").

И иначе је аутосомална генетика занимљивија од Y.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Тестирања; Реакције људи
« Одговор #8 послато: Март 13, 2019, 09:14:35 пре подне »
Не знам како то да кажем, али мало је да чудно када сазнаш да припадаш хаплогрупама које се не убрају у словенске, (С обзиром да би требало да припаднем Бјелопавлићкој Е-В13) и то ако на неким другим форумима кажеш, прво што очекујеш јесте да маса Албанаца навале на то да си ''њихове горе лист''. И да ако не припадаш И2а или Р1а, једине шансе су ти да си грчког или албанског порекла, како они кажу. Није баш пријатно.

Не знам, мени је било сасвим нормално. Скоро половина данашњих Срба мушкараца нема словенску хаплогрупу. Пусти Албанце, то су велики комплекси које није лако лечити. E-V13 је старобалканска грана којa се данас не може везати ни за једну нацију. У реду, има процентуално више припадника међу косовским Албанцима, али има више Србa него Албанаца припадника E-V13.

И када говоримо о E-V13-Z5017 говоримо о (потенцијалном) твом и мом пра-претку који је живео пре око 4100 година. А сама мутација CTS9320 којој мислиш да припадаш je стара око 3200 година. На основу тог податка они тебе присвајају?

То је трагикомично, јер њих чак ни средином 10. века Порфирогенит није поменуо у свом познатом делу "Управљење Империјом" где је описао све народе који су у Византији живели, упркос чињеници да су и њихови преци тада живели на Балкану. Значи, одређена племена, која до касног средњег века, можда до пре 250 година нису имала никакву колективну свест о свом постојању као једне целине и која нису била никакав фактор на простору који су насељавала, присвајају тебе свом историјско-националном корпусу на основу мутације старе преко 3 миленијума :).

Наравно да можемо пратити неке резултате са њиховог пројекта, али њихова тумачења треба више схватити као забаву. То си саветујем од срца.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Тестирања; Реакције људи
« Одговор #9 послато: Март 13, 2019, 10:44:59 пре подне »
...
Ма таквог су они менталног склопа, можеш да погледаш на тим мутлти форумима они сва српска племена из цг. узимају за себе, све што је Е-В13, њихово је по дифолту.
Понекад се убијам да докажем да није то баш тако, али не иде...

Мада, ред је да се кулира. :D
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Тестирања; Реакције људи
« Одговор #10 послато: Март 14, 2019, 12:44:29 пре подне »
И да ако не припадаш И2а или Р1а, једине шансе су ти да си грчког или албанског порекла, како они кажу. Није баш пријатно.

А јел икад кажу 'влашког порекла' или им је то онда превише компликовано за митологију?

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Тестирања; Реакције људи
« Одговор #11 послато: Март 14, 2019, 03:01:04 пре подне »
Da budem sasvim iskren, meni je bilo "frka" da ako ispadnem previše severozapadno da će me Hrvati svojatati iako znam istorijat i rodoslov svoje familije do nekih impozantnih datuma i nemam nikakvih stranih upliva, pogotovo ne u zadnjih 350 god..Al' jbg nekako se stvara slika ako malo odudara od nekog proseka da odma mora biti nekog "hrvatskog" upliva, msm kao da su oni nešto znacajno severniji, zapravo do tih Hrvata koji su "severnjaci" mi Srbi nismo mogli ni doći, pogotovo ne u neka ranija vremena, a ovi npr iz Zadra ili generalno ostali južniji delovi Hr svakako ne bi imali nikakav uticaj na genetiku, neki bi čak možda povukli ka jugu a ne severu  ...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Тестирања; Реакције људи
« Одговор #12 послато: Март 14, 2019, 09:12:51 пре подне »
Слажем се са Небом, то је отприлике и мој став.

Осим тога, важно је да са друге стране имате отворену и стабилну особу, која неће правити скандал ако испадне нека "непожељна" хаплогрупа, или се покондирити ако испадне нека "пожељна" хаплогрупа.

Ако особа не жели да се тестира, не треба инсистирати, већ до краја испоштовати њен став. Можда се на крају и предомисли.