Порекло становништва > БиХ - Република Српска

Поријеко презимена Башић

(1/2) > >>

Саша Башић:
Поштовани , отварам тему у циљу истраживања поријекла нашег презимена, откривања наше могуће фамилијарне повезаности и сагледавања информација и чињеница везаних за Башиће.
Ја потичем из села Сводна , подно планине Козаре у Босанској Крајини, Република Српска. У то село, Башићи су се доселили из Црне Горе по породичном предању, славимо Ћурћевдан.
Поред нас у селу су настањени још једни Башићи који исто тако славе Ђурђевдан, али по предању нисмо фамилијарно везани.
У селу Добрљин, поред Новог Града, постоје исто тако Башићи, славе Ђурђевдан, а потичу по причи из Двора на Уни ( Банија- РСК ) . У селу Гаревци поред Приједора, постоје исто Башићи, воде поријекло са подручја Дрвара,населили се у Гаревце прије Аустроугарске окупације Босне и Херцеговине.
Био би вам неизмјерно захвалан ако се укључите у дискусију, па да сазнамо што више информација.

Небојша:
Башића је у Крајини било са бар три различите славе (Ђурђевдан, Никољдан и Срђевдан), али није искључено да су сви Ђурђевштаци род, с обзиром да су уско локализовани у Поткозарју. У Поуњу је Милан Карановић писао о роду Змијањаца-Скулара са славом Ђурђевдан. За Скуларе се каже да су са Змијања пореклом и да су се звали Башићи. Да ли је један део Скулара касније могао узети поново презиме Башић(?)

Њима је по особинама (вероватно због славе) означио као потенцијално блиску (говоримо о мушкој линији) групу родова Пепић-Михаиловић-Гајић-Драгорајац. Судећи по досадашњим резултатима, ова група припада хаплогрупи I2-Y3120.

Да ли сте тестирани? Помињали сте J2b-M241 на другој теми.

Саша Башић:
Могуће је да су неком далеком родбинским сродству.Ја сам обавио разговоре са тим свим Башићима које сам навео, а нико од њих неке битније информације из даље прошлости не посједује. Поред њих, разговарао сам са Башићима из Шековића, који такође вуку коријене из Црне Горе, Башићи из Подновља су у родбинској вези са Башићима из Шековића.Башићи са подручја Требиња су исто у некој даљој вези са њима.Тестирао сам се, управу сте, то је та група Ј- М241.
Поред тога прича о постанку презимена Башић,која се веже за Турке и ријеч баша, можда има неког смисла, али сам ја пошао од чињенице да је било нешто и прије турака, па кушавам да ископам нешто.

Небојша:

--- Цитат: Sasa123  Новембар 03, 2023, 10:03:00 поподне ---Могуће је да су неком далеком родбинским сродству.Ја сам обавио разговоре са тим свим Башићима које сам навео, а нико од њих неке битније информације из даље прошлости не посједује. Поред њих, разговарао сам са Башићима из Шековића, који такође вуку коријене из Црне Горе, Башићи из Подновља су у родбинској вези са Башићима из Шековића.Башићи са подручја Требиња су исто у некој даљој вези са њима.Тестирао сам се, управу сте, то је та група Ј- М241.
Поред тога прича о постанку презимена Башић,која се веже за Турке и ријеч баша, можда има неког смисла, али сам ја пошао од чињенице да је било нешто и прије турака, па кушавам да ископам нешто.

--- Крај цитата ---

Црна Гора и Шековићи су далеко да би се на основу презимена могле изводити неке везе. Где сте радили тест? Хаплотип би заправо доста помогао у откривању порекла ове гране Башића.

Код крајишких Срба издвајају се две међусобно веома удаљене подгране хаплогрупе J2b-M241>L283:

- J2b-L283>PH1602>PH502>Y40288 слављеници Св. Луке. Рођаци ван Крајине: Централна и Јужна Србија
- J2b-L283>Z638>Z631>Z1043>Y22894 слављеници Ђурђевдана. Рођаци ван Крајине: Стари Влах и околина Никшића

С обзиром на крсну славу верујем да може бити реч о грани Y22894.

Небојша:
Није згорег поменути да у Крајини овој хаплогрупи по свему судећи припада и хајдучка лоза Поповића (Никољдан), чувеног Пеције Поповића из Бушевића. Они су пак трећа подграна, J2b-L283>Z638>PH1751>Z3829, чија је матица највероватније у јужним динарским областима.

Интересантно да, иако је реч о релативно реткој хаплогрупи код крајишких Срба, веома је добро испрофилисана код неких родова (Лучиндан, Никољдан, Ђурђевдан).

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију