Аутор Тема: Y-DNK Nemanjića  (Прочитано 83304 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #260 послато: Фебруар 25, 2022, 10:02:05 пре подне »
Тврдња да су Немањићи Ј2 се заснива на Богуновићима легитимним мушким потомцима Немањића.Који су Ј2аМ92.Вјероватно је на то мислио.То није наивно јер је више тестираних Богуновића(са различитих подручја) управо ова хаплогрупа.И то искључиво код породица које носе директно ово презиме а не братсвеничка презимена за која се сматра да су Богуновићи. Као нпр Шкундрићи Борићи....за које се испоставило да су прилично разнолики.Управо та хомогеност код "Богуновића Ј2а" указује на чврсто предање о порјеклу од Немањића.Мислим да су они референтна тачка ко је сродан са Немањићима.

Таква предања су најобичније бајке. Присутна су код многих породица из Крајине, Србије и Црне Горе. Истраживачи који су се бавили пореклом становништва Крајине нигде нису навели податак да Богуновићи негују предање о пореклу од Немањића. Најдаље, њихово предање сеже до Рашке, и/или Црне Горе. Да ли је тај помен Рашке у предању понукао неке Богуновиће да се директно вежу за Немањиће, или помен неког Немањића-Богуновића из околине Дубровника, нисам сигуран, али је свакако плод маште.

Таква предања су негде остала на нивоу мита, док су код неких родова/племена постала део званичне историје/родослова (Васојевићи, Никшићи по женској линији и сл).

ДНК резултати Богуновића показују да су они генетички хомогени (и то не увек), али не и да су Немањићи огранак Цуца-Пјешиваца, или обрнуто.
« Последња измена: Фебруар 25, 2022, 11:16:48 пре подне Небојша »

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 895
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #261 послато: Септембар 21, 2022, 09:51:30 пре подне »
Без генетске анализе остатака се генетика Немањића неће знати, али ако ћемо теоретисати највероватније је И2 (и то баш као и Котромањићи ПХ908). Кандидат број два би био Р1а и неки најмање вероватни кандидат би био Е-В13. Доласком Словена на ове просторе, и успостављањем хегемоније у провинцији Далмацији и шире, тешко да би њихови кнезови и војводе допустили некоме од затечених староседелаца да им буде владар. Верујем да је скоро све мушке линије владара (жупана, војвода итд) могуће пратити до првих Српских кнезова који су довели ту популацију на Балкан.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #262 послато: Септембар 21, 2022, 12:30:43 поподне »
Nema nista bez analize starih kostiju. Ove price,tipa dosli iz Crne Gore,Kosova,Hercegovine mi ne piju vodu. Pogotovo ti Bogunovici,prvo dosli iz Pljevalja u Dubrovnik,pa onda otisli u Trebinje za vreme Turaka,pa resili da zapale za Krajinu,mislim stvarno. Isto ko za Brankovice. Postoji selo Brankovici u Hercegovini i navodno su ovi otuda. Na srpskom novcu iz doba despotovine stoji jasno Djurdj Vlkovic,po ocu Vuku,a ne po dedi Branku. Kao sto rekoh,bez starih kostiju nista. I na kraju,odakle Crkvi nasoj,ciji sam vernik i pripadnik pravo da brani dnk analizu Nemanjica?Na kraju krajeva,Dusan nije svetac,lezi u crkvi sv.Marka u BG-u,mogli bismo njega da testiramo. Mada, one su nadjene 1920-ih,ispreturane u manastiru sv. Arhandjela kod Prizrena.Da se ne naljute braca Hercegovci,volem vas!



Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 882
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #263 послато: Септембар 21, 2022, 01:40:18 поподне »
Ако и када буде организована акција днк анализе посмртних остатака Немањића престаће нагађања. Дотад то је једино што нам преостаје.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #264 послато: Септембар 21, 2022, 06:18:13 поподне »
Amin.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #265 послато: Септембар 21, 2022, 06:30:57 поподне »
Ако и када буде организована акција днк анализе посмртних остатака Немањића престаће нагађања. Дотад то је једино што нам преостаје.
Није да нисмо срећни док нам је дато да нагађамо јер љубав је лепа само док се чека😇

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #266 послато: Новембар 07, 2022, 09:09:18 поподне »
Mislim da bi nam mnogo pomogla saznanja kojoj haplogrupi su pripadali Nemanjići, ali ne samo oni, čak i Lazarevići, Brankovići,Crnojevići ( navodni Crnojević Mehmed je PH908?), Kosače i Kotromanići, za Čihoriće se zna.

Ko je pisao za Kosače, znam da je pisao i podgranu pa bi bilo dobro ako može i ovde da napiše.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #267 послато: Новембар 07, 2022, 10:29:15 поподне »
Mislim da bi nam mnogo pomogla saznanja kojoj haplogrupi su pripadali Nemanjići, ali ne samo oni, čak i Lazarevići, Brankovići,Crnojevići ( navodni Crnojević Mehmed je PH908?), Kosače i Kotromanići, za Čihoriće se zna.

Ko je pisao za Kosače, znam da je pisao i podgranu pa bi bilo dobro ako može i ovde da napiše.
Знам да је рађена днк кнеза Лазара пре неколико година ради поређења са деспотом Стефаном,ваљда. Далеко да сам стручњак, али је ли могуће да је узорак узет за анализу био толико порозан да нису могли Y хаплогрупу да му одреде, а релативно добро су му мошти очуване? Можда чак боље од Otzi- ја? Кости средњевековних босанских великаша (којима су одредили хаплогрупу,а биле су 600 година у земљи) да не помињем! Не знам, нисам паметан.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #268 послато: Новембар 07, 2022, 11:29:44 поподне »
navodni Crnojević Mehmed je PH908?

Црнојевићи по свој прилици јесу PH908, и до данас има потомака бочних сродника властеоске лозе (врло вероватно):

„Повлачећи се пред надирањем Турака, господар и оснивач Црне Горе, Иван-бег Црнојевић је своју престолницу са Жабљака на Скадарском језеру преселио прво на Ријеку Црнојевића (око 1475. године) а затим, и дефинитивно, на Цетиње (око 1485. године). Историјски је познато да су при повлачењу Иванбега пратили: породица, најближи рођаци и државни службеници. Послије пресељења престолнице са Ријеке Црнојевића на Цетиње, дио породице је остао да живи на Ријеци Црнојевића, гдје је био дио земљишних добара породице Црнојевић. У XVII вијеку из разлога крвне освете тај дио породице Црнојевића се преселио у село Грађане, које је од Ријеке удаљено око 18 км. Према историјски познатом родослову владајуће куће Црнојевића, а који је дат у прилогу овог текста, тешко је казати од којега од потомака Радича Црнојевића – оснивача некадашње династије водимо поријекло. Оно што се скоро са сигурношћу може казати јесте да не можемо бити директни потомци најстаријег Иванбеговог сина Ђурђа чији су потомци завршили у Италији, као ни од његовог најмлађег сина Станка потурченог под именом Скендербег …

Главну линију династије Црнојевића чинили су Стеван, Иван и Ђурађ, дакле, отац, син и унук. Око њих породица Црнојевића је била веома разграната са веома јаким родбинским везама. У самој породици постојали су чести сукоби између присталица породичног владања и власти истакнутих појединаца. Историјски подаци о остатку породице су веома скромни. И поред тога познато је да је Иван послије напуштања тврђаве на Жабљаку бригу о њој препустио неком свом рођаку, који се послије пада Жабљака 1478. највјероватније преселио на Ријечки Град гдје је био и сам Иван-бег. По првом повратку из изгнанства 1480. Иван је ступио у контакт са неким својим рођаком који му је помагао ¬вјероватно са братом Ђурађем или, чак прије, с његовим сином, који је послије пада Црне Горе живио у Котору. Није познато гдје су ти рођаци живјели послије Ивановог повратка на власт 1481. године. Дио породице се преселио на Косово и познато је да су неки промијенили вјеру и били турске спахије. У историјским списима помињу се двојица спахија Црнојевића. у Пећи и Плаву, под именом Радич. …

Узимајући у обзир, да према народном предању, за цијело вријеме постојања породице Црнојевића у селу Грађане нико никада није сумњао да та породица припада потомцима славне династије, а и они сами су се тако осјећали, то слиједи да ова породица припада неком огранку ове чувене црногорске породице. Обзиром да у родослову недостаје неколико генерација са којима би се дошло до XV вијека када је династија Црнојевића била у пуној снази, то једино коректне претпоставке о поријеклу стоје на располагању. …

Према томе, логично је претпоставити да водимо поријекло или од Ћурађа – Ивановог брата а другог Стефаничиног сина, или, пак од Иванбегових стричева Ћурашина или Којчина. Ово је веома коректна претпоставка, јер како је Иван повјерио на чување напуштеног Жабљака неком веома блиском рођаку, а што је историјски познато, тако је сасвим нормално било да је по напуштању Ријечког Града и одласком на Цетиње, бригу о вођењу старих Доњих породичних добара, са виноградима и рибњацима, повјерио неком свом блиском рођаку. Обзиром да су блиски Иванбегови рођаци брат и браћа од стричева то слиједи да је неко од њих остао на Ријеци Црнојевића. Како је неко од наших предака, по породичном предању због крвне освете, из Ријеке Црнојевића дошао у Грађане, то слиједи да морамо водити поријекло од тог веома блиског Иванбеговог рођака – Радичевог потомка. Као допунски елемент који говори о заједничком поријеклу, који може, а не мора пуно да значи, јесу имена која се појављују у оба родослова – некадашње и наше породице Црнојевић. Наиме, није ни најмање занемарљиво што се у оба родослова јављају иста имена Радич, односно Раич, и Ђурашин – Ђурађ, односно новија варијанта тог имена – Ђуро.“

https://sites.google.com/site/crnojevicrodoslov

https://www.poreklo.rs/2016/02/11/bratstva-plemena-gradjani/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #269 послато: Новембар 08, 2022, 01:12:16 пре подне »
Eto, onda po svoj prilici imamo sledeći raspored za koji znamo
Crnojevići - PH908
Kotromanići- PH908
Kosače-PH908
Radojević-PH908
Čihorić- PH908
Borojević(Ivan Beg)- R1a
Gornja Bosna Svi- PH908

Mozak mi je stao, trebalo bi da imamo još nekoliko poznatih rodova.

Uglavnom se radi takođe o PH908.
Rašković drobnjački knez-I1
« Последња измена: Новембар 08, 2022, 01:17:11 пре подне barbarylion »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1103
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #270 послато: Новембар 08, 2022, 01:29:17 пре подне »
Takođe Osman Paša Kazanac, tačnije porodice koje vode poreklo od istoga - PH908
Živkovići ( manja srpska vlastela od koje poreklo izvode i izetbegovići)- PH908

Petrović-Njegoš- E-V13

Ako se još neko seti nečega neka piše.
Bilo bi interesantno znati haplogrupu Lazarevića, ali i druge srpske vlastele.
« Последња измена: Новембар 08, 2022, 01:33:01 пре подне barbarylion »

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #271 послато: Новембар 08, 2022, 07:18:08 пре подне »
   Старовлашки кнезови Рашковићи Ria.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #272 послато: Новембар 08, 2022, 07:31:00 пре подне »
То да су Петровићи E-V13, то је само претпоставка на основу неких народних предања. Ја ипак "типујем" да су PH908.

На мрежи Lajbnic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 113
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #273 послато: Новембар 08, 2022, 08:20:37 пре подне »
Takođe Osman Paša Kazanac, tačnije porodice koje vode poreklo od istoga - PH908
Živkovići ( manja srpska vlastela od koje poreklo izvode i izetbegovići)- PH908

Petrović-Njegoš- E-V13

Ako se još neko seti nečega neka piše.
Bilo bi interesantno znati haplogrupu Lazarevića, ali i druge srpske vlastele.

Зар Осман Паша није у вези са Паповићима из Казанца и пар фамилија из Шипачног који су сви потврђени као R1a-M458-L1029? Неко је писао о томе овде на форуму раније.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #274 послато: Новембар 08, 2022, 09:24:03 пре подне »
Знам да је рађена днк кнеза Лазара пре неколико година ради поређења са деспотом Стефаном,ваљда. Далеко да сам стручњак, али је ли могуће да је узорак узет за анализу био толико порозан да нису могли Y хаплогрупу да му одреде, а релативно добро су му мошти очуване? Можда чак боље од Otzi- ја? Кости средњевековних босанских великаша (којима су одредили хаплогрупу,а биле су 600 година у земљи) да не помињем! Не знам, нисам паметан.

Није никада рађена Y-ДНК анализа на тим узорцима, већ само она која би потврдила да ли се ради о вези отац-син.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #275 послато: Новембар 08, 2022, 09:42:34 пре подне »
Eto, onda po svoj prilici imamo sledeći raspored za koji znamo
Crnojevići - PH908
Kotromanići- PH908
Kosače-PH908
Radojević-PH908
Čihorić- PH908
Borojević(Ivan Beg)- R1a
Gornja Bosna Svi- PH908

Mozak mi je stao, trebalo bi da imamo još nekoliko poznatih rodova.

Uglavnom se radi takođe o PH908.
Rašković drobnjački knez-I1

Требало би да су Косаче N2.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 709
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #276 послато: Новембар 08, 2022, 10:07:48 пре подне »
Требало би да су Косаче N2.
На основу?

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #277 послато: Новембар 08, 2022, 10:17:29 пре подне »
На основу?

Нпр. на основу тестираних породица који воде порекло од Косача. Тако да ми није јасно на основу чега се тврди да су I2?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5299
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #278 послато: Новембар 08, 2022, 10:20:49 пре подне »
Много мутних нагађања, а мало доказима поткрепљених тврдњи.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #279 послато: Новембар 08, 2022, 10:21:47 пре подне »
Рашковићи - R1a-YP4278
исто као и власи Шаренци или Красојевићи
https://www.poreklo.rs/2021/09/03/y-haplogrupa-r1az280yp4278by30743-otkrivena-medju-potomcima-starovlaskih-knezeva-raskovica/

Кнез Никола Рашковић Дробњак - I1-FGC22045
исто као и власи (племе) Дробњаци

Мислим да би требало хаплогрупе властеле посматрати заједно са онима влашких катуна и црногорских племена.

Чини се да су били донекле блиску по статусу, и међусобно повезани. И родоначелник Озринића је такође био један племић, ако се добро сјећам.