Аутор Тема: Презиме Керкез (Ђурђевдан), Босанска Крајина - I2-Y3120*  (Прочитано 1859 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Презиме Керкез (Ђурђевдан), Босанска Крајина - I2-Y3120*
« послато: Новембар 17, 2020, 06:06:45 поподне »
Чланак о пореклу крајишких Керкеза:

https://www.poreklo.rs/2020/11/17/prezime-kerkez/

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Презиме Керкез (Ђурђевдан), Босанска Крајина - I2-Y3120*
« Одговор #1 послато: Новембар 25, 2020, 01:16:52 поподне »
Назив Керкез могао би потицати од тур. kerkenez - сокол, али вјеројатније је да потиче од албанскога kërkesë - захтјев, искање, тражење. Ктому иде у прилог, да би се турска ријеч прилагодила у ћерћенез, да бијаше позајмљена.
Начух и да су Керкези сродни с Рађеновићима и постали од њих или обратно, а заједно вуку поријекло из сјеверне Албаније, гдје је раније било много Срба. Можда су се доселили у Крајину у истом валу с Родићима и сличним родовима за које постоји предање да су из крајева Албаније и Македоније.
« Последња измена: Новембар 25, 2020, 01:24:44 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Презиме Керкез (Ђурђевдан), Босанска Крајина - I2-Y3120*
« Одговор #2 послато: Новембар 25, 2020, 01:30:02 поподне »
Назив Керкез могао би потицати од тур. kerkenez - сокол, али вјеројатније је да потиче од албанскога kërkesë - захтјев, искање, тражење. Ктому иде у прилог, да би се турска ријеч прилагодила у ћерћенез, да бијаше позајмљена.
Начух и да су Керкези сродни с Рађеновићима и постали од њих или обратно, а заједно вуку поријекло из сјеверне Албаније, гдје је раније било много Срба. Можда су се доселили у Крајину у истом валу с Родићима и сличним родовима за које постоји предање да су из крајева Албаније и Македоније.

Требало би тестирати те Рађеновиће из Унца. Они би, по другој верзији, требали бити сродни групи око Бурсаћа (R1a-M458>A11460). Вероватније ми звучи да је Керкез неки турцизам и да је надимак/презиме локалног карактера. Иначе се од самих Керкеза може чути да им порекло води са Кавказа, од Черкеза и сл. То је та клопка када се прате искључиво сличности у називима.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Презиме Керкез (Ђурђевдан), Босанска Крајина - I2-Y3120*
« Одговор #3 послато: Новембар 25, 2020, 04:35:29 поподне »
Требало би тестирати те Рађеновиће из Унца. Они би, по другој верзији, требали бити сродни групи око Бурсаћа (R1a-M458>A11460). Вероватније ми звучи да је Керкез неки турцизам и да је надимак/презиме локалног карактера. Иначе се од самих Керкеза може чути да им порекло води са Кавказа, од Черкеза и сл. То је та клопка када се прате искључиво сличности у називима.

Било је у Поуњу и черкезске "крви", те и сам сам на аутозомалу добио мали одстотак сјеверозападнога кавказа, но радило се искључиво о женскињама и робињама, које су по предању овдашњи бегови узимали у жене. Ја гледх, али нема у турском баш назива керкез; ако ћемо склапати и слагати имају ријечи кере и кез, но обје означавају исто - нешто као "пута" у нас, када говориш "један пут, два пута, три пута" итд. Има само ријеч керкенез - нека врста сокола, али није то баш исто као керкез. Нијесам стручњак за албански, али баш они имају ту ријеч и значи з а х т ј е в, као када неко полаже право на земљу, посјед или нешто.Можда Никола може потврдити или оповргнути ово, јере он зна албански боље но ја.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Презиме Керкез (Ђурђевдан), Босанска Крајина - I2-Y3120*
« Одговор #4 послато: Новембар 25, 2020, 04:45:06 поподне »
Било је у Поуњу и черкезске "крви", те и сам сам на аутозомалу добио мали одстотак сјеверозападнога кавказа, но радило се искључиво о женскињама и робињама, које су по предању овдашњи бегови узимали у жене. Ја гледх, али нема у турском баш назива керкез; ако ћемо склапати и слагати имају ријечи кере и кез, но обје означавају исто - нешто као "пута" у нас, када говориш "један пут, два пута, три пута" итд. Има само ријеч керкенез - нека врста сокола, али није то баш исто као керкез. Нијесам стручњак за албански, али баш они имају ту ријеч и значи з а х т ј е в, као када неко полаже право на земљу, посјед или нешто.Можда Никола може потврдити или оповргнути ово, јере он зна албански боље но ја.

kërk|e'së nf 1 request; demand 2 requirement, demand 3 (Econ) demand

Дакле, то је именица са основним значењем "захтев". Не знам колико би таква основа била добра за грађење презимена. Дакле не "захтевалац" или нешто слично, већ само "захтев". Изговор је отприлике "к'ркЕс" (са узлазним нагласком на Е), што се исто не слаже баш са изговором крајишког Керкез. Но, то је само моје мишљење.
« Последња измена: Новембар 25, 2020, 04:59:19 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Презиме Керкез (Ђурђевдан), Босанска Крајина - I2-Y3120*
« Одговор #5 послато: Новембар 25, 2020, 08:39:48 поподне »
Начух и да су Керкези сродни с Рађеновићима и постали од њих или обратно.
Нигде нисам прочитао да се Керкези доводе у везу са Рађеновићима, или знаш нешто, што што ја не знам ?

Или повезујеш њихово сродство са Рађеновићима на основу ових из Малог Очијева који носе презиме по мајци која је била од Рађеновића?

Rađenovići (6 k.) slave Đurđevdan. Oni su zapravo Kerkezi. Marko Kerkez umre uz kugu, a ostane mu u kolevci sin Obrad. Žena Markova bila od Rađenovića. Ona se preuda dok je Obrad još bio dete, a njega ostavi ovde kod neke rodbine. Ovi ga okrenu po materi zvati Rađenovićem i tako to prezime pređe sasvim na njega i na potomke mu.

https://www.poreklo.rs/2013/09/01/poreklo-prezimena-selo-malo-o%c4%8dijevo-drvar/
« Последња измена: Новембар 25, 2020, 08:42:00 поподне Акса »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Презиме Керкез (Ђурђевдан), Босанска Крајина - I2-Y3120*
« Одговор #6 послато: Новембар 25, 2020, 09:23:49 поподне »
Нигде нисам прочитао да се Керкези доводе у везу са Рађеновићима, или знаш нешто, што што ја не знам ?

Или повезујеш њихово сродство са Рађеновићима на основу ових из Малог Очијева који носе презиме по мајци која је била од Рађеновића?

Rađenovići (6 k.) slave Đurđevdan. Oni su zapravo Kerkezi. Marko Kerkez umre uz kugu, a ostane mu u kolevci sin Obrad. Žena Markova bila od Rađenovića. Ona se preuda dok je Obrad još bio dete, a njega ostavi ovde kod neke rodbine. Ovi ga okrenu po materi zvati Rađenovićem i tako to prezime pređe sasvim na njega i na potomke mu.

https://www.poreklo.rs/2013/09/01/poreklo-prezimena-selo-malo-o%c4%8dijevo-drvar/

Да, они су заправо Рађеновићи по мајци.

"Рађеновићи у Вел. Очијеву заправо су Керкези, а прозвани Рађеновићима по матери, као сироте. Из породице Рађеновића у Осрецима излазили су свештеници кроз 4—5 колена." (Унац, 1925)

Крајишки Рађеновићи (Ђурђевдан) би по некој логици морали бити део рода Бурсаћ-Зељковић. Има неких Рађеновића (Radenovich, BiH) на 23andMe, који су R1a-Z282, или R1a-M417. Верујем да могу бити ових из Босанске Крајине. Иако у Крајини и нема неке логике код појединих група родова (Родићи, Богуновићи), код Бурсаћа за сада сви добијају и генетичку потврду о припадности роду.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Презиме Керкез (Ђурђевдан), Босанска Крајина - I2-Y3120*
« Одговор #7 послато: Јул 13, 2022, 03:33:57 поподне »
Занимљива грана, може ли се говорити о некој повезаности са Џувелековићем из Угљевика?