Аутор Тема: Срби из Северне Албаније и Старе Србије  (Прочитано 25214 пута)

Ван мреже Lazar Stailkovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« послато: Новембар 04, 2018, 09:52:47 поподне »
Добро вече,ја сматрам да је потребна ова тема,јер има Срба који су одатле.И ја сам, који сам део једне породице која потиче из тих крајева.Ко има жељу за ову тему може да остави неки одговор.А жеља ми је да се овде напишу родови из тих крајева.Хвала поздрав.

На мрежи Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #1 послато: Новембар 04, 2018, 11:32:38 поподне »
Добро вече,ја сматрам да је потребна ова тема,јер има Срба који су одатле.И ја сам, који сам део једне породице која потиче из тих крајева.Ко има жељу за ову тему може да остави неки одговор.А жеља ми је да се овде напишу родови из тих крајева.Хвала поздрав.

Добро вече Лазаре и свака част за тему. Ево једног од људи који је старином са горе наведених простора.У питању је Лазар Чокић нишанџија Трећег вода пољске батерије српске војске,јунак из Првог Светског рата. Чокићима су сродни Вујичићи, који негују предање о пореклу из Скадра. Лазар Чокић је из села Ковачевац код Младеновца у Шумадији.Ова породица слави Ђурђиц.

https://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/cokic-lazar/
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #2 послато: Новембар 05, 2018, 09:15:40 пре подне »
У Љубићу, код Чачка, живи породица Рацковића. Старином су из Бера, али постоји, сада већ предање, да су у Бер дошли из Кроје у Албанији. У Љубићу се јављају већ 1823.

П.С. Ко зна нешто више, нека ми јави, породица ме је замолила да истражим њихово порекло и родослов колико могу.
« Последња измена: Новембар 05, 2018, 09:20:30 пре подне Антонин »

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #3 послато: Новембар 05, 2018, 09:30:09 пре подне »
Занимљиво. Кажи им да се тестирају.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Lazar Stailkovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #4 послато: Децембар 16, 2018, 04:57:28 поподне »
Inače možda nije ovo za temu,ali ja sam odradio porodično stablo,pa ko želi da vidi staviću.I ako neko zna koliko godina je od prilike navrhdeda rodjen.

Ван мреже Lazar Stailkovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #5 послато: Децембар 16, 2018, 06:27:46 поподне »
Evo stabla samo muska linija.Inace ima jos jedan decak sedme generacije.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #6 послато: Фебруар 09, 2019, 08:26:32 поподне »
У село Врбештица код Штрпца живе породице Станисављевићи и Бандулићи пореклом су из северне Албаније. А. Урошевић је 1939. године забележио следеће о њима: "Станисављевићи (19 кућа) и Бандулићи (3 кућа) дељеници Станисављевића, славе подједнако две славе: Св. Пречисту и Св. Илију). Досељени су око средине 18. века од преко Дрима, из данашње северне Албаније."

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #7 послато: Фебруар 12, 2019, 12:49:11 пре подне »
У селу Горњи Макреш код Гњилана такође живи један српски род "Поточани или Ђоринци" који је пореклом из Љуме као и Стаилковићи из Драганца код Гњилана. Поточани или Ђоринци славе Аранђеловдан исто као и Стаилковићи. Ево шта је Атанасије Урошевић забележио о роду "Поточани или Ђиринци": Поточани или Ђоринци (12 кућа., св. Арханђео), су оснивачи садашњег села. Досељени су из Кречова у Љуми још док није било Арбанаса у Кривој Реци. Из Љуме су избегли од крвне освете. За њиве су морали крчити шуме.

"Поточани или Ђоринци" из Горњег Макреша и Љумци тј. Стаилковићи из Драганца су највероватније у сродству. Миграција ових породица из Љуме ка Косову се по мојој процени десила негде крајем 1790-тих или почетком 1800-тих због крвне освете или због исламизације. Пре бих рекао да су се наведене породице из Љуме доселиле на Косово због исламизације која је тада захватила Љуму и суседну Гору  ;)

Село "Кречево" у Љуми нисам успео да пронађем, јер је име села највероватније промењено. Ово су села у Љуми у којима живе поарбанашени Горанци, из неког од ових села су се иселили преци родова "Љумци" и "Поточани или Ђоринци".

Бранислав Нушић је у Љуми боравио двадесетак дана и забележио је да је много људи у Љуми до 1820. године говорило српски језик.  Имена села у Љуми за­др­жа­ла су се и данас још српска, та­ко: Топољане, Побрег, Ново Село, Гостиљ, Добруша, Враница итд. У свим љумским селима држи се још слава, и то по старом обичају; го­сти се го­сте по три да­на. Највише се слави Св. Никола, Св. Димитрије, Св. Ђорђе и Св. Илија”.
« Последња измена: Фебруар 12, 2019, 12:51:51 пре подне Слатинац »

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #8 послато: Фебруар 12, 2019, 02:39:56 пре подне »
Имамо још пар  српских породица са Косова које имају предање да су пореклом из северне Албаније;

1. Кевкићи (25 кућа) и Тороћеви (23 кућа) из Готувуше (Штрпце), оба са славом Св. Николе, досељени крајем 18. века из околине Скадра, из села Сероја. Појасеви уназад за Кевкиће од досељења: Добросав 90 година, Симеон, Миленко, Стеван.

2. Ристићи и Пoпoвићи из Бостана (Ново Брдо) (1 кућа. Митровдан); су досељени на Ново Брдо из Малесије пре 170 година. Ускоро су потом прешли у Плавицу. Из Малесије су се иселили да би избегли крвну освету. За њих се каже да још имају „жицу“ за оружје и коње и да су врло пргави.

3. Маринкови из Штимња (Штимље) (7 кућа., Св. Ђорђе Алимпије), досељени из Северне Албаније прво у Давидовце, где још на месту „Старо Село“ има њиховог гробља. Одатле су се преселили у Штимњу по доласку Арбанаса у Давидовце почетком 19. века.

Село Сероја из којег се доселила прва породица на списку нисам могао да нађем. Што се тиче породица "Ристићи и Поповићи", оне су се највероватније доселиле исто као и прва породица из Скадра и околине. Велика је штета што ове породице нису тестиране у подухвату "Бесплатно Y-ДНК тестирање Срба са Косова и Метохије".

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #9 послато: Фебруар 12, 2019, 08:27:17 пре подне »
Имамо још пар  српских породица са Косова које имају предање да су пореклом из северне Албаније;

1. Кевкићи (25 кућа) и Тороћеви (23 кућа) из Готувуше (Штрпце), оба са славом Св. Николе, досељени крајем 18. века из околине Скадра, из села Сероја. Појасеви уназад за Кевкиће од досељења: Добросав 90 година, Симеон, Миленко, Стеван.

У селу Горњи Макреш код Гњилана такође живи један српски род "Поточани или Ђоринци" који је пореклом из Љуме као и Стаилковићи из Драганца код Гњилана. Поточани или Ђоринци славе Аранђеловдан исто као и Стаилковићи. Ево шта је Атанасије Урошевић забележио о роду "Поточани или Ђиринци": Поточани или Ђоринци (12 кућа., св. Арханђео), су оснивачи садашњег села. Досељени су из Кречова у Љуми још док није било Арбанаса у Кривој Реци. Из Љуме су избегли од крвне освете. За њиве су морали крчити шуме.


Тестирани су Кевкићи и Поточани, Аранђеловдан (али из Ранилуга).

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #10 послато: Фебруар 13, 2019, 01:15:12 пре подне »
У Љубићу, код Чачка, живи породица Рацковића. Старином су из Бера, али постоји, сада већ предање, да су у Бер дошли из Кроје у Албанији. У Љубићу се јављају већ 1823.

П.С. Ко зна нешто више, нека ми јави, породица ме је замолила да истражим њихово порекло и родослов колико могу.

Антонине јел можеш мало да прецизираш где се налази то место Бер?

Ван мреже DraganP-BG

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 130
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #11 послато: Фебруар 13, 2019, 03:00:04 пре подне »
Jokići u Topoli Simeunovići -Davidovići u Koraćici i Eskići u Kovačevcu smatraju da potiču od tri brata .Smatraju da im je starina iz okoline Skadra.Ne tako definisano kretanje braće sa različitih mesta .Jokići po popu Djordeviću čiji tekst postoji smatraju da su preci čuvenog buljubaše došli iz Skadra.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #12 послато: Фебруар 13, 2019, 03:19:11 пре подне »
Свака од ових породица које сте навели имају различита предања о пореклу. Јокићи у Тополи тврде да су из Сјенице, Ескићи мисле да су им преци дошли из Босне, Давидовићи у Кораћици тврде да су њихови преци дошли из околине Ђаковице у Метохији. Али то предање да су пореклом  из Скадра нисам успео да нађем.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #13 послато: Фебруар 13, 2019, 03:28:50 пре подне »
У Ораховцу живи породица Мојсић (1 кућа., слава Ђурђевдан) пореклом су из Скадра. Извор: Ораховац, антропогеографска монографија варошице, Краснићи Марк, Гласник музеја Косова и Метохије II.

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #14 послато: Фебруар 13, 2019, 05:57:01 пре подне »
Антонине јел можеш мало да прецизираш где се налази то место Бер?

To su Beri u Lješanskoj nahiji, pored Podgorice.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #15 послато: Фебруар 13, 2019, 06:51:22 пре подне »
Није ми познато да је у Кроји било Срба. Сачекајмо да неко од искусних уредника са форума напише нешто више о пореклу ове породице и њиховом предању о пореклу из Кроје.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #16 послато: Фебруар 13, 2019, 07:02:41 пре подне »
Пронашао сам још једну српску породицу са предањем о пореклу из Албаније, али ова породица долази из потпуно другог краја него што сам очекивао. Ради се о породици Шћековићи из села Бурово (Лазаревац), која има предање да је пореклом из Албаније. Петар Ж. Петровић је забележио је забележио ову породицу током свог ономастичког пописа 1930-их година;"Шћековићи (Алексићи и Вукашиновићи – који су изумрли) су један род и они су од „Арбаније“, славе Аранђеловдан."

Нажалост нису сачували предање из којег су се места или области у Албанију иселили, али с обзиром да је највише Срба у Албанији живело и дан данас живи у Скадру, рекао бих да је та породица пореклом из Скадра или околине.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #17 послато: Фебруар 13, 2019, 10:35:02 пре подне »
Није ми познато да је у Кроји било Срба. Сачекајмо да неко од искусних уредника са форума напише нешто више о пореклу ове породице и њиховом предању о пореклу из Кроје.

Можда првобитно нису ни били Срби, већ Албанци који су прихватили православну веру и временом се посрбили. Нема много таквих случајева у забележеним предањима, али су ипак присутни.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #18 послато: Фебруар 13, 2019, 10:44:36 пре подне »
Можда првобитно нису ни били Срби, већ Албанци који су прихватили православну веру и временом се посрбили. Нема много таквих случајева у забележеним предањима, али су ипак присутни.

Не треба сметнути с ума и ону двојицу из Комса и Курдарија у области Мат који су R1a-Z280>CTS1211>Y33*. Али њих би повезао пре са бугарском експанзијом.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Срби из Северне Албаније и Старе Србије
« Одговор #19 послато: Фебруар 13, 2019, 11:20:13 пре подне »
To su Beri u Lješanskoj nahiji, pored Podgorice.
То су ови које у свом тексту помиње Небо :
Цитат
„Крусе“ (није познато да ли је братство добило име по селу, или село по братству), чине родови: Бојановићи, Ћетковићи, Раичевићи, Рацковићи, Перовићи. Према предању, даљом старином су из Кроје из Албаније.
У сваком случају сумњам да су љубићки Рацковићи које помиње Антонин од ових Рацковића (иако би било занимљиво да јесу). Док се не тестирају не може се ништа рећи.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14