Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2466478 пута)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4520 послато: Септембар 23, 2017, 12:22:30 поподне »
Хвала!
Било би корисно сазнати, ако је икако могуће, који родови су били пре 200 година у Могили, нарочито они који славе С. Јована.

Тражио сам и нашао једну фамилију али сада тражим потенцијалног донора бриса па да проверимо...

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4521 послато: Септембар 23, 2017, 01:07:33 поподне »
Тражио сам и нашао једну фамилију али сада тражим потенцијалног донора бриса па да проверимо...
Не би било лоше да саопштиш о којој фамилији је реч. Обрати пажњу и на фамилије које славе Св. Стевана и Св. Арх. Михаила у том селу.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4522 послато: Септембар 23, 2017, 05:37:31 поподне »
Слава јесте показатељ о којој се породици ради, али од када сам почео да пишем родослове за село Неродимље схватио сам да треба бити доста опрезан...Навешћу пример моје фамилије...Мој чукундеда Стака ЛУКИЋ се оженио ћерком Станоја ДАБИЋА, а он је имао још две кћери које су се такође удале. Пошто је Стака имао доста деце Станоје (пошто је деда те деце) га је питао да му да једно мушко да бих га посинио да се кућа не бих затворила. Стака је дао једног од синова (мој прадеду) Дамњана и он је из захвалнисти према деди и старатељу Станоју узео његову славу а задржао презиме ЛУКИЋ. Његови потомци и данас славе славу ДАБИЋА. Таквих случајева (мислим на моје село, амогу слободно да тврдим и околину) је било не много али доста. Скоро сам разговарао са једним мојим земљаком који има 80 година, слочна је прича само што су они узели и славу и презиме...То се наравно касније заборави, чак се потомцима о томе и не прича и тако се заборави, аљуди су убеђени да су крвно из те фамилије. Поред тога, мењање славе, такође имам неколико случајева да једна фамилија има више слава, или да се приликом досељавања или осељавања из мест у место мењали славу. Ово је наравно прича из мога краја и искључиво пишем за њега (Урошевац и околина, Косово и Метохија) а верујем да је тако било и у осталим Српским областима...Треба бити опрезан са овим и добро проучити фамилију пре него што мислиш да је сродна са твојом...
Мој колега се презива Миљковић, његов отац је родом из околине Подујева. Зна да је његов прадеда посињен у породици Миљковић, а да се пре него је посињен презивао Никитић. Занимљиво ми је било то да није знао да ми каже како се зове село одакле му је отац, а када је телефоном позвао оца да га пита добио је одговор како се село зове али нисмо никако могли да "изгугламо" то село под тим називом. 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4523 послато: Септембар 23, 2017, 05:49:08 поподне »
Мој колега се презива Миљковић, његов отац је родом из околине Подујева. Зна да је његов прадеда посињен у породици Миљковић, а да се пре него је посињен презивао Никитић. Занимљиво ми је било то да није знао да ми каже како се зове село одакле му је отац, а када је телефоном позвао оца да га пита добио је одговор како се село зове али нисмо никако могли да "изгугламо" то село под тим називом.

Ако није тајна, напиши које село је у питању, можда ћу ја имати више среће у проналажењу.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4524 послато: Септембар 23, 2017, 07:02:12 поподне »
Ако није тајна, напиши које село је у питању, можда ћу ја имати више среће у проналажењу.  ;)
Не могу се сетити сада, написаћу ти у понедељак кад га питам. У питању је неко село у околини Подујева, а обзиром да је презиме Никитић ретко верујем да добри познаваоци тог краја можда знају и овако без податка о називу села. Мада, нисам сигуран да су Никитићи и Миљковићи који су његовог прадеду посинили из истог села.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4525 послато: Септембар 23, 2017, 07:14:45 поподне »
U okolici Podujeva su Srbi bili isključivo međuratni kolonisti.  Jesu li njegovi kolonizirani?  Vidim da su Miljkovići bili naseljeni u Ladovac i samo Podujevo.  Kosovka Ristić kaže da su u Ladovac naseljeni iz Trbunja kod Kuršumlije. 

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4526 послато: Септембар 23, 2017, 07:24:17 поподне »
Не могу се сетити сада, написаћу ти у понедељак кад га питам. У питању је неко село у околини Подујева, а обзиром да је презиме Никитић ретко верујем да добри познаваоци тог краја можда знају и овако без податка о називу села. Мада, нисам сигуран да су Никитићи и Миљковићи који су његовог прадеду посинили из истог села.

Једини Никитићи које сам пронашао у Дигиталној библиотеци Порекла су они из копаоничког села Крива Река, које би требало да припада општини Брус. Вероватно су из тог села колонизовани у околину Подујева.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4527 послато: Септембар 23, 2017, 07:26:20 поподне »
U okolici Podujeva su Srbi bili isključivo međuratni kolonisti.  Jesu li njegovi kolonizirani?  Vidim da su Miljkovići bili naseljeni u Ladovac i samo Podujevo.  Kosovka Ristić kaže da su u Ladovac naseljeni iz Trbunja kod Kuršumlije.
Када смо причали о томе није остављао утисак да је баш упознат са пореклом своје породице, чак напротив. Помињао је и боравак породице у Топлици, али потпуно нејасно да би се могло закључити нешто прецизно. Кад сам га питао да ли му је родјака ТВ водитељка Наташа Миљковић, пошто сам негде прочитао да је њен отац из околине Подујева, рече да није и да је она од неких других Миљковића. Након тога је тек поменуо да је његов деда заправо Никитић а посињен од неког Миљковића. Ако сазнам нешто више у понедељак поставићу.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4528 послато: Септембар 23, 2017, 07:35:36 поподне »
Miljkovići koji su živeli u Ladovcu su doseljeni sa Kopaonika kao kolonisti u Lаb. Od njih je otac te novinarke, koji je isto radio kao novinar Novosti. Imanje su prodali i otselili u okolinu Niša.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4529 послато: Септембар 23, 2017, 08:15:44 поподне »
Данило Вуковић, звани Прдоња!!! :D :D Још су и добро прошли са добијањем презимена, могли су данас да буду и Прдоњићи!
Хоће ли сада у табелу бити убачено изворно а не званично презиме тог тестираног, Шапоњић не Јерковић?

Код Бањалуке имамо презиме Прдић. Један познати Бањалучанин се тако презивао, па је промијенио презиме у Јакшић. Знам човјека који носи ово презиме, а зове се Тихомир. Не знам да ли има брата Звонимира :-)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4530 послато: Септембар 23, 2017, 08:17:53 поподне »
 
Код Бањалуке имамо презиме Прдић. Један познати Бањалучанин се тако презивао, па је промијенио презиме у Јакшић. Знам човјека који носи ово презиме, а зове се Тихомир. Не знам да ли има брата Звонимира :-)
:D :D :D

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2331
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4531 послато: Септембар 24, 2017, 03:15:50 пре подне »
Код Бањалуке имамо презиме Прдић. Један познати Бањалучанин се тако презивао, па је промијенио презиме у Јакшић. Знам човјека који носи ово презиме, а зове се Тихомир. Не знам да ли има брата Звонимира :-)

Прдићи су Хрвати из Далмације, највише из села Лећевица. Мењали су презиме у Пердић, али не знам да ли сви.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4532 послато: Септембар 24, 2017, 02:26:19 поподне »
Ово је списак свих насеља у оквиру општине Подујево:

Алабак, Бајчина, Баловац, Бараина, Батлава, Бело Поље, Блато, Брадаш, Браина, Бревник, Бреце, Буринце, Велика Река, Главник, Годишњак, Горња Дубница, Горња Лапаштица, Горња Пакаштица, Горње Љупче, Горњи Сибовац, Грдовац, Двориште, Добри До, Добротин, Доња Дубница, Доња Лапаштица, Доња Пакаштица, Доње Љупче, Доњи Сибовац, Дуз, Думош, Житиње, Закут, Каљатица, Качибег, Кисела Бања, Коњушевац, Крпимеј, Крушевица, Ладовац, Лауша, Летанце, Ливадица, Луг, Лужане, Мазап, Мајанце, Медреговац, Мердаре, Метохија, Мировац, Мургула, Обранџа, Орлане, Палатна, Пендуха, Перане, Подујево, Попово, Поток, Преполац, Радујевац, Ракиница, Ревуће, Репа, Речица, Светље, Сиљевица, Слатина, Сурдула, Суркиш, Трнава, Трнавица, Туручица, Хртица, Шајковац, Шаковица, Штедим.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vrovac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4533 послато: Септембар 25, 2017, 01:34:21 поподне »
Прдићи су Хрвати из Далмације, највише из села Лећевица. Мењали су презиме у Пердић, али не знам да ли сви.
у селу мокри луг општина кнежево република српска живе прдићи сви су срби истина је да неки мијењају презиме
« Последња измена: Септембар 25, 2017, 01:36:49 поподне НиколаВук »

Ван мреже vrovac

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4534 послато: Септембар 25, 2017, 01:40:10 поподне »
прдићи живе у селу мокри луг општина кнежево реп српска сви су срби

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4535 послато: Септембар 27, 2017, 10:12:17 пре подне »
Јакшић, Савиндан, Балтићи, Соколац, Република Српска

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Од тестираних му је најближи Грбовић из Чајнича који слави исту славу (разликују се на 3 од упоредивих 67 маркера).

Тестирани је о пореклу навео следеће:

Јакшићи из Балтића, са Гласинца, Соколац, Република Српска, воде поријекло из старохерцеговачког племена Дробњаци, а далеком прошлошћу од још старијег племена Новљана, који су и зачетници Дробњака. Наше дробњачко поријекло је од новљанског братства Косовчића (браће Ђурјана и Омакала), групе Омакаловића и родовске групе Коњокради.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4536 послато: Септембар 27, 2017, 01:33:58 поподне »
Браво! Одавно нисмо имали неког нашег рођака. :)



Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4537 послато: Септембар 27, 2017, 02:02:07 поподне »
Јакшић, Савиндан, Балтићи, Соколац, Република Српска

Припада хаплогрупи I1-P109, роду Дробњака. Од тестираних му је најближи Грбовић из Чајнича који слави исту славу (разликују се на 3 од упоредивих 67 маркера).

Тестирани је о пореклу навео следеће:

Јакшићи из Балтића, са Гласинца, Соколац, Република Српска, воде поријекло из старохерцеговачког племена Дробњаци, а далеком прошлошћу од још старијег племена Новљана, који су и зачетници Дробњака. Наше дробњачко поријекло је од новљанског братства Косовчића (браће Ђурјана и Омакала), групе Омакаловића и родовске групе Коњокради.

Романија је Дробњак2  8) ; поздрав за тестираног  ;)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4538 послато: Септембар 28, 2017, 12:07:54 пре подне »
Николић, Аранђеловдан Ластва, Цетиње

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Озринића. Када сам видео хаплотип и то да Николић нема вредност 18 на маркеру 448, помислио сам да нема апсолутно никакве везе са тестиранима из рода Озринића. Међутим, Николић је јако близак једној породици из Бањана која се по предању у другој половини 18. века доселила са Велестова на Чеву у Бањане и та породица има вредност 18 на маркеру 448. С обзиром на то, могуће је да Николићи и та породица припадају некој четвртој грани племена Озринића. Николићи би по предању требали да су од Озринића Драгојевића.

Од ове породице би требало и да је чувени Пеко Павловић (Николић):

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%B5%D0%BA%D0%BE_%D0%9F%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B
Мало боље погледах, Николића I2-PH908 има укупно 9, а горе поменути ипак није у табели Озринића, већ у категорији "општи".
Може појашњење? ::)
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #4539 послато: Септембар 28, 2017, 12:20:33 пре подне »
...
Може појашњење? ::)
... Знам; дефинитивно ћу морати мало боље да образложим математичке моделе у књизи "Генеалогија III том". 8)
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!