Аутор Тема: Генетичка слика Романије  (Прочитано 25213 пута)

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Генетичка слика Романије
« послато: Септембар 27, 2017, 02:50:52 поподне »
Браво! Одавно нисмо имали неког нашег рођака. :)

Романија је један од крајева који су слабо тестирани, али предвиђам да би проценат И1 тамо могао ићи далеко изнад неког српског просјека, можда и преко 15%. Дробњачка струја је изузетно јака на Романији.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #1 послато: Септембар 27, 2017, 03:01:26 поподне »
Романија је један од крајева који су слабо тестирани, али предвиђам да би проценат И1 тамо могао ићи далеко изнад неког српског просјека, можда и преко 15%. Дробњачка струја је изузетно јака на Романији.

Ја бих се кладио да је Романија 25% Дробњаци.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #2 послато: Септембар 27, 2017, 03:34:04 поподне »
Ја бих се кладио да је Романија 25% Дробњаци.

Ех, па толико није ни у Пријепољу (сва I1). :) Вероватно је изнад просека. Генерално је јака струја из тих крајева. За ову причу је битна и концентрација M205 тим крајевима. Постоји већ неколико тестираних одатле, а занимљиво да на Гласинцу постоји род Пејановића-Годијеља из Црне Горе, само што ти славе Ђурђевдан, а ови у ЦГ Томиндан (преслава Ђурђевдан)

Jelic

  • Гост
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #3 послато: Септембар 27, 2017, 03:42:13 поподне »
Ех, па толико није ни у Пријепољу (сва I1). :) Вероватно је изнад просека. Генерално је јака струја из тих крајева. За ову причу је битна и концентрација M205 тим крајевима. Постоји већ неколико тестираних одатле, а занимљиво да на Гласинцу постоји род Пејановића-Годијеља из Црне Горе, само што ти славе Ђурђевдан, а ови у ЦГ Томиндан (преслава Ђурђевдан)

Ако би смо тако гледали онда би и P189.2 требао на Романији да буде 25% јер је из Пиве и Бањана такође јака досељеничка струја у тим крајевима.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #4 послато: Септембар 27, 2017, 03:52:39 поподне »
Дробњачка струја је појединачно гледано најјача од свих досељеничких струја на Романији. Не знам да ли ће их бити 25%, али сигурно је проценат И1 веома висок за наше прилике, сигурно бар дупло више од српског просјека. Мени је мајка са Романије из бројне фамилије поријеклом из Дробњака, а од њих још нико није тестиран.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #5 послато: Септембар 27, 2017, 03:54:17 поподне »
Романија процјене:
30% I2a
25% I1-P109
15% E-V13
15% J2b-M205
10% N2
3% R1a-M458
2% J2a M92

Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #6 послато: Септембар 27, 2017, 04:01:56 поподне »
Романија процјене:
30% I2a
25% I1-P109
15% E-V13
15% J2b-M205
10% N2
3% R1a-M458
2% J2a M92

Не вјерујем да Ј2б може бити више од 6-7%, а већ знам за неколико романијских фамилија које су сигруно Р1а.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #7 послато: Септембар 27, 2017, 04:10:22 поподне »
Не вјерујем да Ј2б може бити више од 6-7%, а већ знам за неколико романијских фамилија које су сигруно Р1а.

Иако сигурно има и R1a тамо, то је тренутно област у БиХ где се код Срба ова хг најслабије јавља. Мада се не би сложио са Радуловом проценом. Биће R1a сигурно преко 10% на крају. I2a преко 30% сигурно, а за I1 је упитно да ли може преко 15-20%.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #8 послато: Септембар 27, 2017, 04:19:02 поподне »
Иако сигурно има и R1a тамо, то је тренутно област у БиХ где се код Срба ова хг најслабије јавља. Мада се не би сложио са Радуловом проценом. Биће R1a сигурно преко 10% на крају. I2a преко 30% сигурно, а за I1 је упитно да ли може преко 15-20%.

Ма мало је тестираних на Романији, не знам да ли има и 10 тестираних до сада....Ма не може Р1а испод 15% (у најгорем случају). Ја већ знам доста фамилија које су провјерено Р1а на основу сродника у другим српским крајевима (прије свега Херцеговини). Рецимо од нас Елеза су три фамилије на Романији: Елези (Ћиковићи), Плакаловићи и Драганићи...

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #9 послато: Септембар 27, 2017, 04:27:36 поподне »
Ма мало је тестираних на Романији, не знам да ли има и 10 тестираних до сада....Ма не може Р1а испод 15% (у најгорем случају). Ја већ знам доста фамилија које су провјерено Р1а на основу сродника у другим српским крајевима (прије свега Херцеговини). Рецимо од нас Елеза су три фамилије на Романији: Елези (Ћиковићи), Плакаловићи и Драганићи...

Мислим да је максимум за Р1а 7%; поред Дробњака и Крича, Пива има јак утицај. Можда је матица/кољевка Н2 управо Романија. Чувена српска спахијска кућа Балчаковић има везе са Пивом, од њих узех ову информацију о Пиви. Они су ту још од средњег вијека, наиме султан им је лично дао Берат да су спахије. Презиме су добили по украсној дршци на мачу. 
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #10 послато: Септембар 27, 2017, 04:28:16 поподне »
Ма мало је тестираних на Романији, не знам да ли има и 10 тестираних до сада....Ма не може Р1а испод 15% (у најгорем случају). Ја већ знам доста фамилија које су провјерено Р1а на основу сродника у другим српским крајевима (прије свега Херцеговини). Рецимо од нас Елеза су три фамилије на Романији: Елези (Ћиковићи), Плакаловићи и Драганићи...

Е ако не може испод 15% онда ок. ;) Има још јаких породица на том простроу. Чињеница је да се за сада слабо јавља тамо, па на основу тога можемо и судити.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #11 послато: Септембар 27, 2017, 04:34:13 поподне »
Е ако не може испод 15% онда ок. ;) Има још јаких породица на том простроу. Чињеница је да се за сада слабо јавља тамо, па на основу тога можемо и судити.

На основу 9 тестираних :)?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #12 послато: Септембар 27, 2017, 04:40:48 поподне »
На основу 9 тестираних :)?

20 тестираних Срба има из Сарајева и околине Романије. Од тога 8 I2a, 4 I1, 3 J2b-M205, 2 E1b, 1 R1a и J1 J2a-M92. Ово је наравно мало, али је јасно да ће то, за разлику од неких других области у БиХ, бити крај са мање R1a.

Чак је и код муслимана из Сарајева на оном истраживању R1a око 15%, знатно мање него у Тузли и Зеници нпр. Верујем да ће и код Срба бити толико, ако не и мање, управо због ове јаке струје из источне Херцегоивне, Пиве, Дробњака и Колашина, која не постоји код муслимана из Сарајева малтене (досељеници са разних страна).

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #13 послато: Септембар 27, 2017, 04:43:16 поподне »
Генетска слика Романије је по мени мало проблематична поставка, зато што Романија није никаква шира област него планина и микрорегија у источној Босни, тако да би тестирани са Романије требали да се посматрају само у оквиру Срба из БиХ и Срба из источне Босне.

Ако идемо том логиком онда можемо за свако село правити статистику кад се прикупи релевантан број тестираних.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #14 послато: Септембар 27, 2017, 04:44:25 поподне »
Генетска слика Романије је по мени мало проблематична поставка, зато што Романија није никаква шира област него планина и микрорегира у источној Босни, тако да би тестирани са Романије требали да се посматрају само у оквиру Срба из БиХ и Срба из источне Босне.

Ако идемо том логиком онда можемо за свако село правити статистику кад се прикупи одређени реевантан број тестираних.

Да, то је незгодно. У том смислу слика конкретно једног мањег региона може знатно одударати од неког српског просека. Али треба посматрати у глобалу, или бар ширу слику области.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #15 послато: Септембар 27, 2017, 04:58:50 поподне »
Да, то је незгодно. У том смислу слика конкретно једног мањег региона може знатно одударати од неког српског просека. Али треба посматрати у глобалу, или бар ширу слику области.

Ако би се кренуло са уситњавањем тј. прављењем статистика за неке микрорегије, градове, варошице или чак села, онда би испало да Шавник, Жабљак и Кистање имају више I1 од Шведске, Подриње би имало више R1a од Пољске, Андријевица и Беране би имали више E-V13 од Косова итд.  ;D
« Последња измена: Септембар 27, 2017, 05:04:19 поподне Свевлад »

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #16 послато: Септембар 27, 2017, 05:21:16 поподне »
20 тестираних Срба има из Сарајева и околине Романије. Од тога 8 I2a, 4 I1, 3 J2b-M205, 2 E1b, 1 R1a и J1 J2a-M92. Ово је наравно мало, али је јасно да ће то, за разлику од неких других области у БиХ, бити крај са мање R1a.

Чак је и код муслимана из Сарајева на оном истраживању R1a око 15%, знатно мање него у Тузли и Зеници нпр. Верујем да ће и код Срба бити толико, ако не и мање, управо због ове јаке струје из источне Херцегоивне, Пиве, Дробњака и Колашина, која не постоји код муслимана из Сарајева малтене (досељеници са разних страна).

Свеједно, то је све мало, Ја сам мислио само на Романију без Сарајева, јер има одређених разлика у етногенези становништва па их не третирам као једну цјелину. Имаш 9 јавних са Романије (СДП+23андме) и још тројицу који нису јавни са САНУ-а. Од тих 12 двојица су Р1а, а нпр. ниједан није Е1б, али занимљиво нико не говори како је то индикатор да је Е1б ту слабија у односу на друге српске крајеве, већ искључиво да је Р1а слаба. Наравно, ја не мислим да је Е1б непостојећа на Романији зато што није присутна код до сада тестираних, наравно да је има, као што има пуно фамилија за које са сигурношћу могу рећи да су Р1а, али нису тестиране. Поред ових што сам набројао да су од нас Елеза, има доста и оних са презименом Шаренац и сл.

И не знам што су битни муслимани ту и они су генерално сличне етногенезе као и Срби, и њих имаш херцеговачких и црногорских досељеника колико хоћеш. Ја сам сретао и муслимане из Цазинске крајине који имају поријекло из ЦГ, па не видим што их не би било и у Сарајеву (а знам да их има доста).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #17 послато: Септембар 27, 2017, 05:30:38 поподне »
Свеједно, то је све мало, Ја сам мислио само на Романију без Сарајева, јер има одређених разлика у етногенези становништва па их не третирам као једну цјелину. Имаш 9 јавних са Романије (СДП+23андме) и још тројицу који нису јавни са САНУ-а. Од тих 12 двојица су Р1а, а нпр. ниједан није Е1б, али занимљиво нико не говори како је то индикатор да је Е1б ту слабија у односу на друге српске крајеве, већ искључиво да је Р1а слаба. Наравно, ја не мислим да је Е1б непостојећа на Романији зато што није присутна код до сада тестираних, наравно да је има, као што има пуно фамилија за које са сигурношћу могу рећи да су Р1а, али нису тестиране. Поред ових што сам набројао да су од нас Елеза, има доста и оних са презименом Шаренац и сл.

И не знам што су битни муслимани ту и они су генерално сличне етногенезе као и Срби, и њих имаш херцеговачких и црногорских досељеника колико хоћеш. Ја сам сретао и муслимане из Цазинске крајине који имају поријекло из ЦГ, па не видим што их не би било и у Сарајеву (а знам да их има доста).

Опет та E-V13. :) Причало се конкретно о R1a  том крају, па у том смислу нико није E1b помињао. Очито да је она слабија генерално по западним крајевима.

Не треба банализовати толико да су муслимани и Срби из БиХ баш идентичне етногезе, када је јасно да то није случај. Што на основу етнолошке грађе, што генетски. Очито да код нас постоје неке струје, прилично јаке у појединим областима, које су код њих непостојеће и обрнуто.

Конкретно сарајевски муслимани су састављени од досељеника са свих страна (углавном из Босне, трговина и сл). присутна је наравно и јака херцеговачка струја, као и свуда у БиХ. Али код Срба у том крају има пуно каснијих досељеника (после куге и сл.) из старохерцеговачких области, који свакако нису могли подлећи исламизацији, па у том смислу ће увек бити разлика.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #18 послато: Септембар 27, 2017, 05:48:21 поподне »
Опет та E-V13. :) Причало се конкретно о R1a  том крају, па у том смислу нико није E1b помињао. Очито да је она слабија генерално по западним крајевима.

Не треба банализовати толико да су муслимани и Срби из БиХ баш идентичне етногезе, када је јасно да то није случај. Што на основу етнолошке грађе, што генетски. Очито да код нас постоје неке струје, прилично јаке у појединим областима, које су код њих непостојеће и обрнуто.

Конкретно сарајевски муслимани су састављени од досељеника са свих страна (углавном из Босне, трговина и сл). присутна је наравно и јака херцеговачка струја, као и свуда у БиХ. Али код Срба у том крају има пуно каснијих досељеника (после куге и сл.) из старохерцеговачких области, који свакако нису могли подлећи исламизацији, па у том смислу ће увек бити разлика.
У Семберији би генетска слика изгледала готово сигурно сасвим другачије пошто је највећи број муслимана из Никшића, Колашина, али и из неких градова и вароши у Србији након ослободјења Србије од Турака населио се управо тамо. Касније је добар део њих одселио у тадашњу Турску. Претпостављам да би Е-В13 била знатно присутнија у тој области.

Ван мреже Српска14

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
  • R1a-Z280>YP4278
Одг: Генетичка слика Романије
« Одговор #19 послато: Септембар 27, 2017, 05:52:15 поподне »
Опет та E-V13. :) Причало се конкретно о R1a  том крају, па у том смислу нико није E1b помињао. Очито да је она слабија генерално по западним крајевима.

Не треба банализовати толико да су муслимани и Срби из БиХ баш идентичне етногезе, када је јасно да то није случај. Што на основу етнолошке грађе, што генетски. Очито да код нас постоје неке струје, прилично јаке у појединим областима, које су код њих непостојеће и обрнуто.

Конкретно сарајевски муслимани су састављени од досељеника са свих страна (углавном из Босне, трговина и сл). присутна је наравно и јака херцеговачка струја, као и свуда у БиХ. Али код Срба у том крају има пуно каснијих досељеника (после куге и сл.) из старохерцеговачких области, који свакако нису могли подлећи исламизацији, па у том смислу ће увек бити разлика.

Нисам рекао да су идентичне етногенезе, али да има сличности, као и разлика уосталом. На крају крајева, ни унутар српског корпуса нису сви исте етногенезе. Ја сам само против банализација у стилу да су сви БХ Срби црногорско-херцеговачки досељеници, а муслимани некакви старинци. Има доста досељеника и код једних и других, као што има и старосједилаца и код једних и других у мањој или већој мјери, у зависности од краја. Причали смо већ о овоме, па да се не понављамо овдје :)