Аутор Тема: AncestryDna rezultati  (Прочитано 13955 пута)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #60 послато: Октобар 22, 2019, 07:20:14 поподне »
Mislim da su za sada i najzapadniji Srbi ipak istočnije pozicionirani od češkog proseka, i naravno znatno južnije, stoga mislim da to i nije nešto preterano neocekivano

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #61 послато: Октобар 22, 2019, 07:25:06 поподне »
Balder je potpuno u pravu ako pratimo migracije Normana kroz zapadnu Evropu pa Mediteran. To još potkrepljuje moje mišljenje o približavanju zapadnih Srba Njemcima. Ako je njihov put na Balkan išao tim pravcem. Dobro je što kaže Sunce ostaviti da to GG još dokaže. Nema šanse da su se Njemice radije udavale u Liku, Baniju za Pravoslavce nego za Hrvate Katolike. Tteba uzeti u obzir da su Srbi jedno vrijeme obitavali u današnjoj Njemačkoj pa se i tu moglo nešto pokupiti. Ovi južniji Srbi su se više miješali sa starobalkancima. Što se tiče autosomalne Skandinavije kod Albanaca ona je minimalna koliko sam ja vidio.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #62 послато: Октобар 22, 2019, 07:41:18 поподне »
Нормани који су крајем 11. и почетком 12. стољећа из правца Сицилије и Апулије у неколико наврата водили освајачке походе на Драч, Валону, Крф и Далмацију су највјероватније аутосомално били ближи Францима (укључујући ту и снажан гало-романски уплив), Бретонцима и Фламанцима, а могуће и тадашњим јужним Енглезима него Скандинавцима. То би вјероватно важило и за норманског родоначелника наших I1-P109>FGC22045. Многи ти Нормани, како на Апенинском, тако и на Балканском полуострву, су само по директним мушким линијама били скандинавског поријекла. Међу њима је било и оних који су били друга генерација Нормана у Италији што би највјероватније значило да су им мајке биле Романке, Итало-Гркиње или Лангобардке.

Занимљиво је да чак и често спомињана "норманка" Јаквинта заправо није била Норманка, а рекао бих ни Лангобардка (како сам раније мислио). Она би требала бити ћерка Аргирица, ромејског грађанина Барија, који се приликом опсаде Барија приклонио Норманима, и накратко био постављен гувернером Барија. Касније је од Нормана побјегао у Дукљу.

https://en.wikipedia.org/wiki/Argyritzos

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #63 послато: Октобар 22, 2019, 09:12:26 поподне »
Balder je potpuno u pravu ako pratimo migracije Normana kroz zapadnu Evropu pa Mediteran. To još potkrepljuje moje mišljenje o približavanju zapadnih Srba Njemcima. Ako je njihov put na Balkan išao tim pravcem. Dobro je što kaže Sunce ostaviti da to GG još dokaže. Nema šanse da su se Njemice radije udavale u Liku, Baniju za Pravoslavce nego za Hrvate Katolike. Tteba uzeti u obzir da su Srbi jedno vrijeme obitavali u današnjoj Njemačkoj pa se i tu moglo nešto pokupiti. Ovi južniji Srbi su se više miješali sa starobalkancima. Što se tiče autosomalne Skandinavije kod Albanaca ona je minimalna koliko sam ja vidio.
Takvog mešanja nije bilo, ljudi bi znali o tome.
Na Baniji ili u Lici sumnjam da su ljudi uopste videli Nemicu( ako izuzmemo neke mračne periode).
Uostalom kao sto već rekoh npr na myheritage nisam video da iko od tih ljudi ima sveukupno vise od 5% zapadne evrope.
Jedino logično objašnjenje mi je vezano za češku,bohemiju,istocnu nemačku, teritorije kojima su Srbi prošli.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #64 послато: Октобар 25, 2019, 12:55:20 пре подне »


Beić, Banija

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #65 послато: Октобар 25, 2019, 02:20:35 пре подне »


light purple - Herz. Croats i had before
dark purple - new ones

light orange - Cro & B&H Serbs i had before (2 outliers, a Lika Serb with increased South Asian and a B.Krajina Serb which plots like a Montenegrin.)
dark orange - new ones

light green - Montenegrins i had before (one outlier, which was more Slavic than the rest)
dark green - new ones

Hecegovački Hrvati, kao i svi juzni Hrvati se ne razlikuju od Srba, pogotovo Srba sa zapadnih srpskih granica, srpskih ktajina itd..Ovo sve spada u jedan veći srpski klaster. Izuzetak mogu biti neki retki primeri Crnogoraca koji umeju da iskoče. Sve u svemu ništa neočekivano.
« Последња измена: Октобар 25, 2019, 02:24:39 пре подне barbarylion »

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1674
  • I-A1328
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #66 послато: Октобар 25, 2019, 11:33:40 пре подне »
Nema šanse da su se Njemice radije udavale u Liku, Baniju za Pravoslavce nego za Hrvate Katolike. Tteba uzeti u obzir da su Srbi jedno vrijeme obitavali u današnjoj Njemačkoj pa se i tu moglo nešto pokupiti. Ovi južniji Srbi su se više miješali sa starobalkancima. Što se tiče autosomalne Skandinavije kod Albanaca ona je minimalna koliko sam ja vidio.

Не рече нико да су се Њемице удавале изравна за Србе, него је у Војној Крајини Србину увијек било већма прилика срести дјевојку Хрватицу, Чехињу, Мађарицу, Рушњакињу, које би могле имати неке подунавско Швабске предке; посебно Срби из Славоније и Војводине; поготово у Југославији су се Крајишници подоста женили Хрватицама: Личани са дјевојкама из Задра, а Банијци и Козарчани са Шокицама из Славоније, које су упознавали током рада у Загребу. Док један Црногорац није имао велик избор но или домаћу или Арбанашку.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #67 послато: Октобар 25, 2019, 11:53:44 пре подне »
Не рече нико да су се Њемице удавале изравна за Србе, него је у Војној Крајини Србину увијек било већма прилика срести дјевојку Хрватицу, Чехињу, Мађарицу, Рушњакињу, које би могле имати неке подунавско Швабске предке; посебно Срби из Славоније и Војводине; поготово у Југославији су се Крајишници подоста женили Хрватицама: Личани са дјевојкама из Задра, а Банијци и Козарчани са Шокицама из Славоније, које су упознавали током рада у Загребу. Док један Црногорац није имао велик избор но или домаћу или Арбанашку.

Мислим да су Срби у Крајини од 16. вијека па до периода Другог свјетског рата били једна прилично изолована популација, у којој је могло доћи до генетског уједначавања. Са сународницима католичке и муслиманске вјере су се веома ријетко мијешали, због вјерске препреке приликом склапања брака. Са странцима су имали веома мало контакта, чак и у Војној Крајини и Далмацији, тј. имали су контакте,али ти контакти нису имали пуно утицаја на склапања бракова. Са Србима из осталих крајева су се слабо мијешали због географске удаљености. Све до реформи цара Јосифа, крајем 18. вијека, било им је забрањено настањивати се у градовима, тако да је српско крајишко друштво било патријархално сеоско и могућности мијешања са другима су били минимални.
Евентуалног мијешања је могло бити само са католицима истог језика, али и то су више изузеци него правило.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #68 послато: Октобар 25, 2019, 01:29:22 поподне »
Serb who plots with Magyars

Population
North_Atlantic 31.43 Pct
Baltic 31.84 Pct
West_Med 13.96 Pct
West_Asian 9.09 Pct
East_Med 11.60 Pct
Red_Sea -
South_Asian -
East_Asian 0.34 Pct
Siberian 1.61 Pct
Amerindian -
Oceanian 0.10 Pct
Northeast_African -
Sub-Saharan -

Single Population Sharing:

# Population (source) Distance
1 Hungarian 2.86
2 Croatian 6.14
3 Austrian 6.65
4 Moldavian 6.81
5 Serbian 7.16
6 East_German 7.58
7 South_Polish 10.77
8 Romanian 11.26
9 Ukrainian_Lviv 11.48
10 Ukrainian 12.46
11 West_German 13.7
12 Bulgarian 13.95
13 Polish 14.74
14 South_Dutch 15.13
15 North_German 16.14
16 Southwest_Russian 16.18
17 Ukrainian_Belgorod 16.46
18 North_Swedish 17
19 Russian_Smolensk 17.44
20 French 17.44


Pojavio se uzorak Srbina (što se vidi na onoj mapi) koji je pozicioniran nešto severnije od Mađara, za sada stoji na mapi poprilično usamljen na severu.
Koliko sam uspeo da shvatim  radi se o familiji sa prezimenom Uzelac, negde iz Krajine, vrv Lika ili Banija.

Takođe pojavilo se 3 Crnogorca koji su oko hrvatskog proseka...

Mislim da se svakako ne bi trebalo isčuđavati tim rezultatima. Iz razgovora dobih informacije da je to sve u granicama normalnog za srpski narod. Inace mađari iz mađarske su znatno severo/zapadnije pozicionirani od svog proseka.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #69 послато: Август 24, 2022, 09:44:22 поподне »
Ancestry тест је од данас званично доступан и у Србији.
Згодна алтернатива MH са 3.5x већом базом (MH 6.1 милион, Ancestry 21 милион).
Највећа мана му је што нема chromosome browser (тренутно је у Beta фази) и не можете да видите сегменте на којима су вам поклапања.
« Последња измена: Август 24, 2022, 09:46:13 поподне НикПав »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #70 послато: Август 25, 2022, 11:06:39 поподне »
Ancestry тест је од данас званично доступан и у Србији.
Згодна алтернатива MH са 3.5x већом базом (MH 6.1 милион, Ancestry 21 милион).
Највећа мана му је што нема chromosome browser (тренутно је у Beta фази) и не можете да видите сегменте на којима су вам поклапања.
Дал примају са других база код себе као МХ ?

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #71 послато: Август 25, 2022, 11:29:52 поподне »
Дал примају са других база код себе као МХ ?

Не. Мора да се шаље узорак. Само 1/3 тестираних SNPs је идентична.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #72 послато: Новембар 04, 2022, 06:26:46 пре подне »
AncestryDNA имплементира нову функцију, покушавају да разврстају поклапања по родитељу, на основу њиховог новог алгоритма sideview.
Пошто ја имам тетке тестиране тамо, око 80% мојих поклапања је подељено на оне који долазе по мами и по тати, али код њих је ситуација далеко лошија. Тетка по оцу има око 20% поклапања разврстаних на по оцу или по мајци, а тетка по мајци има једва 3%.
Чак вам дају и шта сте са које стране наследили, али и то је у експерименталној фази. Ево мог примера:



Иначе, њихова процена је, барем што се региона тиче, највише у складу са оним што знам о мом пореклу



« Последња измена: Новембар 04, 2022, 06:32:09 пре подне НикПав »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #73 послато: Новембар 04, 2022, 07:00:07 пре подне »
Ево како то изгледа у пракси:

Код мене препознају да ми је особа број три (Здравева из Ломнице код Трна), по мајци, што и јесте, а Марина и А.Т. су њена деца. Станојевић ми је род по оцу и то и са дедине и са бабине стране, тако да су и ту у праву.

online pic upload


Тетка по мајци, ништа нису успели од најближих да разврстају, сем Здравеве из Трна, њих има милион на ancestry тестираних од те фамилије.



Тетка по оцу, мршаво, Надиа је Станојевићева ћерка и виде да је род по обе стране, што и јесте, али ништа друго не могу да разврстају. Гђа Шерц је од Занковића изнад Сутомора и доста би значило да видимо са које стране долази, због приче о Скадарском језеру, Пелеванка је родом од Лекића из околине Подгорице, али су мигрирали у Турску па су се презивали Гулер.

« Последња измена: Новембар 04, 2022, 07:06:19 пре подне НикПав »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #74 послато: Новембар 06, 2022, 08:22:55 пре подне »
Рубрика ДНК шампиони са Ancestry, обрађује најчешћа презима, која се из, мени незнаног разлога јављају међу поклапањима:

Тетка по оцу привлачи Цамаје из неког разлога



Ја привлачим Жуне из околине Бања Луке и Ђонбалаје из околине Гусиња






Тетка по мами не привлачи никог посебно, озбиљно каска у броју поклапања за нама.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #75 послато: Новембар 06, 2022, 10:15:05 пре подне »
Ево како то изгледа у пракси:

Код мене препознају да ми је особа број три (Здравева из Ломнице код Трна), по мајци, што и јесте, а Марина и А.Т. су њена деца. Станојевић ми је род по оцу и то и са дедине и са бабине стране, тако да су и ту у праву.

online pic upload


Тетка по мајци, ништа нису успели од најближих да разврстају, сем Здравеве из Трна, њих има милион на ancestry тестираних од те фамилије.



Тетка по оцу, мршаво, Надиа је Станојевићева ћерка и виде да је род по обе стране, што и јесте, али ништа друго не могу да разврстају. Гђа Шерц је од Занковића изнад Сутомора и доста би значило да видимо са које стране долази, због приче о Скадарском језеру, Пелеванка је родом од Лекића из околине Подгорице, али су мигрирали у Турску па су се презивали Гулер.



Хвала, заиста.
Јако занимљиво.
Актуелно, мада немам могућности да им  посветим више времена, мени су АС генетика и поклапања (како ближа, до нпр. 300 година, преко  касно средњевековних - уназад - 300-600 година, и старијих)  све занимљивија

Док су ми  поклапања Y  и mt (нови подаци или не пристижу или споро пристижу) - постаје све више досадна.

Одлични су, а на нама је са их проверимо (када је то могуће) колико су тачни.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #76 послато: Новембар 09, 2022, 02:17:20 пре подне »
Хвала, заиста.
Јако занимљиво.
Актуелно, мада немам могућности да им  посветим више времена, мени су АС генетика и поклапања (како ближа, до нпр. 300 година, преко  касно средњевековних - уназад - 300-600 година, и старијих)  све занимљивија

Док су ми  поклапања Y  и mt (нови подаци или не пристижу или споро пристижу) - постаје све више досадна.

Одлични су, а на нама је са их проверимо (када је то могуће) колико су тачни.

Ancestry је сада доступан у Србији и тренутно су лепи попусти, ако сте заинтересовани, пишите.
Не знам зашто су ми тако брзо обрисали слике  ???

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: AncestryDna rezultati
« Одговор #77 послато: Новембар 24, 2022, 08:03:35 поподне »
Ancestry тренутно има најниже цене од кад их пратим, само $49.