Аутор Тема: Скопска Црна Гора  (Прочитано 12860 пута)

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Скопска Црна Гора
« послато: Октобар 03, 2017, 06:08:41 поподне »
Добар топик.
Али због овог мита ја не могу да продужим да истржујем моје порекло.  :-\
Мој предак је негде око 1840-60те дошао у једном селу на Скопској Црној Гори.
Наводно била су три брата и једна сестра у Качанику. Бег је дошао са музиком да узме сестру. Браќа су побили Турке и бега, узели сестру и побегли у три различита села на Скопској Црној Гори.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #1 послато: Октобар 03, 2017, 06:16:19 поподне »
Добар топик.
Али због овог мита ја не могу да продужим да истржујем моје порекло.  :-\
Мој предак је негде око 1840-60те дошао у једном селу на Скопској Црној Гори.
Наводно била су три брата и једна сестра у Качанику. Бег је дошао са музиком да узме сестру. Браќа су побили Турке и бега, узели сестру и побегли у три различита села на Скопској Црној Гори.

Које село је у питању? Славите ли славу, и коју?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #2 послато: Октобар 03, 2017, 06:44:03 поподне »
Које село је у питању? Славите ли славу, и коју?
Мој предак је дошао у село Побужје (данас Побожје). Звао се Неша. У селу су га звали Нешо или надимком Гемо Качанички. Био је симиџија. Наводно бацио је кроз камене дворске ограде неког бугарског учитеља. Па је морао да плати сеоским кметовима да га не кажу Турцима. Његов син је поп Анѓелко Нешиќ. Славио је,  и ми данас славимо св. Јован 21.01. Анѓелка су убили/запалили Бугари негде у Сурдулици 1912. На сеоском гробљу је само крст и пише убили га Бугари и датум.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #3 послато: Октобар 03, 2017, 07:34:23 поподне »
Мој предак је дошао у село Побужје (данас Побожје). Звао се Неша. У селу су га звали Нешо или надимком Гемо Качанички. Био је симиџија. Наводно бацио је кроз камене дворске ограде неког бугарског учитеља. Па је морао да плати сеоским кметовима да га не кажу Турцима. Његов син је поп Анѓелко Нешиќ. Славио је,  и ми данас славимо св. Јован 21.01. Анѓелка су убили/запалили Бугари негде у Сурдулици 1912. На сеоском гробљу је само крст и пише убили га Бугари и датум.

Поповски, како 21.01. св Јован? Да ниси погрешио? Ваљда 20. јануар?
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #4 послато: Октобар 03, 2017, 11:27:20 поподне »
Мој предак је дошао у село Побужје (данас Побожје). Звао се Неша. У селу су га звали Нешо или надимком Гемо Качанички. Био је симиџија. Наводно бацио је кроз камене дворске ограде неког бугарског учитеља. Па је морао да плати сеоским кметовима да га не кажу Турцима. Његов син је поп Анѓелко Нешиќ. Славио је,  и ми данас славимо св. Јован 21.01. Анѓелка су убили/запалили Бугари негде у Сурдулици 1912. На сеоском гробљу је само крст и пише убили га Бугари и датум.

Велики поздрав за тебе Поповски, драго ми је да се на форум пријавио неко из тог краја, Скопске Црне Горе, из села Побужја (Побожја) са лепим српским средњовековним манастиром Пресвете Богородице.  :) Пошто су многи из Србије људе из данашње БЈРМ (Македоније), па и из твог краја "отписали" и називају их Бугарима, лепо је видети како су заиста твоји преци и земљаци поступали са онима који су ширили бугарашку пропаганду, поучно ће бити надам се за форумаше да прочитају. Није ми јасно само да ли је твој предак Анђелко у Сурдулици настрадао баш 1912. или неке касније године, можда 1915? Не иде ми у главу да је могао настрадати за време Првог балканског рата, када су Србија и Бугарска биле савезнице против Турске, једино ако се то догодило пре тог рата и нема везе са каснијом бугарском окупацијом?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #5 послато: Октобар 04, 2017, 09:27:55 пре подне »
Поповски, како 21.01. св Јован? Да ниси погрешио? Ваљда 20. јануар?
Да Велиборе. Погрешио сам датум  :) То је ретка слава у СЦГ и памтим када је мој деда славио три дана. 21.01 је треќи дан, то су звали код нас ''патерица'' :) Сада се слави само 20.01

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #6 послато: Октобар 04, 2017, 09:40:30 пре подне »
Да Велиборе. Погрешио сам датум  :) То је ретка слава у СЦГ и памтим када је мој деда славио три дана. 21.01 је треќи дан, то су звали код нас ''патерица'' :) Сада се слави само 20.01

 Слава Св. Јован Крститељ, 20. јануара, по новом каледару, није ријетка слава. Има доста родова у Црној Гори, Србији - свим српским крајевима, који славе Св. Јована. Напротив, то је честа слава, послије Св.Николе, 19. децембра, Аранђеловдана 21. новембра...

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #7 послато: Октобар 04, 2017, 10:31:14 пре подне »
Велики поздрав за тебе Поповски, драго ми је да се на форум пријавио неко из тог краја, Скопске Црне Горе, из села Побужја (Побожја) са лепим српским средњовековним манастиром Пресвете Богородице.  :) Пошто су многи из Србије људе из данашње БЈРМ (Македоније), па и из твог краја "отписали" и називају их Бугарима, лепо је видети како су заиста твоји преци и земљаци поступали са онима који су ширили бугарашку пропаганду, поучно ће бити надам се за форумаше да прочитају. Није ми јасно само да ли је твој предак Анђелко у Сурдулици настрадао баш 1912. или неке касније године, можда 1915? Не иде ми у главу да је могао настрадати за време Првог балканског рата, када су Србија и Бугарска биле савезнице против Турске, једино ако се то догодило пре тог рата и нема везе са каснијом бугарском окупацијом?
Точно Никола. Ноќас сам био дежуран на послу када сам прочитао твој пост. Јурос право на сеоско гробље. Прилика да палим свеќе предцима. Побужје је на 15км од центра Скопља. Анѓелко је убијен 1915те!
Где да наѓем више информације? . На његовом каменом крсту пише још нешто ал не разумем све. Као стечак је, фотографирао сам га.
СЦГ је пуна манастира и цркве. Као Света Гора је. Свако село има по две цркве и један манастир.
Манастир св. Богородица у Побужје је леп и сеоска слава је 21.09. Да не будемо офф топик отвориќу некад нови топик о СЦГ :)
« Последња измена: Октобар 04, 2017, 10:37:12 пре подне Поповски »

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #8 послато: Октобар 04, 2017, 10:39:31 пре подне »
Слава Св. Јован Крститељ, 20. јануара, по новом каледару, није ријетка слава. Има доста родова у Црној Гори, Србији - свим српским крајевима, који славе Св. Јована. Напротив, то је честа слава, послије Св.Николе, 19. децембра, Аранђеловдана 21. новембра...

Видоје, мислим да је под скраћеницом СЦГ, човек мислио на Скопску Црну Гору.
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #9 послато: Октобар 04, 2017, 10:57:35 пре подне »
Видоје, мислим да је под скраћеницом СЦГ, човек мислио на Скопску Црну Гору.
У реду. Мој превид. Ја помислио на Србију и Црну Гору.

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #10 послато: Октобар 04, 2017, 11:05:15 пре подне »
У реду. Мој превид. Ја помислио на Србију и Црну Гору.

Ма и мени је то била прва асоцијација :)
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #11 послато: Октобар 04, 2017, 01:11:59 поподне »
Мој предак је дошао у село Побужје (данас Побожје). Звао се Неша. У селу су га звали Нешо или надимком Гемо Качанички. Био је симиџија. Наводно бацио је кроз камене дворске ограде неког бугарског учитеља. Па је морао да плати сеоским кметовима да га не кажу Турцима. Његов син је поп Анѓелко Нешиќ. Славио је,  и ми данас славимо св. Јован 21.01. Анѓелка су убили/запалили Бугари негде у Сурдулици 1912. На сеоском гробљу је само крст и пише убили га Бугари и датум.

Здраво ПОПОВСКИ и велики поздрав за тебе...Читајући ово што си написао о твојој фамилији а ја радећи на родословима фамилија из Неродимља (Урошевац) приметио сам да можда имате везе са фамилијом ШАБИЋ из тог места. Они су се у Неродимље доселили из Старог Качаника приближно када сте и ви у Македонију. Видевши да ви славите Св. Јована а и ШАБИЋИ исто могуће је да се ради о истој фамилији. Имаће ШАБИЋ се тестирао у тестирању Срба са Косова и Јужне Србије и очекујемо његоб резултат до краја године...Када би и ви радили тест можда сазнали бих да ли има нешто од овога што мислим да би могло да буде.

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #12 послато: Октобар 04, 2017, 09:01:14 поподне »
Здраво ПОПОВСКИ и велики поздрав за тебе...Читајући ово што си написао о твојој фамилији а ја радећи на родословима фамилија из Неродимља (Урошевац) приметио сам да можда имате везе са фамилијом ШАБИЋ из тог места. Они су се у Неродимље доселили из Старог Качаника приближно када сте и ви у Македонију. Видевши да ви славите Св. Јована а и ШАБИЋИ исто могуће је да се ради о истој фамилији. Имаће ШАБИЋ се тестирао у тестирању Срба са Косова и Јужне Србије и очекујемо његоб резултат до краја године...Када би и ви радили тест можда сазнали бих да ли има нешто од овога што мислим да би могло да буде.
Хвала Неродимац.
Лепо је што сте тестирали Србе са Косова јер и ја планирам да се тестирам па онда могу да упоредим резултате да потврдим порекло јер у овом феномену не верујем.
Када на селу одем и када ме стари људи питају  '' чиј си? '' ја морам да кажем ''Качанички'' да би разумели. То значи да сви знају одакле смо али кад логички размислим ко би побегао, убио Турчина и свима казао одакле је дошао :D
Читам неке електронске књиге и прилично сам се изненадио колко су повезана порекла православних са Македонске и Косовске стране СЦГ иако данас то мало ко зна.
На пр. у Неродимљу има још једна фамилија која слави св. Јован а пореклом је од Витинске Могиле која је на 6-7ч пешке од Побужја.
У СЦГ су можда 70% становновишта пореклом са напуштеним, сада веќ Албанским селама у јужном Косовом. Као да су у мутном 19том веку преостали Срби оставили Албаницима јужно Косово и преселили се у Македонији и северном Косову.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #13 послато: Октобар 04, 2017, 09:15:29 поподне »
Хвала Неродимац.
Лепо је што сте тестирали Србе са Косова јер и ја планирам да се тестирам па онда могу да упоредим резултате да потврдим порекло јер у овом феномену не верујем.
Када на селу одем и када ме стари људи питају  '' чиј си? '' ја морам да кажем ''Качанички'' да би разумели. То значи да сви знају одакле смо али кад логички размислим ко би побегао, убио Турчина и свима казао одакле је дошао :D
Читам неке електронске књиге и прилично сам се изненадио колко су повезана порекла православних са Македонске и Косовске стране СЦГ иако данас то мало ко зна.
На пр. у Неродимљу има још једна фамилија која слави св. Јован а пореклом је од Витинске Могиле која је на 6-7ч пешке од Побужја.
У СЦГ су можда 70% становновишта пореклом са напуштеним, сада веќ Албанским селама у јужном Косовом. Као да су у мутном 19том веку преостали Срби оставили Албаницима јужно Косово и преселили се у Македонији и северном Косову.

Лупетам напамет и нагађам, али не би ме превише изненадило да се након тестирања покаже ваша веза са родом Мириловића. По неким предањима они су насељени са подручја СЦГ, славите исту славу а већ је нађен један Македонац који би по хаплотипу могао бити Мириловић.
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #14 послато: Октобар 04, 2017, 09:32:36 поподне »
У СЦГ су можда 70% становновишта пореклом са напуштеним, сада веќ Албанским селама у јужном Косовом. Као да су у мутном 19том веку преостали Срби оставили Албаницима јужно Косово и преселили се у Македонији и северном Косову.

Може се рећи и раније од 19. века, тј. још од прве половине или средине 18. века је кренуло насељавање Арбанаса и њихово постепено потискивање староседелачког српског становништва у том крају.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #15 послато: Октобар 04, 2017, 10:38:22 поподне »
Trifunoski za Kačaničane u Pobužju kaže da su došli iz sela Đurđevdol kod Kačanika. 

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #16 послато: Октобар 04, 2017, 10:49:18 поподне »
Хвала Неродимац.
Лепо је што сте тестирали Србе са Косова јер и ја планирам да се тестирам па онда могу да упоредим резултате да потврдим порекло јер у овом феномену не верујем.
Када на селу одем и када ме стари људи питају  '' чиј си? '' ја морам да кажем ''Качанички'' да би разумели. То значи да сви знају одакле смо али кад логички размислим ко би побегао, убио Турчина и свима казао одакле је дошао :D
Читам неке електронске књиге и прилично сам се изненадио колко су повезана порекла православних са Македонске и Косовске стране СЦГ иако данас то мало ко зна.
На пр. у Неродимљу има још једна фамилија која слави св. Јован а пореклом је од Витинске Могиле која је на 6-7ч пешке од Побужја.
У СЦГ су можда 70% становновишта пореклом са напуштеним, сада веќ Албанским селама у јужном Косовом. Као да су у мутном 19том веку преостали Срби оставили Албаницима јужно Косово и преселили се у Македонији и северном Косову.

Та фамилија у Неродимљу која слави Св. Јована је Лукић од којих сам и ја...Мој резултат је И2а ПХ908...Ово што сте навели има смисла али док се не тестирате немамо ништа осим нагађања и претпоставке...У време Турака а и после ослобођења (до 1945) нијепостојала граница између Македоније и Србије а народ се осећао као један. Политика и стране силе суучиниле да се од једне направе више нација. Ја Македонијом и тим народом сматрам својим и Српским не зато што сам Србин већ зато што има толико доказа да је то тако да их можете налазити где год хоћете по Македонији. Проблем је нашег не знања историје и неизантересованост за истраживање и све се своди на оно "нећу да исправљам криве Дрине" али свако има право да се изјашњава и сматра себе како жели. Истражујући порекла фамилија за Урошевачку окоину видим да много фамилија има које су из Македонију прешле у тај крај као и обрнуто...Имам пример да је у Неродимљу 1913. године живео Ђорђе БАЛАНЧЕВИЋ, један син је остао на Косову и Србији а дрзги се преселио у Скоље добио презиме БАЛАНЧЕВСКИ. Шта сад, једни кажу да су Срби, други Македонци а знају и једни и други да су од истог тог Ђорђа, а таквих примера је заиста много...Што сњ тиче Анђелка НЕШИЋА о њему сам доста читао и по ономе што памтим да је био доста угледан свештеник у Косовској Митровици и да су га због тог доброг рада убили Бугари...Опет понављам да би било лепо тестирати се и сазнати више о себи и својим коренима а било би стварно лепо и да се испостави да смо даљи род...

Ван мреже Поповски

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 65
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #17 послато: Октобар 04, 2017, 11:01:32 поподне »
Супер. Сада имамо топик о СЦГ!

Може се рећи и раније од 19. века, тј. још од прве половине или средине 18. века је кренуло насељавање Арбанаса и њихово постепено потискивање староседелачког српског становништва у том крају.

Тако је. Још од половине 18тог века је кренуло насељивање Албанца а расељивање Срба је почело од прве сеобе Срба па тако преостали Срби у 18-19 веку нису имали баш неке шансе. А Бога ми ни и данас...

Никола. Занима ме зашто је Српска патријаршија била тако слаба на овом подручју у 18-19 веку?  Бугарска егзархија је била баш активна и агресивнија. Знам да су и на Косову у то време пуно православни прихватили бугарску егзархију. Бугари су били активни и на Скопској Црној Гори. Дали је Србија била заузета устанцима, ратовима или су Бугари имали велику поддршку Русије или је нешто треќе?
На нету можеш да наѓеш књигу Скопска Црна Гора од Светозара Томиќ, мислим да је од 1903 године. Књига је 99% точна и важи и данас.
Та подеља је тако дубока...На пр од 1000 куќа на СЦГри 700 су биле пат,  300 егз. Подеља пат-егз траје и дан данас.
Мој предак је био свештеник патријашије. Страдао је због тога.

« Последња измена: Октобар 04, 2017, 11:06:48 поподне Поповски »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #18 послато: Октобар 04, 2017, 11:10:44 поподне »
Што сњ тиче Анђелка НЕШИЋА о њему сам доста читао и по ономе што памтим да је био доста угледан свештеник у Косовској Митровици и да су га због тог доброг рада убили Бугари...

Није то исти Анђелко Нешић. Овај из Косовске Митровице је био жив 1916. док је предак од Поповског од Бугара убијен у Сурдулици (са још много свештеника које су Бугари покупили са широког простора данашње јужне Србије и Македоније) 1915. године.

У току лета 1916. године у Митровици је основана тајна патриотска организација, чији је председник био свештеник Анђелко Нешић.

...бацани у тамнице (свештеник Анђелко Нешић, из Косовске Митровице, кога су Аустријанци 1916. осудили на двадесет година робије у оковима, а целу породицу му интернирали у логор Нежидер)...

http://www.novosti.rs/%D0%B4%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B8_%D1%81%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B0%D1%98.524.html:654078-Formiranje-prvih-cetnickih-odreda

http://www.vidovdan.org/2017/08/09/primer-za-ugled-srpski-popovi-kroz-vekove/
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Скопска Црна Гора
« Одговор #19 послато: Октобар 04, 2017, 11:15:27 поподне »
Није то исти Анђелко Нешић. Овај из Косовске Митровице је био жив 1916. док је предак од Поповског од Бугара убијен у Сурдулици (са још много свештеника које су Бугари покупили са широког простора данашње јужне Србије и Македоније) 1915. године.

У току лета 1916. године у Митровици је основана тајна патриотска организација, чији је председник био свештеник Анђелко Нешић.

...бацани у тамнице (свештеник Анђелко Нешић, из Косовске Митровице, кога су Аустријанци 1916. осудили на двадесет година робије у оковима, а целу породицу му интернирали у логор Нежидер)...

http://www.novosti.rs/%D0%B4%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B8_%D1%81%D0%B0%D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B0%D1%98.524.html:654078-Formiranje-prvih-cetnickih-odreda

http://www.vidovdan.org/2017/08/09/primer-za-ugled-srpski-popovi-kroz-vekove/

Mиcлим дa je Вучитpнaц, тaчниje oд Нeшићa из ceлa Вpницe... Дaнac jeднa улицa у Mитpoвици нocи њeгoвo имe.