Аутор Тема: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799  (Прочитано 375597 пута)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2060 послато: Март 06, 2023, 09:10:29 поподне »
Прва разура Требјесе се догодила 1711. године, када су се Требјешани иселили на Чево, где су наредних 30 година живели, а друга по повратку 1789. године. У попису Херцеговине из 1701. године, Требјеса је имала 36 домова, дакле дупло мање домова колико је бројала рецимо нахија
Ближа ми је Возачева теорија за матицу али се не мјешам.. Само да надопуним, Требјешани су се склонили у Башино Село код мојих Радуловића, а не егзактно на Чево.
« Последња измена: Март 06, 2023, 09:12:58 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1369
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2061 послато: Март 06, 2023, 10:45:00 поподне »
Ближа ми је Возачева теорија за матицу али се не мјешам.. Само да надопуним, Требјешани су се склонили у Башино Село код мојих Радуловића, а не егзактно на Чево.
Чија год теорија да "победи" потпуно је небитно. ;) Битно је само да смо се напокон померили из Никшићке Жупе (тачније села Заград, које је наведено као матица Никшића у књизи о Херцеговцима) и Лукавице и од (сулуде) теорије о Никшићима као староседеоцима жупе Оногошт, на север, још битније од тога је да се Лимски/Тарски Никшићи званично оквалификују као носиоци FT190799. Уколико то изостане, свакако ћемо и у будућности користити ову квалификацију за бројне Никшиће у давно раздвојеним гранама, који своје ближе рођаке немају међу Жупљанима, Ровчанима и Требјешанима.

За ове последње се никако не може повезати порекло бројних "северњака" из неколико разлога. Први и најбитнији разлог јесте тај што су Требјешани најмлађи огранак у Жупи. Као што сам навео а што и историјски извори (дефтери), предања Требјешана па и генетске анализе указују, Требјеса је насељена тек почетком 16. века. На Требјесу се први населио војвода Дракул (Драгул), директан предак по предањима тестираних Требјешана Вујачића и Ђоковића - Војводића (а изгледа и Јовановића из Хан Пијеска). TMRCA за њихову заједничку Y263686 од 500 година се уклапа у то, мислим да неће бити промена по том питању са резултатом Јовановића. Следећа битност јесте насељеност Требјесе и солидна бројност Требјешана, која је забележена 1701. године пред прву разуру, с тим у вези, погледати 193. и 194. странице овога рада: https://istorijskizapisi.me/wp-content/uploads/2021/01/08-Bojan-Novakovic-Teritorijalno-upravna-organizacija-Onogosta.pdf

Цитирам:
"Кнез Вукашин, син Петра:
Село Требје, кућа 24
Други кнез Батрић-оглу Вук:
Поново село Требје, трећина, кућа 12

1. Прва кнежина нахије Оногошт и Никшић je према овом дефтеру обухватала
дио Требјесе и села у источном дијелу никшићке територије у пољу.
Кнез јој је био Вукашин, који је попут свог оца, војводе
Петра Гавриловића, био истакнута личност свога времена. Изгледа да
се ова кнежина јавља и у берату султана Махмуда I Симу Бопцу из 1746.
године. Редосљед насеља им је доста сличан, мада су дата различита
читања појединих мјеста. Багатић из дефтера су Магнићи, док је треће
село по реду у оба случаја неидентификовано. Занимљиво је да збир
требјешких кућа у обје кнежине износи 36, тачно колико је Максим
Шобајић пронашао кућишта око 200 година касније.
Традиција старих
Требјешана, који су живјели у Русији, говори да је у том селу 1789. године било 35 кућа.


Још једна ствар, познато је да ни Требјешани нису били генетски хомогено племе (Милобратовићи, Бодироге, Шешељи су припали другој хг.), тако да су уз припаднике Y263686 који су чинили окосницу и главнину Требјешана, живели и прибраћени родови. Када се свему овоме придода и период разура а то је 18. век, не могу се изводити теорије о пореклу неке северне, давно раздвојене подгране од младих и не толико бројних Требјешана. Тренутно постоји "уско грло" од 400 година између Y189944 и Y263686, моје мишљење је да ће кад-тад Y263686 поцепати неко муслиманско братство или лучинштак из Бијелог Поља или Рашке области, пре ће се то десити него што ће се открити нека даља веза са неким братством у Жупи, јер Жупљани су већ прилично добро покривени дубинским тестовима (Ровчани су Y250780).
« Последња измена: Март 06, 2023, 10:54:38 поподне Владимир Бојановић »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7264
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2062 послато: Март 06, 2023, 11:56:35 поподне »
Занимљиво да имамо два "уска грла" међу "војводским" гранама низводно од Y189944: Y250780 (везано за Жупу) од око 250 година и Y263686 (касније везано за Требјесу) од око 400
Негде мора да има "цепања" тих низова
Мада саме војводе су се смењивале, или бирале, није увек ишло наследно
« Последња измена: Март 07, 2023, 12:03:47 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7264
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2063 послато: Март 07, 2023, 12:15:48 пре подне »
Занимљиво да имамо два "уска грла" међу "војводским" гранама низводно од Y189944: Y250780 (везано за Жупу) од око 250 година и Y263686 (касније везано за Требјесу) од око 400
Негде мора да има "цепања" тих низова
Мада саме војводе су се смењивале, или бирале, није увек ишло наследно
С тим да се надовежем на поруку, Јовановићи Y263686 су из Жупе, иако су грана каснијих требјешких војвода (значи део гране који је остао у Жупи)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7264
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2064 послато: Март 07, 2023, 12:50:28 пре подне »
Тако да имамо две јако битне гране код Никшића, у "политичком, војводском" смислу, са "уским грлима", управо на "југу" (тј. конкретно обе су везане за Жупу)
« Последња измена: Март 07, 2023, 12:53:22 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1369
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2065 послато: Март 07, 2023, 08:23:44 пре подне »
Тако да имамо две јако битне гране код Никшића, у "политичком, војводском" смислу, са "уским грлима", управо на "југу" (тј. конкретно обе су везане за Жупу)
Зато и чуде ова "уска грла". Додуше, за Y250780 и не толико, колико за Y263686, којe се по мени може објаснити каснијом, независном миграцијом првог носиоца Y263686 на југ, с обзиром на TMRCA и на стање са SNP тестираним Жупљанима, код којих доминира Y250780.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8522
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2066 послато: Март 07, 2023, 08:36:05 пре подне »
Чија год теорија да "победи" потпуно је небитно. ;) Битно је само да смо се напокон померили из Никшићке Жупе (тачније села Заград, које је наведено као матица Никшића у књизи о Херцеговцима) и Лукавице и од (сулуде) теорије о Никшићима као староседеоцима жупе Оногошт, на север, још битније од тога је да се Лимски/Тарски Никшићи званично оквалификују као носиоци FT190799. Уколико то изостане, свакако ћемо и у будућности користити ову квалификацију за бројне Никшиће у давно раздвојеним гранама, који своје ближе рођаке немају међу Жупљанима, Ровчанима и Требјешанима.

За ове последње се никако не може повезати порекло бројних "северњака" из неколико разлога. Први и најбитнији разлог јесте тај што су Требјешани најмлађи огранак у Жупи. Као што сам навео а што и историјски извори (дефтери), предања Требјешана па и генетске анализе указују, Требјеса је насељена тек почетком 16. века. На Требјесу се први населио војвода Дракул (Драгул), директан предак по предањима тестираних Требјешана Вујачића и Ђоковића - Војводића (а изгледа и Јовановића из Хан Пијеска). TMRCA за њихову заједничку Y263686 од 500 година се уклапа у то, мислим да неће бити промена по том питању са резултатом Јовановића. Следећа битност јесте насељеност Требјесе и солидна бројност Требјешана, која је забележена 1701. године пред прву разуру, с тим у вези, погледати 193. и 194. странице овога рада: https://istorijskizapisi.me/wp-content/uploads/2021/01/08-Bojan-Novakovic-Teritorijalno-upravna-organizacija-Onogosta.pdf

Цитирам:
"Кнез Вукашин, син Петра:
Село Требје, кућа 24
Други кнез Батрић-оглу Вук:
Поново село Требје, трећина, кућа 12

1. Прва кнежина нахије Оногошт и Никшић je према овом дефтеру обухватала
дио Требјесе и села у источном дијелу никшићке територије у пољу.
Кнез јој је био Вукашин, који је попут свог оца, војводе
Петра Гавриловића, био истакнута личност свога времена. Изгледа да
се ова кнежина јавља и у берату султана Махмуда I Симу Бопцу из 1746.
године. Редосљед насеља им је доста сличан, мада су дата различита
читања појединих мјеста. Багатић из дефтера су Магнићи, док је треће
село по реду у оба случаја неидентификовано. Занимљиво је да збир
требјешких кућа у обје кнежине износи 36, тачно колико је Максим
Шобајић пронашао кућишта око 200 година касније.
Традиција старих
Требјешана, који су живјели у Русији, говори да је у том селу 1789. године било 35 кућа.


Још једна ствар, познато је да ни Требјешани нису били генетски хомогено племе (Милобратовићи, Бодироге, Шешељи су припали другој хг.), тако да су уз припаднике Y263686 који су чинили окосницу и главнину Требјешана, живели и прибраћени родови. Када се свему овоме придода и период разура а то је 18. век, не могу се изводити теорије о пореклу неке северне, давно раздвојене подгране од младих и не толико бројних Требјешана. Тренутно постоји "уско грло" од 400 година између Y189944 и Y263686, моје мишљење је да ће кад-тад Y263686 поцепати неко муслиманско братство или лучинштак из Бијелог Поља или Рашке области, пре ће се то десити него што ће се открити нека даља веза са неким братством у Жупи, јер Жупљани су већ прилично добро покривени дубинским тестовима (Ровчани су Y250780).

Ја ипак мислим да назив Никшићи не може да се пројектује у 12. и 13. век. Та прича о Никши коме је мајка била од Немањића ми је увек деловала митолошки. Ако смо дошли до основане претпоставке да је епонимни Никша живео у 14. веку (да ли почетком или половином тог века), мислим да се назив, барем првобитно, може односити само на његово потомство и на савезнике (рођаке и они који то нису) који су се уз њих "прибили". Оно што и даље "руши снешка" полимско-потарској хипотези је присуство две одвојене FT190799* гране у Боки (и њихово неприсуство у обе претпостављене матице), са предањем барем једне од њих о пореклу са Требјесе, као и непостојање гране Бојановића ни у једној од две претпостављене матице (ни у Полимљу ни у околини Оногошта). Никаква дијалектичка егзибиција не може порећи да ова чињеница озбиљно уздрмава наведену револуционарну хипотезу (револуционарна јер руши све оно што се до сад претпостављало на основу предања, па и већине историјских података о Никшићима), те и даље треба бити максимално опрезан са давањем коначних судова.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1369
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2067 послато: Март 07, 2023, 09:00:04 пре подне »
Ја ипак мислим да назив Никшићи не може да се пројектује у 12. и 13. век. Та прича о Никши коме је мајка била од Немањића ми је увек деловала митолошки. Ако смо дошли до основане претпоставке да је епонимни Никша живео у 14. веку (да ли почетком или половином тог века), мислим да се назив, барем првобитно, може односити само на његово потомство и на савезнике (рођаке и они који то нису) који су се уз њих "прибили". Оно што и даље "руши снешка" полимско-потарској хипотези је присуство две одвојене FT190799* гране у Боки (и њихово неприсуство у обе претпостављене матице), са предањем барем једне од њих о пореклу са Требјесе, као и непостојање гране Бојановића ни у једној од две претпостављене матице (ни у Полимљу ни у околини Оногошта). Никаква дијалектичка егзибиција не може порећи да ова чињеница озбиљно уздрмава наведену револуционарну хипотезу (револуционарна јер руши све оно што се до сад претпостављало на основу предања, па и већине историјских података о Никшићима), те и даље треба бити максимално опрезан са давањем коначних судова.
Слажем се, треба бити максимално опрезан, а то је управо недостајало вама када сте без дубинских тестова Никшића прихватили и "лансирали" теорију о генетској засебности Тарских Никшића у књизи о генетичком пореклу Херцеговаца као коначан суд, јер ова северна разноврсност Y189944 (разноврсност FT190799 je за сада нерешена) и старост раздвајања подграна у односу на оне које налазимо међу Ровчанима, Жупљанима и Требјешанима се не може објаснити неком другом групацијом Никшића осим са Никшићима из Средњег Полимља и Потарјa. Али ок, да се сад не враћам поново на то само сам се укратко хтео осврнути на део где помињеш максималну опрезност, ако је ово био твој савет упућен мени, апсолутно га подржавам и прихватам. Иначе се слажем се са тобом да се назив Никшићи не може пројектовати за 12. век, за 13. век мислим да можемо, док причу о Немањићима знаш и сам da никада нисам озбиљно схватао. Не слажем се да је назив племена настао у 14. веку одн. по Никши који је живео у жупи Оногошт. Имамо у документима помен двојице Никшића који су живели у Потарју и Средњем Полимљу, Вукослава Никшића на Тари који је 1399. године био Пашајитов "роб" и Никшића, оца Степана, једног од пописаних тимарника нахије Лимски Никшић 1455. године из околине Бијелог Поља који је највероватније рођен крајем 14. века. То ме доводи у размишљање да је тај први "митски" Никша морао живети у 13. веку и да је по мени био припадник Y189944.
« Последња измена: Март 07, 2023, 09:06:29 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8522
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2068 послато: Март 07, 2023, 09:59:31 пре подне »
Слажем се, треба бити максимално опрезан, а то је управо недостајало вама када сте без дубинских тестова Никшића прихватили и "лансирали" теорију о генетској засебности Тарских Никшића у књизи о генетичком пореклу Херцеговаца као коначан суд, јер ова северна разноврсност Y189944 (разноврсност FT190799 je за сада нерешена) и старост раздвајања подграна у односу на оне које налазимо међу Ровчанима, Жупљанима и Требјешанима се не може објаснити неком другом групацијом Никшића осим са Никшићима из Средњег Полимља и Потарјa. Али ок, да се сад не враћам поново на то само сам се укратко хтео осврнути на део где помињеш максималну опрезност, ако је ово био твој савет упућен мени, апсолутно га подржавам и прихватам. Иначе се слажем се са тобом да се назив Никшићи не може пројектовати за 12. век, за 13. век мислим да можемо, док причу о Немањићима знаш и сам da никада нисам озбиљно схватао. Не слажем се да је назив племена настао у 14. веку одн. по Никши који је живео у жупи Оногошт. Имамо у документима помен двојице Никшића који су живели у Потарју и Средњем Полимљу, Вукослава Никшића на Тари који је 1399. године био Пашајитов "роб" и Никшића, оца Степана, једног од пописаних тимарника нахије Лимски Никшић 1455. године из околине Бијелог Поља који је највероватније рођен крајем 14. века. То ме доводи у размишљање да је тај први "митски" Никша морао живети у 13. веку и да је по мени био припадник Y189944.

Иако ја нисам био аутор нити једног чланка о родовима, неправедно је оптуживати неког да је "пожуривао" јер се радило са оним што се имало пред собом (често се ниподаштава и прегалаштво теренских сарадника, чијом заслугом је напослетку сакупљено, ако се не варам, преко 500 узорака), да подсетим да су у време писања књиге и пре тога, у време сакупљања узорака за истраживање, дубински тестови били неупоредиво скупљи него данас, самим тим и недоступнији. Чак и да су могли да се тада набаве по данашњој цени, илузорно је очекивати да би се урадила детаљнија профилизација (а за то је сигурно потребно барем неколицина дубински тестираних припадника) сваког од десетина родова који су завршили у књизи, јер је то и финансијски а и временски немогућа мисија. Да смо чекали да се испуне ти идеални услови, књига готово сигурно никад не би ни била написана. Зато је добро да се и ти и Прогнаник (Exiled) и остали који су уско фокусирани само на један род или једну подграну изместите из те визуре, која нужно са собом носи и одређени ниво "цепидлачења", и сагледате ширу слику и шта је све постигнуто радом на књизи о генетичком пореклу родова Старе Херцеговине, шта сада знамо на основу ње а шта не бисмо знали да то истраживање није спроведено или да је спроведена дубља профилизација само пар родова са тог простора. У првом случају су добијене значајне информације о генетичком саставу старохерцеговачких родова и у доброј мери популарисана генетичка генеалогија као дисциплина, у другом случају би била задовољена знатижеља пар покретача дубинских тестирања и припадника родова који би били дубински тестирани, уз неупоредиво ужу и сиромашнију слику целокупног генетичког састава датог простора.

Вукослав Никшић и 1399. година, као и та претпоставка о периоду рођења Никшића, оца Степана (крај 14. века), се уклапају у то да је епонимни Никша могао живети у 14. веку, можда пре на његовом почетку. Ако се и онај податак на који је Милош указао заиста односи на Никшиће (из 1355. године), могао би се период када је он живео померити и на другу половину 13. века. Није никаква препрека што је он живео у Жупи, кад смо већ видели да су Никшићи били врло покретни и да су се бавили кириџијством (једним од основних влашких занимања) и да су самим тим стално циркулисали на простору од Оногошта до Брскова и назад.
« Последња измена: Март 07, 2023, 10:02:14 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1369
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2069 послато: Март 07, 2023, 10:40:38 пре подне »
Иако ја нисам био аутор нити једног чланка о родовима, неправедно је оптуживати неког да је "пожуривао" јер се радило са оним што се имало пред собом (често се ниподаштава и прегалаштво теренских сарадника, чијом заслугом је напослетку сакупљено, ако се не варам, преко 500 узорака), да подсетим да су у време писања књиге и пре тога, у време сакупљања узорака за истраживање, дубински тестови били неупоредиво скупљи него данас, самим тим и недоступнији. Чак и да су могли да се тада набаве по данашњој цени, илузорно је очекивати да би се урадила детаљнија профилизација (а за то је сигурно потребно барем неколицина дубински тестираних припадника) сваког од десетина родова који су завршили у књизи, јер је то и финансијски а и временски немогућа мисија. Да смо чекали да се испуне ти идеални услови, књига готово сигурно никад не би ни била написана. Зато је добро да се и ти и Прогнаник (Exiled) и остали који су уско фокусирани само на један род или једну подграну изместите из те визуре, која нужно са собом носи и одређени ниво "цепидлачења", и сагледате ширу слику и шта је све постигнуто радом на књизи о генетичком пореклу родова Старе Херцеговине, шта сада знамо на основу ње а шта не бисмо знали да то истраживање није спроведено или да је спроведена дубља профилизација само пар родова са тог простора. У првом случају су добијене значајне информације о генетичком саставу старохерцеговачких родова и у доброј мери популарисана генетичка генеалогија као дисциплина, у другом случају би била задовољена знатижеља пар покретача дубинских тестирања и припадника родова који би били дубински тестирани, уз неупоредиво ужу и сиромашнију слику целокупног генетичког састава датог простора.
Све ок, слажем се са тобом у потпуности. Без обзира на погрешна тумачења о роду Никшића, мени је књига веома драга и често јој се враћам.

Вукослав Никшић и 1399. година, као и та претпоставка о периоду рођења Никшића, оца Степана (крај 14. века), се уклапају у то да је епонимни Никша могао живети у 14. веку, можда пре на његовом почетку. Ако се и онај податак на који је Милош указао заиста односи на Никшиће (из 1355. године), могао би се период када је он живео померити и на другу половину 13. века. Није никаква препрека што је он живео у Жупи, кад смо већ видели да су Никшићи били врло покретни и да су се бавили кириџијством (једним од основних влашких занимања) и да су самим тим стално циркулисали на простору од Оногошта до Брскова и назад.
С обзиром на дубоку старост Y189944 и њен развој, рекао бих да је први Никша могао бити рођен још почетком 13. века. због тога и из разлога што немамо сачуване историјске изворе из периода пре 14. века, не треба да се стриктно ограничавамо за 14. век или другу половину 13. века, јер имамо Никшу који је био носилац тек млађе Y250780, од којег су потекли Ровчани Гојаковићи и Гезимировићи у Жупи и имамо генетску доказаност присуства старијих подграна Y189944 на северу, конкретно у околини Бијелог Поља и Таре, где се управо помињу Вукослав, Лимски Никшићи и Никшић, отац Степанов. Добро знамо ко су били главни играчи у Оногошту током 14. па и током 15. века (Угреновићи и Риђани), а ко у Средњем Полимљу и Потарју, укључујући и област око Брскова (ешкинџије, старе спахије, Лимски/Тарски Никшићи).
« Последња измена: Март 07, 2023, 10:45:16 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1369
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2070 послато: Април 21, 2023, 11:56:18 пре подне »
Овде се својевремено дискутовало о пореклу Раковца из Камењаче код Трстеника, па ево његовог WGS резултата и линк ка опширној анализи (у 5 делова, на наредној страници се налазе још 2 коментара), која ће верујем бити подједнако интересантна и корисна и за браћу Никшиће:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4757.msg187070#msg187070

Ван мреже Посо

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 187
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2071 послато: Април 23, 2023, 09:11:53 пре подне »
Може бити да се ради о војводи Батрићу из пописа нахије Грачанице (други назив Никшићи) из 1477:
Glegeuich Batrichius, de Onogost (1453), 880, 883 (Lamenta de foris, регистар)

Има још пар уноса о Никшићима:
Dobrosalich Stoimius, Isnichsich (1444), 714
Nichsich Bositchus, de Tara (1447), 783
Nichsich Radogna, de Tara (1447), 783 (Lamenta de foris)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7264
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2072 послато: Мај 28, 2023, 10:08:42 поподне »
Био сам на такмичењу хармоникаша у Тивту са ђаком ових дана, и били смо смештени на Луштици код једног мештанина. Једно вече смо поседели, он и један његов пријатељ Куч и ми, и када сам му рекао од којих сам, каже "па Никшићи су пореклом одавде, са Луштице", и показује руком у смеру Радовића, који су два километара од нас где смо били смештени. Колико је та прича и код локалног становништва присутна...У повратку смо ишли новим аутопутем који иде близу Роваца, па смо преноћили на Копаонику. Враћали смо се преко Бруса и Трстеника, па смо скоро спонтано прошли и неку могућу руту мојих предака (Никшић нам није био на рути)
« Последња измена: Мај 28, 2023, 10:18:45 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7264
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2073 послато: Мај 31, 2023, 02:05:42 поподне »
Појавио се нов Y250780 на стаблу:
https://www.yfull.com/live/tree/I-Y250780/

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1369
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2074 послато: Јун 03, 2023, 02:15:04 пре подне »
Као што верни посетиоци ове теме знају, већ неко време свој активизам сам пренео на генетска истраживања порекла прибраћених родова Никшићима, па ево још једне исцрпне анализе WGS резултата, Цветковића из Требиња код Куршумлије (Лучиндан, преслава Марковдан):

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1571.msg188218#msg188218

Анализу сам написао у 8 делова, у њима сам пре свега изнео своја тумачења на мтдна хаплогрупу Цветковића и смерове миграција становништвa Бихора и Средњег Полимља од 17. века (које иначе прате и миграције бројних лучинштака са преславом Марковдан, тамо где су родовске преславе опстале), затим на порекло и оне најраније миграције првих припадника Цветковићеве основне хаплогрупе, тачније једне од основних словенских хаплогрупа I2-Z17855, чија се источна разноврсност и распрострањеност њених подграна могу објаснити са изнетим историјским догађајима, од периода првих досељавања Словена на Балканско полуострво па до правих српских ширења државе Немањића крајем 13. века на рачун Бугарске и Византије, а које су утицале на становништво новоосвојених области и на његова померања ка центру српске државе, након чега су се и догодиле основне интеракције између Никшића и предака тестираних припадника у следећим подгранама које сам описао (на простору данашњег бијелопољског краја, средњовековне жупе Лим), као и на даље сеобе са тога подручја оних са различитим крсним славама:

I2-Z17855>Y230195>Y230196>A16413>Y135658>A20030>BY55537,
I2-Z17855>Y230195>Y230196>A16413>Y135658>A20030>Y135646,
I2-S17250>PH908>FT14506>Y56203>Y134578.

На основу свега тога, посебну пажњу сам на крају поклонио и генеалогији најпознатијег А20030 рода Љешњанима - Војинићима из Доње Мораче, као и њиховим усменим предањима, где сам се такође у једном делу критички осврнуо и на романтизовану традицију "јужних" Никшића, на један од четири фактора који осим што је утицао на предања Љешњана - Војинића, утицао је у великој мери да се на право порекло Никшића Роваца и Оногошта, временом заборави.

Признајем, ја нисам неко ко је стручно квалификован да пише овакве анализе, али кроз цело излагање сам остао доследан свим својим садашњим сазнањима у науци, које непрестано обогаћујем са новим аргументима и сазнањима из бројних чланака и литература, лако доступним преко интернета. Можда читаоца не уводим довољно у материју која је погодна за спекулативно размишљање, можда га на специфичан начин доводим до неких одређених закључака, где нема превише простора за неке друге теорије и маневар (иако то заправо не желим), али то је начин који мени омогућује стварање сопственог става и мишљења, који мене самог пре свега необавезно и првенствено инспирише и чини задовољним. А сведоци смо били и на овој теми, да је уместо прибављања већег броја узорака, додатних испитивања и сталоженог и упорног рада при изучавању порекла, традиције и предања нашег племена, укључујући и на порекла прибраћених родова, углавном било присутно некакво нестрпљење, условљено нереалним жељама и применом "грубе силе", које је на крају довело до преурањених теорија па и до извесног разочарења и до непомирења са научним чињеницама и новим сазнањима које се косе са њима, укључујући и са традицијом. А конкретно, традиција (теорија) о Грбљу, као матици Никшића и пре појаве првих популационих генетских истраживања, била је апсолутно научно неоснована. Сторија о угледном племићу, потомку Свете лозе Немањића, по мушкој или женској линији (свеједно), који напаса козе и овце, коси траву и пласти, по неким забитима у односу на свој заувек напуштен дворац и родни и питом крај, добро је позната код бројних динарских племена. Па још када се ту упетљају и свештеници, са својим верзијама, као што је то био случај са свештеницима на полуострву Луштици, нема краја бајкама. Чак ни ово откривање матице Никшића у Старој Рашкој, не мења ништа по питању тих предања. А коме су ближе и драже такве наративне структуре од науке, тај је овде залутао и свакако да ће у мени у будућности имати једног од највећих критичара, да не кажем хејтера. ;)
« Последња измена: Јун 03, 2023, 02:26:01 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1369
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2075 послато: Јун 03, 2023, 02:34:48 пре подне »
Као што верни посетиоци ове теме знају, већ неко време свој активизам сам пренео на генетска истраживања порекла прибраћених родова Никшићима, па ево још једне исцрпне анализе WGS резултата, Цветковића из Требиња код Куршумлије (Лучиндан, преслава Марковдан):

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=1571.msg188218#msg188218

Анализу сам написао у 8 делова
Тачније, на овој страници има 5 делова а на следећој још 3 наставка, па ко воли - нек изволи. :)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2076 послато: Јун 06, 2023, 09:27:48 пре подне »
Ко је нови Никшић на нивоу I-Y250780* (YF119195) ? Радио је Небулу.

https://www.yfull.com/live/tree/I-Y250780*/


« Последња измена: Јун 06, 2023, 10:11:20 пре подне drajver »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1369
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2077 послато: Јун 06, 2023, 11:20:32 пре подне »
Ко је нови Никшић на нивоу I-Y250780* (YF119195) ? Радио је Небулу.

https://www.yfull.com/live/tree/I-Y250780*/
Непознат. Писао сам му пре 4-5 дана, без одговора. Могуће да се ради о неком муслиману из околине Бијелог Поља или Албанцу пореклом из ове области, што би свакако ишло у прилог мојој тези о месту настанка Y250780.

Да окачим и на нашој теми "оглас", сигурно ће га овде више људи приметити:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=7166.msg189011#msg189011

На ове родове ми је јуче скренуо пажњу један пријатељ и одмах сам се бацио у потрагу, јер сам уверен да међу њима сигурно има изворних Лимских Никшића: https://www.poreklo.rs/2013/08/09/poreklo-prezimena-selo-vrbica-aran%C4%91elovac/ Даља порекла ових фамилија Бијело Поље и Сјеница, мислим да бих напокон у овом насељу могао пронаћи и моје даље рођаке. :)

Интересантни су и ови из суседног Брезовца: https://www.poreklo.rs/2013/07/29/poreklo-prezimena-selo-brezovac-aran%C4%91elovac/

"- Госпавићи 6 к. Слава: св. Лука. Дошао прадед из села Азана (Бихор).[/b]" Подсећам на порекло из истог бихорског села и фамилије Луковић из Заклопаче (велике су шансе да су Марковдан некада преслављавали и преци Госпавића, а можда и лучинштаци из Врбице):
Луковићи, Лучиндан, Подибар, Заклопача, Азана-Бихор, Суводол-Пештер, преслава Марковдан

Ако неко има било какав контакт са неким житељем Врбице или Брезовца, без обзира на презиме (може бити и припадник неког другог рода, са другом славом, битан ми је само један контакт), пишите ми па да пробамо да их анимирамо.
« Последња измена: Јун 06, 2023, 11:24:58 пре подне Владимир Бојановић »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7264
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2078 послато: Јун 10, 2023, 03:41:56 поподне »
Изгледа да ће нови (непознати) тестирани Y250780, остати на нивоу звездице:
https://www.yfull.com/live/tree/I-Y250780/
« Последња измена: Јун 10, 2023, 03:45:07 поподне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8522
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #2079 послато: Јун 10, 2023, 08:29:06 поподне »
Изгледа да ће нови (непознати) тестирани Y250780, остати на нивоу звездице:
https://www.yfull.com/live/tree/I-Y250780/

Ту ће остати најкасније до 7. септембра ове године ако не плати за анализу, што ценим да се неће десити.
Чињеницама против самоувереног незнања.