Аутор Тема: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799  (Прочитано 372251 пута)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1320 послато: Август 05, 2021, 12:16:26 поподне »
Пратим тему о Никшићима и реших мало да прочитам нешто о њима (односно вама 😀) и запањен сам знањем, чувањем и ширењен овога братства. Истражувајући мало нашао сам књигу "Казивање стари Требјешана" из 1842. године пре 180 година где је лепо, јасно, хронолошки написано све оно што је требало бити написано. Предпостављам да су наши драги форумаши прочитали ту књигу али они који нису топло је препоручујем јер је изузетна за изучавање не само Никшића већ и читаве околине па и других родова. На срећу ова књига постоји дигитализована и налази се у Библиотеци матице Српске па ко жели нека изволи, лик је испод.

 http://digital.bms.rs/ebiblioteka/pageFlip/reader/index.php?type=publications&id=4732&m=2#page/301/mode/1up

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1321 послато: Август 05, 2021, 11:31:29 поподне »
Ово око катастиха је класично релативизовање и разводњавање приче и самог извора. У суштини слажемо се да се не слажемо, посебно око Тарских Никшића. Јер очито да другачије гледамо на прошлост и на сам извор. Ствари које су се десиле пре 300-400 година, не могу се гледати очима данашњице. Шекуларац се није упуштао у такве конструкције, за разлику од Шћепановића, већ се прилично држао самог извора. Шћепановић је прилично добро неке конструкције правио, али је имао и грешака. У суштини, ни један ни други нису имали оно што имамо ми данас- генетичку слику племена Тарских Никшића. О хетерогености племена Тарских Никшића у 17. веку сам говорио и ја сам, али  Лучинштаци Y134578, који су још у 14. веку ушли у њихов састав су другачија прича.
Не знам како гледаш на ствари које су се дешавале пре 300-400 година, али примећујем у пар твојих постова да си крајње сумњичав у погледу тадашње свести људи о властитом пореклу. Усмена предања, иако најмање веродостојан извор је дуго поштована "аналитичка" категорија антропологије неког племена, понављам племена, јер да није било усмених предања, данас не би знали ништа о њима, о њиховим кнежевима и анегдотама, вишевековном развоју и миграцијама њихових припадника, њиховим обичајима и тд. Захваљујући управо тим предањима ми такође знамо, са већом или мањом поузданошћу, где се њихови потомци данас налазе, и они су у многим случајевима и потврђени кроз генетске анализе, као што рекох. Са друге стране, уситњени одн. слаби родови су се припајали и прибраћивали тим племенима, њихову генетичку различитост нам наука такође открива, и свуда је образац прибраћивања тих родова био исти. Кнез је са друге стране у оно време представљао наставак мање властеле, мале династије унутар неког рода или племена, отуд је сасвим сигурно свако од оних пописаних кнежева из Добриловинског катастиха био савршено свестан свог порекла, тако да није спорна њихова хетерогеност у селима Тарских Никшића, коју и сам признајеш, спорна је следећа констатација:
Добриловински катастих из 17. века, као извор првог реда, где су пописани Тарски Никшићи и где су многи тестирани као Y134578. И нико од њих није плански тестиран, што је јако битно. Они су се пописивали тако, значи осећали су се Тарским Никшићима.
По овоме, као да је у то време постојала нека посебна, "конфесионална", каква год припадност Тарским Никшићима, па су се они осећали таквима. Доказ да они нису били Тарски Никшићи лежи у томе што се од тада убрзо губи сваки траг и свест о њима у Потарју (ако нико други Y134578 је могао/морао да брине о тековинама племена, али није), отуд су твоја настојања да пописане кнежеве припишеш Тарским Никшићима у најмању руку контроверзна. Са друге стране, зашто се код Y134578 Лучинштака примило предање о пореклу из Роваца, а код Војиновића није, иако су Војиновићи "разбацани" на широком простору између Бијелог Поља и Пљеваља?

С обзиром на предања о Ровцима, постоји могућност да је овај род заиста доспео у Потарје из Роваца код Берана, с обзиром да се у његовој близини налази Манастир Калудра, посвећен Св. Луки. Манастир је подигнут у 14. веку, управо у периоду када је (како тврдиш) један део рода Y134578 прихватио славу Лучиндан, и потпуно је страдао у 17. веку. Да ли је тада део рода могао мигрирати из Роваца у оближње Полимље и Потарје, у област Тарских Никшића, а део у Метохију где имамо Катиће и Утвиће са индентичним предањем о пореклу из Роваца? Интересантно је да близу Роваца код Берана постоји село (или засеок) Барице, а у Барицама западно од Бијелог Поља у попису из 1913. године имамо Бошковиће (Y134578) са славом Лучиндан, који су чинили најбројнији род у селу (29 пописаних мушкараца) и своју идентификацију пронашли у Шћепановићима.

Други проблем, много већи јесте што у случају Тарских Никшића не поштујеш основна правила генеологије и генетичких анализа. Чак и да се неки Никшић доселио у Потарје за време цара Душана (иако видимо да старинци Кургаши и Војиновићи не деле SNP-ове са потомцима Никше другог у Жупи, Војиновић се пробно тестирао на један од њих до WGS теста и испао је негативан), чак и да су твоји тада "ушли" у његову генезу или његових потомака одн. правих (Тарских) Никшића, твоји су ништа друго но прибраћеници. Да ли сте се можда тада прибратили или сте се касније повезали по женским линијама са Никшићима, то није битно, битан је непрекинути низ мушких предака по Y хромозому. Не би требало од овога правити мелодраму јер као што Чворовићи нису Жупљани Никшићи, као што Шешељи, Суџуми и тд. нису Требјешани Никшићи, као што ни староседелачки родови у Ровцима нису Булатовићи одн. нису Ровчани Никшићи, као што ни многи Дробњаци, Васојевићи, Кучи и тд. нису то, тако ни Y134578 не могу бити Тарски Никшићи.
« Последња измена: Август 05, 2021, 11:39:51 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1322 послато: Август 05, 2021, 11:52:17 поподне »
као што Шешељи, Суџуми и тд. нису Требјешани Никшићи...
У том прихватању порекла код неких родова који нису род Никшића, изгледа да је опција Ровчана била најмасовнија (могуће и зато што су можда и најбројнији)...Шешељ, иако се у литератури наводи као огранак Милобратовића, тј. Требјешана (са Суџумима, Кукољима, Бјелетићима), у овом интервјуу се позива на Ровчане...тако да је могуће и у случају других родова са славом Лучиндан, да се прихватило предање о Ровцима, иако нису можда ни живели тамо...
Seselj - po crnogorskoj tradiciji
<a href="https://www.youtube.com/v/JTD4L1y23lU&amp;ab_channel=PavleJurisicSturm" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/JTD4L1y23lU&amp;ab_channel=PavleJurisicSturm</a>
« Последња измена: Август 05, 2021, 11:58:50 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1323 послато: Август 06, 2021, 12:16:45 пре подне »
У том прихватању порекла код неких родова који нису род Никшића, изгледа да је опција Ровчана била најмасовнија (могуће и зато што су можда и најбројнији)...Шешељ, иако се у литератури наводи као огранак Милобратовића, тј. Требјешана (са Суџумима, Кукољима, Бјелетићима), у овом интервјуу се позива на Ровчане...тако да је могуће и у случају других родова са славом Лучиндан, да се прихватило предање о Ровцима, иако нису можда ни живели тамо...
Seselj - po crnogorskoj tradiciji
<a href="https://www.youtube.com/v/JTD4L1y23lU&amp;ab_channel=PavleJurisicSturm" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/JTD4L1y23lU&amp;ab_channel=PavleJurisicSturm</a>
У Црној Гори и данас, изгледа да је прва помисао на Лучиндан-Ровчанин...чак можда и пре него Жупљанин, или Требјешанин...пре месец дана, сретнем групу бајкера из Подгорице, и причамо, и један од њих ме пита : "чеговића си?", поменем му да су моји овде дуго, али могуће да сам Ровчанин пореклом...и одмах упита: "Лучиндан?"
« Последња измена: Август 06, 2021, 12:22:31 пре подне ДушанВучко »

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1324 послато: Август 06, 2021, 12:19:29 пре подне »
Не знам како гледаш на ствари које су се дешавале пре 300-400 година, али примећујем у пар твојих постова да си крајње сумњичав у погледу тадашње свести људи о властитом пореклу. Усмена предања, иако најмање веродостојан извор је дуго поштована "аналитичка" категорија антропологије неког племена, понављам племена, јер да није било усмених предања, данас не би знали ништа о њима, о њиховим кнежевима и анегдотама, вишевековном развоју и миграцијама њихових припадника, њиховим обичајима и тд. Захваљујући управо тим предањима ми такође знамо, са већом или мањом поузданошћу, где се њихови потомци данас налазе, и они су у многим случајевима и потврђени кроз генетске анализе, као што рекох. Са друге стране, уситњени одн. слаби родови су се припајали и прибраћивали тим племенима, њихову генетичку различитост нам наука такође открива, и свуда је образац прибраћивања тих родова био исти. Кнез је са друге стране у оно време представљао наставак мање властеле, мале династије унутар неког рода или племена, отуд је сасвим сигурно свако од оних пописаних кнежева из Добриловинског катастиха био савршено свестан свог порекла, тако да није спорна њихова хетерогеност у селима Тарских Никшића, коју и сам признајеш, спорна је следећа констатација:По овоме, као да је у то време постојала нека посебна, "конфесионална", каква год припадност Тарским Никшићима, па су се они осећали таквима. Доказ да они нису били Тарски Никшићи лежи у томе што се од тада убрзо губи сваки траг и свест о њима у Потарју (ако нико други Y134578 је могао/морао да брине о тековинама племена, али није), отуд су твоја настојања да пописане кнежеве припишеш Тарским Никшићима у најмању руку контроверзна. Са друге стране, зашто се код Y134578 Лучинштака примило предање о пореклу из Роваца, а код Војиновића није, иако су Војиновићи "разбацани" на широком простору између Бијелог Поља и Пљеваља?

С обзиром на предања о Ровцима, постоји могућност да је овај род заиста доспео у Потарје из Роваца код Берана, с обзиром да се у његовој близини налази Манастир Калудра, посвећен Св. Луки. Манастир је подигнут у 14. веку, управо у периоду када је (како тврдиш) један део рода Y134578 прихватио славу Лучиндан, и потпуно је страдао у 17. веку. Да ли је тада део рода могао мигрирати из Роваца у оближње Полимље и Потарје, у област Тарских Никшића, а део у Метохију где имамо Катиће и Утвиће са индентичним предањем о пореклу из Роваца? Интересантно је да близу Роваца код Берана постоји село (или засеок) Барице, а у Барицама западно од Бијелог Поља у попису из 1913. године имамо Бошковиће (Y134578) са славом Лучиндан, који су чинили најбројнији род у селу (29 пописаних мушкараца) и своју идентификацију пронашли у Шћепановићима.

Други проблем, много већи јесте што у случају Тарских Никшића не поштујеш основна правила генеологије и генетичких анализа. Чак и да се неки Никшић доселио у Потарје за време цара Душана (иако видимо да старинци Кургаши и Војиновићи не деле SNP-ове са потомцима Никше другог у Жупи, Војиновић се пробно тестирао на један од њих до WGS теста и испао је негативан), чак и да су твоји тада "ушли" у његову генезу или његових потомака одн. правих (Тарских) Никшића, твоји су ништа друго но прибраћеници. Да ли сте се можда тада прибратили или сте се касније повезали по женским линијама са Никшићима, то није битно, битан је непрекинути низ мушких предака по Y хромозому. Не би требало од овога правити мелодраму јер као што Чворовићи нису Жупљани Никшићи, као што Шешељи, Суџуми и тд. нису Требјешани Никшићи, као што ни староседелачки родови у Ровцима нису Булатовићи одн. нису Ровчани Никшићи, као што ни многи Дробњаци, Васојевићи, Кучи и тд. нису то, тако ни Y134578 не могу бити Тарски Никшићи.

О предању си ово рекао:

Не можемо бити сигурни у предања јер генетика је слична већ оборила

Не желим више да полемишем о овоме, јер се заиста вртимо у круг. Могао бих да реплицирам до ујутру, исти одговор бих добио. Као што рекох, слажемо се да се не слажемо. Време ће показати ко је у праву, а ко греши. Можда нас нови резултати демантују обојицу. Једину чињеницу коју признајем је, да није било тебе, Никшићи би још увек бауљали у мраку. :) По мом мишљењу, све остало су произвољне конструкције, ничим поткрепљене, и у служби већ споменутом закључку.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1325 послато: Август 06, 2021, 12:21:36 пре подне »
У том прихватању порекла код неких родова који нису род Никшића, изгледа да је опција Ровчана била најмасовнија (могуће и зато што су можда и најбројнији)...Шешељ, иако се у литератури наводи као огранак Милобратовића, тј. Требјешана (са Суџумима, Кукољима, Бјелетићима), у овом интервјуу се позива на Ровчане...тако да је могуће и у случају других родова са славом Лучиндан, да се прихватило предање о Ровцима, иако нису можда ни живели тамо...
Seselj - po crnogorskoj tradiciji
<a href="https://www.youtube.com/v/JTD4L1y23lU&amp;ab_channel=PavleJurisicSturm" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/JTD4L1y23lU&amp;ab_channel=PavleJurisicSturm</a>
Да, и ја сам негде прочитао то, да су Шешељи огранак требјешких Милобратовића. Изгледа да су Ровчани из неких разлога најпопуларнији међу Никшићима, па се и Војо идентификовао са њима. :) Војиновићи су их очито посматрали са "висине", ко зна, можда зато што су боље гуслали. :D

<a href="https://www.youtube.com/v/MmgtqirlbOw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/MmgtqirlbOw</a>

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1326 послато: Август 06, 2021, 12:28:17 пре подне »
О предању си ово рекао:
Ја да имам какво било предање о свом пореклу, па макар било оно и лажно, био бих срећан. Овако сам као "тиква без корена", попут оних кнежева из Добриловинског катастиха. :D

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1327 послато: Август 06, 2021, 12:28:36 пре подне »
Једину чињеницу коју признајем је, да није било тебе, Никшићи би још увек бауљали у мраку. :)
Владо , наша лучо Лучинштака,
избави нас од вековног мрака!
Осветлио оне без предања,
и помого за нова сазнања!  :D
« Последња измена: Август 06, 2021, 12:35:43 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1328 послато: Август 06, 2021, 12:32:10 пре подне »
Војиновићи су их очито посматрали са "висине", ко зна, можда зато што су боље гуслали. :D
...да гледају са висине, што се ови тако "шире"  :D

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1329 послато: Август 06, 2021, 12:56:17 пре подне »
Изгледа да су Ровчани из неких разлога најпопуларнији међу Никшићима, па се и Војо идентификовао са њима. :)
Ровчанима су најбољи пријатељи Кучи, Морачани, географија је условила можда то и догађаји...Ту сад и крвна веза има и мање можда удела, јер су са Кучима имали приснију везу него са Требјешанима (а са друге стране су се са Бјелопавлићима, Васојевићима и потукли...пашњаци)
« Последња измена: Август 06, 2021, 12:58:13 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1330 послато: Август 06, 2021, 01:40:02 пре подне »
Ровчанима су најбољи пријатељи Кучи, Морачани
Љешњане Војиниће не рачунам , јер је род у питању :)

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1331 послато: Август 06, 2021, 02:18:53 пре подне »
Владо , наша лучо Лучинштака,
избави нас од вековног мрака!
Осветлио оне без предања,
и помого за нова сазнања!  :D
Ој Душане, силно ти је име,
могу и ја да састављам риме!

Усних орла испод облакова,
сав од злата и сјајних знакова,
некаква ме наћерала сила,
па сам с орлом раширио крила.

Лети орло и облаке пара,
пишти орло, чудне звуке ствара,
па похита небом изнад гора,
све до сињег Јадранскога мора.

Кад чух Дуле Манастирска звона,
из древнога, бијелог града Стона,
лети орло пред јаком олујом,
па се бори с присојкином гујом.

Гуја дави једнога сокола,
пишти соко од јакога бола,
ту га орло стиска ослободи,
винусмо се ка Србији, ка слободи!

Стиже соко до земље Полимља,
ђе се види светлост из Будимља,
Отле стиже до Оногошта града,
ђе је виђо Лужничана стада.

Кад су дошли азијати љути,
ту се орло опет наљути,
на Косову пољу, ђе су сви Свети,
не могаше ништа учињети.

Бијеху они вијековима сила,
али сила Богу није мила,
кад је крају сили једном доша,
пуна бијеше земља Никшићких јуноша.

Од тих рана па до овијех дана,
Никшићка се лоза разгранала,
да се зближе у времена кризе,
помоћи ће Никшићима ДНК анализе. :D


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1332 послато: Август 06, 2021, 02:22:59 пре подне »
Ој Душане, силно ти је име,
могу и ја да састављам риме!

Усних орла испод облакова,
сав од злата и сјајних знакова,
некаква ме наћерала сила,
па сам с орлом раширио крила.

Лети орло и облаке пара,
пишти орло, чудне звуке ствара,
па похита небом изнад гора,
све до сињег Јадранскога мора.

Кад чух Дуле Манастирска звона,
из древнога, бијелог града Стона,
лети орло пред јаком олујом,
па се бори с присојкином гујом.

Гуја дави једнога сокола,
пишти соко од јакога бола,
ту га орло стиска ослободи,
винусмо се ка Србији, ка слободи!

Стиже соко до земље Полимља,
ђе се види светлост из Будимља,
Отле стиже до Оногошта града,
ђе је виђо Лужничана стада.

Кад су дошли азијати љути,
ту се орло опет наљути,
на Косову пољу, ђе су сви Свети,
не могаше ништа учињети.

Бијеху они вијековима сила,
али сила Богу није мила,
кад је крају сили једном доша,
пуна бијеше земља Никшићких јуноша.

Од тих рана па до овијех дана,
Никшићка се лоза разгранала,
да се зближе у времена кризе,
помоћи ће Никшићима ДНК анализе. :D
Хаха, браво рођо!!!  :D
Сви смо наши, од искона били,
временом смо трага изгубили,
ал остаде слава крсна драга,
и нађосмо сродницима трага  :D




« Последња измена: Август 06, 2021, 02:27:34 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1333 послато: Август 06, 2021, 03:38:15 поподне »
Ој Душане, силно ти је име,
могу и ја да састављам риме!

Усних орла испод облакова,
сав од злата и сјајних знакова,
некаква ме наћерала сила,
па сам с орлом раширио крила.

Лети орло и облаке пара,
пишти орло, чудне звуке ствара,
па похита небом изнад гора,
све до сињег Јадранскога мора.

Кад чух Дуле Манастирска звона,
из древнога, бијелог града Стона,
лети орло пред јаком олујом,
па се бори с присојкином гујом.

Гуја дави једнога сокола,
пишти соко од јакога бола,
ту га орло стиска ослободи,
винусмо се ка Србији, ка слободи!

Стиже соко до земље Полимља,
ђе се види светлост из Будимља,
Отле стиже до Оногошта града,
ђе је виђо Лужничана стада.

Кад су дошли азијати љути,
ту се орло опет наљути,
на Косову пољу, ђе су сви Свети,
не могаше ништа учињети.

Бијеху они вијековима сила,
али сила Богу није мила,
кад је крају сили једном доша,
пуна бијеше земља Никшићких јуноша.

Од тих рана па до овијех дана,
Никшићка се лоза разгранала,
да се зближе у времена кризе,
помоћи ће Никшићима ДНК анализе. :D




Још хоћаше Владо да набраја,
Но ево ти врага и белаја:
Једно младо књигоношче дође,
Па упита: „Ко је Дуле овђе?“
Бачи књигу Дулу из њедара,
Натраг оде и не проговара.
Дуле узе књигу са серџаде
Рапучи је па је читат стаде.
Књигу пише була од Кургаша,
Од Кургаша чувенијех паша.
Која има стотину просаца,
Од добријех кућа и отаца.
Ниједан се не допаде були,
Ниједнога була не кабули.
Само Дула од Медвеђе славне,
Од Мораве, Шумадије равне.
„Ој Душане јуначкога рода,
Дођи мени ДНК ти кода.“

:)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1334 послато: Август 06, 2021, 04:52:54 поподне »



Још хоћаше Владо да набраја,
Но ево ти врага и белаја:
Једно младо књигоношче дође,
Па упита: „Ко је Дуле овђе?“
Бачи књигу Дулу из њедара,
Натраг оде и не проговара.
Дуле узе књигу са серџаде
Рапучи је па је читат стаде.
Књигу пише була од Кургаша,
Од Кургаша чувенијех паша.
Која има стотину просаца,
Од добријех кућа и отаца.
Ниједан се не допаде були,
Ниједнога була не кабули.
Само Дула од Медвеђе славне,
Од Мораве, Шумадије равне.
„Ој Душане јуначкога рода,
Дођи мени ДНК ти кода.“

:)
;D
Ово је оно кад имаш стаж, и знаш битку на Мојковцу напамет , онда је већ рутина  (што каже другар, "иде као вода ладна"  :D )

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1335 послато: Август 06, 2021, 06:48:53 поподне »
 Питање за екипу Никшића, да ли пробасте иједан СНП кои је имао само једно читање ? Чисто техничко питање...

 Поздрав испод Романијске јелике....

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1336 послато: Август 07, 2021, 12:36:32 пре подне »
Питање за екипу Никшића, да ли пробасте иједан СНП кои је имао само једно читање ? Чисто техничко питање...

 Поздрав испод Романијске јелике....
Подсетио си ме сад на ово. Немамо их за сада ниједног у понуди, иако их има пуно изолованих код тестираних Никшића. Кандидовао сам малопре 16 таквих новела Вујачића у Yseq-у, неки се сигурно налазе негде на нивоу Y189944 с обзиром да их дели са Ровчанима али већина су му приватни (они су ми најинтересантнији), па ћемо видети шта ће од тога бити прихваћено а шта не, ако их уопште прихвате.

Иначе, данас су и Дамљановић (Трудово, Нова Варош) и Вићовић (Драгојевац, Ариље) испали негативни на Y250780. Ово је какав-такав помак у смеру откривања мог порекла, због резултата Дамљановића и Радоја Ускоковића (рад исељени Никшићи), који у истом пасусу наводи Дамљановиће и моје. Којој групацији Никшића Дамљановић припада и одакле је њихов предак дошао у Трудово, то је још увек тешко утврдити. Постоји наравно могућност да су потомци Пековићеве линије, или Требјешана, или Тарских Никшића, тим пре што моје подгране међу тестираним братствима нема у Жупи, као што нема ни неког блиског хаплотипа мом хаплотипу међу њима. Размишљао сам кога бих још могао од Жупљана да анимирам за тест, али чини ми се да сам се доле већ добро "испуцао". Иако постоји још пуно нетестираних породица, тестовима Чворовића, Бојовића, Јоковића, Пековића, Дачевића и Матијашевића (уз Ћипранића и Ливеровића на 23 маркера) већ су обухваћена шира братства Жупљана.

За Вићовиће не знам шта бих рекао, они су јако стара фамилија У Драгојевцу, по речима Љуба Грковића-Димитријевића присутни су тамо бар 250 година, због још две породице из истог села са славом Лучиндан, које се по предањима али и по неким старим изворима са Вићовићима повезују (сад их не бих наводио због књиге коју Љубо припрема), али недостаје предање о њиховом даљем пореклу.
« Последња измена: Август 07, 2021, 12:46:52 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1337 послато: Август 07, 2021, 01:05:19 пре подне »
Влада ми је јавио два нова резултата:
Партаљевић, Сјеница, је позитиван на Y250780
Јоковић из Жупе је позитиван на  Y250780 (Влада ми рече да су огранак Шундића)
Иначе, пропустио сам да прокоментаришем резултат Партаљевића из Сјенице, као што сам претпоставио, он је испао позитиван на Y250780:
Партаљевић се недавно тестирао преко акције Порекла, ово је коментар његовог резултата који претпостављам сада може бити јаван с обзиром да је Партаљевић испао позитиван на Y189944. Честитке! По речима тестираног Партаљевића, ова породица је једна од најстаријих у Сјеници. Не знају за своје даље порекло тако да би било занимљиво ако би наставио са додатним тестирањима. Због ретких вредности које је Лука поменуо, Партаљевић може припасти било ком огранку Никшића, можда је он због близине области Потарја још један од припадника Тарских Никшића тако да би он лако могао делити неки SNP са Кургашом из Бијелог Поља, мада дели вредности на поменутим DYS458=16 и DYS533=14 са тестираним Влаховићем из Мушовића Ријеке код Колашина и Божинићем из Реткореца код Медвеђе, који такође припада братству Влаховића, па ћу му због тога прво предложити тестирање на један од три SNP-а испод Y189944 на који су позитивни Ровчани.
Дакле, рекло би се због овог резултата да су се вредности на маркерима DYS458=16 и DYS533=14 које Партаљевић дели са Влаховићем и Божинићем показале као стабилне за ровачко братство Влаховића (или бар једног његовог огранка), и оне су уједно и прве вредности за које можемо рећи да јасно карактеришу неко братство међу Никшићима. Партаљевић је у рекордном року разрешио мистерију око порекла своје породице, честитам брату!
« Последња измена: Август 07, 2021, 01:08:58 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1338 послато: Август 11, 2021, 03:09:35 пре подне »
Пазите се људи, кад жените "никшићку девојку"...ако је доводите у своју кућу, "удали сте се у својој кући"  :D
Она је главна! Како код првог Обреновића (Кнегиња Љубица Вукомановић) , тако и код последњег (Луњевица Драга)...добићете стуб куће , али и особу која је испред вас :) Код никшићанки је матријархат, колико год је муж "алфа споља"...зато, ако сте спремни на овај компромис, ожените "никшићанку" (а и оплеменићете своје потомство) :)...
"Алфа woman" биће Прековићка, старином је рода од Никшића"
  :D  8)
« Последња измена: Август 11, 2021, 03:19:32 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1339 послато: Август 17, 2021, 04:04:04 пре подне »
Мора да се разуме са моје стране "навијачки став", а да сам без предања,  да сазнам да су Никшина плоча, и његове жене, поменици  и мојих  предака :
Nadgrobna ploča za koju se smatra da pripada Nikši, nalazi se u selu  Zagrad, Župa Nikšićka (u groblju na Dubu)

Spomen ploča žene Nikšine, selo Zagrad, Župa Nikšićka

http://www.gradkulture.me/tragovi-kulturnog-nasledja/niksa-rodonacelnik-plemena-niksica/
« Последња измена: Август 17, 2021, 04:14:21 пре подне ДушанВучко »