Аутор Тема: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799  (Прочитано 363860 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1880 послато: Фебруар 03, 2023, 12:32:30 поподне »
Ти пописи које си навео, показују неки правац, али не можемо да пређемо и преко старијих извора, односно спомињања влаха Никшића 1399. где Дубровчани пишу Јелени Балшић, да се жале на царину у Љутој код Оногошта, као и спомињање двојице Никшића "de Anagast" 1355. године око јемства. Такође Радоња Нинковић Никшић из Зета, може говорити да су заправо били поданици Балшића, што се види из предходно споменутог документа из 1399, а не да Никшиће тражими око Подгорице. Дакле они су крајем XIV века већ формирани као племе на том пидручју, а средином тог века су били вероватно на нивоу неког мало већег рода, што нас поново враћа на 13. век.

Мислим да је основано претпоставити да је боравак Вукослава Никшића у априлу 1399. године у Дубровнику, као Пашајитовог посланика, у директној вези са писмом Дубровчана Јелени Сандаљевој (она није Балшић, већ Црнојевић, мада се о њеном идентитету још расправља, ради се о првој жени Сандаљевој) из августа исте те године. Пашајит, односно Турци, су заузели област Вука Бранковића 1396. године, али су се концетрисали само на јача утврђења и пробитачне тргове, попут Брскова. Очигледно је, у том двовлашћу власти Деспотовине и Турака, и остварена, по Никшиће, веома плодна сарадња са Османлијама. А тај планински простор између Никшићке жупе и Горњег Потарја, вјероватно и није био контролисан од било које централне власти, тј. Никшићи су ту могли бити својеврсни господари. Одатле су се могли спуштати у жупске области и на сјеверу и на југу и на истоку, као што су и чинили. Њихов "силазак" у Жупу Никшћићку се вјероватно дешавао током 15. вијека, што не значи да Никшића у Жупи и Оногошту у неком броју није било и раније. Слична је ситуација била и са Дробњацима око Пријепоља.

Моје је мишљење, а помињао сам то и раније, да бољих кандидата за влахе манастира Мораче (којих је по изворима свакако било), од Никшића нема. Дакле би и за те влахе Никшиће манастира Мораче из друге половине 13. вијека, матицу требало тражити на посједима тј. планинама манастира Мораче.

Оно што би могло бити занимљиво питање да ли су власи Никшићи као род били формирани и прије формирања посједа манастира Мораче половином 13. вијека и да ли су у том периоду могли на то подручје бити доведени однекуд са стране. Садашња процјена старости никшићке гране на око 900 година, оставља отвореном ту могућност.

На мрежи Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1881 послато: Фебруар 03, 2023, 12:57:22 поподне »
Мислим да је основано претпоставити да је боравак Вукослава Никшића у априлу 1399. године у Дубровнику, као Пашајитовог посланика, у директној вези са писмом Дубровчана Јелени Сандаљевој (она није Балшић, већ Црнојевић, мада се о њеном идентитету још расправља, ради се о првој жени Сандаљевој) из августа исте те године. Пашајит, односно Турци, су заузели област Вука Бранковића 1396. године, али су се концетрисали само на јача утврђења и пробитачне тргове, попут Брскова. Очигледно је, у том двовлашћу власти Деспотовине и Турака, и остварена, по Никшиће, веома плодна сарадња са Османлијама. А тај планински простор између Никшићке жупе и Горњег Потарја, вјероватно и није био контролисан од било које централне власти, тј. Никшићи су ту могли бити својеврсни господари. Одатле су се могли спуштати у жупске области и на сјеверу и на југу и на истоку, као што су и чинили. Њихов "силазак" у Жупу Никшћићку се вјероватно дешавао током 15. вијека, што не значи да Никшића у Жупи и Оногошту у неком броју није било и раније. Слична је ситуација била и са Дробњацима око Пријепоља.

Моје је мишљење, а помињао сам то и раније, да бољих кандидата за влахе манастира Мораче (којих је по изворима свакако било), од Никшића нема. Дакле би и за те влахе Никшиће манастира Мораче из друге половине 13. вијека, матицу требало тражити на посједима тј. планинама манастира Мораче.

Оно што би могло бити занимљиво питање да ли су власи Никшићи као род били формирани и прије формирања посједа манастира Мораче половином 13. вијека и да ли су у том периоду могли на то подручје бити доведени однекуд са стране. Садашња процјена старости никшићке гране на око 900 година, оставља отвореном ту могућност.
Сећам се да си изнео мишљење да су Никшићи оригинално били власи манастира Мораче. У 13-ом веку није било много манастира у Зети (православних, јужно од Таре). С обзиром да ни у Рашкој у то доба није било много манастира, а имали су своје Влахе (Жича нпр.) изгледа да се поклапају старост ман. Мораче и старост Никшића. Наравно, не тврдим само размишљам на глас.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1882 послато: Фебруар 03, 2023, 10:54:34 поподне »
Мислим да је основано претпоставити да је боравак Вукослава Никшића у априлу 1399. године у Дубровнику, као Пашајитовог посланика, у директној вези са писмом Дубровчана Јелени Сандаљевој (она није Балшић, већ Црнојевић, мада се о њеном идентитету још расправља, ради се о првој жени Сандаљевој) из августа исте те године. Пашајит, односно Турци, су заузели област Вука Бранковића 1396. године, али су се концетрисали само на јача утврђења и пробитачне тргове, попут Брскова. Очигледно је, у том двовлашћу власти Деспотовине и Турака, и остварена, по Никшиће, веома плодна сарадња са Османлијама. А тај планински простор између Никшићке жупе и Горњег Потарја, вјероватно и није био контролисан од било које централне власти, тј. Никшићи су ту могли бити својеврсни господари. Одатле су се могли спуштати у жупске области и на сјеверу и на југу и на истоку, као што су и чинили. Њихов "силазак" у Жупу Никшћићку се вјероватно дешавао током 15. вијека, што не значи да Никшића у Жупи и Оногошту у неком броју није било и раније. Слична је ситуација била и са Дробњацима око Пријепоља.

Моје је мишљење, а помињао сам то и раније, да бољих кандидата за влахе манастира Мораче (којих је по изворима свакако било), од Никшића нема. Дакле би и за те влахе Никшиће манастира Мораче из друге половине 13. вијека, матицу требало тражити на посједима тј. планинама манастира Мораче.

Оно што би могло бити занимљиво питање да ли су власи Никшићи као род били формирани и прије формирања посједа манастира Мораче половином 13. вијека и да ли су у том периоду могли на то подручје бити доведени однекуд са стране. Садашња процјена старости никшићке гране на око 900 година, оставља отвореном ту могућност.
Тачно је да су Османлије контролисале јача утврђења крајем 14. и почетком 15. века, попут поменутих области Вука Бранковића као и жупе Брсково на југозападу новоосвојених области, али турски продори у том периоду нису условили веће поремећаје и покрете становништва на овим просторима. Ни после дефинитивног турског освајања ове области 1455. и 1466. године, није дошло до значајних демографских промена и прекида континуитета становништва, што истичу поједини историчари. О томе сведочи и чињеница да су готово сва насеља у жупама па и шира подручја на овом простору, задржала ранија имена. Као што је познато,  приликом пописа и утврђивања управне организације, Турци су задржали већину ранијих назива.

У збирном попису Крајиште Иса - бега Исхаковића 1455. године уписани су као административно - територијална јединица Лимски Никшићи (Lim Niksikler). Нахија је обухватала сеоска насеља Бијелог Поља, Мојковца и данашњег Колашина. Основно је питање, од када су Никшићи присутни у овој области, да ли су као старе спахије и средњовековна властела дочекали нове освајаче или су кренули њима у сусрет као сточарска групација? Оно што је битно истаћи и у чему се сви слажемо јесте следеће: власи Никшићи у у овом вијалету Лимски Никшићи су територијализовани са обавезом учествовања у војним походима и уклопљени на тај начин у турски војни систем.

На основу докумената са краја 14. века, можемо претпоставити да су Никшићи били присутни у овим областима и пре ових догађаја. Генетичке анализе и стабло Никшића нам то могу потврдити, ако узмемо у обзир садашњу северну разноврсност и распрострањеност никшићких подграна као и старост FT190799, укључујући и исту крсну славу свих њених припадника. У питању је дубока прошлост. Пре 1100. године рођен је предак свих Никшића, његово потомство које се огледа у мутацији FT190799 је још почетком 12. века кренуло да се грана. То је скоро читавих 300 година генеалошког развоја једног рода, пре доласка Турака. Већ почетком 13. века, никшићких подграна је било више од 10, ако бисмо посматрали стабло добијено на основу досадашњих анализа и није искључена још већа разгранатост, сигурно је да међу бројним нетестираним породицама са славом Лучинан има још нека неоткривена таква подграна, а сигурно је имало и оних које су временом остале без мушких потомака. Дакле, ради се о једном веома разгранатом генетичком роду још током 13. века. Да би се она (разгранатост) може објаснити само са власима Мораче, као и са сарадњом са средњовековном властелом Балшић, потребна је већа јужна распрострањеност рода и никшићких подграна, што видимо да није такав случај.

Све упућује на то, укључујући и распрострањеност старије Y52621, да је матица FT190799 била у Старој Рашкој, тачније бијелопољском крају, одакле су се наше подгране шириле у свим правцима, укључујући и област Мораче.
« Последња измена: Фебруар 03, 2023, 10:57:25 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1883 послато: Фебруар 04, 2023, 10:21:04 пре подне »
Још један "километарски" пост.  :)

1. део:

Ноћашња преписка са једним мојим рођаком Никшићем ми је отворила очи, када ми је дословно написао: "Ти би волео да је (матица Никшића) Рашка" (намерно сам болдовао "волео" јер је то кључна реч у његовој реченици), у погледу евентуалних неразумевања мојих ставова од стране осталих учесника наших дискусија на темама па и обичних посетилаца, јер ако је то могао да помисли и да ми напише неко са ким се интензивно дописујем већ неколико година, буквално о свему, шта онда тек могу да помисле остали? А колики сам националиста, да ли бројим крвна зрнца, јесам ли национално или верски острашћен, да ли сам можда хаплогруписта, делим ли екстремно или на било какав други начин Србе или било који народ на Балкану на словенске или несловенске хаплогрупе или на неке друге начине, да ли можда и средњовековне манастирске влахе делим по хаплогрупама, као неки, процените и сами..

Подсетићу вас све да сам ја један од ретких форумаша који од почетка отворено пише о томе да хаплогрупа којој припадам
I2-PH908>FT14506 укључујући све њене ниже гране и гранчице, није дошла на Балкан са Србима их Бохемије,
-да су наши преци на Балкан стигли са (северо)истока,
-да су нам најближи рођаци у FT14506 Бугари,
-да чак ни PH908 не посматрам као оригиналну српску или прото-српску подграну или шта год, као многи од вас,
-читасмо не тако давно на теми о Васојевићима будалаштине и веровања неких од њих како је њихово порекло од Немањића по мушкој линији, да је као највероватније тачно, ја то никада нисам тврдио за Никшиће иако предања говоре да смо од њих пореклом по женској линији, да је неко на мом месту ухватио би се тога ко "пијан плота", најмање из два разлога, први што је сасвим небитно да ли је неко од Немањића по мушкој или женској линији јер обе су једнако битне (па света лоза Немањића је то  :) ), а други што се по женској линији то испитати генетским анализама не може, па се може ићи на ту карту "сасвим могућег и највероватнијег" сценарија (Y хаплогрупу Немањића ћемо некада надам се сазнати). Сматрам и даље да је ово предање измишљено,
-никада у свом наративу нисам испољавао мржњу или злобу према исламизованим или покатоличеним родовима,
-више пута сам на темама писао како ми је било сасвим свеједно којој ћу хаплогрупи припасти када сам се тестирао први пут 2019. године и како посебно симпатишем Е-V13, више од било које словенске хаплогрупе,
-немам проблем ни са једном географском облашћу ни са људима који живе у њима, нека се утврди да су преци Никшића били Албанци никакав проблем.

Надовезаћу се само на овај коментар: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=7026.msg183371#msg183371 У литератури пише да Бојановићи из села Круси код Подгорице са славом Никољдан имају предање да су им се преци пре 500-600 година доселили из области Љеш у Албанији. Наравно да нисам марио за то уопште (на ово предање су ме и Бојановићи из Круса информисали када сам ступао са некима од њих у контакт), већ сам био упоран док нисам пронашао неког од тих Бојановића, лично сам спонзорисао тест једнога од њих на 23 маркера.

Нисам био Милошев хејтер због неких његових личних особина, дечко фин, нормалан, културан, еманципован, образован (образованији је свакако од мене, који имам завршену трогодишњу средњу школу смер "бандераш") и слободно могу рећи како ми је био један од дражих "учитеља" у генетичкој генеалогији. Имам опасан хејт према преурањеним и застарелим хипотезама а посебно према онима који инсистирају на претпоставкама која немају генетска упоришта. За Дробњаке сам сматрао да је потпуна бесмислица теорија о њиховом норманском пореклу, морском путу доласка на Балкан, Сицилији, Драчу ма шта год и писао сам и пре појаве овог Албанца, Румуна и Украјинца да су преци Дробњака или рано пословењени или можда Варјази. Критиковао сам и улазио у препирку са људима који су за E-V13 на Балкану сматрали да је илирског порекла, тврдећи да су највероватније Трачани, још пре скелетних анализа, сада видим како ти исти пишу о трачком пореклу E-V13. За I2-Y3120 писах да су Карпати највероватније кључ старијег порекла, да никакве везе немамо са Бастарнима, сада имамо неколико (три или четири, колико већ?) скелетна узорка у узводним Y3120 подгранама, управо око Карпата. Погрешна тумачења резултата на 23 маркера су посебна прича, али неко сам и ко уме и да похвали нечије размишљање и да подржи теорије, као и да призна своје грешке. Најактивнији сам са разлогом на теми о Никшићима а са Милошем ћу имати и даље сукобе све док не призна своје грешке, а које се тичу мог директног порекла, јер моји преци по мушкој линији никада Херцеговине нису видели. У то сам већ скоро две године убеђен, а посебно након сазнања о Бијелом Пољу као свом даљем пореклу.

Наставак следи...
« Последња измена: Фебруар 04, 2023, 10:30:21 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1360
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1884 послато: Фебруар 04, 2023, 11:03:04 пре подне »
2. део:

Наравно, многа питања о етногенези Никшића су још увек отворена и то је потпуно нормално када се ради о генетичком роду старом преко 900 година, али не може се и даље компликовати и истрајавати на неким старим хипотезама, када данас имамо оволики број дубински тестираних Никшића. Генетичка генеалогија је научна дисциплина захваљујући којој се испитују бројна предања о родовима и породицама, испитују историјски извори, неке раније претпоставке елиминишу, неке друге јачају, неке се нове рађају, потврђују или не потврђују. Ја само апелујем на уредништво СДНКП да се и у случају Никшића поштују три основна принципа ГГ: старост, разноврсност и распрострањеност подграна (укључујући и старије изнад FT190799) и да се тумаче уз употребу историјских извора и усмених предања. Али, предања нису и не могу бити јача од генетике.

Мушкарац са славом Лучиндан од којег су потекле FT190799 линије живео је пре 1100-те године, где су припадници бројних никшићких подграна на југу, на приморју, Грбљу, Луштици, Кртолама, Доњој и Горњој Зети и тд.? Исто питање се односи и на Оногошт и влахе Мораче, уз једно додатно: зашто је међу Ровчанима и Жупљанима доминантна Y250780 подграна из 14. века? 350 година износи временски период између 1100. године и доласка Турака на те просторе, којом магијом, којим триком несташе припадници више од 10 никшићких подграна из ових области, а који су присутни на простору старе нахије Лимски Никшићи и северније од ње? При том, опет да поновим, не постоји ни усмена ни било каква друга традиција која говори о Никшићима као староседеоцима Оногошта, напротив, сва предања Риђана, Угреновића и осталих укључујући и Никшића Жупљана и Ровчана користе исту причу - Никшићи нису староседеоци Оногошта а већина ако не и сва, говоре о 14. веку као времену досељавања првих Никшића, што се иначе слаже и са развојем млађе Y250780 подгране. Уосталом, ево још једном оних питања на које Милош нема одговоре: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=7026.msg183334#msg183334

Колико још лучинштака Жупе и Роваца треба тестирати? Има ли тих лучинштака негде на Грбљу и приморју које треба тестирати? Дајте нам списак па Рашковић неке крене у акцију. Само знајте, ако доле направите и један корак ка већој разгранатости FT190799 и Y189944, лучинштаци Бијелог Поља, Рашке, Старог Влаха, Србије, БиХ ће допринети опет 5х већој разгранатости на северу, укључујући и неког новог припадника муслиманског братства који се временом такође откривају. Осим тога, кao што Одисеј рече, где су припадници FT14506 на југу, али да не идемо толико далеко, где су припадници Y52621 подгране на југу? Је ли нашао Јерковић неког свог даљег рођака у Бос. Крајини и Херцеговини? Зашто је разноврсност и распрострањеност Y52621 у Србији, као и међу муслиманима (Ћатовић из Бијелог Поља, Хамидовић из околине Сјенице, Новалић из Новог Пазара, сви су Y52621+, можда су прва двојица (Лимски) Никшићи, али за Новалића смо се сложили да Никшић није, због порекла од породица са славом Јовањдан из села Азане код Бијелог Поља, а и Николић из Губеревца код Кнића Y52621+ са славом Јовањдан је испао негативан на FT190799).

Упоредите и историјске догађаје који су пратили Оногошт, касније Никшић са догађајима из колашинских и бијелопољских крајева. Из којих области је било више исељавања православног становништва? Да ли се заиста догодио Први Херцеговачки устанак 1594. године и какве размере тог "устанка" су биле? Када су се догодиле разуре Никшића Требјешана, а када разуре Тарских Никшића? Становништво којих области је претрпео већи утицај исламизације? Становништво које области је учествовало у сеоби под Арсенијем Чарнојевићем и у нешто каснијој под Арсенијем Шакабентом? Колико је православних верских објеката било у бијелопољском крају почетком 20. века и каква је била етничка структура становништва? Колико је међу оних 27% пописаних православаца Бијелог Поља било новијих досељеника из 19. века, из других крајева Црне Горе? Колико нетестираних родова са славом Лучиндан постоји у Рашкој области, са "староседелачким" или "стариначким" статусом или досељених из Бијелог Поља, Бихора, Новог Пазара и оних са локалним миграцијама и колико је још нетестираних лучинштака северно, источно и западно у односу на Рашку?

За Херцеговину имамо обиље генетичких резултата и велика већина генетичких родова Старе Херцеговине су профилисани бројним ДНК акцијама и тестовима, шта је са Старом Рашком? Да ли ће ме неко исправити ако кажем да су припадници I2-PH908>FT14506>Y52621 подгране највероватније учествовали у етногенези Срба Старе Рашке? Ако кажем да су њени припадници можда и активно учествовали са кнезом Мутимиром у борбама против Бугара? :) Да је предак Сирфа из Молдавије био манастирски влах, одсељен у Молдавију из Старе Рашке? Хоће ли ме неко критиковати да навијам да сам пореклом из Старе Рашке, на основу свега што сам сада навео? Да сам потомак Лимских Никшића? Да ли бих пре волео да сам пореклом из Рашке или из било које друге области? Да сам пореклом из Бијелог Поља, а не из Херцеговине, као што предање и генетске анализе то потврђују?

Изволите господо, пуцајте. Само нека ме онај Озринић заобиђе, који је пре неки дан предлагао мој прогон са форума, јер ти Озринићи и не знају ништа друго осим да машу рекетом и трче за тениском лоптицом, да посећују пирамиде у Високом и пишу књиге о старобалканском пореклу I2-Y3120. У ГГ се не разумеју превише.

« Последња измена: Фебруар 04, 2023, 11:10:58 пре подне Владимир Бојановић »

На мрежи Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1885 послато: Фебруар 04, 2023, 10:59:01 поподне »
Једна од ретких ,,километарских" расправа која ми држи пажњу. Мислим да су и Владимир и Милош најпоткованији о теми и чија год да превагне, напор овог другог ће бити све, само не безначајан. Наставите и даље са аргументима, ал' не морате много да се пецкате :)

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1886 послато: Фебруар 05, 2023, 09:56:07 пре подне »
Dobar dan zelim,
Zahvalila bi Vladimiru na svim informacijama i otkrivanju prezimena Bihorac -rod Niksica A30291rodom iz Bijelog  Polja doseljeni selo Janca -Novi Pazar.Podrzavam njegov rad ,trud ,informisanost i znacaj koji daje ovom forumu.Slozicu se da se GG zasniva iskljucivo  na cinjenicama  ,dokazima  bez da izostavljam predanje koje moze a i ne mora biti tacno.Njegova upornost,rad,obrazovanost bez visoke skole (koju je naveo bezpotrebno)koja nije merilo prirodne inteligencije i sjajnog intelekta ukazuje na ostrinu i brzinu  njegovog  uma.Slozicu se da je jako mnogo doprineo ovom istrazivanju  i razlog koji me zadrzi na ovom forumu je upravo njegovo izlaganje.Pluralizam u izlaganju  je itekako potreban i treba biti prihvacen jer je jedini nacin do ostvarenja rezultata za dobrobit projekta i svih nas . Hvala svima koji su procitali moje skromno izlaganje.Pozdrav Vladimire😀

Slozicu se sa njim a verujem i mnogi koji su calnovi ovog foruma a ne izjasnjavajuju se.
Pozdrav za sve sve Niksice i clanove foruma.

Ван мреже E r.g.a.t.i.s.

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 61
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1887 послато: Фебруар 05, 2023, 11:12:30 пре подне »
I jos s nesto Gospodo formasi,
Od kada genom ima nacionalni identitet? Nemojte biti pristrasni  Geneoloska genetika je ozbiljna stvar. Interpretacija i prisvajanje genoma dobija sasvim drugi tok ,drugu crtu tako da postaje smesno ,Budite realni suocite se sa cinjenicama  bez sukoba misljenja a mislim da je to i cilj foruma zato i postoji zar ne? Sva misljenja su dobrodosla i svidjala se nekima ili ne .Jasno je da svi idi ka istom cilju u otkrivanju  Niksica....da se ne ponavljam i ne vidim potrebu bilo kakvog sukoba i predlaganja da se neko odstrani sa foruma u ovom slucaju Bojanovica ili bilo kog drugog sasvim nebitno ime .Stvarno je smesno.Ne vidim uopste razlog rekla bi ne razumem .To bi trebalo da znaci ispravite ako gresim da bi svako nov  drugacijeg misljenja na ovom forumu trebao biti delete jer je njegovo pisanje  neprikladno.Ne verujem da je tako??Toliko
Sve najbolje zelim u daljem radu 👍Hvala

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1888 послато: Фебруар 05, 2023, 11:21:49 пре подне »
I jos s nesto Gospodo formasi,
Od kada genom ima nacionalni identitet? Nemojte biti pristrasni  Geneoloska genetika je ozbiljna stvar. Interpretacija i prisvajanje genoma dobija sasvim drugi tok ,drugu crtu tako da postaje smesno ,Budite realni suocite se sa cinjenicama  bez sukoba misljenja a mislim da je to i cilj foruma zato i postoji zar ne? Sva misljenja su dobrodosla i svidjala se nekima ili ne .Jasno je da svi idi ka istom cilju u otkrivanju  Niksica....da se ne ponavljam i ne vidim potrebu bilo kakvog sukoba i predlaganja da se neko odstrani sa foruma u ovom slucaju Bojanovica ili bilo kog drugog sasvim nebitno ime .Stvarno je smesno.Ne vidim uopste razlog rekla bi ne razumem .To bi trebalo da znaci ispravite ako gresim da bi svako nov  drugacijeg misljenja na ovom forumu trebao biti delete jer je njegovo pisanje  neprikladno.Ne verujem da je tako??Toliko
Sve najbolje zelim u daljem radu 👍Hvala

Мораћу овде да Вас исправим. Ако Владимир и буде банован, то неће бити због другачијег мишљења, већ искључиво због омаловажавања и вређања својих саговорника. До тога долази углавном када они изнесу мишљење супротно његовом. Дакле побркали сте лончиће, ова порука треба да се односи на Владу. ;)

Апелујем и ја да се страсти на овој теми мало смире. Превише сте отишли дубоко и лично. Признајем да и сам бурно реагујем када на теми о Кричима неко изнесе теорију која се коси са досадашњим сазнањима, па можда нисам компетентан да смирујем страсти. Али колико год неко био заслужан за истраживање историје неког рода (у овом случају), мора задржати достојанство у односу према саговорнику. Тога на овој теми нема.

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1889 послато: Фебруар 05, 2023, 11:22:32 пре подне »
I jos s nesto Gospodo formasi,
Od kada genom ima nacionalni identitet? Nemojte biti pristrasni  Geneoloska genetika je ozbiljna stvar. Interpretacija i prisvajanje genoma dobija sasvim drugi tok ,drugu crtu tako da postaje smesno ,Budite realni suocite se sa cinjenicama  bez sukoba misljenja a mislim da je to i cilj foruma zato i postoji zar ne? Sva misljenja su dobrodosla i svidjala se nekima ili ne .Jasno je da svi idi ka istom cilju u otkrivanju  Niksica....da se ne ponavljam i ne vidim potrebu bilo kakvog sukoba i predlaganja da se neko odstrani sa foruma u ovom slucaju Bojanovica ili bilo kog drugog sasvim nebitno ime .Stvarno je smesno.Ne vidim uopste razlog rekla bi ne razumem .To bi trebalo da znaci ispravite ako gresim da bi svako nov  drugacijeg misljenja na ovom forumu trebao biti delete jer je njegovo pisanje  neprikladno.Ne verujem da je tako??Toliko
Sve najbolje zelim u daljem radu 👍Hvala

?! И ја вама желим све најбоље у даљем раду, ту смо сагласни.. Само нисте разумели о чему се овде ради. Иначе, добродошли на форум.
« Последња измена: Фебруар 05, 2023, 11:28:59 пре подне Небо_Сав »

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1890 послато: Фебруар 05, 2023, 11:23:13 пре подне »
Dobar dan zelim,
Zahvalila bi Vladimiru na svim informacijama i otkrivanju prezimena Bihorac -rod Niksica A30291rodom iz Bijelog  Polja doseljeni selo Janca -Novi Pazar.Podrzavam njegov rad ,trud ,informisanost i znacaj koji daje ovom forumu.Slozicu se da se GG zasniva iskljucivo  na cinjenicama  ,dokazima  bez da izostavljam predanje koje moze a i ne mora biti tacno.Njegova upornost,rad,obrazovanost bez visoke skole (koju je naveo bezpotrebno)koja nije merilo prirodne inteligencije i sjajnog intelekta ukazuje na ostrinu i brzinu  njegovog  uma.Slozicu se da je jako mnogo doprineo ovom istrazivanju  i razlog koji me zadrzi na ovom forumu je upravo njegovo izlaganje.Pluralizam u izlaganju  je itekako potreban i treba biti prihvacen jer je jedini nacin do ostvarenja rezultata za dobrobit projekta i svih nas . Hvala svima koji su procitali moje skromno izlaganje.Pozdrav Vladimire😀

Slozicu se sa njim a verujem i mnogi koji su calnovi ovog foruma a ne izjasnjavajuju se.
Pozdrav za sve sve Niksice i clanove foruma.

Similis simili gaudet! Почињу телеграми подршке! "Вукови" подржавају свог команданта!  Побогу!
Но, ако већ сами нисте разумели о чему се овде ради, појаснићу:
-Наречени Бојановић није на тапету због ставова које заступа него због безобразлука који испољава у опхођењу на форуму. Што се мене тиче, радо сам читао  његове постове све до момента кад почиње да вређа уреднике и колеге  са форума и користи ненормативну лексику за једну академску расправу. Не видим никакав разлог за то. Може бити да је он уверен у своје тумачење, може бити да  страсно (можда превише страсно? - и то одаје његове идеолошке побуде!?) жели да открије тајну порекла Никшића но то му не даје право да се тако опходи на форуму према другима.
-А он се, као и Ви, тобоже, бори за плурализам.  Ето, и Ви сте један од тих чланова форума који наседа на ту причу.  Али, очито је то није борба за "плурализам" јер је основа плурализма поштовање туђих ставова иако се не слажете са њима, поготово у ситуацији када не постоји експериментални или математички доказ да сте 100% у праву. А не вређање опонената. Прочитајте још једном његова обраћања уредницима овог форума па сами закључите. Пробајте, још једном.
 
-Наречени Бојановић се непримерено опходи према људима са форума од којих је  учио (макар и да је читао њихове постове), што је, такође, још један аспект његове личности. Он је у позицији човека који би сада хтео да одбаци лестве којима се користио (и форумаше, и уреднике форума,  и резултате друштва Порекло, и базу друштва Порекла) док је учио о ГГ. И то све зарад своје "идеолошке поставке" о пореклу Никшића (за коју се можда и испостави да је тачна).   Што опет сведочи о неким додатним  аспектима његове личности.  Чак и да је његова хипотеза тачна, побогу, да ли је то вредно свађе и вређања на форуму, мени та врста идеолошке острашћености није јасна..  али, да занемаримо то.

Мени лично све горенаведено не смета, чак ни његово очигледно неваспитање приликом  помињања мог поста ("онај Озринић",  "онај тенисер,  онај "немач појма" - као што рекох, све ово одаје задах лошег образовања и  неваспитања). Ту нема помоћи.  Има форумаша који су одавно на "игнор" листи, не занима ме то о чему и како  пишу.  Један више или мање -никаква разлика. Ни за мене, ни за њих.

Но, има једна друга ствар:

-Наречени Бојановић својим ставовима окреће људе против Порекла и нашег форума. Он себе овде приказује као жртву злих уредника форума Порекла  који се свим силама труде да спрече његова епохална открића из идеолошких разлога. Што упућује на  разнобојно друштво  шар(г)ића, Србији Глобал, деретићеваца, милојевића,  вељковића...
 Тобоже, Порекло је идеолошки пројекат који има за циљ неутрализацију  ставова "канонских Срба" из Рашке којима се гади од помињања неких других области.  Не бих трошио речи даље на ту тему, гњецава је то прича.

Углавном, у најави имамо раскол и о томе би уредништво а  и остали чланови  Порекла требало да поведу рачуна.  Ево, и горе наведени постови сведоче о томе. Није проблем "пецкање" него дубоке разлике у виђењу улоге и смисла постојања друштва Порекло и форума.

Дакле, да закључим: нису проблем ставови у погледу ГГ Бојановића него  је обрнуто: његов проблем је немогућности да се држи правила пристојности у опхођењу са другима, посебно опонентима у области ГГ, и то што својим чињењем и глумљењем жртве  изазива раскол у чланству и учесницима  форума.

Он би, сматрам,  морао да уради 2 ствари да остане и даље на форуму:
1. да се извини, јавно,  за своје досадашње испаде
2- да обећа да то више неће радити
 
Остало му на част.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1891 послато: Фебруар 05, 2023, 11:42:21 пре подне »
Similis simili gaudet! Почињу телеграми подршке! "Вукови" подржавају свог команданта!  Побогу!
Но, ако већ сами нисте разумели о чему се овде ради, појаснићу:
-Наречени Бојановић није на тапету због ставова које заступа него због безобразлука који испољава у опхођењу на форуму. Што се мене тиче, радо сам читао  његове постове све до момента кад почиње да вређа уреднике и колеге  са форума и користи ненормативну лексику за једну академску расправу. Не видим никакав разлог за то. Може бити да је он уверен у своје тумачење, може бити да  страсно (можда превише страсно? - и то одаје његове идеолошке побуде!?) жели да открије тајну порекла Никшића но то му не даје право да се тако опходи на форуму према другима.
-А он се, као и Ви, тобоже, бори за плурализам.  Ето, и Ви сте један од тих чланова форума који наседа на ту причу.  Али, очито је то није борба за "плурализам" јер је основа плурализма поштовање туђих ставова иако се не слажете са њима, поготово у ситуацији када не постоји експериментални или математички доказ да сте 100% у праву. А не вређање опонената. Прочитајте још једном његова обраћања уредницима овог форума па сами закључите. Пробајте, још једном.
 
-Наречени Бојановић се непримерено опходи према људима са форума од којих је  учио (макар и да је читао њихове постове), што је, такође, још један аспект његове личности. Он је у позицији човека који би сада хтео да одбаци лестве којима се користио (и форумаше, и уреднике форума,  и резултате друштва Порекло, и базу друштва Порекла) док је учио о ГГ. И то све зарад своје "идеолошке поставке" о пореклу Никшића (за коју се можда и испостави да је тачна).   Што опет сведочи о неким додатним  аспектима његове личности.  Чак и да је његова хипотеза тачна, побогу, да ли је то вредно свађе и вређања на форуму, мени та врста идеолошке острашћености није јасна..  али, да занемаримо то.

Мени лично све горенаведено не смета, чак ни његово очигледно неваспитање приликом  помињања мог поста ("онај Озринић",  "онај тенисер,  онај "немач појма" - као што рекох, све ово одаје задах лошег образовања и  неваспитања). Ту нема помоћи.  Има форумаша који су одавно на "игнор" листи, не занима ме то о чему и како  пишу.  Један више или мање -никаква разлика. Ни за мене, ни за њих.

Но, има једна друга ствар:

-Наречени Бојановић својим ставовима окреће људе против Порекла и нашег форума. Он себе овде приказује као жртву злих уредника форума Порекла  који се свим силама труде да спрече његова епохална открића из идеолошких разлога. Што упућује на  разнобојно друштво  шар(г)ића, Србији Глобал, деретићеваца, милојевића,  вељковића...
 Тобоже, Порекло је идеолошки пројекат који има за циљ неутрализацију  ставова "канонских Срба" из Рашке којима се гади од помињања неких других области.  Не бих трошио речи даље на ту тему, гњецава је то прича.

Углавном, у најави имамо раскол и о томе би уредништво а  и остали чланови  Порекла требало да поведу рачуна.  Ево, и горе наведени постови сведоче о томе. Није проблем "пецкање" него дубоке разлике у виђењу улоге и смисла постојања друштва Порекло и форума.

Дакле, да закључим: нису проблем ставови у погледу ГГ Бојановића него  је обрнуто: његов проблем је немогућности да се држи правила пристојности у опхођењу са другима, посебно опонентима у области ГГ, и то што својим чињењем и глумљењем жртве  изазива раскол у чланству и учесницима  форума.

Он би, сматрам,  морао да уради 2 ствари да остане и даље на форуму:
1. да се извини, јавно,  за своје досадашње испаде
2- да обећа да то више неће радити
 
Остало му на част.
Полако,полако, не улазим у то да ли је Бојановић у праву или није, једноставно незнам, али јако поштујем његов истраживачки посао јер ради ко црнац и то једноставно мора да се цени то што ради а чини ми се ко то не цени да има неке другачије побуде.
Ти си отворено позво људе да га избаце и из друштва и форума да ти нико није од уредника реч рекао а мене оптужише за форумски линч што сам реко да Румуну треба да се каже да спамује.
Значи ради се о дуплим стандардима, е сад како се буде сијало тако ће се жњети.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1892 послато: Фебруар 05, 2023, 11:51:00 пре подне »
Полако,полако, не улазим у то да ли је Бојановић у праву или није, једноставно незнам, али јако поштујем његов истраживачки посао јер ради ко црнац и то једноставно мора да се цени то што ради а чини ми се ко то не цени да има неке другачије побуде.
Ти си отворено позво људе да га избаце и из друштва и форума да ти нико није од уредника реч рекао а мене оптужише за форумски линч што сам реко да Румуну треба да се каже да спамује.
Значи ради се о дуплим стандардима, е сад како се буде сијало тако ће се жњети.

Ти си стварно "тровач", народски речено. Логика ти је потпуно ишчашена. Нико нема ништа против Бојановића, све док не почне грубо да крши правила форума, а то ради сваки пут када се неко супростави његовим ставовима. Штавише, мислим да је уредништво исувише толерантно према њему.

То колики допринос неко има на истраживање свог порекла у овом случају, апсолутно не утиче на чињеницу да се мора према другима опходити са поштовањем. Не знам каква је то логика: "па знаш он је урадио доста за свој род па сад може да пљује и гази друге". Нећу да улазим да ли је то до васпитања, образовања, али се просто тако не може. И то треба да буде јасно сваком.

И твоје деловање је спорно, као што рече Никола. Не видим да нешто учествујеш у истраживањима, конструктивним дискусијама, али си први да упадицама и провокаторским коментарима? Такође ти се превише гледа кроз просте, ако ћеш искрено. ;)

Што се Румуна тиче, признајем да не читам његове постове, пошто су дугачки али и на француском и енглеском па ми је тешко да испратим. Видим да му форумаши одговарају спорадично на енглеском, па верујем да дискусија има неку логику. Уколико је реч о спамовању, свакако се треба санционисати, опоменути. Или сматраш да је спам што се обраћа на страном језику константно (у неку руку јесте).

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1893 послато: Фебруар 05, 2023, 11:53:19 пре подне »
Полако,полако, не улазим у то да ли је Бојановић у праву или није, једноставно незнам, али јако поштујем његов истраживачки посао јер ради ко црнац и то једноставно мора да се цени то што ради а чини ми се ко то не цени да има неке другачије побуде.
Ти си отворено позво људе да га избаце и из друштва и форума да ти нико није од уредника реч рекао а мене оптужише за форумски линч што сам реко да Румуну треба да се каже да спамује.
Значи ради се о дуплим стандардима, е сад како се буде сијало тако ће се жњети.

Полако, зашто да не. Ваљда сам био јасан, нико не улази у то да ли је у праву или не (али треба рећи да је реч о хипотези, а не о коначном суду) али сматрам да се безразложно шири "зла крв" на форуму, која може да има дугорочне последице на Порекло.

 Јесам, позвао сам на искључење са форума и образложио сам то. Не значи да ћу извршити харакири и ако не буде прихваћен мој предлог. Само сам хтео да кажем шта ја мислим о томе, и да дам предлог. Као што рекох, игнор-листа ми је довољна да то решим, као у случају оног Румуна, Канађина, и других и свестан сам да она ради у оба правца. Не видим никакав проблем у томе. Лако ћу се помирити са непознавањем  епохалних открића у ГГ .  :)   
« Последња измена: Фебруар 05, 2023, 11:54:59 пре подне Небо_Сав »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1894 послато: Фебруар 05, 2023, 11:59:35 пре подне »
Полако,полако, не улазим у то да ли је Бојановић у праву или није, једноставно незнам, али јако поштујем његов истраживачки посао јер ради ко црнац и то једноставно мора да се цени то што ради а чини ми се ко то не цени да има неке другачије побуде.
Ти си отворено позво људе да га избаце и из друштва и форума да ти нико није од уредника реч рекао а мене оптужише за форумски линч што сам реко да Румуну треба да се каже да спамује.
Значи ради се о дуплим стандардима, е сад како се буде сијало тако ће се жњети.

Баналност ове изјаве да он ради ко црнац, па зато му се може, могу да илуструјем на хиљаду начина. Колико је заправо бесмислена. Он ради пре свега за лично своје порекло, па је природно да се прошири и на још неке несодне родове. То свакако не даје оправдање за неке поступке.

Замисли шта би онда требао Синиша да ради, који је својевремено практично све хаплогрупе и подгране обрадио на неки начин, направио филогенетска стабла, објавио хиљаде резултата. Дао сам пример Синише, али и многи други могу ући у ову категорију. Дакле они би требало по тој логици да бришу патос са људима овде? Не иде то тако..

Жао ми је што сада оволико затрпавамо тему, али сматрам да то треба да се рашчисти. Да се не би понављали сукоби, али и да се не би излазило са овим бесмисленим фразама: "па знаш он ради, па му се може...".

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1895 послато: Фебруар 05, 2023, 12:00:32 поподне »
Ти си стварно "тровач", народски речено. Логика ти је потпуно ишчашена. Нико нема ништа против Бојановића, све док не почне грубо да крши правила форума, а то ради сваки пут када се неко супростави његовим ставовима. Штавише, мислим да је уредништво исувише толерантно према њему.

То колики допринос неко има на истраживање свог порекла у овом случају, апсолутно не утиче на чињеницу да се мора према другима опходити са поштовањем. Не знам каква је то логика: "па знаш он је урадио доста за свој род па сад може да пљује и гази друге". Нећу да улазим да ли је то до васпитања, образовања, али се просто тако не може. И то треба да буде јасно сваком.

И твоје деловање је спорно, као што рече Никола. Не видим да нешто учествујеш у истраживањима, конструктивним дискусијама, али си први да упадицама и провокаторским коментарима? Такође ти се превише гледа кроз просте, ако ћеш искрено. ;)

Што се Румуна тиче, признајем да не читам његове постове, пошто су дугачки али и на француском и енглеском па ми је тешко да испратим. Видим да му форумаши одговарају спорадично на енглеском, па верујем да дискусија има неку логику. Уколико је реч о спамовању, свакако се треба санционисати, опоменути. Или сматраш да је спам што се обраћа на страном језику константно (у неку руку јесте).
Називаш ме тровачем,човеком уврнуте логике, итд и говориш о пристојној комуникацији. Џон Клиз би реко:" Say no more,say no more"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1896 послато: Фебруар 05, 2023, 12:03:12 поподне »
Називаш ме тровачем,човеком уврнуте логике, итд и говориш о пристојној комуникацији. Џон Клиз би реко:" Say no more,say no more"

Сад још направи жртву од себе.  ;)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1897 послато: Фебруар 05, 2023, 12:17:43 поподне »
Сад још направи жртву од себе.  ;)
Ја сам само правдољубим, у ствари желим да верујем у то, па кад видим да спрема скидање глава морам ко човек да реагујем. Завршио сам са тровањем за данас.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1898 послато: Фебруар 05, 2023, 12:21:17 поподне »
Ја сам само правдољубим, у ствари желим да верујем у то, па кад видим да спрема скидање глава морам ко човек да реагујем. Завршио сам са тровањем за данас.

Не бих рекао да у овом случају гледаш рационално на ствари. Да ли су мотиви лични, не улазим у то. Не спрема се никакво скидање глава, али да, треба да се реши питање ове неукусне дискусије која траје предуго на теми о Никшићима.

Ако ће се то понављати, бацаће констатно лоше светло на све до сада урађено. Даћу сликовит пример, надам се без да увредим неког. То је као када крава да 20 литара млека, али онда ритне ногом и све проспе. :D Сад ће мене бановати. :D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1899 послато: Фебруар 05, 2023, 12:29:14 поподне »
Нажалост, уредници форума су увек стиснути између могућности да превише рестриктивно сасецају дискусије које нису у складу са форумском политиком, па тиме гуше активност посетилаца, и пуштања да се разговори одвијају у непримереном правцу и последично стварају свађе и сукоби. Тај језичак на ваги мора да одржава здрав баланс, само што је код свих нас "тарирање" те ваге различито, па посао уредника форума уопште није лак.
Ако већ та вага на крају мора да превагне на неку страну, лично немам никакву дилему како би требало поступати. Али превише пута сам овде износио своје ставове када су људи кршили Правилник, па сам често прозиван да турам нос у туђа посла, тако да се сад трудим да што мање реагујем када се овакве ствари дешавају. Постоје људи који су преузели обавезу да се о томе овде брину, па нека виде шта ће. Одлука како поступити је на крају на уредницима форума (да подсетим, причамо о само два човека - Amicus-у и НиколиВуку, те о Зрну као њиховом помоћнику). Какве год одлуке да доносе, "андрагошко" удаљавање чланова форума на одређени период, па чак и трајно, свакако нема везе са чланством у Пореклу и једно не може да повлачи друго.
« Последња измена: Фебруар 05, 2023, 12:31:40 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ