Аутор Тема: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799  (Прочитано 373470 пута)

Ван мреже Посо

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 187
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1820 послато: Новембар 29, 2022, 02:20:42 поподне »
Разлог зашто је мојковачко Прошћење посебно уписано у попису 1468, је што је ушло у царски хас. Ово је објашњено детаљније у раду о Лимским Никшићима Хатиџе Оруч:

"Kao što se da uočiti, vilajet Nikšići prostirao se između rijeka Lim i Tara. Jedna bilješka u sumarnom defteru iz 1455. godine, koja se odnosi na vilajet Nikšići, daje podrobnije podatke o položaju samog vilajeta. Bilješka se odnosi na rudarsko selo Prostenje u vilajetu Nikšići, za koje su, kao bedel (protuvrijednost) Isa-begu, data tri sela u Prištini – u vilajetu Vlk (oblasti Vuk Brankovića). U ovoj bilješci za Nikšiće se koristi naziv Lim Nikšiçler (Limski Nikšići). U naknadu za rudnik pod imenom Prostenje u Limskom Nikšiću Isa-begu su data tri sela u vilajetu Vlk (u oblasti Vuka Brankovića), dok je rudnik Prostenje (29 domaćinstva, 1 udovica) upisan kao sultanov has. U vilajetu Nikšići još dva sela su upisana kao sultanov has: Robkovine (24 domaćinstva) i Stričina (33 domaćinstva, 1 udovica)."

У пописима с почетка 16. в. мојковачко Прошћење је издвојено у посебну нахију и било је повезано на неки начин са нахијом Ржана (насеља са 2. странице пописа 1468):
Prostenye n., İrjana n., Yenibazar kz

Основне повезнице су рудници и царски хас.

Ван мреже Spajic1

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 50
  • R1a-M458>L1029>YP417>FTA3886
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1821 послато: Новембар 29, 2022, 02:37:01 поподне »
Добар дан,
нисам пуно активан на форумима јер се укључујем само када нешто важно имам речи. Имам велико животно искуство па морам да поделим своје мишљење са вама.
Нас Срба је мало али волимо да се делимо око безначајних животних ствари. Та особина се све више види и у Пореклу јер смо овде репрезентативни узорак становника Србије. Примамо нападе са свих страна, што сам у свом окружењу и сам осетио. Методологија рада коју примењујемо у ДНК истраживању није омиљена у Србији а нарочито међу "аутохтонистима".
Због тога ме искрено боле сукоби међу нама, што оправдани што неоправдани. Можете мислити како се наши противници наслађују са овим сукобима.
Владимир је човек који је много труда, приватног времена(ја сам због овога мање активан) и нарочито новца уложио у истраживање порекла Никшића. У великој мери, у задњих пар година, захваљујући њему ово је најактивније истраживање једног ако не највечег српског рода. Због тога је ово истраживање за историју српског народа врло битно.
Са друге стране ни Владимир ни било ко самостално без Порекла не би оволико постигао. СВИ СМО ПОТРЕБНИ ЈЕДНИ ДРУГИМА А НАЈВИШЕ ИСТИНИ.
Злонамерним људима овде није место, али некоме ко греши или се погрешно изрази није увек злонамеран.
Преко форума и друштвених мрежа је могуће свашта речи али је тешко то исто урадити очи у очи.
Често буде оно што је непревазиђени Бранко Миљковић рекао"...уби ме прејака реч..."
Због тога предлажем да у просторијама нашег друштва у току децембра месеца, најбоље што пре, одржимо састанак свих релевантних из СДНК редакције и Владимира , пријављујем се и ја као неко ко је делимично помогао на терену истраживању Никшића, где би се договорили о даљем истраживању.
Овде не стајем на нићији страну, ако постоје стране, него би волео да се ово истраживање настави на прави начин. Шта је прави начин ,треба да се договоримо.
Много боље и лакше је братски разговарати, него се препуцавати преко форума.
Мало нас је да би се опет цепали или некога кажњавали као у школи.
Казна има само ефекта ако је неко свестан да је погрешио.
Толико од мене...

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1822 послато: Новембар 29, 2022, 03:16:12 поподне »
Добар дан,
нисам пуно активан на форумима јер се укључујем само када нешто важно имам речи. Имам велико животно искуство па морам да поделим своје мишљење са вама.
Нас Срба је мало али волимо да се делимо око безначајних животних ствари. Та особина се све више види и у Пореклу јер смо овде репрезентативни узорак становника Србије. Примамо нападе са свих страна, што сам у свом окружењу и сам осетио. Методологија рада коју примењујемо у ДНК истраживању није омиљена у Србији а нарочито међу "аутохтонистима".
Због тога ме искрено боле сукоби међу нама, што оправдани што неоправдани. Можете мислити како се наши противници наслађују са овим сукобима.
Владимир је човек који је много труда, приватног времена(ја сам због овога мање активан) и нарочито новца уложио у истраживање порекла Никшића. У великој мери, у задњих пар година, захваљујући њему ово је најактивније истраживање једног ако не највечег српског рода. Због тога је ово истраживање за историју српског народа врло битно.
Са друге стране ни Владимир ни било ко самостално без Порекла не би оволико постигао. СВИ СМО ПОТРЕБНИ ЈЕДНИ ДРУГИМА А НАЈВИШЕ ИСТИНИ.
Злонамерним људима овде није место, али некоме ко греши или се погрешно изрази није увек злонамеран.
Преко форума и друштвених мрежа је могуће свашта речи али је тешко то исто урадити очи у очи.
Често буде оно што је непревазиђени Бранко Миљковић рекао"...уби ме прејака реч..."
Због тога предлажем да у просторијама нашег друштва у току децембра месеца, најбоље што пре, одржимо састанак свих релевантних из СДНК редакције и Владимира , пријављујем се и ја као неко ко је делимично помогао на терену истраживању Никшића, где би се договорили о даљем истраживању.
Овде не стајем на нићији страну, ако постоје стране, него би волео да се ово истраживање настави на прави начин. Шта је прави начин ,треба да се договоримо.
Много боље и лакше је братски разговарати, него се препуцавати преко форума.
Мало нас је да би се опет цепали или некога кажњавали као у школи.
Казна има само ефекта ако је неко свестан да је погрешио.
Толико од мене...
Свака част на коментару. Мада је мени једна обична српска породица која нема поклапања ни са ким једнака неком већем роду попут Никшића итд. Поз...

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 896
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1823 послато: Новембар 29, 2022, 07:03:38 поподне »

БУЛАТОВИЋ id:YF110740 (старије порекло село Церовице/Колашин) на стаблу и даље стоји изван генеалогије Ровчана и Жупљана, али кликом на наранџасто поље "i" отвара се његов тренутни претпостављени статус "= I-Y250780*, I-Y254753", а Y254753 је управо подграна Тодоровића из Орашца код Аранђеловца. Нова подграна још није формирана јер обрада сирових података Булатовића и даље траје и вероватно и из разлога што је А29200 SNP мутација нешто лошијег квалитета, али Булатовић ће сасвим сигурно поцепати Y254753 подграну, у то нема сумње. А29200 сам прошле године номиновао у YSEQ-у, заједно са осталим приватним новелима Тодоровића, и добио сам овај одговор: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.msg158941#msg158941


Тај ваш Булатовић је нов на Јфулл и испод мене је на мтДНА (по бабиној линији) листи  ;D
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1824 послато: Децембар 01, 2022, 08:58:28 пре подне »
Због тога предлажем да у просторијама нашег друштва у току децембра месеца, најбоље што пре, одржимо састанак свих релевантних из СДНК редакције и Владимира , пријављујем се и ја као неко ко је делимично помогао на терену истраживању Никшића, где би се договорили о даљем истраживању.
Мислим да би било далеко сврсисходније и корисније дискутовати о евентуалном обнављању акције бесплатног тестирања родова Рашке области, јер се у акцији од пре две године није дошло ни до задовољавајућег узорка. Рашка је недовољно покривена генетским тестовима а судећи по радовима Радослава Љ. Павловића (Подибар и Гокчаница; Копаоник) и Драгољуба Корићанца (Надибар), које сам ових дана читао, становништво Рашке области представља микс староседелачких и стариначких родова и углавном старијих (као и новијих из 19. века) досељеника из Сјеничке области, Дежевске долине, Новог Пазара, Доњег Колашина и Бихора, док је такође ништа мање важна ни косовско-метохијска миграциона струја пресељавања. Имајући на уму све ово као и чињенице да је Рашка недовољно добро етнолошки обрађена и да је њена историјска област простор у коме се зачела прва српска државна идеја и где је настала прва српска државна организација, крајње је време да се организује озбиљан, засебан пројекат у циљу њеног генеалошког истраживања и бољег разумевања порекла већег броја Срба. Ето, то је оно што бих ја предложио Пореклу и чему бих у будућности био посвећен, а на ово наше надговорњавање немој превише обраћати пажњу, мислим, чак и да ме казне и удаље са овог форума то неће ништа битно променити, осим једног члана мање, а то свакако неће значити да ћу стати у истраживању даљег порекла и откривању старијих братственика, а на оне спекулације и глупости типа "Тарски Никшићи су генетски засебан род у односу на Никшиће" и остало, па о томе више нико неће придавати посебног значаја. ;)
« Последња измена: Децембар 01, 2022, 09:03:37 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1825 послато: Децембар 31, 2022, 10:54:33 пре подне »
Ових седмица питали су ме многи шта се дешава са Никшићима, зашто нема нових објава, да ли се одустало од даљих истраживања.. Ево и овако јавно да се захвалим на вашој заинтересованости и бризи, све је ок, мало сам што се каже искулирао, мало преиспитивао како своје тако и претпоставке других чланова форума, јер понекад је добро применити и ту тактику како би неке ствари временом сазреле а и виделе доста јасније. 2022. година је била веома плодоносна по питању дубинских анализа Никшића, подсећања ради, овако је изгледало наше генеалошко стабло у јануару 2022. године: https://www.yfull.com/arch-10.00/tree/I-FT190799/ а овако изгледа данас: https://www.yfull.com/tree/I-FT190799/ . Са 26 нових WGS анализа током ове године и бројним другим SNP тестовима, поносно истичем да су Никшићи постали најпрофилисанији род не само на српском етничком простору, већ и доста шире. Није било лако испратити и анализирати све ове резултате, с обзиром да су за многе истраживаче на Пореклу они били потпуно неочекивани и изненађујући, као и за поједине Никшиће, али то смо што јесмо. :) Ово су неки закључци на основу досадашњих генетских истраживања, у најкраћим цртама.

Одбачене су раније претпоставке од стране бројних српских историчара и етнографа, који су у већој или мањој мери били поштоваоци предања Никшића, о пореклу племена од Грбља и Кртола, укључујући и претпоставке о средњовековној Зети као области у којој се најпре догодио племенски развој Никшића пре досељења у Оногошт, данашњу Никшићку Жупу. Од раније је познато да је генетика Никшића у овим областима (укључујући и северну Албанију, где су смештени Никчи, једно од братстава племена Клименти, са којима су Никшиће повезивали поједини историчари) потпуно непостојећа.

Оборене су и новије претпоставке/превремене констатације изнете у књизи Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине о Никшићкој Жупи као матици племена Никшић, укључујући и ону о генетској засебности Тарских Никшића у односу на племе Никшић, које су чланови Порекла темељили искључиво на основу "генетских анакиза" одн. резултата тестова на 23 маркера и кратких хаплотипова, у потпуном одсуству озбиљне методологије, репрезентативног узорка и одговорног система рада на пољу генетичког и планског тестирања већег броја породица са славом Лучиндан.

У току смо процеса профилизације огранака Никшића Жупљана, Ровчана и Требјешана и њихових братстава, док је истовремено утврђена бројна, северна распрострањеност и разноврсност старијих никшићких подграна, које се налазе изван генеалогије Никшића из Никшићке Жупе и Роваца.

Покушали смо преко дубинских тестова пронаћи и Никшиће са различитим крсним славама, на основу сличних, модалних хаплотипова (Николић, Јовањдан, Губеревац, Кнић, Y52621+, Катић, Никољдан, Петрово Село, Солин, са предањем о пореклу из Старог Влаха), истог презимена (Бојановић, Лазарева Субота, Вишеград, даље порекло западна Србија) и на основу неких предања о њиховој припадности Никшићима (Миљешковић, Ивањдан, Богишићи/Кртоли, Тиват, Јовановић, Митровдан, Гораждевац, Пећ). Међутим, сви они су испали негативни на FT190799. Дакле, на основу досадашњих тестова, утврђено је да сви Никшићи, носиоци FT190799 подгране, чија је старост процењена у YFull-у на око 900 година, славе једну, исту крсну славу Лучиндан и по овој карактеристици смо јединствен српски род.

Са друге стране, генетским анализама ми не стичемо само нове спознаје о етногенези Никшића, већ и о етногенези осталих, мањих родова, чији припадници су се у различитим историјским периодима и на различитим местима прибраћивали/призећивали, узимајући у тим приликама крсну славу Лучиндан као своју, чији су потомци у наредним вековима делили исте судбине заједно са изворним Никшићима. Покушаћемо у будућности са WGS и SNP анализама доћи до конкретнијих одговора на питања како етногенезе неких од тих родова, тако и изворних Никшића, ово су поручени WGS тестови чије резултате очекујемо у наредном периоду:

СКЕРЛИЋ, Липовац, Топола
БОРОВИНА - ВОЈВОДИЋ, Ријеке, Хан Пијесак
ЈОВАНОВИЋ, Бабине Горње, Хан Пијесак
ГЕМАЉЕВИЋ, Вапа, Сјеница
ТРУБИЋ, Стражице, Рибник
НИКИЋ, Драговољићи, Никшић
РАШКОВИЋ, Кута, Никшић
ИЛИНЧИЋ - СРЕЗОЈЕВИЋ, Мртво Дубоко, Колашин
МИНИЋ, Орашац, Аранђеловац
ГЛАВОЊИЋ, Дражевићи, Нова Варош.

Прибраћени родови:
РАКОВАЦ, Камењача, Трстеник (I2-PH908)
ЦВЕТКОВИЋ, Требиње, Куршумлија (I2-PH908)
КОРИЋАНАЦ, Богутовац, Краљево (J2-PH502)
ПАРИПОВИЋ, Гламоч (J2-PH502)
КРКАЛОВИЋ, Томашево, Бијело Поље (I2-Y134585).

Следи осврт на SNP резултате и акције и један циљани STR резултат из YSEQ-a који ће бити од велике важности за истраживање даљег порекла мојих Бојановића.

« Последња измена: Децембар 31, 2022, 11:01:20 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1826 послато: Децембар 31, 2022, 11:07:58 поподне »
Оборене су и новије претпоставке/превремене констатације изнете у књизи Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине о Никшићкој Жупи као матици племена Никшић, укључујући и ону о генетској засебности Тарских Никшића у односу на племе Никшић, које су чланови Порекла темељили искључиво на основу "генетских анакиза" одн. резултата тестова на 23 маркера и кратких хаплотипова, у потпуном одсуству озбиљне методологије, репрезентативног узорка и одговорног система рада на пољу генетичког и планског тестирања већег броја породица са славом Лучиндан.

Владо, ове констатације стварно нису на месту, јер њима не вређаш само Милоша већ цео ауторски тим "Порекла" који је радио на поменутој књизи. Циљ књиге није ни био "планско тестирање већег броја породица са славом Лучиндан", већ је био мало ширих домета. Жао ми је што се према целом том послу односиш са приличном дозом ниподаштавања, потпуно незаслужено, а само због суревњивости према Милошу.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1827 послато: Јануар 01, 2023, 10:02:57 пре подне »
Владо, ове констатације стварно нису на месту, јер њима не вређаш само Милоша већ цео ауторски тим "Порекла" који је радио на поменутој књизи. Циљ књиге није ни био "планско тестирање већег броја породица са славом Лучиндан", већ је био мало ширих домета. Жао ми је што се према целом том послу односиш са приличном дозом ниподаштавања, потпуно незаслужено, а само због суревњивости према Милошу.
Срећна Нова година, буразеру. Никола, очито не видиш разлику између конструктивне и злонамерне критике, па не морам се ваљда поново освртати на моју апсолутну лојалност и посвећеност Пореклу и свакој вашој акцији коју спроводите, укључујући и на моја генерална мишљења о књизи Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине? Да сам ја толико критички настројен према тиму Порекла и вашем вишегодишњем и мукотрпном раду, па слободно могу рећи и нашем заједничком "чеду" јер смо ваљда и ми, теренске радилице и пренумеранти, допринели овој реализацији, па не бих ваљда вршио презентацију ове књиге пре неки дан заједно са Драганом Обреновићем и Дејаном Вукићевићем у селу Каони, на обележавању једног дивног јубилеја у циљу анимирања нових кандидата из драгачевскога краја на генетске тестове? То што сасвим отворено и критички, на бази дубинских, генетских резултата и осталих чињеница, а не теза заснованих на предубеђењима и жељама, пишем о посве погрешним и генетски непотврђеним тумачењима и закључцима о етногенези Никшића, које су поједини аутори изнели у књизи, није разлог за непрепознавање моје добре воље и жеље за будућом и још плодоноснијом сарадњом са Пореклом. И моје критике знај овде неће стати, све док неко са Порекла не призна ове озбиљне грешке па макар ме као што већ рекох трајно бановали са овог форума, а истина ће већ пронаћи сама свој пут.

Да лагано кренем са SNP и STR резултатима и најавама: РОВЧАНИН, село Граб, Бијело Поље, позитиван је на Y336366. У случају Ровчанина ствар је сада кристално јасна, ранијим негативним резултатом на Y250780 оборено jе предање о пореклу из Роваца, од братства Булатовић, док му је позитивним резултатом на Y336366 коначно утврђена припадност једном од огранака аутентичних Тарских Никшића, што се и очекивало због карактеристичних и ретких DYS390=23 и DYS19=16 вредности. Није згорег још једном се подсетити на његове генетски најближе сроднике као и на њихова предања:

- Јовановић, Прошћење, Мојковац: 1. предање - староседеоци, 2. порекло од братства Шћепановић (Ровца), 3. од братства Срезојевић (Ровца);
- Спајић, Пљеско, Рогатица, порекло од братства Бечановић (село Кута, Жупа);
- Васиљевић, Чумић, Крагујевац, без јасног предања о старијем пореклу из матичних области.

О феномену измишљених предања у областима Потарја и Средњег Полимља код породица са славом Лучиндан (код изворних Никшића и призећених/прибраћених родова), код којих доминира оно о ровачком пореклу и генетској непотврђености истих је већ писано, док се на претпоставку оних који би желели да матицу и средњовековни развој племена Никшић ограниче искључиво на област Оногошта одн. на данашњу Никшићку Жупу, дакле на претпоставку о наводном пореклу Y336366 родова од Требјешана - Никшића, нисмо и нећемо се ни убудуће обазирати. Познато је да су исељени Требјешани уз своја истакнута предања и временом обновљена саборовања са својим истоплеменицима, успели да сачувају свест о пореклу од Требјесе и града Никшића, док за припаднике Y336366 гране не постоји нити једна историјска, ни документована, ни усмена, као ни генетска потпора за тако нешто.

Матица Y336366 је село Прошћење код Мојковца, које се од првих османских дефтера из 15. па све до краја 17. века налазило у саставу нахије (Лимски, касније Тарски) Никшић, која је обухватала простор између Лима и Таре, на северу то је био бијелопољски крај, на југу до данашњег Колашина и на северозападу до данашњег Мојковца. То је заправо и матично подручје свих Никшића, где су се рано развиле FT190799 и посебно Y189944 подгране (могуће и Y250780), чији најранији припадници су највероватније били делови стонског и/или петровског властелинства, када се у 13. веку премештало седиште Хумске епископије из Стона у Полимље, цркву Св. Петра.

Што се старости Y336366 тиче, она тренутно по прорачуну YFull-a износи 500 година: https://www.yfull.com/tree/I-Y336366/ , међутим потребно је истаћи и подсетити се како су се временом мењале ове процене за остале никшићке подгране. Тако је рецимо за SNP мутацију FT190799 некада износила 650 година, а сада је на основу добијене боље прецизности одн. на основу далеко већег броја WGS тестираних Никшића она процењена на 900 година, за Y189944 је такође подигнута старост са 600 на тренутних 900 година, за Y250780 са 450 на 650 година и тд. Очити примери нереално ниских процена старости су приметни и за A30291 којој припадају муслиманска братства из Урсула и Стојановић из Прокупља
(150 година), као и за CTS12249 подграну Вукомановића из Срезојеваца и Радовића из Љуше (такође 150 уместо 350-400 колико је по родословима и засебним миграцијама
и једних и других требала бити и тд). Тако да је и за Y336366 процена погрешна и по мени је ова мутација стара око 650 година. Стиче се утисак да је тренутно извучен максимум за Y336366 по питању њених припадника, јер им по хаплотиповима нису блиски остали Никшићи тестирани на 23 маркера. Да ли ће у будућности бити нових или ће је неко "поцепати", то наравно зависи од даљих дубинских тестова, а ту пре свих мислим на Миниће и Мрдовиће из Прошћења, Кршикапе,
Павловиће, Видаковиће са карактеристичном преславом Св. Агатоник као и на многе друге нетестиране лучинштаке из околине Бијелог Поља, укључујући и оне из Рашке и осталих области.
« Последња измена: Јануар 01, 2023, 10:14:03 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1828 послато: Јануар 01, 2023, 11:58:23 пре подне »
Владимире, ако добро пратим тему, православно братство Ровчанин и муслиманско братство с истим презименом не припадају истој грани. И једни и други су унутар уже никшићке Y189944, али су муслимани Y250780, док су православци, као што је најновији резултат показао, припадници сестринске Y336366.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1829 послато: Јануар 01, 2023, 02:17:51 поподне »
Владимире, ако добро пратим тему, православно братство Ровчанин и муслиманско братство с истим презименом не припадају истој грани. И једни и други су унутар уже никшићке Y189944, али су муслимани Y250780, док су православци, као што је најновији резултат показао, припадници сестринске Y336366.
Тако је. Њихово раздвајање се у генеалошком погледу догодило негде на нивоу настанка узводне Y189944, пре отприлике 800-850 година (иако је тренутна процена старости ове гране 900 година, верујемо да је ипак нешто млађа и да ће ускоро бити ажурирана), дакле, доста пре формирања ровачких братстава.

НИКИЋ, село Драговољићи, Никшић, негативан је на Y250780. Пре тога је испао позитиван на Y189944. Очекиван резултат, с обзиром на предања о истородности Драговољића и Ливеровића, огранака Жупљана насталих од два брата Драга и Ливера из 15. века. Ливеровићи су тренутно на нивоу Y329074* и требало би да се њихова веза са Драговољићима потврди и испрофилише испод ове мутације након WGS теста Никића. Тестирани ми је у разговору истакао да су му блиски рођаци прослављени српски репрезентативци Никићи, ватерполиста Слободан и одбојкаш Милош:
 
https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%A1%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%BD_%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D1%9B

https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%88_%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D1%9B

Иако сам најавио SNP тестирања Планинчића, село Соколовићи, Соколац и Радовановића и Мартиновића из Босуте код Аранђеловца, до сада нисмо успели да прибавимо њихове узорке. Планинчић је заправо сарадњу одбио, док је Радовановић и Мартиновић нису одбили али су од оног дана када су примили штапиће напречас оболели од неких мистериозних болести, због којих се од тада непрестано налазе под утицајем разних медикамената. Надамо се њиховом скором оздрављењу и да ће бити испоштован договор са Томићем из Шутаца, с обзиром да је он највише заслужан за њихово анимирање, ако ништа друго покушаћемо свакако у будућем периоду пронаћи неке друге припаднике ових братстава из села Босуте.

Обезбеђени су узорци од следећих кандидата и поручени тестови:

КОСТИЋ (од раније Y250780+), Дучице, Никшић, поручио је половином децембра тест на A32852, SNP мутацију ровачких Срезојевића. очекујемо резултат,
TOМИЋ, Кута, Никшић, на предлог Рашковића поручен је тест на FT190799,
ЂИЛАС, Заград, Никшић, такође за почетак FT190799,
ЈОВАНОВИЋ, Сретешка Гора, Колашин, по предању су аутентични Срезојевићи, поручен А32852,
ДРАШКОВИЋ, Ђуђевина, Колашин, поручен А32852, на иницијативу П. Шћепановића иако мислим да неће припасти овој подграни због неких вредности на маркерима које Драшковића приближавају изворним Шћепановићима,
ШЋЕПАНОВИЋ - ГОЛОМАН, Дуловине, Колашин, поручен А32852,
БЛАГОВЧАНИН, село Благовац, Вогошћа, поручен Y189944 због претпостављене припадности Никшићима на основу резултата теста на 23 маркера: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=6850.msg180037#msg180037
МАТОВИЋ, село Долац, Нови Пазар, https://www.trazimo.info/poreklo-prezimena-selo-dolac-novi-pazar/
"-Матовићи, 7 кућа, Св. Лука, су Ровчани; отац казивао, да је запамтио када је у Доцу било само две њиве." Поручен је Y250780 како би за почетак испитали предање, а у случају негативног резултата испитаћемо и припадност Матовића Никшићима тестом на FT190799.
« Последња измена: Јануар 01, 2023, 02:25:05 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1830 послато: Јануар 01, 2023, 03:12:57 поподне »
Да лагано кренем са SNP и STR резултатима и најавама: РОВЧАНИН, село Граб, Бијело Поље, позитиван је на Y336366. У случају Ровчанина ствар је сада кристално јасна, ранијим негативним резултатом на Y250780 оборено jе предање о пореклу из Роваца, од братства Булатовић, док му је позитивним резултатом на Y336366 коначно утврђена припадност једном од огранака аутентичних Тарских Никшића, што се и очекивало због карактеристичних и ретких DYS390=23 и DYS19=16 вредности. Није згорег још једном се подсетити на његове генетски најближе сроднике као и на њихова предања:

- Јовановић, Прошћење, Мојковац: 1. предање - староседеоци, 2. порекло од братства Шћепановић (Ровца), 3. од братства Срезојевић (Ровца);
- Спајић, Пљеско, Рогатица, порекло од братства Бечановић (село Кута, Жупа);
- Васиљевић, Чумић, Крагујевац, без јасног предања о старијем пореклу из матичних области.

Презиме тестираног (Ровчанин) јасно указује на то одакле су се доселили његови преци. То што се испоставило да не потиче од Булатовића уопште не значи да није из Роваца. Могућност да неко ко припада генетичком роду Никшића и има презиме Ровчанин, а да није из Роваца, у рангу је статистичке грешке. Али наравно, могуће је. Све је могуће... Резултат Јовановића додатно указује на то да је матица гране Y336366 у Ровцима, пошто и та породица има предања о пореклу из Роваца, поред предања по коме су староседеоци. Јако је честа појава да нека породица једино памти одакле се доселила, а да после почну нетачна нагађања од кога потичу. Ако је део предања нетачан, не значи да је и цело предање нетачно.

С једне стране се овде баца дрвље и камење на Милоша јер је Тарским Никшићима именовао генетички род који је неспорно присутан на простору тог племена још од средњег века (а неки назив је морао бити изабран), а истовремено се Тарским Никшићима проглашавају братства за која има неупоредиво мање основа да се тако назову. О изворној генетици Тарских Никшића се може дискутовати (ништа још није недвосмислено доказано, а питање је да ли ће икада и бити), али представљати претпоставке као неспорне закључке никоме не доноси корист, а најмање целом овом пројекту профилисања Никшића, који је заиста више него успешан. Мени би, да сам износио такве тврдње, било поприлично непријатно ако би се испоставило да је матица гране Y336366 у Ровцима, што може да се догоди са практично сваким новим WGS резултатом из тог племена.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1831 послато: Јануар 01, 2023, 07:26:19 поподне »
Презиме тестираног (Ровчанин) јасно указује на то одакле су се доселили његови преци. То што се испоставило да не потиче од Булатовића уопште не значи да није из Роваца. Могућност да неко ко припада генетичком роду Никшића и има презиме Ровчанин, а да није из Роваца, у рангу је статистичке грешке. Али наравно, могуће је. Све је могуће... Резултат Јовановића додатно указује на то да је матица гране Y336366 у Ровцима, пошто и та породица има предања о пореклу из Роваца, поред предања по коме су староседеоци. Јако је честа појава да нека породица једино памти одакле се доселила, а да после почну нетачна нагађања од кога потичу. Ако је део предања нетачан, не значи да је и цело предање нетачно.

С једне стране се овде баца дрвље и камење на Милоша јер је Тарским Никшићима именовао генетички род који је неспорно присутан на простору тог племена још од средњег века (а неки назив је морао бити изабран), а истовремено се Тарским Никшићима проглашавају братства за која има неупоредиво мање основа да се тако назову. О изворној генетици Тарских Никшића се може дискутовати (ништа још није недвосмислено доказано, а питање је да ли ће икада и бити), али представљати претпоставке као неспорне закључке никоме не доноси корист, а најмање целом овом пројекту профилисања Никшића, који је заиста више него успешан. Мени би, да сам износио такве тврдње, било поприлично непријатно ако би се испоставило да је матица гране Y336366 у Ровцима, што може да се догоди са практично сваким новим WGS резултатом из тог племена.

Намерно сам, као што сам то чинио неколико пута и пре, када се због ретке комбинације STR вредности која карактерише једино и искључиво припаднике Y336366 подгране и Ровчанина из Граба полемисало да ли ће припасти њима или не (DYS390=23 и DYS19=16), истицао предања. Дакле, да поновим, Ровчани из Граба су имали предање о пореклу од братства Булатовић. али не и јасну повезницу са неким од огранака овога братства, чак ни када је тестирани ишао у Ровца ангажујући искусног родословца Предрага Шћепановића, они то нису успели да открију међу Булатовићима, њиховим памтишама и бројним родословима, а на основу запамћених имена предака тестираног Ровчанина. То је код њих најпре изазвало сумњу у предање. Са друге стране, Јовановићи у Прошћењу имају предања о пореклу од братства Шћепановић, а друго од братства Срезојевић, али не и о пореклу од Булатовића. Напомињем како ни Јовановићи немају јасне генеалошке повезнице са овим ровачким братствима, као што се о њима ни у Ровцима ништа не зна, нити их ико присваја као своје рођаке. Уз то, нико у Ровцима не преслављава Св. Агатоника, та преслава је међу њима непостојећа, док увидом у табелу СДНКП, можемо упоредити хаплотипове Јовановића, Ровчанина, Спајића и Васиљевића са бројним хаплотиповима тестираних Ровчана у матици, бројним подбратствима Булатовића, Шћепановића и Срезојевића у А32852, укључујући и оне који се налазе у исељеништву, нико од њих нема поменуте DYS390=23 и DYS19=16. Када се овоме придода и предање Спајића, чија се веза са братством Бечановић у Кутима генетским, дубинским тестовима није потврдила, јасно је да је овде реч о миксу измишљених предања. Дакле, треће предање о староседелачком статусу Јовановића у Прошћењу, једино је оно које нам преостаје и које нам на прави начин објашњава порекло Y336366 подгране.
« Последња измена: Јануар 01, 2023, 07:37:08 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1832 послато: Јануар 01, 2023, 08:43:54 поподне »
И за крај овог новогодишњег излагања два резултата STR тестова, који ће уверен сам привући велику пажњу како Ивана Вукићевића, аутора чланка о роду Матаруга у књизи Генетичко порекло Срба Старе Хецеговине, тако и осталих колега на форуму:

ЋИРАКОВИЋ, Лучиндан, Старо Село, Никшић:

12/31/2022   Processing

Your STR results (YSEQ ID 37422) have been posted:
https://www.yseq.net/strs.php

Your predicted haplogroup is E1b-V13
We recommend the YSEQ E1b-V13 Panel:
https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=2486

STR Haplotype:
DYS385 16-18
DYS388 12
DYS389I 13
DYS389II 30
DYS390 25
DYS391 10
DYS392 11
DYS393 13
DYS426 11
DYS437 14
DYS438 10
DYS439 11
DYS447 26
Y-GATA-H4 12
YCAII 19-21
DYS19 Processing

Можда Иван није у могућности да упореди хаплотипове Ровчана и Ровчанина из Граба, али ја сам се потрудио да ове вредности Ћираковића из Старог Села код Никшића, који је раније испао негативан на никшићки FT190799, упоредим са хаплотиповима тестираних припадника E-V13 у бази СДНКП. Уколико се прошире резултати тестираних на 111 маркера и уколико изузмемо ретку вредност Y-GATA-H4=12, Ћираковић има потпуно поклапање са неколико припадника генетичког рода Матаруге, са крсном славом Никољдан, који су у табели сврстани у "род А, Матаруге-Драгошевићи". Како је објашњено у књизи о Херцеговини, реч је заправо о тестираним припадницима племена Риђани. Ово је први резултат који нам открива конекцију Никшића и Риђана а која је забележена у бројним предањима и у више историјских извора. Ових дана биће поручен тест на E-V13-CTS11222 како би се она и преко SNP теста Ћираковића потврдила, а након тога предожићемо и Пиндовићу (FT190799-) и осталим лучинштацима из Старог Села у Никшићкој Жупи да испитају своју припадност Риђанима. Поделићу Црном Гуји приступне податке ка Ћираковићем налогу у YSEQ-у док ће Рашковић попунити пријаву, како би се овај значајан резултат убацио у нашу базу.

РАДОШЕВИЋ, Лучиндан, Брезова, Ивањица:

12/29/2022   Delivered   Your STR results (YSEQ ID 39727) have been completed:
https://www.yseq.net/strs.php

Your predicted haplogroup is I2a-M423.
We recommend the YSEQ I2a-M423 Panel:
https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=11788

STR Haplotype:
DYS19 17
DYS385 15-15

DYS388 13
DYS389I 14
DYS389II 31
DYS390 24
DYS391 11
DYS392 11
DYS393 13
DYS426 11
DYS437 15
DYS438 10
DYS439 12
DYS447 22
Y-GATA-H4 11
YCAII 21-21

Слободно могу признати, за 3 године колико ево већ интензивно траје моје истраживање порекла Бојановића, да је ово највеће откриће и најозбиљнији помак у том правцу. Моје даље братсвенике по мушкој линији нисам успео пронаћи нигде, међу тестираним лучинштацима у Никшићкој Жупи, међу Ровчанима и Требјешанима, нема их за сада ни у Средњем Полимљу, Потарју, нити у моравичком крају ни у Старом Влаху и тд. Негативни резултат Радошевића на FT190799 био је уједно и моје највеће изненађење и разочарење, јер су Бојановићи и Радошевићи по усменим предањима један род, што се може закључити и из етнографске грађе: https://www.poreklo.rs/2018/06/03/poreklo-prezimena-selo-brezova-ivanjica/
"-Радошевићи, 4 K. (Лучиндан), воде порекло од исељених Никшићана и у сродству су са Бојановићима y истом селу."

Схватио сам тек недавним резултатом Корићанца да се одговори на питање порекла неких Никшића могу пронаћи и међу прибраћеним родовима и њиховим заједничким миграцијама, па сам се одлучио за YSEQ-Alpha тест Радошевића на одређени број маркера, у нади да ће припасти неком таквом (не)профилисаном роду. Управо вредности које сам болдовао у објави резултата приближавају Радошевића тестираном роду лучинштака из Рашке области и централне Србије, који осим ретких и заједничких вредности DYS19=17 и Y-GATA-H4=11 (укључујући и DYS385=15-15 коју дели са Марковићем из Дулена) за I2-PH908 родове, имају још једну заједничку карактеристику - преславу Марковдан: https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=6706.msg173607#msg173607

План је да након WGS тестова Раковца и Цветковића, Радошевића тестирам на њихове заједничке SNP мутације испод PH908, како бих верификовао ову везу која је веома индикативна и по мени несумњива, а затим да кренем у акцију прибављања узорака лучинштака Рашке области:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.msg179023#msg179023
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.msg179024#msg179024
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=736.msg179026#msg179026

А можда би најкорисније било да кренем у потрагу управо за оним породицама са преславом Марковдан (свакако их постоји још међу лучинштацима Рашке јер приметио сам да Драгољуб Корићанац није увео у свој регистар родове из села Раковац са комбинацијом Лучиндан-Марковдан, које репрезентују управо резултати Јовановића из тог села и Раковац из Камењаче, а битно је истаћи како ове комбинације крсне славе и преславе прилично има и у околини Крагујевца, Косову и Метохији, Расинском округу, Топлици и тд.) :
"Јовићевићи, Лучиндан, Подибар, Метикоши, (досељени из) Црчево–Сјеница, преслава Марковдан,
Луковићи, Лучиндан, Подибар, Заклопача, Азана-Бихор, Суводол-Пештер, преслава Марковдан,
Пановићи, Лучиндан, Подибар, Мељаница, Каменица–Подибар, преслава Марковдан,
Радовићи, Лучиндан, Подибар, Врба, од Новог Пазара, преслава Марковдан
."
« Последња измена: Јануар 01, 2023, 08:56:26 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1833 послато: Јануар 02, 2023, 02:20:04 поподне »
Срећна Нова година, буразеру. Никола, очито не видиш разлику између конструктивне и злонамерне критике, па не морам се ваљда поново освртати на моју апсолутну лојалност и посвећеност Пореклу и свакој вашој акцији коју спроводите, укључујући и на моја генерална мишљења о књизи Генетичко порекло Срба Старе Херцеговине? Да сам ја толико критички настројен према тиму Порекла и вашем вишегодишњем и мукотрпном раду, па слободно могу рећи и нашем заједничком "чеду" јер смо ваљда и ми, теренске радилице и пренумеранти, допринели овој реализацији, па не бих ваљда вршио презентацију ове књиге пре неки дан заједно са Драганом Обреновићем и Дејаном Вукићевићем у селу Каони, на обележавању једног дивног јубилеја у циљу анимирања нових кандидата из драгачевскога краја на генетске тестове? То што сасвим отворено и критички, на бази дубинских, генетских резултата и осталих чињеница, а не теза заснованих на предубеђењима и жељама, пишем о посве погрешним и генетски непотврђеним тумачењима и закључцима о етногенези Никшића, које су поједини аутори изнели у књизи, није разлог за непрепознавање моје добре воље и жеље за будућом и још плодоноснијом сарадњом са Пореклом. И моје критике знај овде неће стати, све док неко са Порекла не призна ове озбиљне грешке па макар ме као што већ рекох трајно бановали са овог форума, а истина ће већ пронаћи сама свој пут.

Срећна Нова и теби, Владо. Не сумњам у твоје добре намере, али кад би твој цитат читао неко са стране, ко не зна ни тебе а ни ауторски тим, вероватно би помислио да је књига резултат потпуне произвољности, на нивоу Кљајевића нпр. Зато је у том смислу увек добро да се уз критике оградиш на горе наведени начин, јер се у супротном даје муниција онима који желе сваки наш рад и активност да обесмисле.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1834 послато: Јануар 02, 2023, 02:27:23 поподне »
Да лагано кренем са SNP и STR резултатима и најавама: РОВЧАНИН, село Граб, Бијело Поље, позитиван је на Y336366. У случају Ровчанина ствар је сада кристално јасна, ранијим негативним резултатом на Y250780 оборено jе предање о пореклу из Роваца, од братства Булатовић, док му је позитивним резултатом на Y336366 коначно утврђена припадност једном од огранака аутентичних Тарских Никшића, што се и очекивало због карактеристичних и ретких DYS390=23 и DYS19=16 вредности. Није згорег још једном се подсетити на његове генетски најближе сроднике као и на њихова предања:

Зар није DYS19=16 модална вредност за целу I2-PH908?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1835 послато: Јануар 02, 2023, 05:32:04 поподне »
Зар није DYS19=16 модална вредност за целу I2-PH908?
Моја грешка, мислио сам на маркер који се налази поред DYS19 у табели, DYS391 и на ретку вредност 10, због ове и DYS390=23 се претпостављало да ће Ровчанин припасти Y336366.

И за крај овог новогодишњег излагања два резултата STR тестова, који ће уверен сам привући велику пажњу како Ивана Вукићевића, аутора чланка о роду Матаруга у књизи Генетичко порекло Срба Старе Хецеговине, тако и осталих колега на форуму:

ЋИРАКОВИЋ, Лучиндан, Старо Село, Никшић:

12/31/2022   Processing

Your STR results (YSEQ ID 37422) have been posted:
https://www.yseq.net/strs.php

Your predicted haplogroup is E1b-V13
We recommend the YSEQ E1b-V13 Panel:
https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=2486

STR Haplotype:
DYS385 16-18
DYS388 12
DYS389I 13
DYS389II 30
DYS390 25
DYS391 10
DYS392 11
DYS393 13
DYS426 11
DYS437 14
DYS438 10
DYS439 11
DYS447 26
Y-GATA-H4 12
YCAII 19-21
DYS19 Processing

Можда Иван није у могућности да упореди хаплотипове Ровчана и Ровчанина из Граба, али ја сам се потрудио да ове вредности Ћираковића из Старог Села код Никшића, који је раније испао негативан на никшићки FT190799, упоредим са хаплотиповима тестираних припадника E-V13 у бази СДНКП. Уколико се прошире резултати тестираних на 111 маркера и уколико изузмемо ретку вредност Y-GATA-H4=12, Ћираковић има потпуно поклапање са неколико припадника генетичког рода Матаруге, са крсном славом Никољдан, који су у табели сврстани у "род А, Матаруге-Драгошевићи". Како је објашњено у књизи о Херцеговини, реч је заправо о тестираним припадницима племена Риђани. Ово је први резултат који нам открива конекцију Никшића и Риђана а која је забележена у бројним предањима и у више историјских извора. Ових дана биће поручен тест на E-V13-CTS11222 како би се она и преко SNP теста Ћираковића потврдила, а након тога предожићемо и Пиндовићу (FT190799-) и осталим лучинштацима из Старог Села у Никшићкој Жупи да испитају своју припадност Риђанима. Поделићу Црном Гуји приступне податке ка Ћираковићем налогу у YSEQ-у док ће Рашковић попунити пријаву, како би се овај значајан резултат убацио у нашу базу.
ЋИРАКОВИЋ је поручио тест на CTS11222. Због ретке вредности YGATAH4=12 код Ћираковића додатно сам се позабавио са хаплотиповима Риђана и детаљније их упоредио, јер тако се стиче аргумент за потенцијалне везе између одређених родова а не са паушалним оценама, чију ваљаност испитујемо дубинским тестовима. Интересантно је рецимо да Вучетић из Граховца код Никшића (који је радио WGS) једини има снижену DYS389ii=29, код осталих је вредност 30, док су код другог тестираног Вучетића ретке вредности на DYS385=26 (модална 25), као и на DYS385=17-18 (модална 16-18), осим код Пековића из села Риђани код Никшића и Херцеговца из Бусоваче (WGS тест) код којих је 16-19. Приметна је приватна мутација једино код Пековића и на DYS456=20, Дрвенџији из Риље DYS481=23, Вучетић има и повишену вредност на DYS460=10 и тд. тако да не видим ништа спорно у томе што Ћираковић има необичну вредност YGATAH4=12, посебно што исту такву дели са тестираним Станићем из Берковића који је у табели сврстан у овај род.

У сваком случају, добро је што се у понуди у YSEQ-у налази и узводни A18847, па уколико испадне негативан на CTS11222, Ћираковић може испитати припадност старијој подграни. Узводно од A18847 налази се и Y287258 којој осим Риђана - Драгошевића припадају и Бајице из околине Цетиња:  https://www.yfull.com/tree/E-FT287248/ међутим ове мутације нема у понуди, мада сам мишљења да нам она није ни потребна за ову акцију.
« Последња измена: Јануар 02, 2023, 05:36:32 поподне Владимир Бојановић »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1836 послато: Јануар 03, 2023, 01:12:45 поподне »
Резултат Ћираковића је заиста неочекиван. Да ли је тестирана још нека породица која према предању потиче од Радос(л)ава, чији је прадеда био Васиљ (праунук Гезимира Никшиног)? У раду Милана Пековића се наводи да су Ћираковићима најближи Пиндовићи, а онда Митровићи, Павловићи, Стојановићи, Поповићи и Перишићи.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1837 послато: Јануар 05, 2023, 10:02:26 пре подне »
Резултат Ћираковића је заиста неочекиван. Да ли је тестирана још нека породица која према предању потиче од Радос(л)ава, чији је прадеда био Васиљ (праунук Гезимира Никшиног)? У раду Милана Пековића се наводи да су Ћираковићима најближи Пиндовићи, а онда Митровићи, Павловићи, Стојановићи, Поповићи и Перишићи.
Историјски извори и бројна усмена предања говоре да су Риђани у средњем веку били највеће а можда и најаче племе старе жупе Оногошт. Не треба занемарити ни остала племена, попут Угреновића, Лужана и тд. али племенска територија Риђана (можда су неки припадници осталих племена које сам навео већ тада били у њиховом саставу) је била велика и вероватно се (осим на западној) простирала и на источној половини жупе Оногошт одн. данашњег Никшићког Поља. Никшићи су попуњавали тај источни простор жупе, не некаквом супер-биолошком репродукцијом, како су неки ранији истраживачи објашњавали у својим радовима овај феномен ширења и јачања Никшића у Оногошту током 15. и 16. века, већ досељавањем са североистока одн. из правца нахије Никшић из области Средњег Полимља као и каснијем процесу прибраћивања старих родова Оногошта. Доказ за то видимо у резултатима Божовића из Милочана код Никшића као и код исељених Станисављевића, Петковића и Николића са славом Лучиндан, носиоцима J2-Y22063 хг којој припадају управо Угреновићи, тако да је и за Риђање ово по мени било потпуно очекивано, посебно из разлога њиховог савезничког односа и заједничких акција са Никшићима од 16. века.

Можда је резултат Ћираковића неочекиван за оне који су овде веровали у новонасталу и сасвим погрешну и унапред истакнуту премису: Никшићка Жупа (Оногошт) = исељени Никшићи одн. матица свих Никшића, с обзиром да сличан хаплотип до сада није откривен нигде међу великим бројем тестираних лучинштака/Никшића. Заправо и овај резултат је на неки начин обара, јер као што су генетске анализе већ доказале да бројни "Ровчани" са славом Лучиндан нису пореклом из Роваца тј. да нису изворни Ровчани, тако се и за бројне исељене Никшиће више не може и не сме тврдити да су даљим пореклом из Никшићке Жупе, пошто ни дубинске анализе Никшића не доказују такву тврдњу, већ смо сви ми даљим пореклом Лимски/Тарски Никшићи, од којих су уосталом потекли и Никшићи Жупљани и Ровчани (овакво тумачење је најближе истини). А да током 16, 17. па и 18. века није било никаквих масовних померања становништва из Никшићке Жупе ка Србији и генерално из тих јужнијих српских области (суседна Зета, Катунска нахија тд.) у односу на оне Велике сеобе из старих подручја Рашке области попут Брда, Потарја, Затарја и Полимља (укључујући и Стари Влах), доказују нам уз резултат Ћираковића и генетске анализе осталих родова и то управо Риђани - Драгошевићи, Озринићи и многи други и њихова мала распрострањеност у Србији и шире.

Захваљујући Рашковићу из Кута, мојој "продуженој" десној руци и дефинитивно најозбиљнијем и најспособнијем сараднику  :) летос смо дошли и до узорка Пиндовића из Старог Села. И Пиндовић је попут Ћираковића добио негативан резултат на FT190799. У зависности од резултата Ћираковића на CTS11222 ми ћемо предложити и њему да испита своју припадност овој мутацији или ћемо је Рашковић и ја заједнички спровести у дело спонзоришући га. Свакако су нам интересантне и остале бројне породице из Старог Села са славом Лучиндан, Рашковић већ неко време врши преговоре са њима око тестирања. Осим њих, у близини Виљајиног моста (бан Виљаја је по предањима управљао овим селом до убиства бана Угрена) живи и породица Маснић, која је уз Џогановиће и Коџул(овиће) староседелачка са другим крсним славама, постоје неке тврде да су у питању потомци старих Лужана, тако да уколико неко жели да испита и ове породице и да их спонзорише за тестове, може писати па да ангажујемо Рашковића и за њихове узорке.

Да подсетим и на једну претпоставку коју је резултат Ћираковића још летос оборио, само се нисам сетио да пишем о томе. Ради се о претпостављеној, наводној вези и пореклу ариљских Ћирјаковића из села Вирово од Ћираковића Жупљана из Старог Села, због сличних презимена, иако ни једни ни други нису имали предање о таквој повезници. О томе као и о пореклу ариљских Ћирјаковића од Тарских (Лимских) Никшића као једино разумној опцији сам писао још пре годину и по дана након SNP тестова Ћирјаковића:
У међувремену послати су штапићи једном Ћираковићу у Никшић, па ћемо вероватно до краја септембра сазнати како они стоје на Y250780. Ако и не испадну позитивни на ову мутацију, рекао бих да је њихова веза са Ћирјаковићима непостојећа (мада би се то морало проверити кроз WGS тест једног од њих и циљаних SNP тестирања другог кандидата), због везе Ћирјаковића са Баралићима. Јасно је којој групацији Никшића би Ћирјаковићи могли да припадају, то су једино исељени Тарски Никшићи, тим пре што већ имамо у њиховој близини старе Вићовиће из Драгојевца Y250780- па и Дамљановиће из Трудова са истим резултатом. Видећемо да ли ће Миликићи из Доњег Драгачева припасти FT190799 због њиховог предања о пореклу из Бихора, с обзиром да се село Баре наслања на ову област (узорак Миликића се већ налази у Берлину). Наравно, не бисмо требали заборавити ни Симеуновиће из Бјелуше са помало необичним хаплотипом. Ту су још и Старчевићи из истог села, њих такође "ловим" за тест, затим интересантни су ми и Броћићи из Гуче, Бајићи из Пилатовића са предањем о пореклу "од некуд испреко Лима", бројне фамилије из ивањичког и чачанског краја са славом Лучиндан и тд.
« Последња измена: Јануар 05, 2023, 10:12:31 пре подне Владимир Бојановић »

Ван мреже Посо

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 187
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1838 послато: Јануар 05, 2023, 10:19:51 пре подне »
Историјски извори и бројна усмена предања говоре да су Риђани у средњем веку били највеће а можда и најаче племе старе жупе Оногошт.

Који извори?

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Никшићи I2-PH908>FT14506>Y179535>Y52621>FT190799
« Одговор #1839 послато: Јануар 05, 2023, 10:31:46 пре подне »
Који извори?
Петар Шобајић, Никшић (1938.), стр. 26 (погледати референце ка изворима):

"Четрдесетих година XV века број помена Оногоштана био је већи у
Дубровнику него у Котору. Пресретања путника и других недаћа око Оногошта
било је поново. Забележени су локалитети Кусидо, Слијепчић и Замостане крај
Оногошта и никшићка Трепча." Дробњачки каравани одлазили су у Рисан пре-
ко Оногошта. Код задуживања Оногоштана у Дубровнику 40–их година по–
стоји само један податак: "задужио се Вук Николић, влах из Оногошта са још
двојицом влаха". Код продаје коња, друге стоке или производа срећу се
Риђани, Бањани па и Мириловићи, али опет Никшића нема."


Исти аутор:

"Испитивањем сам утврдио да су ови староседеоци остаци врло старих племена, која су некада живела у Оногошту, а која су потпуно ишчезла под Турцима. Тих старих племена је било три и звала су се: Риђани, Лужани и Дробњаци. Овим племенима ћy овде нешто само укратко рећи. Сва су ова стара племена Оногошта имала некад дела у Никшићком Пољу и планинама око њега, у којима су им биле комуне за летњу испашу стоке. Риђани су становали у западној половини жупе Оногошта, а њима је припадала и планина Лола, далеко на истоку од Никшићког Поља. У средњем веку Риђани су били највеће и најјаче племе у жупи Оногошту. Њихова велика племенска територија пружала се почев од града Оногошта на запад све до Рисна и до врха планине Орјена изнад Боке, и обухватала западну половину Никшићког Поља и племена Никшићке Рудине, Грахово и Кривошије, а уз то Леденице и Убле изнад Рисна, и предео Трешњева, сада у племену Цуцама. Колико сам испитивањем сазнао, помињати Угреновићи, од којих је била најјача властела у Оногошту за средњег века, били су од племена Риђана. У источној половини жупе Оногошта становали су Лужани и Дробњаци."
« Последња измена: Јануар 05, 2023, 10:35:11 пре подне Владимир Бојановић »