Аутор Тема: Шта је било са старосједилачким становништвом Источне Херцеговине?  (Прочитано 1759 пута)

Ван мреже Белобог

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Скоро све породице чијим поријеклом сам се бавио су старином из Црне Горе. Ови који се сматрају старосједиоцима(Љубибратићи, Вукасовићи итд) су на нивоу статистичке грешке. А поједини стручњаци и њих воде као црногорске досељенике јер тврдње истих "нису доказиве".
О чему се ту ради? Дјелује као да је дотични простор колонизован једнако колико и Војводина.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Скоро све породице чијим поријеклом сам се бавио су старином из Црне Горе. Ови који се сматрају старосједиоцима(Љубибратићи, Вукасовићи итд) су на нивоу статистичке грешке. А поједини стручњаци и њих воде као црногорске досељенике јер тврдње истих "нису доказиве".
О чему се ту ради? Дјелује као да је дотични простор колонизован једнако колико и Војводина.
Шта ође подразумевате под источном Херцеговином а шта под Црном Гором. Пола данашње ЦГ је источна Херцеговина донедавно била? А предања су у барем пола случајева оповргнута генетским тестирањем.

Ван мреже Белобог

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Шта ође подразумевате под источном Херцеговином а шта под Црном Гором.
Источна Херцеговина:


Црна Гора:


предања су у барем пола случајева оповргнута генетским тестирањем.
Како генетско тестирање може да "оповргне" предање? Генетске разлике између Срба различитих регија су минималне.
Мени је тест урврдио да су ми најсроднији Срби Источне Србије иако са том облашћу немам ништа.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Источна Херцеговина:


Црна Гора:

Како генетско тестирање може да "оповргне" предање? Генетске разлике између Срба различитих регија су минималне.
Мени је тест урврдио да су ми најсроднији Срби Источне Србије иако са том облашћу немам ништа.

Многи херцеговачки и црногорски родови су генетички добро профилисани, па ако неко предање за одређени род тврди да је пореклом од Куча или Васојевића, а његове хаплогрупе међу Кучима и Васојевићима нема, онда је много вероватније да је предање нетачно него да су се баш сви припадници те хаплогрупе иселили из матице. Такви и слични примери су међу тестираним херцеговачким родовима бројни.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Источна Херцеговина:


Црна Гора:

Како генетско тестирање може да "оповргне" предање? Генетске разлике између Срба различитих регија су минималне.
Мени је тест урврдио да су ми најсроднији Срби Источне Србије иако са том облашћу немам ништа.
Vidite, ja nisam bas najbolji u istoriji i slabo stojim sa tim predanjima i to (nije da me nesto spec i interesuju), ali nekom logikom to staro stanovnistvo je i dalje prisutno ali u manjoj meri, ali se mozda vecinom kroz istoriju iselilo severnije, u Bosnu i Srbiju a na njihova mesta su dosli ljudi iz Stare Srbije, CG, Makedonije ili nekih drugih oblasti. Ovo vezivanje za CG rodove meni kao Crnogorcu ne ide u glavu, zasto bi neko izmisljao neka leva predanja o kojekakvim Kucima i slicnima.

Ван мреже Белобог

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Многи херцеговачки и црногорски родови су генетички добро профилисани, па ако неко предање за одређени род тврди да је пореклом од Куча или Васојевића, а његове хаплогрупе међу Кучима и Васојевићима нема, онда је много вероватније да је предање нетачно него да су се баш сви припадници те хаплогрупе иселили из матице. Такви и слични примери су међу тестираним херцеговачким родовима бројни.
Идаље ми није јасно како то може представљати доказ о присуству ове или оне породице у Источној Херцеговини прије Новог вијека. Y-ДНК генетика јесте корисна за одређивање припадности роду, али проблем је што малтене сви ти родови воде даље поријекло са простора данашње Црне Горе.

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
Идаље ми није јасно како то може представљати доказ о присуству ове или оне породице у Источној Херцеговини прије Новог вијека. Y-ДНК генетика јесте корисна за одређивање припадности роду, али проблем је што малтене сви ти родови воде даље поријекло са простора данашње Црне Горе.
Otkuda Vam to da svi vode poreklo iz CG? Mislim stvarno, mozda ima neko selo tu koje je naselheno uglavnom Crnogorcima, ali zaista ova Vasa tvrdnja je besmislena. Cak i da je tako onda danasnji CGorci su isto porijeklom dođoši, koliko ima onih koji su odvajkada potijeklom u CG?

Ван мреже Белобог

  • Гост
  • *
  • Поруке: 20
Otkuda Vam to da svi vode poreklo iz CG?
"Херцеговина", Јевто Дедијер;
"Херцеговачка презимена", Ристо Милићевић.

Mislim stvarno, mozda ima neko selo tu koje je naselheno uglavnom Crnogorcima, ali zaista ova Vasa tvrdnja je besmislena.
Човјек може листати десетине и десетине страница горепоменутих књига а да ниједном не наиђе на источнохерцеговачко презиме које није родом из Црне Горе. Такође, мислим да нисте довољно упућени у тему да бисте знали која тврдња је "смислена". Ја полемишем искључиво на основу литерарних података на које сам досад наишао.

Cak i da je tako onda danasnji CGorci su isto porijeklom dođoši, koliko ima onih koji su odvajkada potijeklom u CG?
Сматра се да је дио Старе Херцеговине који се данас налази у Црној Гори такође насељаван из правца Старе Црне Горе, тј. оног дијела исте који је био у Српској Деспотовини.


Стога би се могло рећи да је апсолутна већина "одвајкада поријеклом у ЦГ".

Ван мреже Grg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 132
"Херцеговина", Јевто Дедијер;
"Херцеговачка презимена", Ристо Милићевић.
Човјек може листати десетине и десетине страница горепоменутих књига а да ниједном не наиђе на источнохерцеговачко презиме које није родом из Црне Горе. Такође, мислим да нисте довољно упућени у тему да бисте знали која тврдња је "смислена". Ја полемишем искључиво на основу литерарних података на које сам досад наишао.
Сматра се да је дио Старе Херцеговине који се данас налази у Црној Гори такође насељаван из правца Старе Црне Горе, тј. оног дијела исте који је био у Српској Деспотовини.


Стога би се могло рећи да је апсолутна већина "одвајкада поријеклом у ЦГ".
Evo moj primjer. Ja sam haplogrupa R1bU106, bas iz predjela koje Vi a i ostali smatrate starom CG (znaci Crnogorac na kubni). Na osnovu haplogrupe ja apsolutno nemam pravo da tvrdim da su moji odvajkada Crnogorci, vec je izvjesno da mi je neko nekad dosao sa NW Europe. Đe se naselio prvo na Balkan ja nzm,  cak i da je na Skadarsko jezero, sto je blizu mora pa mozda ima smisla, ja nijesam  Crnogorac odvajkada. (Eto sestra mi udata za Frizijca, mozda je i to neki indikator :))

Broj 2, literatura se bazira vecinom na usmenim predanjima, koja u skoro polovini slucajeva nije istinita i plod je uzdizanja sebe i sopstvene porodice, jer je tamo neki cuveni rod se istakao toboze u nekoj borbi. DNK i sluzi otkrivanju istine. To što imate najbliza poklapanja na istoku Srbije, mozda moze da Vam da indiciju da su Vaši preci neđe iz Stare Srbije ili Makedonije porijeklom.

Ван мреже Миловић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Имам једно питање. можда сам погрешио тему али праштајте или уклоните.
Наиме имам једна податак о свом презимену, мало ме буни. Из књиге о Гласинцу пише следеће „Лазетићи или Лажетићи (6 слемена са 6 кућа, славе Арханђеловдан) су се први населили. Дошао им је дед Јоко, пре осамдесет година, старином су од Гацка. По деду се зову Миловићи. Били су најпре у Посавини, одакле су дошли на Гласинац, а пре него што су се населили у Шенковићима, били су у Смртићима и код Куле. Има их у Боровскома имају још рода у Гацку или Невесињу. Лажетићи у селу Добрељима (Гацко) не знају да ли су старином из Корјенића или из Борча."
Е сад моја дилема је ако је ово тачно на који начин су Лажетићи постали Миловићи? Шта значи то по деду Јоку се зову Миловићи?
Јер колико знам у Шенковићима (Соколац) живе сада Миловићи, Чобовићи, Марићи можда још која породица али нема Лажетића. Буни ме то како су од Лажетића постали Миловићи. Зар није логичније да су можда Миловићи насељени у Шенковићима заправо воде порекло од Миловића из Грахова.
Извињавам се, ја ово пишем само као лаик и питам јер не разумем најбоље. Свако добро.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Шта је било са старосједилачким становништвом Источне Херцеговине?
« Одговор #10 послато: Април 10, 2022, 09:55:14 поподне »
Имам једно питање. можда сам погрешио тему али праштајте или уклоните.
Наиме имам једна податак о свом презимену, мало ме буни. Из књиге о Гласинцу пише следеће „Лазетићи или Лажетићи (6 слемена са 6 кућа, славе Арханђеловдан) су се први населили. Дошао им је дед Јоко, пре осамдесет година, старином су од Гацка. По деду се зову Миловићи. Били су најпре у Посавини, одакле су дошли на Гласинац, а пре него што су се населили у Шенковићима, били су у Смртићима и код Куле. Има их у Боровскома имају још рода у Гацку или Невесињу. Лажетићи у селу Добрељима (Гацко) не знају да ли су старином из Корјенића или из Борча."
Е сад моја дилема је ако је ово тачно на који начин су Лажетићи постали Миловићи? Шта значи то по деду Јоку се зову Миловићи?
Јер колико знам у Шенковићима (Соколац) живе сада Миловићи, Чобовићи, Марићи можда још која породица али нема Лажетића. Буни ме то како су од Лажетића постали Миловићи. Зар није логичније да су можда Миловићи насељени у Шенковићима заправо воде порекло од Миловића из Грахова.
Извињавам се, ја ово пишем само као лаик и питам јер не разумем најбоље. Свако добро.

Ваља пажљиво читати предања.

Деда Јоко (прва генерација) се први доселио на Гласинац, али по другом деди (нека следећа генерација - Јоков потомак) се зову "и Миловићи".

Летимично нађох податак да је у Шенковићима 1860. године кућу (брвнару) изградио Раде Лазетић, што потврђује да је презиме било ту заступљено. Може неко други то потврдити.

Иначе, Лажетићи из Добреља имају предање да потичу од Атељевића који су настањени у Љубомиру.

Ако нисте до сада, недоумицу о поријеклу од Миловића из Грахова, Атељевића, или неког другог рода, можете ријешити генетичким тестом.

Ван мреже Миловић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 24
Одг: Шта је било са старосједилачким становништвом Источне Херцеговине?
« Одговор #11 послато: Април 12, 2022, 10:21:25 поподне »
Ваља пажљиво читати предања.

Деда Јоко (прва генерација) се први доселио на Гласинац, али по другом деди (нека следећа генерација - Јоков потомак) се зову "и Миловићи".

Летимично нађох податак да је у Шенковићима 1860. године кућу (брвнару) изградио Раде Лазетић, што потврђује да је презиме било ту заступљено. Може неко други то потврдити.

Иначе, Лажетићи из Добреља имају предање да потичу од Атељевића који су настањени у Љубомиру.

Ако нисте до сада, недоумицу о поријеклу од Миловића из Грахова, Атељевића, или неког другог рода, можете ријешити генетичким тестом.

Хвала на одговору. Имам у плану да одрадим у јуну ако Бог да.