Аутор Тема: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)  (Прочитано 1927 пута)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« послато: Јануар 25, 2021, 11:44:51 пре подне »
Ковачевић, Ђурђевдан, Нудо, Никшић, E-V13

Ковачевићи су, према предању тестираног, досељени у овај крај након битке на Граховцу (1858). Пре тога су боравили у неком селу које гравитира Грахову.

Од ових Ковачевића води порекло народни херој, Сава Ковачевић

Интересантан резултат с обзиром да имамо тестиране Ковачевиће из Вилуса који су I2-PH908... Они би требало да су истоплеменици, тј. сви припадајају тзв. граховским Ковачевићима.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #1 послато: Јануар 25, 2021, 11:45:09 пре подне »
Ковачевић, Ђурђевдан, Нудо, Никшић, E-V13

Ковачевићи су, према предању тестираног, досељени у овај крај након битке на Граховцу (1858). Пре тога су боравили у неком селу које гравитира Грахову.

Од ових Ковачевића води порекло народни херој, Сава Ковачевић


Онда је дискутабилно која је изворна група Ковачевића. Пошто имамо и једног са вилуса који је PH-908, а они у свом предању тврде да воде од заједничког претка поријекло (сви Ковачевићи око Грахова, само се дијеле по родовским надимцима ови од Саве су Мизаре)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #2 послато: Јануар 25, 2021, 12:00:06 поподне »
Интересантан резултат с обзиром да имамо тестиране Ковачевиће из Вилуса који су I2-PH908... Они би требало да су истоплеменици, тј. сви припадајају тзв. граховским Ковачевићима.

Онда је дискутабилно која је изворна група Ковачевића. Пошто имамо и једног са вилуса који је PH-908, а они у свом предању тврде да воде од заједничког претка поријекло (сви Ковачевићи око Грахова, само се дијеле по родовским надимцима ови од Саве су Мизаре)

Јавио сам тестираном и за тај податак, па ћемо видети какво је њихово објашњење. Баба по мајци му је баш из Вилуса, док су му остале линије из Грахова. Осим тог Ковачевића I2-PH908 из ДНК пројекта, постоји на 23andMe још један Ковачевић I2-S17250 из Вилуса, па би се рекло да им је то основна хаплогрупа.

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #3 послато: Јануар 25, 2021, 12:42:49 поподне »
Или и њих као и Вујовића на уском простору има разнородних? Ковачевић је често презиме.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #4 послато: Јануар 25, 2021, 02:06:22 поподне »
Или и њих као и Вујовића на уском простору има разнородних? Ковачевић је често презиме.

trebalo bi da ih je raznorodnih 3 ili 4 familije - ali, po slavama i predanju - izgledalo je da ce svi biti I2

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #5 послато: Јануар 25, 2021, 02:27:18 поподне »
Јавио сам тестираном и за тај податак, па ћемо видети какво је њихово објашњење. Баба по мајци му је баш из Вилуса, док су му остале линије из Грахова. Осим тог Ковачевића I2-PH908 из ДНК пројекта, постоји на 23andMe још један Ковачевић I2-S17250 из Вилуса, па би се рекло да им је то основна хаплогрупа.

Којем хаплотипу је сличан овај хаплотип из Нудола?
Не бих доносио закључак за изворну хаплогрупу простом већином тестираних. Мени се чини да Ковачевићи имају предање да имају заједничког претка са Даковићима па би можда њихова хаплогрупа била кључна. Битно је правилно одредити хаплогрупу Ковачевића јер се доста родова од њих потиче као нпр. Ковачевићи у Грбљу.
И можда не би било згорег поменути да на Кривошијама имамо два рода Ковача од којих један слави Ђурђевдан, можда би смо и ту требали тражити неку везу.


Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #6 послато: Јануар 25, 2021, 04:43:57 поподне »
trebalo bi da ih je raznorodnih 3 ili 4 familije - ali, po slavama i predanju - izgledalo je da ce svi biti I2
Да ли знаш или мислиш да их има 3 или 4 братства? Која су им матична села?

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #7 послато: Јануар 25, 2021, 06:52:21 поподне »
Да ли знаш или мислиш да их има 3 или 4 братства? Која су им матична села?

ovde je, na 7. stranici teme o kovacevicima, vojislav ananic preneo od milicevica o kovacevicima u hercegovini... broj slava se ne moze pobrojati... a neki nevesinjac kovacevic na 2 stranici iste teme komentarise da u nevesinju dve razlicite kuce kovacevica slave djurdjevdan

https://www.poreklo.rs/2012/02/19/poreklo-prezimena-kovacevic/comment-page-7/#comments

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #8 послато: Јануар 26, 2021, 01:51:39 пре подне »
Јавио сам тестираном и за тај податак, па ћемо видети какво је њихово објашњење. Баба по мајци му је баш из Вилуса, док су му остале линије из Грахова. Осим тог Ковачевића I2-PH908 из ДНК пројекта, постоји на 23andMe још један Ковачевић I2-S17250 из Вилуса, па би се рекло да им је то основна хаплогрупа.

Ако можеш, пробај да га наговориш да се тестира на 23 маркера. То ће му бити далеко корисније од теста који је урадио.

Мени се чини да Ковачевићи имају предање да имају заједничког претка са Даковићима па би можда њихова хаплогрупа била кључна.

Нисам до сада наишао нигде на то предање, а поприлично сам истраживао о граховским братствима. Сећаш ли се где си то прочитао?

И можда не би било згорег поменути да на Кривошијама имамо два рода Ковача од којих један слави Ђурђевдан, можда би смо и ту требали тражити неку везу.

Ковачи из Кривошија који славе Ђурђевдан припадају роду Матаруга. О њиховом пореклу ништа конкретно нисам пронашао у литаратури.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #9 послато: Јануар 26, 2021, 02:06:51 пре подне »
Ако можеш, пробај да га наговориш да се тестира на 23 маркера. То ће му бити далеко корисније од теста који је урадио.

Нисам до сада наишао нигде на то предање, а поприлично сам истраживао о граховским братствима. Сећаш ли се где си то прочитао?

Ковачи из Кривошија који славе Ђурђевдан припадају роду Матаруга. О њиховом пореклу ништа конкретно нисам пронашао у литаратури.

https://www.poreklo.rs/2012/02/19/poreklo-prezimena-kovacevic/
"Istog porekla bi trebali biti Dakovići i Kovačevići na Grahovu (Crna Gora" и чуо сам усмено једном то али то и није неки доказ.

Што се тиче тих Ковача (Буторовића) са Кривошија ја сам нашао двије верзије: једна је да су дошли из Билеће а друга из Бањана.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #10 послато: Јануар 26, 2021, 02:18:00 пре подне »
https://www.poreklo.rs/2012/02/19/poreklo-prezimena-kovacevic/
"Istog porekla bi trebali biti Dakovići i Kovačevići na Grahovu (Crna Gora" и чуо сам усмено једном то али то и није неки доказ.

Više u knjizi “Srpska prezimena” Miroslava Niškanovića.

Сложићеш се да и није баш неки извор. У радовима где су Ковачевићи и Драгошевићи обрађени теренским истраживањима нисам наишао на то предање. Али наравно, није немогуће да је неко докон из Грахова пустио ту причу како су сви у племену исти род.

Што се тиче тих Ковача (Буторовића) са Кривошија ја сам нашао двије верзије: једна је да су дошли из Билеће а друга из Бањана.

Бањане помиње Накићеновић, али не наводи из ког су места. Где си наишао на податак о Билећи?

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #11 послато: Јануар 26, 2021, 02:23:40 пре подне »
Više u knjizi “Srpska prezimena” Miroslava Niškanovića.

Сложићеш се да и није баш неки извор. У радовима где су Ковачевићи и Драгошевићи обрађени теренским истраживањима нисам наишао на то предање. Али наравно, није немогуће да је неко докон из Грахова пустио ту причу како су сви у племену исти род.

Бањане помиње Накићеновић, али не наводи из ког су места. Где си наишао на податак о Билећи?


Slazem se za to. Krivosije i Krivosijani od Lazara Radojicica iz 1934, ali to nisam licno provjerio jer nisam nailazio na tu knjigu jos.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #12 послато: Јануар 26, 2021, 02:49:06 пре подне »
Krivosije i Krivosijani od Lazara Radojicica iz 1934, ali to nisam licno provjerio jer nisam nailazio na tu knjigu jos.

Хвала ти, нисам ни ја имао прилике да видим ту књигу. Ваљало би је набавити, пошто је Накићеновић врло скромно обрадио то племе.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #13 послато: Јануар 26, 2021, 09:20:04 пре подне »
Или и њих као и Вујовића на уском простору има разнородних? Ковачевић је често презиме.

То каже и тестирани. Чуо је од старијих да на том потезу има више несродних Ковачевића (бар 5 група), који се не својатају. Као што кажеш, често презиме, честа слава, а честе и хаплогрупе, I2-PH908 и E-V13.
« Последња измена: Јануар 26, 2021, 09:23:42 пре подне Небојша »

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #14 послато: Јануар 26, 2021, 06:16:31 поподне »
То каже и тестирани. Чуо је од старијих да на том потезу има више несродних Ковачевића (бар 5 група), који се не својатају. Као што кажеш, често презиме, честа слава, а честе и хаплогрупе, I2-PH908 и E-V13.

Предлажем да ових задњих пар порука што се тиче теме Граховски Ковачевићи и њихова хаплогупа да се издовји у посебну тему.
Што се тиче термина својатања хтио бих да упозорим на грешку коју праве људи.
Кад ти неко каже да се не својата, људи обично мисле нисмо рођаци, с тим да се рођаци обично подразумијевају до неког петог кољена (како гдје).
Масу пута сам срео да људи кажу један за другог да нису своји ( из разлога што њима није познат заједнички предак јер памте најдуже до чукун-дједа) иако су у истом мјесту, и онда ја као неко ко је генерално заинтерсован за родословље пронађем у књигама или код старијих људи да јесу родословно повезани у неком 7 кољену.

Ево и дио текста о Ковачевићима са Порекловог чланка о Вилусима:
"Неки као првог родоначелника Ковачевића сматрају РАДА, који је имао сина Саву. Међутим, по стаблу израђеном од професора Митра попова Ковачевића, који је радио на изучавању братства, као родоначелник се помиње САВА, који је имао два сина – Јована и Јовицу.

Од Јована се развио огранак са призивом ”Мизаре”, којих има осам пасова. Јовица је имао сина Петра, а он три сина: Ивана, Јанка и кнеза Милутина у IV пасу."

Од Ивана су Ивановићи, од Јанка се развија огранак “Јанковић”, а Милутин има четири сина: Јована, Марка, Сима и Тодора по којима се у даљем потомству братство Ковачевић у цјелости прати и по њиховим синовима дијели по огранцима: Пеја Јованова “Пејовићи”, Ћира Јованова ”Јездовићи”, Шајина Маркова “Шајиновићи”, Вука Маркова ”Вуковићи”, Милоша Симова “Милошевићи”, Дејана Симова ”Дејановићи”, Голуба Симова ”Голубовићи”, Илије Тодорова ”Илићи”, Богдан и Ђукан Тодоров нијесу имали мушки пород.

ви припадници наведених огранака сем ”Голубовићи”, живе у мјестима Вилуси, Околишта, Подбожур, Спила и заселак Маочићи. Као братство је у већини наведених мјеста најбројније. На ову територију су се доселили испод Бранковице, Грахово почетком XIX вијека. Најприје су се населили у Вилусима и Спили (Брајковићи, Крезубовац), а катуништа су имали у Руштицама, ожурово Брдо и Подбрдо до Кленка. Тада се међу њима насељавају и познати Ратници братства Ковачевић – барјактар Миро Марков на Божурово Брдо; Сава Матов у Црне Каменице; Драго Обренов на Широки До;Ђоко Шајинов на Мало Брдо и други. У Спили су, као старије становнике, затекли припаднике братства Рутешић. У селима Нудо и Заслап и појединачно на Граховац, МЗ Грахово живе припадници огранка ”Ромовићи”, које Јевто Дедијер помиње у књизи Херцеговина”.

Према подацима братственика од Милутина се по огранцима развило 8-10 пасова, што одговара огранцима ”Јанковић” и ”Мизаре”. Иначе, ако се узима у Везаса, наводно, првим родоначелником Савом (Радом) онда би укупно имали 12-14 пасова. Огранак ”Јанковићи”, у односу на остале, је најбројнији поново се дијели на мање подгрупе, што је интересантно за ту групу братственика.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #15 послато: Јануар 26, 2021, 07:50:05 поподне »
Предлажем да ових задњих пар порука што се тиче теме Граховски Ковачевићи и њихова хаплогупа да се издовји у посебну тему.
Што се тиче термина својатања хтио бих да упозорим на грешку коју праве људи.
Кад ти неко каже да се не својата, људи обично мисле нисмо рођаци, с тим да се рођаци обично подразумијевају до неког петог кољена (како гдје).
Масу пута сам срео да људи кажу један за другог да нису своји ( из разлога што њима није познат заједнички предак јер памте најдуже до чукун-дједа) иако су у истом мјесту, и онда ја као неко ко је генерално заинтерсован за родословље пронађем у књигама или код старијих људи да јесу родословно повезани у неком 7 кољену.

Ево и дио текста о Ковачевићима са Порекловог чланка о Вилусима:
"Неки као првог родоначелника Ковачевића сматрају РАДА, који је имао сина Саву. Међутим, по стаблу израђеном од професора Митра попова Ковачевића, који је радио на изучавању братства, као родоначелник се помиње САВА, који је имао два сина – Јована и Јовицу.

Од Јована се развио огранак са призивом ”Мизаре”, којих има осам пасова. Јовица је имао сина Петра, а он три сина: Ивана, Јанка и кнеза Милутина у IV пасу."

Од Ивана су Ивановићи, од Јанка се развија огранак “Јанковић”, а Милутин има четири сина: Јована, Марка, Сима и Тодора по којима се у даљем потомству братство Ковачевић у цјелости прати и по њиховим синовима дијели по огранцима: Пеја Јованова “Пејовићи”, Ћира Јованова ”Јездовићи”, Шајина Маркова “Шајиновићи”, Вука Маркова ”Вуковићи”, Милоша Симова “Милошевићи”, Дејана Симова ”Дејановићи”, Голуба Симова ”Голубовићи”, Илије Тодорова ”Илићи”, Богдан и Ђукан Тодоров нијесу имали мушки пород.

ви припадници наведених огранака сем ”Голубовићи”, живе у мјестима Вилуси, Околишта, Подбожур, Спила и заселак Маочићи. Као братство је у већини наведених мјеста најбројније. На ову територију су се доселили испод Бранковице, Грахово почетком XIX вијека. Најприје су се населили у Вилусима и Спили (Брајковићи, Крезубовац), а катуништа су имали у Руштицама, ожурово Брдо и Подбрдо до Кленка. Тада се међу њима насељавају и познати Ратници братства Ковачевић – барјактар Миро Марков на Божурово Брдо; Сава Матов у Црне Каменице; Драго Обренов на Широки До;Ђоко Шајинов на Мало Брдо и други. У Спили су, као старије становнике, затекли припаднике братства Рутешић. У селима Нудо и Заслап и појединачно на Граховац, МЗ Грахово живе припадници огранка ”Ромовићи”, које Јевто Дедијер помиње у књизи Херцеговина”.

Према подацима братственика од Милутина се по огранцима развило 8-10 пасова, што одговара огранцима ”Јанковић” и ”Мизаре”. Иначе, ако се узима у Везаса, наводно, првим родоначелником Савом (Радом) онда би укупно имали 12-14 пасова. Огранак ”Јанковићи”, у односу на остале, је најбројнији поново се дијели на мање подгрупе, што је интересантно за ту групу братственика.
Штета што нема снипова код ових граховских динарика јужних, вјерујем да би тиме и допринели решењу ситуације и код појединих пријепољских родова...

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #16 послато: Јануар 26, 2021, 07:51:39 поподне »
Да и ја сам наилазио често да братственици истог презимена и поријекла кажу да нису ништа, али након мало дуже приче, утврдимо да су далеки рођаци и да се могу "узимати међусе". :D

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #17 послато: Јануар 26, 2021, 08:00:33 поподне »
Да и ја сам наилазио често да братственици истог презимена и поријекла кажу да нису ништа, али након мало дуже приче, утврдимо да су далеки рођаци и да се могу "узимати међусе". :D
Управо о томе причам  :D

Ван мреже Bulajić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • E-V13>Z5017>A18833 род Катуњана и Риђана
Одг: Граховски Ковачевићи (I2-PH908, E-V13)
« Одговор #18 послато: Јануар 27, 2021, 10:16:21 поподне »
Граховски Ковачевићи немају ништа са Драгошевићима, то зна свако дете у том крају.
Поготово немају ништа са Даковићима који су настали од Вујачића.

Ковачевићи имају свест о заједничком пореклу.
Права ствар би било тестирање Ковачевића из свих огранака, како би сазнали ко су "прави и изворни" Ковачевићи.