Аутор Тема: Хаплогрупа R1a-Z280>CTS1211>Y35>CTS3402>Y2613 ("Карпатско-далматински" грозд)  (Прочитано 90867 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #140 послато: Фебруар 18, 2020, 07:01:06 поподне »
Данас су стигли BigY700 резултати Куча са Пештери и припада истој грани као Јарић, Јагодић и Кнежевић тј. грани R1a-Y2613>YP6098>BY68536 Веза није даља од средњег вијека. Немам директан приступ Кучовим резултатима, али ћу посредним путем покушати видјети како ствари стоје што се тиче новела.

У сваком случају, значајна потврда. Показује да у Крајини постоји карпатско-далматинска грана која није хрватска (а у шта и ја прије извјесног времена нисам вјеровао). Род којем припада Куч обухвата још неколико старих српских породица из Полимља и са Косова и Метохије.

Заиста занимљив резултат. За сада је ова грана најбољи кандидат за старо становништво средњовековне Рашке.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #141 послато: Фебруар 18, 2020, 07:05:12 поподне »

Узимајући у обзир старост гране, чини се да је ситуација овдје прилично јасна. Род је у 15-16. вијеку из Старе Србије преселио у Крајину,а крајишки припадници овог рода, захваљујући резултату Куча, добили су свој одређујући SNP BY149000. Њихов заједнички предак, конкретан човјек који је носио ову мутацију, вјероватно се налази међу именима у оном попису Клишког санџака из 1550. године негдје на простору Босанске Крајине.


Честитке и од мене! Откривање оваквих веза између Крајине и Старе Србије је битно и за остале крајишке родове које су се вероватно пресељавли према западу у том периоду.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #142 послато: Фебруар 18, 2020, 07:16:04 поподне »
Заиста занимљив резултат. За сада је ова грана најбољи кандидат за старо становништво средњовековне Рашке.

Да, њена старина на поменутом подручју чини се прилично сигурном.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #143 послато: Фебруар 18, 2020, 07:21:31 поподне »
Честитке и од мене! Откривање оваквих веза између Крајине и Старе Србије је битно и за остале крајишке родове које су се вероватно пресељавли према западу у том периоду.

Опсједнути Херцеговином, некако смо заборављали да је и област Полимља, Старог Влаха, Рашке, па и Косова и Метохије, такође могла учествовати у етногенези крајишких Срба. Поред овог рода на памет ми пада и крајишки род Бурсаћа- Зељковића R1a-M458>A11460, који показује јасне везе са породицама у Полимљу, Старом Влаху, Косову и Метохији и Македонији,а није присутан у Херцеговини.

Надам се да ће бити још оваквих резултата.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #144 послато: Фебруар 18, 2020, 07:27:29 поподне »
Опсједнути Херцеговином, некако смо заборављали да је и област Полимља, Старог Влаха, Рашке, па и Косова и Метохије, такође могла учествовати у етногенези крајишких Срба. Поред овог рода на памет ми пада и крајишки род Бурсаћа- Зељковића R1a-M458>A11460, који показује јасне везе са породицама у Полимљу, Старом Влаху, Косову и Метохији и Македонији,а није присутан у Херцеговини.

Надам се да ће бити још оваквих резултата.

:) А није то опседнутост, већ логичко размишљање. Ипак је највећи део становништва Крајине пореклом из те области, па је логично да се прво ту траже даљи днк рођаци. Када та веза изостаје, као у случају Y2613, гледају се друге области. Мада су етнографи попут Карановића забележили и предања о пореклу из Старе Србије, тј. за Крајину се увек тако и наводуи, даље порекло Херцеговина, Рашка, Зета, Македонија (један широки простор).

Сад, следеће је доказати какве су везе између становништва Шоплука и динарских крајева, али то је посебна тема и вероватно старије миграције.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #145 послато: Фебруар 18, 2020, 07:43:36 поподне »
Иначе, у вези ових сеоба из јужнијих српских крајева према Крајини, треба узети у обзир и J2b-M205>Y22059>Y22063. То је оно што причам да је погрешно све М205 називати Кричима и стављати их у простор Затарја (иако је као радни наслов сасвим на месту). Наиме, припадници ове подгране, осим у Крајини, имају днк поклапања на југоистоку Србије, Косову и Метохији и Македонији.

Присутна је подграна и на простору данашње Црне Горе, Херцеговине, али нема тако очигледну матицу и правац миграција као тзв. Y22063- (385b=18, 458=15). Свакако је реално да су и ове подгране с југа, на свом путу ка Крајини, морале прећи преко Херцеговине, па стога у мањем проценту тамо налазимо и Y2613 и Y22063. Када је нека старија и озбиљнија матица у питању, није тако чиста ситуација као са неким другим подгранама код нас, попут N-P189.2.

Ван мреже Жељко Јарић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 108
  • R-BY68536 | карпатско-далматински
    • LinkedIn
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #146 послато: Фебруар 19, 2020, 11:01:55 поподне »
Данас су стигли BigY700 резултати Куча са Пештери и припада истој грани као Јарић, Јагодић и Кнежевић тј. грани R1a-Y2613>YP6098>BY68536 Веза није даља од средњег вијека. Немам директан приступ Кучовим резултатима, али ћу посредним путем покушати видјети како ствари стоје што се тиче новела.

У сваком случају, значајна потврда. Показује да у Крајини постоји карпатско-далматинска грана која није хрватска (а у шта и ја прије извјесног времена нисам вјеровао). Род којем припада Куч обухвата још неколико старих српских породица из Полимља и са Косова и Метохије.


И ето... од "отпадника" испадошмо "елита".  :D ;)
Тако то бива.


Шалу на страну али мени лично је ово велико откриће а у светлу мистерије одакле смо и чији смо ми Срби караптско-далматински, с неба пали нисмо (мада се неби жалио на овакав резултат). Дакле, Ђујан Јарић, искусни родословац, је био савим или бар делимично у праву када је вођен предањем тврдио да су Јарићи пореклом из Црне Горе (чини ми се, немам књиге при руци а нисам их нашао у дигиталној библиотеци, да је чак прецизирао Полимље). Ја у својој брзоплетости и са преурањеним закључцима нисам био у праву говорећи да то вероватно није тачно - у том тренутку није било никог и ничег да нас повеже са Старом Србијом.


Да забуна буде већа, резултати Јарића из Полимља (не заборавимо њих), мада такође R1a, указују на удаљеност од 2000 година или више - дакле нису карпатско-далматински а исто презиме је вероватно само случајност - навели су ме на помисао да је Ђујан Јарић знајући за њих мислио да смо отуда. Ово су биле погрешне претпоставке.


Молим познаваоце да ме упуте на литературу у којој би могао да сазнам више о сеоби Куча и осталог становништва тог краја ка западу или било какав извор (пописе, предања) о овом историјском периоду.


Хвала, поздрав свима, паде ми камен са срца.  ;D [size=78%]  [/size]
Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #147 послато: Фебруар 20, 2020, 12:26:32 поподне »
истраживање порекла крајишких срба, односно (сад још увек) њихових сеоба има више такорећи потребних услова, и то:
Познавање хаплогрупа  одређеног процента становништва, и то систематично (никако тестирања породица ,које желе да потвде већ скоро сигурни групу-значи рођаке који су се тестирали водити као један тест)
Историјске прилике у подручјима из којих мислимо да је  (средњевековни почетак сеоба-мислим да дубље немамо никакве могућности) становништво насељено.Посебно се то односи на економски аспект, као и на период турске окупације-јасно је да  пут од плодних долина Косова, Македоније и Полимља води преко неплодне Црне Горе, Херцеговине,Далмације до кршне Лике-простор који "нико није хтео ни волио".Каснији преласци из Босне у Далмацију или Лику и обратно догађају се због различитих догађаја (ратови, буне,болести,природне непогоде, терор и сл).Могуће је да су огранци или чак целе породице страдале у периоду великих болести (куга и сл.), тако да њих и немамо данас на радару а и ону су учесници неких сеоба у Крајину.
Познавање хапло група на предвиђеном подручју које сматрамо за мјесто почетка сеоба, као и све чињенице о евентуалним собама на друга подручја.
Такође је потребан евентуални податак (тешко) о пословима којима се група /породица бавила на "старом месту", што онда индукује могући временски период потребан и могућ за сеобу у Крајину, односно мјесто у Херцеговини,Далмацији које одговара потребама њиховог посла(првенствено мислим на сточарство).

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #148 послато: Фебруар 20, 2020, 03:13:45 поподне »
Молим познаваоце да ме упуте на литературу у којој би могао да сазнам више о сеоби Куча и осталог становништва тог краја ка западу или било какав извор (пописе, предања) о овом историјском периоду.

Сеобе српског становништва на запад су посебна тема и дешавале су се у различитим периодима, и у таласима.

Најранији талас је у 14. вијеку, када се мање групе Срба у влашком статусу насељавају у сјеверној Далмацији и Лици. Ове сеобе су ишле углавном са подручја Херцеговине, а у изворима се препознају српске групе  око Зрмање, Велебита, Цетине, Унца и Срба. Један дио ових Срба је прешао на католичку вјеру.

Други, главни талас је услиједио након освајања Далмације и Лике од стране Турака 1520-тих година. С обзиром да су се те сеобе дешавале у оквиру освојене турске територије, мало је података који то могу и документовати. Везано за сеобе из Полимља, кључно је било премјештање дабробосанске епархије из Дабра на Лиму у Рмањ на Уни 1580-тих. Ово јасно говори о смјеру миграције и за становништво.


Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1645
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #149 послато: Фебруар 20, 2020, 07:14:18 поподне »
Сеобе српског становништва на запад су посебна тема и дешавале су се у различитим периодима, и у таласима.

Најранији талас је у 14. вијеку, када се мање групе Срба у влашком статусу насељавају у сјеверној Далмацији и Лици. Ове сеобе су ишле углавном са подручја Херцеговине, а у изворима се препознају српске групе  око Зрмање, Велебита, Цетине, Унца и Срба. Један дио ових Срба је прешао на католичку вјеру.

Други, главни талас је услиједио након освајања Далмације и Лике од стране Турака 1520-тих година. С обзиром да су се те сеобе дешавале у оквиру освојене турске територије, мало је података који то могу и документовати. Везано за сеобе из Полимља, кључно је било премјештање дабробосанске епархије из Дабра на Лиму у Рмањ на Уни 1580-тих. Ово јасно говори о смјеру миграције и за становништво.

Да ли постоји литература која се детаљније бави премештањем дабробосанске епархије?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #150 послато: Фебруар 20, 2020, 08:44:48 поподне »
Да ли постоји литература која се детаљније бави премештањем дабробосанске епархије?

Колико сам видио нема неке литературе која се специјално бавила тим питањем. Као први дабробосански архијереј који је прешао у Рмањ наводи се Гаврило Аврамовић. У списку српских архијереја за њега се каже:
"Гаврило (Аврамовић), 1578–1587
Када је наследник Јосифа, односно Петронија, дабробосански митрополит Гаврило Аврамовић постао и патријаршијски егзарх за Далмацију онда је око 1580. своје седиште из Бање преместио у манастир Рмањ у западној Босни (надомак Далмације, на ушћу Унца у Уну код Мартин Брода) и назвао се митрополитом дабробосанским, клиским и личким. Име митрополита Гаврила се помиње код подизања манастира Гомирја и обнове манастира Мораче и када је као егзарх пећког патријарха поставио новог игумана манастира Крке 1578. године."

Код Кашића се митрополит Гаврило помиње у сљедећем контексту:

"Ова принова српског становништва на Иванићкој крајини допринијела је ефикаснијој одбрани овог дијела крајине. Шаљући попис досељених Срба и оних који ће ускоро доћи, јавља генерал Херберштајн 2. јуна 1600. надвојводи Фердинанду да је у посљедњим биткама иванићких и крижевачких крајишника са Турцима погинуло 114 Турака, а само 3 "прибјега". Како се у овој Крајини налазио и манастир Марча, кога су крајем XVI вијека основали на мјесту некадашње римокатоличке цркве Свих Светих пребјегли српски епископи Гаврило Аврамовић, некадашњи митрополит дабробосански, и Василије, епископ славонско–пожешки, добила је ова крајина посебан значај од 1609. године кад је 28. јуна 1609. архијерејски сабор Пећке патријаршије на челу са српским патријархом Јованом поставио епископа Симеона за владику "западних стран, Вретанија глагољу" (западних крајева, да кажем Вретанија)."

Изгледа да постоји нека студија о њему, али нисам је читао:

"Д. Витковић, Дабро–босански митрополит Гаврило Аврамовић и Гомирско или жумберачко владичанастзо, Бранково Коло, год. 1913"
« Последња измена: Фебруар 20, 2020, 08:46:44 поподне drajver »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #151 послато: Фебруар 20, 2020, 08:53:16 поподне »
Иначе, још једна СНП потврда за карпатско-далматинску грану:

Богдановић, Срђевдан, Јелићка/Приједор, позитиван на YP6098. Надам се да ће бити још наруџби за млађе СНП-ове.

Честитке Тимару.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #152 послато: Март 18, 2020, 07:09:56 пре подне »
Комплетиран је BIGY700 Гаљена са Баније. Припада крајишкој подграни хаплогрупе заједнос а Јарићем и Јагодићем, дакле

R1a-Y2613>YP6098>BY68536>BY149000

По новој покривености има неких 11 новела. Неких 5 новела је из старе покривености BigY500 па њих може упоредити са Јагодићем и Jарићем, и нема поклапања. Остаје још неких 6 новела из нове покривености за које се не зна статус код Јарића и Јагодића (радили BigY500).

Међутим, сасвим је извјесно да Јарић и Јагодић чине нову грану испод BY149000, значајно су ближи међусобно него Гаљену,а дијеле и исту славу. Постоји и два СТР-а који их издвајају у односу на Гаљена,а то су 444=15 и 481=20.

Иначе ова тенденција 481=20 је таква да јој припадају сви крајишки родови који славе Никољдан и Срђевдан. Ђурђевштаци ту имају 481=21, баш као и Куч који је узводније. Једино Хајдер одступа од овог правила,али код њега би се могло радити о повратној мутацији.

У сваком случају, вјероватно би BigY700 тест Јарића и Јагодића открио нову подграну испод BY149000.

Ван мреже Жељко Јарић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 108
  • R-BY68536 | карпатско-далматински
    • LinkedIn
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #153 послато: Март 19, 2020, 01:39:50 поподне »
Драго ми је да је пристигао резултат Гаљена (женина ми фамилија по мајчиној страни, тестирани је њен ујак). Профил на ФТДНА водим ја али нисам имао времена ових дана да проверавам било шта, био сам у гужви у покушају да се евакуишем из Америке док се у Европу још може ући.

Какогод... ево ме у Београду, чашћен са 28 дана карантина, ништа страшно, нисмо ми карпатско-далматински од памука.
Ако сам добро схватио, Гаљени су ближи Кучима тј. као грана се издвајају пре Јарића и Јагодића?
Ако да, може ли да се добије некаква временска одредница?

Поздрав свима.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #154 послато: Март 19, 2020, 03:24:27 поподне »
Драго ми је да је пристигао резултат Гаљена (женина ми фамилија по мајчиној страни, тестирани је њен ујак). Профил на ФТДНА водим ја али нисам имао времена ових дана да проверавам било шта, био сам у гужви у покушају да се евакуишем из Америке док се у Европу још може ући.

Какогод... ево ме у Београду, чашћен са 28 дана карантина, ништа страшно, нисмо ми карпатско-далматински од памука.
Ако сам добро схватио, Гаљени су ближи Кучима тј. као грана се издвајају пре Јарића и Јагодића?
Ако да, може ли да се добије некаква временска одредница?

Поздрав свима.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Не, Гаљени су ближи Јарићу и Јагодићу него Кучу. Са Јагодићем и Јарићем дијеле SNP BY149000 на који је Куч негативан.

Међутим, на основу маркера и славе рекло би се да су Јагодићи и Јарићи међусобно ближи него иједни од њих Гаљену. У резулаттима нема SNP потврде за то, а највише због мање покривености Биг Ипсилон теста код Јарића и Јагодића.

Ван мреже Жељко Јарић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 108
  • R-BY68536 | карпатско-далматински
    • LinkedIn
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #155 послато: Март 19, 2020, 03:29:24 поподне »


У резулаттима нема SNP потврде за то, а највише због мање покривености Биг Ипсилон теста код Јарића и Јагодића.
Добро, решићемо и то, само да прође ова пошаст.



Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #156 послато: Март 23, 2020, 05:28:12 поподне »
Од данас је доступан за појединачно тестирање код Yseqa BY149000

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=108842

Овај СНП се налази испод YP6098 и ближе одређује крајишку подграну ове хаплогрупе. Ових дана ће га наручити један припадник крајишких Срђевштака, а већ је потврђен код Никољштака и Ђурђевштака, припадника R1a-YP6098.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #157 послато: Јун 15, 2020, 10:20:57 поподне »
Од данас је доступан за појединачно тестирање код Yseqa BY149000

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=108842

Овај СНП се налази испод YP6098 и ближе одређује крајишку подграну ове хаплогрупе. Ових дана ће га наручити један припадник крајишких Срђевштака, а већ је потврђен код Никољштака и Ђурђевштака, припадника R1a-YP6098.

Крајишки срђевштаци потврђени на BY149000.

Ван мреже Grbić

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 217
  • R1A>BY149000>FTA3227
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #158 послато: Јул 22, 2020, 01:27:44 поподне »
Pozdrav svima ,
Upravo sam poslao uzorak  za Big700 na FTDNA.
Koliko se čeka na rezultat?

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Карпатско-далматински грозд R1a-Z280>CTS3402>Y2613>Y2608
« Одговор #159 послато: Јул 22, 2020, 05:59:57 поподне »
Pozdrav svima ,
Upravo sam poslao uzorak  za Big700 na FTDNA.
Koliko se čeka na rezultat?
Чека се  4-6 недеља. На сајту, након логовања, у делу Order history/Pending Lab results  имате обавештење о очекиваном времену трајања процедуре.