Аутор Тема: Светски ДНК месец 2020.  (Прочитано 34521 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #60 послато: Јун 19, 2020, 10:04:18 поподне »
30. Видовић, Часне Вериге апостола Петра, Тријебово, Мркоњић Град, E-V13>Z1057>PH1246>BY14151

Припада роду Васојевића као и сва друга до сада тестирана братства са овом ретком славом. Матица ове групе братстава је управо на подручју Мркоњић Града.
Тестирани има модални хаплотип за овај род.

У упитнику није навео ништа о даљем пореклу своје породице.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #61 послато: Јун 19, 2020, 10:18:35 поподне »
39. Петровски, Алимпијевдан, Премка, Кичево, Западна Македонија, J1-P58

Старије презиме ове породице гласило је Божиноски. Део су рода Близнаковаца. Близнаковци иначе спадају у старије српске родове у овом селу. Генетски немају потпуних поклапања у нашем пројекту, иако им могу бити потенцијално блиске неке J1 породице с југа Србије. YHRD база тренутно није у функцији, проверићу ових дана како стоје са поклапањима у анонимним базама.


Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #62 послато: Јун 19, 2020, 10:21:29 поподне »
66. Шуша, Стевањдан, Доњи Карин, Бенковац, R1b-U152>Y4355

Припада јасно одређеном роду, са славом св Стеван, чији припадници су најбројнији у Босанској Крајини и Далмацији (где им је и матица). По свој прилици, још старија матица овог рода налази се у пољу Љубомир у Херцеговини.

Хаплотип има неколико посебних вредности у односу на остале припаднике рода, што сведочи о старини Шуша на простору Далмације, пре свега вредност 14 на дис 393, као и 17 на дис 456.

Да се Шуше врло рано јављају на подручју Далмације, говори и књига "Задарско окружје на млетачком катастру из 1709; горњи котар", аутора Марка Римца, где стоји да су на млетачком катастру из 1709. године, у Доњем Карину уписани Лука Шушић пок. Радивоја и Јован Шушић пок. Стојана.

Да ли Шуша има генетску везу са Радовићем-Богићевцем?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #63 послато: Јун 19, 2020, 10:22:58 поподне »
47. Вучићевић, Јовањдан, Сивчина, Ивањица, J2a-M92>S8230

-Вучићевићи, 5 K. (Јовањдан), заузимају најнижи део Сивчине y долини Буковице. Из ове фамилије увек је било радника који су радили y Ивањици, а живели y Сивчини код својих кућа: путара, опанчара, службеника и радника. Данас Вучићевића има y Ивањици (4), Београду (2) и Грчкој (амбасадор).
https://www.poreklo.rs/2018/06/03/poreklo-prezimena-selo-sivcina-ivanjica/

Вучићевићи припадају роду Цуца-Пјешиваца и поседују практично модални хаплотип. Притом славе Св. Јована, као и највећи број тестираних који припадају овом генетском роду.




Ван мреже Аларг

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
  • J2b-M205>Y22059 - род "Б"
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #64 послато: Јун 19, 2020, 10:24:10 поподне »
29. Аларгић, Никољдан, Врбас, J2b-M205>Y22059

Презиме Аларгић се најчешће јавља управо на потезу Србобран-Врбас. У Србобрану су забележни 1890. године под овим презименом. Генетски упадају у род "Б" (Кричке). Имају потпуно поклапање са Кричкама и Ераковићима из Братишковаца, као и са Исалиловићима из Петловаче крај Шапца. Блиски су им веома (до 2 разлике) и остали припадници овог рода. С обзиром на генетско поклапање и славу, није искључено да су у Врбас дошли негде из западних крајишких области.

Тестирани Аларгић овде, јављам се да допуним.
Прво ћу се позвати на коментар извесног Драгана Аларгића са уноса Порекло презимена Аларгић на сајту Порекла.

Цитат
Poštovani,moji su svi Srbi ali stari kazu da smo poreklom iz Like i Korduna odakle su tri brata krenula i razdvojila se ka Srbiji,Vojvodini,i mislim da je Bosna treća, bežeći od turske najezde. Djura Jaksic je u svojoj knjizi pripovetke iz naroda pominjao turskog bega Jusa Alargica koji je vladao otprilike Hercegovinom i Slavonijom i kojeg je navodno ubio uskok Mina (ne mogu se setiti prezimena, možda Radović).Postoje Alagici bez R i uglavnom imaju muslimanska imena i stare su i poštovane porodice po Bosni. Neke informacije koje verovatno nemaju veze sa prezimenom idu i ka kralju Vizigota, koji se zvao Alaric tj.na germanskom Alarik ili Alarich, koji je sa svojim narodom i naseljavao otprilike teritorija do Dunava.Jedina poznata u skorijoj istoriji je Judita Alargić, žena Petra Stambolića koja je bila do skoro živa, a bila je delegat II zasedanja Avnoja i bitan faktor posleratne Jugoslavije. Uglavnom se najviše pripadnika ovog prezimena nalazi u Vojvodini (N.Sad,Vrbas…) odakle su i moji roditelji poreklom kao i deda i pradeda. Mislim da svi sa kojima sam ikada bio u bilo kakvom kontaktu, a prezivaju se kao ja slave Svetog Nikolu.N ešto se pominjala i Rijeka Crnojevića ali stvarno nemam pojma ima li to neke veze sa mojim prezimenom. Hvala i veliki pozdrav.

Поседујемо извод из матичне књиге рођених из 1898. године, када је мој прадеда Момчило Аларгић рођен на територији Врбаса. Такође, тамо пише да му се деда звао Данило Аларгић, тако да процењујемо да је Данило рођен између 1830. и 1850. године. По предању покојног деде, од Данила се живело на салашу између Фекетића и Врбаса, а пре Данила није знао пошто се заборавило са временом. Постојале су црквене књиге али су оне страдале у поплави тако да се тај траг нажалост заувек изгубио.

Знам да у Врбасу постоје још барем 2 породице Аларгића, али не знамо у колико блиском сродству се налазимо, нити да ли су и они врбашка породица или су србобранска. Сасвим је сигурно да, ако су моји дошли из Србобрана, дошли су пре друге половине 19. века. Ако икад будем у прилици, препоручићу им да се тестирају, ваљало би. Такође сам чуо да постоји једна породица Аларгића у Надаљу али исто не знамо ништа о њиховом пореклу.

Срдачан поздрав.

Ван мреже Аларг

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
  • J2b-M205>Y22059 - род "Б"
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #65 послато: Јун 19, 2020, 10:59:07 поподне »
Заборавио сам да додам, није ми јасно шта тачно род "Б" представља. Значило би ми ако би ми неко послао поруку на Форуму и упутио ме ка објавама, пошто сам ја наишао само на једно спомињање рода "А" и "Б" преко претраге али немам додатних информација. Хвала унапред!  ;D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #66 послато: Јун 19, 2020, 11:09:47 поподне »
Заборавио сам да додам, није ми јасно шта тачно род "Б" представља. Значило би ми ако би ми неко послао поруку на Форуму и упутио ме ка објавама, пошто сам ја наишао само на једно спомињање рода "А" и "Б" преко претраге али немам додатних информација. Хвала унапред!  ;D

Овде је тема о овом генетском роду и племену Крича. Али је толико опширна да може само да збуни:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=195.0

Покушаћу да објасним ову причу око рода "А" и "Б". То је нека основна подела у оквиру Y22059. Главнина тестираних упада у род А (Y22063), иако и ту вероватно има подродова, типа А1, А2, са друге стране Б1, Б2, итд.

Сама подграна Y22059 је релативно млада, старост јој иде до 1500 година тренутно. Дакле, ове подгране унутар ње биле би још млађе. То се донекле може испратити на Yfull стаблу Y22059 https://www.yfull.com/tree/J-Y22059/.

Тестирани из рода А обухватају један широки простор, од југоисточне Србије, преко Херцеговине до Крајине. Припадници рода "Б", што је за саме Аларгиће значајније, локалозовани су искључиво у динарском подручју са очигледном матицом на простору Затарја. На основу тестираних појединаца са презименом Кричка (такође род Б) и високе концентрације ове подгране у Затарју, с правом ову групу повезујемо са старим племеном Крича.

Карактеристике хаплотипа рода А биле би вредности 19 на 385b, 16 на 458, 18 на 576. Специфичности хаплотипова у оквиру рода Б биле би вредност 18 на маркеру 385b, 15 на 458, као и вредност 19 (и више) на маркеру 576. Ово се односи на хаплотипове од 23 маркера.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #67 послато: Јун 19, 2020, 11:17:41 поподне »
13. Шимић, Лазарева субота, Мирковци, Винковци

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду који је у табели означен као А7 и који карактеришу маркери 19=17, 391=10, као и слава Лазарева субота. Шимић има још пар карактеристичних маркера попут 385=15-15, 635=22. Све ове споменуте карактеристике дели са једним тестираним са САНУ истраживања из околине Шапца. Имају једну разлику на упоредивих 17 маркера. За ову породицу се каже да су дошли "из прека". Он му је од свих из рода А7 најближи. Може се претпоставити да је матица овог рода у околини Пљеваља, због Гачевића, или Гацко, које се спомиње у предању Гачевића.

По речима тестираног, Шимићи су се некада презивали Симићи и могуће да су пореклом из Старе Србије. У Мирковцима се спомињу крајем 17. века. Резултат указује да су са подручја Херцеговине, гатачког или пљеваљcког крај.
« Последња измена: Јун 19, 2020, 11:41:36 поподне Број 1 »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #68 послато: Јун 19, 2020, 11:28:50 поподне »
Припадници рода "Б", што је за саме Аларгиће значајније, локалозовани су искључиво у динарском подручју са очигледном матицом на простору Затарја. На основу тестираних појединаца са презименом Кричка (такође род Б) и високе концентрације ове подгране у Затарју, с правом ову групу повезујемо са старим племеном Крича.

Специфичности хаплотипова у оквиру рода Б биле би вредност 18 на маркеру 385b, 15 на 458, као и вредност 19 (и више) на маркеру 576. Ово се односи на хаплотипове од 23 маркера.

Заборавио сам напоменути да тестирани из рода "Б" славе углавном Ђурђевдан и Никољдан. Што је још један индикатор у овој причи о Кричима.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #69 послато: Јун 20, 2020, 12:17:43 пре подне »
25. Милутиновић, Митровдан, Бајчетина, Кнић

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 385=14-14, 576=20, 481=29. Најближи на пројекту му је један тестиран у оквиру херцеговачког подухвата, из Величана у Поповом пољу. Разликују се на два маркера од упоредива 23. Различите су им славе.

За Милутиновиће се каже:"Милутиновићи. Досељени су из Колашина и до сада им је већ седмо колено. При досељавњу најпре су се задржали у Драгосињцима (Подибар), па су тек отуда овамо дошли. Од њих су фамилије у Милаковцу а има их одсељених у Љубићу (Милутиновићи) и Книћу (Милутиновићи). Славе Митровдан."

https://www.poreklo.rs/2015/01/21/poreklo-prezimena-selo-bajcetina-knic/

Овим резултатом смо сазнали и хаплогрупу бившег председника Србије Томислава Николића, као и то да је изгледа оборено предање Милутиновића, које је истицао и сам Т. Николић, да потичу од Божовића из И. Колашина, који припадају хаплогрупи I2-Z17855. Иако је можда  рано да на основу једног резултата овог разгранатог рода доносимо закључке, тренутно тако стоје ствари.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #70 послато: Јун 20, 2020, 10:02:12 пре подне »
Поседујемо извод из матичне књиге рођених из 1898. године, када је мој прадеда Момчило Аларгић рођен на територији Врбаса. Такође, тамо пише да му се деда звао Данило Аларгић, тако да процењујемо да је Данило рођен између 1830. и 1850. године. По предању покојног деде, од Данила се живело на салашу између Фекетића и Врбаса, а пре Данила није знао пошто се заборавило са временом. Постојале су црквене књиге али су оне страдале у поплави тако да се тај траг нажалост заувек изгубио.

Знам да у Врбасу постоје још барем 2 породице Аларгића, али не знамо у колико блиском сродству се налазимо, нити да ли су и они врбашка породица или су србобранска. Сасвим је сигурно да, ако су моји дошли из Србобрана, дошли су пре друге половине 19. века. Ако икад будем у прилици, препоручићу им да се тестирају, ваљало би. Такође сам чуо да постоји једна породица Аларгића у Надаљу али исто не знамо ништа о њиховом пореклу.

Срдачан поздрав.

Презиме Аларгић се у Врбасу помиње још 1773. године, и то у Опису парохија и свештенства епархије Бачке, где се у попису парохијских свештеника каже за Possessio Verbacz да је у њему службовао Paulus Alargits од 10. јула 1756. године.

в. Исидора Точанац Радовић, Бачка епархија у Другој половини XVIII века : реформисање мреже парохија, Зборник Матице српске за историју, бр. 87, Нови Сад, 2013, стр. 100

Такође, ово презиме се у значајном броју среће у Попису власника земље из 1828. године, када су у Врбасу пописана ова имена: Theod. Alargits, Theod. Alargits, Theod. Alargits, Jacob Alargits, Theod. Alargits, Mich. Alargits, David. Alargits, Mich. Alargits, Sabbas Alargits, Joannes Alargits. Овде је додуше необично појављивање чак четири Теодора, што је могуће све једна особа, ако јој је земља пописана на више места. Имају и два Михаила.

в. Marta Remer Connor, Germans & Hungarians 1828 Land Census : Bacs Bodrog - Hungary, Las Vegas, 1991, стр. 431-432



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #71 послато: Јун 20, 2020, 10:14:33 пре подне »
Презиме Аларгић се у Врбасу помиње још 1773. године, и то у Опису парохија и свештенства епархије Бачке, где се у попису парохијских свештеника каже за Possessio Verbacz да је у њему службовао Paulus Alargits од 10. јула 1756. године.

Значи и Аларгићи су, као и Кричке, били свештеничка породица.

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #72 послато: Јун 20, 2020, 10:25:43 пре подне »
29. Аларгић, Никољдан, Врбас, J2b-M205>Y22059

Презиме Аларгић се најчешће јавља управо на потезу Србобран-Врбас. У Србобрану су забележни 1890. године под овим презименом. Генетски упадају у род "Б" (Кричке). Имају потпуно поклапање са Кричкама и Ераковићима из Братишковаца, као и са Исалиловићима из Петловаче крај Шапца. Блиски су им веома (до 2 разлике) и остали припадници овог рода. С обзиром на генетско поклапање и славу, није искључено да су у Врбас дошли негде из западних крајишких области.
Пре свега желим да честитам свом суграђанину на добијеном резултату :)
У Врбасу имамо и тестираног Наумова такође J2b-M205, пошто нисам давно залазио на наш ДНК пројекат, јел може неко на брзину да упореди маркере Наумова и Аларгића?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #73 послато: Јун 20, 2020, 10:28:25 пре подне »
Пре свега желим да честитам свом суграђанину на добијеном резултату :)
У Врбасу имамо и тестираног Наумова такође J2b-M205, пошто нисам давно залазио на наш ДНК пројекат, јел може неко на брзину да упореди маркере Наумова и Аларгића?

Наумов је тестирао само СНП преко YSEQ. Дакле маркера немамо. Он је позитиван на Y22063, тако да вероватно није ближе повезан са Аларгићем. С обзиром да су Кричке највероватније Y22063-, може бити да су удаљени и више од 1000 год.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #74 послато: Јун 20, 2020, 11:00:36 пре подне »
3. Јовановић, Јовањдан, Драгиње, Осечина, R1b-Z2103

Јовановићи су староседеоци Драгиња. Тестирани поседује јединствен хаплотип, тако да нема никог блиског
међу до сада тестираним Србима.

Свако дубље тестирање било би од велике помоћи за разоткривање старијег порекла Јовановића, јер на овом степену се у то не може проникнути до краја.
« Последња измена: Јун 20, 2020, 02:17:51 поподне НиколаВук »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #75 послато: Јун 20, 2020, 03:20:19 поподне »
40. Милетић, Св. Врачи, Плужина, Сврљиг

Припада хаплогрупи I2-PH908. Поседује низ карактеристичних маркера: 385=14-16, 439=12, 389II=32, 481=28, 533=14, 635=21. Најближи на пројекту су му двојица из околине Сврљига, са САНУ истраживања. Са једним има потпуно поклапање на 17 маркера, а са другим има једну двоструку разлику. Сви славе различите славе и из различитих су села. Међутим први спомиње порекло из Плужине, па се вероватно ради о призећивању и узимању друге славе. Очито да је овај род стар на простору Сврљига. Показује потенцијалну везу са појединцима из Бос. Крајине. Било би добро када би неко из овог рода урадио неки од напреднијих тестова.

Нисам успео да нађем ништа о даљем пореклу Милетића, а и сам тестирани нема сазнања. По именослову у његовом родослову рекло би се да постоји веза са динарским крајем. Овом роду припада бивши председник општине Сврљиг и народни посланик Милија Милетић.




Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #76 послато: Јун 20, 2020, 03:26:09 поподне »
47. Вучићевић, Јовањдан, Сивчина, Ивањица, J2a-M92>S8230

-Вучићевићи, 5 K. (Јовањдан), заузимају најнижи део Сивчине y долини Буковице. Из ове фамилије увек је било радника који су радили y Ивањици, а живели y Сивчини код својих кућа: путара, опанчара, службеника и радника. Данас Вучићевића има y Ивањици (4), Београду (2) и Грчкој (амбасадор).
https://www.poreklo.rs/2018/06/03/poreklo-prezimena-selo-sivcina-ivanjica/

Вучићевићи припадају роду Цуца-Пјешиваца и поседују практично модални хаплотип. Притом славе Св. Јована, као и највећи број тестираних који припадају овом генетском роду.
Да ли  овом роду припада  власник и глодур утицајног дневног листа?

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #77 послато: Јун 20, 2020, 03:30:18 поподне »
Да ли  овом роду припада  власник и глодур утицајног дневног листа?
Вероватно, отац му је из Шареника код Ивањице.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #78 послато: Јун 20, 2020, 03:32:58 поподне »
Вероватно, отац му је из Шареника код Ивањице.
Хвала.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК месец 2020.
« Одговор #79 послато: Јун 20, 2020, 04:59:53 поподне »
45. Стоиљковић, Аранђеловдан, Драганац, Гњилане

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити: 576=19, 570=17, 635=22. Најближи на пројекту му је један тестирани из околине Приштине, са којим дели славу и карактеристичне вредности. Разликују се на једном маркеру од упоредива 23. Потенцијално блиски му могу бити и Никољштаци: Карић из Подујева, Татаревић из околине Блаца и Петровић из Алесадровачке жупе.

О самом пореклу Стоиљковића ће претпостављам више рећи сам тестирани. А. Урошевић их бележи као: "Љумци (7 к., св. Аранђео); досељени из Љуме ускоро после Марковаца. Прво су се настанили у Бобовнику (Огоште), па су потом прешли у Драганац".

https://www.poreklo.rs/2019/01/01/poreklo-prezimena-selo-draganac-gnjilane/