Аутор Тема: Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан  (Прочитано 3457 пута)

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан
« послато: Април 09, 2020, 07:22:07 поподне »
Прочитао сам доста на тему сродства Бурсаћа - Танкосића - Рађеновића, међутим у свим изворима сам видео да се помињу села у данашњој Хрватској, Дугопоље, Срб, Плавно, у Босни, Дрвар и Бихаћ. Када погледам карту, то је поприлична удаљеност, па ми је некако нелогично да је толико Зељковића било у то време, док мој деда каже да је барем његов прадеда рођен ту, што је отприлике 1860-1880 година.  Пре последњег рата живело је минимум двадесет породица Зељковић у Доњим Бараћима и кажу да нико ни са ким није био у ближем крвном сродству.

У другим изворима сам буквално нашао сва околна села, Герзово, Трново, Пецка, Подрашница као и описе, али нигде ништа о Доњим Бараћима.

Да ли неко има неку информацију где да гледам и где да тражим.
Прелистао сам све књиге које су на онлајн библиотеци.

Поздрав,
Милан

Ван мреже ogixxl

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 84
Одг: Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан
« Одговор #1 послато: Април 09, 2020, 10:14:17 поподне »
Здраво Милане,

Колико сам успео да видим из литературе поред Доњих Бараћа Зељковића је било и у Доњој Подгорји у општини Мркоњић Град као и у Вилусима и Мелинама код Бања Луке. (Системски списак насељених мјеста са дијеловима насељених мјеста по општинама, Баља Лука 2013), вероватно и у другим местима али овде су засеоци названи по њима.

Најстарији помен Зељковића је из књиге Поуње у Босанској Крајини од Милана Карановића (1925 година, страна 343 и 344) који преноси казивање старине Петра Зељковића (103 године) из Трубарског Вагана који каже да су Бурсаћи, Рађеновићи, Зељковићи, Танкосићи, Радујке, Момчиловићи и Бауци један род. Каже да потичу из Санице са Змијања, одакле је пре 250 година (око 1650 године) шесторо браће прешло у Далмацију. По њему сви потичу од Бурсаћа, Зељковићи потичу од брата Зељке који је имао зелене очи и сви славе светог Ђорђа.

Овај перид се поклапа са великим миграцијама услед Млетачко Турских ратова (Кандијског и Морејског) када је велики број крајишких родова прешао у Далмацију код Млетака. Добар део тог становништва је почео да се враћа у Турску после проглашења амнестије 1735. Наводим ову годину јер пре тога није било прелазака из Далмације у Турску, тако да су и твоји преци у Доње Бараће могли населити тек после 1735. године. Колико видим из књиге Беговски земљишни посједи у Босни и Херцеговини од 1878 до 1917 године од Хусније Камберовић (2005, страна 224) Бараћи су припадали поседима муслиманске породице Агановић из Језера.
 
Ако се узме стандардно рачунање за то време да је једна генерација 20 година, до 1880 коју наводиш могло је бити 7 генерација Зељковића, што би било више него довољно да забораве сродство.

Ако се питаш да ли је могуће да су дошли тако далеко из Далмације наравно да јесте. Неки крајишки родови су у тим миграцијама из Далмације стизали и до Посавља. У књизи Гламоч насеља и становништво од Душана Никића се наводи да у Гламочу постоје Зељковићи муслимани који памте да су дошли из Далмације око 1700. Нажалост за Мркоњић и околину нисам успео да нађем никакву литературу која се бави становништвом тог краја.

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан
« Одговор #2 послато: Април 09, 2020, 10:40:07 поподне »
Хвала пуно на одговору!

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан
« Одговор #3 послато: Август 16, 2020, 03:01:44 поподне »
Заиста збуњује толики просторни распоред презимена Зељковић, па чак ако се узме и 1883 г. где су пописани у 15-так различитих места. Додатно се могу наћи и муслимани у околини Гламоча и католици у околини Омиша.
Делује да је могуће, нарочито ако су узму детаљни миграциони токови рдова из наше области:
Родића : https://www.poreklo.rs/2015/01/29/rodici-prica-o-jednoj-porodici/#_ftn33
БурсаћаЧ http://www.poreklo.rs/2015/03/24/raseljavanje-porodice-bursac-iz-plavna-u-dalmaciji-1692-2012-godine/

Е сад зашто у Шематизму из 1883 нису пописани у Доњим Бараћима, можда зато што су села била другачије величине.
Први помен Зељковића који сам нашао је из списка Крајишких фрајкора Лике из 1791, https://drive.google.com/drive/folders/1rgdVgXnoOtx7xk8y5Cvcy3kRE-_JatId , где се спомињу у Трубару и Дугопољу.

Има смисла да смо са Бурсаћима у блиском сроству, али се то раздвајање по свој прилици морало десити пре доласка/проласка у/кроз Плавно.
Оно што ме је скроз збунило је чланак о пореклу породица из Лаћарка : http://www.sremskenovine.co.rs/2017/05/lacaracki-daci-otkrili-poreklo-svojih-porodica/ , што уколико је тачно, баца сасвим ново светло на забележена предања и доступне изворе.

Поздрав !

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан
« Одговор #4 послато: Октобар 28, 2020, 08:39:26 поподне »
Колико сам успео да видим из литературе поред Доњих Бараћа Зељковића је било и у Доњој Подгорји у општини Мркоњић Град као и у Вилусима и Мелинама код Бања Луке. (Системски списак насељених мјеста са дијеловима насељених мјеста по општинама, Баља Лука 2013), вероватно и у другим местима али овде су засеоци названи по њима.

На основу Y-ДНК досадашњих резултата, може се видети да нису сви Зељковићи од истог рода. Једна линија је сродна Бурсаћима, они који су R1a, а друга линија (иако славе исту славу) генетски није блиска њима јер припадају хаплогрупи I1.

Преци мог јако доброг пријатеља су из Подгорје. Да ли се може претпоставити којој линији припадају Зељковићи из Подгорје, оној која је сродна са Бурсаћима или другој линији која је I1?

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан
« Одговор #5 послато: Октобар 28, 2020, 08:46:20 поподне »
Milsim da bi najbolje bilo da se testira. Ja sam bio ubedjen da sam u srodstvu sa Bursacima dok se nisam testirao  :D

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан
« Одговор #6 послато: Јануар 08, 2021, 08:53:22 поподне »
Здраво Милане,

Наишао сам на занимљив податак, да је у аустроугарском попису из 1895, у оквиру Бараћа један од 5 места је Царевац, Зељковић, са 45 пописаних кућа, при чему су сви слободни "земљодјелци", односно нису кметови.
Само Царевац у оквиру Бараћа постоји и 1885, док у попису из 1879 нисам наишао чак ни на Бараће.

У шематизму 1882 Царевац је пописан као једно од 8 села у парохији Пецка.
Реко бих да постоји вероватноћа да је у Шематизму из 1882 дошло до словне грешке, па да су уместо Зељковића пописани Зејиковићи, слава је иста.
Царевац је по свој прилици место где извире река Корана, прва притока Сане.

Тебе сам хтео да питам да ли можеш више да кажеш о релацији Царевац-Зељковић, као и за информацију да ли постоји књига која описује порекло становништа из Бараћа.

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан
« Одговор #7 послато: Јануар 08, 2021, 08:58:02 поподне »
Као и за информацију да ли постоји књига која описује порекло становништа из Бараћа, Пецке, Медне и Герзова.
Герзово ми је занимљиво и због турбета Алије Ђерзелеза.

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан
« Одговор #8 послато: Јануар 08, 2021, 09:02:25 поподне »
Wiola, puno ti se zahvaljem. Ovo je odlicno.
Carevac je selo odmah pored mog, 10 minuta hoda.

Srdacan pozdrav!

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан
« Одговор #9 послато: Јануар 08, 2021, 09:12:52 поподне »
Sto se tice Carevca, kao sto sam rekao u prethodnom komentaru, to je zaseok blizu Donjih Baraca, na nekih 10 minuta peske. Ono sto ja znam, bez ikakve provere sa svojim starima je da se moja prababa prezivala Vasilic i da je bila iz Carevca. Rodjena je oko 1910 godine. Od knjiga nisam uspeo nista da nadjem, a da budem iskren, nisam ni stizao u poslednje vreme da se posvetim. U svakom slucaju ja mislim da ima popisa u crkvi u selu i planiram da odem prvom prilikom i da istrazim to malo detaljnije.

Pozdrav,
Milan

Ван мреже Грабеж

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 43
  • R1b>BY611>YZ2705>BY200954, Трескавац/Растока
Одг: Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан
« Одговор #10 послато: Јануар 09, 2021, 06:26:46 поподне »
Као и за информацију да ли постоји књига која описује порекло становништа из Бараћа, Пецке, Медне и Герзова.
Герзово ми је занимљиво и због турбета Алије Ђерзелеза.

Поздрав,
постоји књига Проте Милана Илића “Опраштање са Животом” у којој се описује поријекло неколико презимена из тог краја.
Могу ти уе послати преко мејла.

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан
« Одговор #11 послато: Јануар 09, 2021, 06:34:46 поподне »
Prosledi i meni, molim te.

Ван мреже Hussar

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Зељковићи - село Доњи Бараћи - Ђурђевдан
« Одговор #12 послато: Октобар 09, 2023, 09:37:36 пре подне »
Nasao sam informaciju preko jednog coveka da svi Zeljkovici koji su danas iz Baraca/Podgorje/Sipova da su tu dosli iz Glamoca/Glamockog polja.

Kako on kaze, bila su dvojica brace, trgovci, trgovali su sa Mletcima, uzeli su novac od glamockog bega, biznis je propao ili su oni novac prokockali. Jedan brat je zbog duga presao na islam i od njega su Zeljkovici muslimani, a drugi brat je pobegao i kaze da su Zeljkovici iz okoline Sipova od njega.

Godina je oko 1700 kad se to sve izdesavalo.