Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2555810 пута)

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1040 послато: Септембар 20, 2015, 10:08:31 поподне »
Жељко, хвала много на помоћи. Више је него добро дошла (тренутно на рачуну Друштва имамо 870 динара, а реално смо у минусу од преко 50.000 динара, јер сам се приватно задужио да штампамо књигу "Етнологија и генетика"). Размишљао сам да ли уопште да ово јавно објављујем, јер је ствар ипак интерне природе, али мислим да је добро да сви који долазе на портал (или овде на форум) схвате у каквим условима радимо.
Јасна је ствар да све кошта. Хостинг на којем је Порекло било до јула ове године је био код компаније Adriahost, која се издаје за најбољу у земљи. Пре него што смо пребацили сајт код њих (децембра 2014) дали смо им увид то колико смо `тешки` и добили одговор да ће за нас бити довољан тзв. дељени хостинг (Business plus, где стоји: НЕОГРАНИЧЕНО простора, НЕОГРАНИЧЕНО протока, НЕОГРАНИЧЕНО сајтова, до 300.000 посета месечно). Та услуга коштала нас је око 18.000 динара на годишњем нивоу. Међутим, већ после неколико дана пошто смо сајт пребацили код њих почели су проблеми и одмах нам је речено да овај пакет није довољан и да морамо изабрати другу, знатно скупљу услугу. Покушавали смо на разне начине да оптимизујемо сајт и избегнемо прелазак на ову скупљу услугу и готово свакодневно имали проблеме у раду, што сте, верујем, сви ви осетили. Коначно, у јулу 2015. смо стављени пред уцену - или ћемо прећи на услугу од 100-150 евра месечно, или ће нам обрисати садржај, јер, наводно, стварамо проблеме осталима са којима делимо хостинг на истом серверу. Тих дана, без икакве најаве, сајт је у два или три наврата суспендован на више сати. У тим околностима, у помоћ нам је прискочио пријатељ Порекла и уступио место на свом серверу и то без накнаде. Предузели смо одређене мере заштите и сајт је сад колико толико у сигурним рукама.
Да, ми за основни сајт користимо wordpress тему (није бесплатна, коштала нас је око 50 долара) и она такође није без својих ограничења. Али, за сада немамо могућности да креирамо сопствени софтвер, мада имамо доста добрих идеја како би сајт заправо требао да изгледа. Сам форум је на другој, бесплатној платформи (simplemachines forum) и он, за сада, задовољава наше потребе. Што се тиче Српског ДНК пројекта, он је постављен на једну бесплатну wordpress тему, с тим да је сама табела ДНК пројекта креација нашег члана и шефа развојног тима Милоша Ћетковића.
Захваљујем још једном на помоћи, мада ми стварно није била намера да својим обраћањем на то подстакнем било кога. Сви који су већ више од три године са мном у редовној комуникацији знају да никад никог нисам опомињао да би било добро плаћати чланарину, која је, уз скромне приходе од огласа и донација (видели сте колике), једини извор прихода за одржавање сајта. С друге стране, кад год сам био у могућности помогао сам сваком сараднику да дође до литературе, или добије попуст за тестирање (без плаћања чланарине). Тако ће бити и убудуће, док ми, који стојимо иза свега (`администратори`) будемо имали воље и снаге, да уз наше редовне послове и проблеме, радимо и на овом подухвату. Који није ни мој, ни Синишин, већ подухват свих нас. И ништа ми није већа плата ни помоћ од оног кад овде или на порталу прочитам да неко од вас напише `на нашем форуму`, `на нашем порталу`. Тада све ово добија свој смисао. И зато ово и није приватни подухват, иза којег стоји нека фирма, већ подухват људи окупљених у удружењу грађана, сједињених у љубави према родословљу, прецима. Подухват људи различитих професија, често веома удаљених. И зато се друштво и зове тако, `лаички`: Друштво српских родословаца "Порекло". И ма колико да смо сви аматери у овоме, сигуран сам да су нам досадашња достигнућа изнад тог нашег ограничења. Тако ћемо и наставити. Свему упркос.
Јовица Кртинић, председник Друштва
Jovice,
Ti znaš da cijenim vaš rad na "Poreklo" i Srpski DNK projekat.
Barem za mene stvari što sam ovdje mogao saznati i naučiti, pa i tabela sa rezultatima su od vrijednosti koja se ne mjeri novcem.
Kad god imam malo slobodnog vremena volim ovdje da svratim i nešto malo da pročitam, ”za svoju dušu”.
I isto tako kad sam u mogućnosti volim nešto i ja da podjelim sa drugima. Nijesam baš nešto načitan ali koliko toliko, poneki put nešto i napišem.

Jako mi je zanimljivo istraživanje naših Y-DNK grana, posebno I-P109 i I2a DN. Što se tiče toga imam u planu da uložim još novca (donacije za BIG Y testiranje). Takođe posle "prvog okupljanja pravoslavnih Vikinga” ljetos u Herceg Novi imam u planu donaciju i za ”Poreklo”.
Sve bi ja to htio, ali nažalost nema para za sve od jedanput. A sigurno znaš i sam kako je, treba prvo imati i za sve ostalo..

Trenutno sam u mogućnosti da odvojim nešto para. Imao sam prvo na umu nešto drugo ali malo si mi danas pomogao da se ovaj put odlučim za ”Poreklo”. A ono drugo nek sačeka za sledeći put.
Čujemo se..

Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1041 послато: Септембар 20, 2015, 10:46:52 поподне »
Жељко, хвала ти много. Мени је стварно непријатно што је ово моје писаније, боље рећи кукњава, испровоцирало оволико добре воље. Нисам стварно желео да тако испадне, али свакако ми је драго што се јављају људи попут тебе, вољни да помогну у границама својих могућности. Заправо, само сам хтео да сви који долазе овде схвате да ствари нису црно-беле и да ако је дошло до неког пропуста сигурно постоји неки разлог. Проверавао сам неке ствари да видим како је дошло до пропуста да, рецимо, не објавимо хаплотип Суботића. И, како сам и претпоставио, то се поклопило са напред описаним проблемима са хостингом. Наиме, резултат за Суботића сам добио 7. јула, а истог тог дана је сајт био у прекиду више од два сата и тог дана смо и предузели пребацивање на други хостинг. Рад на томе је потрајао неколико дана и тада смо, између осталог, променили и приступ Српском ДНК пројекту, па се од тог дана више није ишло преко poreklo.rs/srpski-dnk-projekat већ смо прешли на dnk.poreklo.rs. Нашао сам и своју преписку са Синишом у којој се он жали да не може да се улогује на пројекат. И тако, прође два, три дана, и наиђу други проблеми и преокупације. А важно је увек да нам укажете и подсетите, кад већ дође до пропуста. За то постоје и наши мејлови, који су истакнути у импресуму Српског ДНК пројекта.
« Последња измена: Септембар 20, 2015, 11:18:16 поподне админ »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1042 послато: Септембар 21, 2015, 12:12:27 пре подне »
Можда би било најбоље кад би постојала нека тема на којој би се објављивали само најновији резултати (дакле, без икакве расправе). Онда кад админ те резултате убаци у Српски ДНК Пројекат, тај пост с резултатима једноставно обрише.
Дакле, уколико има постова у тој теми - то значи да нешто није унето у Српски ДНК Пројекат. Уколико је тема без постова - све је унето.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1043 послато: Септембар 21, 2015, 11:55:52 пре подне »
Поштовани форумаши,

дајте да помогнимо овај наш сјајни портал Српски ДНК Пројекат са личним добровољним прилогом од 500 дин. Хвала!

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1044 послато: Септембар 21, 2015, 12:03:18 поподне »
Поштовани форумаши,

дајте да помогнимо овај наш сјајни портал Српски ДНК Пројекат са личним добровољним прилогом од 500 дин. Хвала!

Ја предлажем масовно учлањење у Удружење и редовно плаћање чланарине. А и сваки други прилог је добродошао.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1045 послато: Септембар 21, 2015, 02:28:16 поподне »
Ја предлажем масовно учлањење у Удружење и редовно плаћање чланарине. А и сваки други прилог је добродошао.
Да, нашим учлањењу и редовном уплатом наше Удружење би имало већу сигурност. То би нам омогућило да брже долазимо до неких потребних књига и прикупљања важнијих података.
Али, код нас Срба не може без АЛИ, данас сам отишао у Комерцијалну банку да уплатим чланарину за прошлу и ову годину. Госпођа за шалтером, моја пријатељица, држала ми је пет минута причу шта све треба да урадим па да уплатим. На крају ми је рекла, имаш комшију шофера који иде сваки други дан у Србију па нека тамо уплати. Тако ће и бити.
« Последња измена: Септембар 21, 2015, 03:47:48 поподне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1046 послато: Септембар 23, 2015, 01:48:58 поподне »
Разврстани су хаплотипови које је Млађо уносио ових дана.

Додајем још један

Аризановић, Аранђеловдан, Богошево/Врање. I2a Динарик Југ. Од наших хаплотипова најближи му је Озимковић из Илијаша.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1047 послато: Септембар 23, 2015, 02:07:19 поподне »
Још један хаплотип N1a P189, који је послао Ђорђо . Вјероватно католик из средње Босне.

Матић, Крешево

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1048 послато: Септембар 26, 2015, 12:29:06 поподне »
Јел има вероватноће, да Касуми из Ловрећа (род К, I2 Din) имају везе са Касумима из Оћестова/Бенковац (слава Св. Георгије)?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1049 послато: Октобар 06, 2015, 02:53:35 поподне »
Убачени су нови тестирани пронађени на y search. И један и други припадају хаплогрупи R1a M458, род А

Плећаш, Госпић, Лика, ако нека зна славу ових Плећаша нека напише да унесемо

Вујатовић, познато само да је из Босне и Херцеговине


Поред ових убачен је и већ помињани Милатовић из Црне Горе, И2а Динарик Југ

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1050 послато: Октобар 06, 2015, 03:03:51 поподне »
Нови тестирани у београдској лабораторији је

Поповић из Томингаја код Грачаца у Лици.Слави Јовањдан Припада хаплогрупи J2a, по свој прилици М92. Најближи му је Перуновић из главног пјешивачког братства, који слави Зачеће св. Јована Претече. Овом роду припада још само тестирани јаблић из Александровца, о коме немам подробнијих података.

Овај резултат додатно потврђује тезу да су Срби, као народ састављен од разнородних елемената, словенско-старосједилачких били оформљени још у Немањићкој Србији. Неки од специфично српских родова Ј2б М205, Ј1 Радонић-Шепа, N1a-P189, I1-P109 се налазе међу Србима како у Херцеговини, Црној Гори, Србији, Војводини, Крајини. Ево сад и овај резултат једног пјешивачког  Ј2а братства у Лици. Да не помињемо Куче и Васојевиће у Крајини. Или Мириловиће са везом Херцеговина-Македонија.

Држава Властимировића је још увијек била словенска, држава Немањића је већ била словенско-ромејска.
« Последња измена: Октобар 06, 2015, 11:24:58 поподне админ »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1051 послато: Октобар 06, 2015, 03:11:56 поподне »
Од ових личких Поповића је новинар Петар Пеца Поповић.

I-P109

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1052 послато: Октобар 06, 2015, 03:15:27 поподне »
Нови тестирани у београдској лабораторији је

Поповић из Томингаја код Грачаца у Лици.Слави Јовањдан Припада хаплогрупи J2a, по свој прилици М92. Најближи му је Перуновић из главног пјешивачког братства, који слави Зачеће Св. Јована Претече. Овом роду припада још само тестирани јаблић из Александровца, о коме немам подробнијих података.

Овај резултат додатно потврђује тезу да су Срби, као народ састављен од разнородних елемената, словенско-старосједилачких били оформљени још у Немањићкој Србији. Неки од специфично српских родова Ј2б М205, Ј1 Радонић-Шепа, N1a-P189, I1-P109 се налазе међу Србима како у Херцеговини, Црној Гори, Србији, Војводини, Крајини. Ево сад и овај резултат једног пјешивачког  Ј2а братства у Лици. Да не помињемо Куче и Васојевиће у Крајини. Или Мириловиће са везом Херцеговина-Македонија.

Држава Властимировића је још увијек била словенска, држава Немањића је већ била словенско-ромејска.

Zapravo, potvrđuje se da je genetska mešavina postojala pri kraju srednjeg veka. To ne govori o postojanju jedinstvene identifikacije koju su svi sastavni delovi te mešavine imali. Naprotiv, sve do 19. veka u dokumentima se nalazi suprotno - da ne postoji jedna jedinstvena identifikacija, već desetina različitih.
« Последња измена: Октобар 06, 2015, 11:25:22 поподне админ »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1053 послато: Октобар 06, 2015, 03:27:09 поподне »
Zapravo, potvrđuje se da je genetska mešavina postojala pri kraju srednjeg veka. To ne govori o postojanju jedinstvene identifikacije koju su svi sastavni delovi te mešavine imali. Naprotiv, sve do 19. veka u dokumentima se nalazi suprotno - da ne postoji jedna jedinstvena identifikacija, već desetina različitih.

Ако није постојала "јединствена идентификација" како онда да се ти родови пронијели српско име све до Жумберка и Беле Крајине, скупа са косовским епским циклусом и јединственом народном културом?

Већина савремених нација не показује такву јасну свијест о идентитету и такву уобличеност какву су Срби имали у касном средњем вијеку. Иако су били састављени од разнородних елемената државотворна идеја Немањића их је све обједињавала.

I-P109

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1054 послато: Октобар 06, 2015, 03:32:16 поподне »
Ако није постојала "јединствена идентификација" како онда да се ти родови пронијели српско име све до Жумберка и Беле Крајине, скупа са косовским епским циклусом и јединственом народном културом?

Nije tačno da je dokumentovana srpska identifikacija kod svakog od tih rodova u toku celog perioda od kraja srednjeg veka do 19 veka. Ona se javlja sporadično i mestimično, ali ne uniformno svuda i kroz ceo period.

Kultura i tradicija takođe nisu tako hirurški odvojene. Npr. gusle i guslarenje je karakteristično i za Hrvate. Marko Kraljević i pesme o njemu su karakteristične za deo Bugara. Štaviše, kult kralja Milutina postoji među delom savremenih Bugara, a uopšte ne postoji među delom savremenih Srba. To su samo primeri da ne postoji uniformnost tradicije i kulture koja se ne deli i sa okolnim grupama sa drugačijom identifikacijom.

Већина савремених нација не показује такву јасну свијест о идентитету и такву уобличеност какву су Срби имали у касном средњем вијеку. Иако су били састављени од разнородних елемената државотворна идеја Немањића их је све обједињавала.

Nacije su kategorija koja nastaje u 18. i puni zamah i razvoj dobija u 19. veku. U srednjem veku ne postoje nacije.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1055 послато: Октобар 06, 2015, 03:39:15 поподне »
Nacije su kategorija koja nastaje u 18. i puni zamah i razvoj dobija u 19. veku. U srednjem veku ne postoje nacije.

Јасно ти је да је човек мислио на свест о припадност једном народу, а не у марксистичком смислу нације.
Код Срба та свест постоји од средњег века, па су је проширили и на друге елементе које је Српски народ упио у себе захваљујући ширењу своје средњевековне државе. Тако и на све те Влахе, Црвене Хрвате, Дукљане...
"Наша мука ваља за причешћа"

I-P109

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1056 послато: Октобар 06, 2015, 03:47:00 поподне »
Јасно ти је да је човек мислио на свест о припадност једном народу, а не у марксистичком смислу нације.
Код Срба та свест постоји од средњег века, па су је проширили и на друге елементе које је Српски народ упио у себе захваљујући ширењу своје средњевековне државе. Тако и на све те Влахе, Црвене Хрвате, Дукљане...

Narod i nacija nisu iste kategorije. :) Ako je mislio na svets o pripadnosti jednom narodu, onda treba tako i reći. I svejedno, ne postoji dokumentovana svest o pripadnosti jednom narodu na celom prostoru koji je pomenuo kroz čitav period koji je naveo. Postoji sporadično i mestimično, kao i još desetina drugih identifikacija uporedo.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1057 послато: Октобар 06, 2015, 03:47:27 поподне »
Nije tačno da je dokumentovana srpska identifikacija kod svakog od tih rodova u toku celog perioda od kraja srednjeg veka do 19 veka. Ona se javlja sporadično i mestimično, ali ne uniformno svuda i kroz ceo period.

Мораш бити прецизнији, или се јавља или не јавља. Ако је нема онда не треба уопште да се појављује. Или ти одређујеш колико пута треба да се јави да би се сматрала прихватљивом?
Kultura i tradicija takođe nisu tako hirurški odvojene. Npr. gusle i guslarenje je karakteristično i za Hrvate. Marko Kraljević i pesme o njemu su karakteristične za deo Bugara. Štaviše, kult kralja Milutina postoji među delom savremenih Bugara, a uopšte ne postoji među delom savremenih Srba. To su samo primeri da ne postoji uniformnost tradicije i kulture koja se ne deli i sa okolnim grupama sa drugačijom identifikacijom.

То само показује колико је српска култура средњег вијека била зрела и развијена, таква да је утицала на све околне народе. У касном средњем вијеку, на Балкану, без претјеривања можемо рећи да постоји српски цивилизацијски круг.

Nacije su kategorija koja nastaje u 18. i puni zamah i razvoj dobija u 19. veku. U srednjem veku ne postoje nacije.

Ово је углавном тачно,и у томе су Срби својеврстан изузетак, јер се код њих елементи нације појављују прилично рано, захваљујући прије свега националној Цркви и јакој народној традицији која се ослањала на Немањићку државу. У осталим европским, католичким државама такви предуслови нису постојали. Занимљиво је да су народи који су изгубили независност, брже прелазили пут од народа до нације: Срби, Мађари, Грци.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1058 послато: Октобар 06, 2015, 03:52:58 поподне »
Поповић из Томингаја код Грачаца у Лици.Слави Јовањдан Припада хаплогрупи J2a, по свој прилици М92. Најближи му је Перуновић из главног пјешивачког братства, који слави Усековање св. Јована.
Зар не би требало да славе св. Јована Пјешивачког (који је данас, и честитам свима који славе)?
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1059 послато: Октобар 06, 2015, 03:55:44 поподне »
Зар не би требало да славе св. Јована Пјешивачког (који је данас, и честитам свима који славе)?

Не знам. Можда је у пројекту погрешно уписано. Је ли Пјешивци славе Зачеће св. Јована Крститеља?